Harun Çilesiz
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Malatya kitap fuarı

Harun Çilesiz yazdı...

 

Malatya Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa düzenleyeceği Malatya Anadolu Kitap Fuarı,  27 Nisan 2019 Cumartesi günü açılıyor.

Ünlü yazar/mütefekkir Cemil Meriç anısına bu yıl 8. cisi düzenlenecek olan fuara 375 yayınevi ile 250 yazarın katılacağı belirtiliyor.

Okumanın azaldığı, kitap yerine ‘televizyon' okunduğu, bunun birkaç katı zamanın bilgisayar, laptop, tablet ve akıllı telefonlar aracılığı ile sosyal medyada geçirildiği bir çağda kitaba önem vermek; kitabı ve yazarı okuyucu ile buluşturmak, kutlu bir faaliyet ve alkışlanacak bir eylem.

Öncelikle, Sayın Valimizden Büyükşehir Belediye Başkanımıza, ondan güvenlik görevlisine, alanı temizleyen temizlik işçilerine kadar emeği geçen herkesi kutluyorum.

Özellikle kitabın ve yazarın öğrencilerle çeşitli platformlarda buluşmalarını sağlayan değerli öğretmenlerimize saygılarımı, şükranlarımı arz ediyorum.

Kitap; ruhun ilacı, iyi bir dost, vefakâr bir arkadaş, karanlığı aydınlatan fenerlerdir.

İyi kitap, boş zamanları doldurmak için değil, ‘zaman ayırarak' okunacak, aydınlanacak satırlara sahip bir hazinedir.

Kitabı bırakan hiçbir ulus iflah olmamıştır.

Kuran-ı Kerimde beş ayette “kitaba” (kur'an), bir diğer ayette “kaleme ve yazdıklarına” yemin edilir.

Teknoloji ne denli gelişirse gelişsin, insanlar dijital ekranda ne tür kitap, dergi veya metin okuma imkânına erişirlerse erişsinler, kitaba dokunmanın, kokusunu hissetmenin büyüsü başka…

Bu anlamda kitapla, dokunarak, sayfalarını çevirerek okumanın verdiği hazla, hiçbir okuma eylemi kıyaslanamaz.

Kitap Fuarları bu açıdan diğer fuar türleri yanında ayrı bir yer ve öneme sahip.

Fuarın daha nezih, ferah, kolay ulaşılabilir bir ortamda, her düşünceden yazara açık olması, belli düşüncede isimlerde ısrar edilmemesi, davet edilen yazarlarla her kesim ve kesitten kent insanının buluşturulması büyük önem arz ediyor.

Öte yandan gelen yazarlara Malatya'nın tarihi, kültürel mekânlarının gezdirilmesi, yerli yazarlarla buluşmalarının sağlanması, klasik plaket, kayısı tabağı dışında kenti ve kent kültürünü tanıtıcı kitap, CD vb. materyallerin çantalarına konulması diğer önemli ayrıntılar.

Yine, gelen tüm yazar ve yayınevi sahiplerinin Malatya'yı, Malatya insanını, Malatya kültürünü öğrenerek, buradan memnun ayrılmaları sağlanmalıdır.

Malatya Kitap Fuarı, geçen yıllar içerisinde her geçen yıl kendini yenilemiş, deneyim kazanmış olsa da önümüzdeki yıllarda çadır uygulamasından kurtarılarak, daha geniş, sabit bir fuar alanına kavuşmalı, diğer tüm fuar türlerinin de yapılacağı çok amaçlı, Büyükşehre yakışır modern bir yapıya kavuşturulmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, fuarın yararlı geçmesini diliyor, emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyor, tüm kitapseverleri fuara davet ediyorum.YORUMLAR

 1. Mert

  25.04.2019 18:19:49

  Kitap fuarı unutulmaya yüz tutmuş okuma alışkanlığımızı canlandırması ve kitapları gençlere sevdirmesi için güzel bir etkinlik olacak sayın valimiz ve belediye başkanımıza buradan teşekkür ediyorum.

 2. Adnan

  25.04.2019 18:04:03

  Kitap fuarı hem malatyamızın tanıtımı hemde yerel halkın faydalanabileceği bir etkinlik olup günümüzde hastalık haline gelen televizyon ve bilgisayar bağımlılığından kurtarıp bir nebze olsun insanları kitaba ve okumaya meyletmesi açısından da önemli.

 3. Nurdane

  25.04.2019 17:58:25

  Başkan Gürkan bu anlamda kamuoyu yoklaması yapabilir ya da gazetecilerin fikir ve önerilerine de başvurabilir. Aslında bu köşede kitap ve fuar ile ilgili çok önemli noktalara temas edilmiş.

 4. Mahmut

  25.04.2019 17:56:56

  Şimdiden emeği geçen herkesi sizin vasıtanızla kutluyorum. Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi oluruz diyen bir ecdadın torunları olarak kitapların başımızın üzerinde yeri var. Ancak detaylar da önemli. Tavsiyelerinizi önemli olarak gördüm. Böyle önerilerin dikkate alınması da önemli bir konu.

 5. Hikmet

  25.04.2019 17:55:05

  Bence kitap fuarının kurulduğu noktaya herkes kolay ulaşabilir. yerde sıkıntı yok ancak alan bakımından çadır bakımından size katılıyorum. İlk emirdir oku ancak faydalı şeyler okumak da önem teşkil eder.. Orada acaba her yazara yer veriliyor mu?Yada oradaki her kitabın içeriği yetkililer tarafından biliniyor mu ? Bu nokta da çok önemli. Bence çok okumak değil ne okuduğun ve okuduğunu anlamak önemli

 6. Ahmet

  25.04.2019 17:52:14

  Kitap çok güzeldir okunmalı koklanmalı dokunulmalı demek kimi zaman etkili olmayabilir. Bu anlamda sadece gençler değil anne babalar da özellikle örnek olmalıdır.

 7. Ali

  25.04.2019 17:51:08

  Kitap Fuarı daha fazla genişletilmeli. Bu konuda çeşitli aktiviteler yapılmalı. Mesela alınan kitabı çantaya koyup gitmek yerine okuma alanları da düzenlenmeli. Bu illaki çok çeşitli kapsamlı koltuklu bir okuma alanı değil, belki bir halı minder üzerinde de bu etknlik yapılabilir. Kitap alınır bir iki sayfası orada okunur evde devam edilebilir.

 8. Hasan

  25.04.2019 17:49:16

  Kitap Fuarı Malatya için önemi bir konumda. Günümüzde televizyon telefon ve sosyal medya kullanımından kaynaklı birçok sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Her şeyden önce insanlar da makineleşıyor. Bu nedenle kitap okumak hayatımızın her alanında var olmalıdır.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>