Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Malatya'da hayat bitmiş

Timur İnce yazdı...

 

 

Zam… Zam… Zam! 
Yine zam… Yine zam… Yine zam!

Malatya'da geçen yıla göre her şey üç katı, fiyatlar almış başını gidiyor. Bilakis denetim de olmayınca yaşam standartları bir hayli düşmüş şehirde.

Geçen yıl: Aynı ebat araç lastiği 160₺ iken, şu an 350₺… Un çuvalı geçen yıl bu zamanlar 51₺, şimdi 110₺…
Marul: geçen yıl 1₺, şimdi 8, Havuç kg: 1₺ idi, şimdi 5₺, soğan 6₺, fakir yemeği bulgur da lüks artık kg: 4₺, jöle basılmış tavuk 20₺, Sabun: 4'tü, şimdi 19₺, zeytin:25₺, Benzin 6.2₺, çay 1₺ ama eli kulağında 1,5₺ yapacaklarmış. Ekmekte öyle, gramajıyla oynayıp duruyorlar. Simit:1,250₺… kremalı bisküvi bir pakette 17 adet bisküvi vardı şimdi 14 ve küçülmüş halde. Çikolatada aynı:2₺!

Temel gıda ürünlerinden sadece bazıları bunlar. Et fiyatlarına girmiyorum hiç. Kasap pazarında geçen yıl görülen kalabalığın 3/2'si yok.

Taksiciler taksimetre açmıyor. Uyarı da bulunmazsan kabataslak ücret istiyorlar. 10 lira yazacak yere “biz buraya 25'e geliyoruz abi” cümlesiyle karşılaşıyorsun.

Bingöl'den Malatya'ya taşınmış bir vatandaş ile tanıştım. Genç'li… 42 yaşında, 4 çocuk, hanım, ihtiyar anne toplam 6 kişilik çekirdek bir aile. Orda geçinemeyince çıkmış gelmiş Malatya'ya. Meslek yok! Dört fabrikaya iş başvurusunda bulunmuş ama 15 gündür herhangi birinden dönüş olmamış kendisine. Tek umudu yeni kurulacak sucuk fabrikası. Et işlerinden anladığı için o da! Ev kiralayacak, belli ki durumu el vermiyor. Cepte 5 kuruş yok! Şimdilik bir akrabasında misafirler. E misafirlikte bir yere kadar. Okul başlayacak çocuklar okuması gerek sözü kurşun gibi saplandı göğsüme. Telefonumdan internetten kiralık ev bakındık, yeni binalara zaten yaklaşmazsın, eski bina, gece kondular dahil en düşük kira 500… umutsuz bakışmalarımızı iki çay sıcaklığı tamamladı. Tam kalkmak üzereyken “abi olmazsa böbreğimi satarım” demez mi? İnternete vereceğim, 150 bin isteyeceğim ama 100 verenle anlaşacağım.

Sustum! (Susmak yüreğimi zehirlese de!)

Üstelik trafik cezaları milleti canından bezdirmiş halde, adımını atamıyorsun ki tebligat arkandan eve geliyor. En küçük ceza 180₺, nerdeyse arabada kaşın gözün oynamış diye ceza yazacaklar.

Toplumun büyük bir kesiminin asgari ücretle geçindiğini düşündüğümüz de (ortalama rakamlar baza alınırsa) kira: 500, Gaz: 200/300, Mutfak: 500, su-elektrik fatura: ort. 200, çocuk varsa okul masrafları, ulaşım, diğer; hadi 200'de o olsun! Hayır hayır galiba matematiğim iyi değil benim, bu hesabı yapamayacağım. Buyurun siz yapın!

Geçinmek için artık eşlerde çalışmak zorunda, tamam çalışsın da peki ya nerde çalışacak! Öyle bir yer var mı? Hele de it, kopuğun ortalıkta hunharca cirit attığı böyle bir zamanda.

Yetmezmiş gibi bir de Suriyelilerimiz var? Her adım başı, her köşe, her yerde dilenen Suriyelilerle dolu. Elini açınca tabi veriyorsun bir şeyler.

Siyasilerden umut beklemiyor kimse, seçimden sonra iyi olacak beklentisi de yok. Kim gelirse gelsin cebini doldurmak ve bir de çevresini zengin yapmaktan başka bir şey yapmayacağından emin olmuş insanlar.

Vaziyet bu, tabip arzu halim yaz yare böyle.

Ne derseniz deyin, ne sayarsanız sayın; ister yalancı deyin, ister hakaret edin, ister abartıyor deyip şahsıma küfr edin, ister sırf yazı yazmak için bunları sıralamış deyin umrumda değil, ne yazık gerçeklerimiz bunlar. Siz rezidanslarda oturduğunuz için görmüyor olabilirsiniz ama ben halkım ve halkın içindeyim. İnsanları görüyorum. Gerçek yaşantılara şahidim. Valahi de billahi de vatandaş zor durumda. Vatandaş çaresiz! Manzara hiç iyi değil söylemiş olayım.

Diğer illerin ekonomisi zirvede, kişi başına düşen gelir 10 bin dolar mı bilmiyorum ama Malatya'da tablo sönük. Köylü perişan, hayvancılık yapanlar yem ile başa çıkmak için on takla atıyor, tabiri caizse hayvana yem yetiştirmek için nasıl mücadele ettiğine bire bir tanık oluyoruz. Saman:600, 50kg çuval besi yemi:90₺… Arazi sulama suları, motopomp faturalarından dolayı bir çok çiftçi elektrik kurumlarıyla hacizlik. O su ile elde ederek sattığı kayısı 15 bin lira, elektrik faturası 27 bin…. Çelişkiye bakar mısınız? Bizim insanlar gururlu bir ırk, dile getirmiyorlar ama toplumun büyük bir kesimi bankalara borçlu. Bankalara borçlu olmayanda bağlı olduğu kooperatiflere…. Doğanyol'da kooperatifin koyduğu hacizlerden dolayı emniyetin önü milletin araçlarıyla dolmuştu. Ertelenmiş borç miktarını bir araştırın görürsünüz. Battalgazi sulama suyu borcu dosyasını açalım mı, ister misiniz?! Sonra kalp krizi geçirirsiniz. Sebebiniz olmak istemem!!!

O yüzden köylerde herkes muhtar olmak istiyor. 4/5, 6 hatta 7 aday olan köyler/mahalleler var. Neden? Sırf maaşı için. Mevcut muhtarlar da rakiplere mührü kaptırmamak için tüm imkanlarını seferber etmiş durumdalar. Nerde bir hısım, akrabası var ise 6 ay önceden oy kullanma hakkını köyüne taşımış. İşi garantilemiş yani! 20 kişi, 30-40-70 kişiye kadar yazdırmışlar. Adam İstanbul'da yaşıyor, köyünü dahi hayatında görmemiş fakat bu seçimde gelip Sırf Akrabası muhtar olsun diye oy kullacak.. Köylerde hiç bir dönem önümüzde ki yerel seçimler gibi muhtarlık iddialı geçmemişti.

Son olarak; Bir mahkemeye sunulan beyana göre:

Futbolcunun aylık geliri 300 bin euro
Şarkıcının aylık geliri 200 bin TL
Vatandaşın asgari ücreti 2 bin TL
Yazar/düşünürler zor geçiniyor

Anlamı?

Bu ülkede bir dengesizlik var!

Yani gerçek hayat sosyal medyaya atılan fotoğraflar gibi cafcaflı değil.

Söyleyeyim mi?
Daha yazayım mı?
Biraz daha sayayım mı?

Neyse! Sonra da çıkıp uzun yazıyorsun deyip sitem ediyorsunuz! Tabi uzun yazacağım.

TİMUR İNCEYORUMLAR

  1. Hasan

    03.02.2019 16:19:30

    ZAMLAR ALDI BAŞINI GİDİYOR. ÇOCUKLARA KİTAP OKUSUNLAR DİYORUZ AMA KİTAPLAR DA ATEŞ PAHASI OLMUŞ. YİYECEK İÇECEK ZATEN DEDİĞİNİZ GİBİ ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR.

  2. Okur

    03.02.2019 16:17:32

    MAHALLELER ARASINDA YENİ MODA BU OLDU. MUHTARLIK SEÇİMLERİ SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA BİZ KENDİ KÖYÜMÜZDE OY KULLANACAĞIZ DİYORLAR. AMA BÜYÜK BİR YANLIŞA İMZA ATIYORLAR. KENDİ YAŞADIKLARI MAHALLEDE DE MUHTARI BEĞENMEDİKLERİNDE ÇOK KESKİN YORUMLAR YAPABİLİYORLAR.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>