Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Malatya misyonerlerin ablukası altında

Timur İnce yazdı...

 

(Sesli Makale)

Misyon, Latince “missio” sözcüğünden gelip, Türkçede “görev” anlamındadır. En geniş manasıyla “misyon”, İncil'i Hristiyan olmayanlara tanıtmaktır. Tabiki kelime anlamından çok içeriği önemli. Dönderip dolaştırıyor yine getiriyor batıyla, batılılarla binlerce yıllık çatışmamızın başladığı noktaya. İsa'nın doğumu, peygamberliği ve kilise, İncil ile Hristiyanlığın yeryüzü üzerinde yayılmasını üstlenen misyoner rahip, papaz, din fedailerinin dur durak bilmeden “hristiyanizm'i” ifa etme faaliyetlerine...

Gizli veya açıktan yaptıkları propagandayı sanırım duymayanımız kalmamıştır. Daha çok küçük el incilleri arasına 10'luk, 20, 50 banknotluk dolar koyarak insanların cezbedilmeye çalışılması en basit yöntem. Veya yardım kuruluşu adı altında insanlar hristiyanlığa davet ediliyor. Herhangi ticari bir şirket görünümüne bürünerek misyonerlik yaptıkları yada “turistik” adı altında kırsal bölgelere ziyaret, keşif, geziler düzenlenerek misyonerlik faaliyetleri Anadoluda düzenli şekilde gerçekleştirdikleri bilinmektedir. Bazen bir gazeteci, bazen bir eğitimci, bazen bir doktor bazen de bir barış gönüllüsü vb. olarak karşımıza çıkabiliyor.

1500/2000 USD'ye din değiştiren bir çok vatandaşlarımız olmuş.

1850'lilerde başlayan Osmanlı'yı yıkma operasyonunda yine misyonerlerin katkısının büyük olduğu, ilk olarak Fransa katolik misyonerlerin Osmanlı toprağına ayak bastığı ve daha çok ajan formatında çalıştıklarına dair tarihçesinden söz etmek mümkün.

Hinduizm ve Budizm tarikatları batıya gelip, daha çok müslüman ülkelerde “Yoga” adı altında misyonerlik yaptıkları, Ülkemizde bu faliyeti eşcinselleğe özendiren kitapları ile “Ece Vahapoğlu” üstlendiğini biliyoruz. Aynı şekil son bir yıldır Ankara'nın göbeğinde sıhhıyede “yehova şahitleri” adı altında türemesi de yine radikal bir misyonerlik faliyetlerinin olduğunun kanıtı.

Tüm bu reel bilgileri hafızamızda tazeledikten sonra Malatya'da işitme engelli çocuklara kancayı atan misyoner bir ekibin son bir yılda hristiyanlaştırdığı işitme engelli sayısı tam 78 kişi olduğunu öğrenince nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kaldığımızı yetkililere duyurmak istedik. Bu sayıya Ağustos verisi dahil değil. Sayının 90 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Misyoner ekip Malatya'da nasıl mı çalışıyor? Diyanet'in camilerde işitme engelliler için işitme dili tercüman eksikliğini fark eden misyonerler derhal bunu fırsata çevirip okullara dadanmış. Özelikle Başharık mahallesi Miraç camisi arkasında 11 misyoner evin bulunduğu, Erhan Yılmaz isimli genç işitme engelli kardeşimizin anlattıkları doğrultusunda misyonerlerin işaret dili ile kendisi ve diğer işitme engelli çocukları Hristiyanlığa davet ettikleri, itina ile gerekli yardım, özveri, samimiyet gösterilerek Çilesiz'de bulunan kliseye pazar günleri bu çocukların dini propaganda için davet edildikleri şeklinde yoğun bir çalışma yürütüldüğü; Malatya'da son günlerde gözden kaçan en önemli ayrıntı.

Ayrıca Dijitürk'te yayın yapan misyonerlere ait L5 adlı kanalda yayınlanan programlar kazanılmış çocuklara izletililiyor. Amerika vatandaşı karı-koca işaret dilini öğrenmek için Malatya'ya gelip yerleşmesi ise ayrı bir soru işareti. Kendi aralarında iletişimi eksik etmeyen misyonerler ile kazanılmış çocukların bir de Watsap grubu var. 0533 423 50 ** numara üzerinden kurulmuş Watsap grubunun gerekli bilgi ve talimatları (anlık) illetiklerine kadar profesyonel bir düzen kurduklarını görüyoruz.

Zirve Yayınevi Katliamı olarak bilinen, 18 Nisan 2007'de Malatya'da İncil satan Zirve Yayın evinde biri Alman ikisi Türk vatandaşı üç Hristiyan misyonerin öldürülmesi olayına rağmen misyonerlerin Malatya'yı sürekli yakın markajında tutması ise ürpertici boyutta çeşitli sorular akıllara getirmesi konusuna hiç girmek istemiyorum.

Şimdi soru şu?

Diyanet ne zaman ve nasıl bu tür faaliyetlerin önüne geçebilecek programlarla halkın din gibi hassas maneviyatını kaybetmesinin önüne geçecektir? Sen yapmazsan elin ajanı binlerce km öteden gelir burnunun dibinde hatta caminin arka bahçesinden işe başlayarak maneviyatının içini boşaltır senin. Bir vakit yerli bir dizimizde kullanılan bir replik vardı. Hani diyordu ya “Gitmediğimiz yer bizim değildir” diye... Şimdi sahip çıkmadığımız, ötelendiğimiz, ilgilenmediğimiz bu çocuklara elbet başkası sahip çıkmasını bilir. Ve sen ancak elin kolun bağlı şekilde mayıl mayıl seyredersin.

Naçizane en son Akçadağ'da gerçekleştirilen ilçe müftülükleri toplantısında bu konu gündeme getirildiği halde neden bir şey yapılmıyor sorusunu değerli kamuoyu adına buradan ben sormak istiyorum? Malatya il müftülük ve Diyanet başkanlığı ne zaman asli görevini yerine getireceğini merak ediyoruz.

TİMUR İNCEYORUMLAR

 1. Sezai

  15.09.2019 06:24:02

  Malatya’da Hristiyan vatandaşlar böyle yazılar ve provakasyon yüzünden katledildi. Yazıda bir tane bile doğru bilgi yok. Yehova şahidi, Hristiyan, Budist, Yoga eşcinsellik aklına geleni yazmışsın. İnsanları da hedef göstermişsin. Resmen suç işliyorsun.

 2. Emre

  02.09.2019 09:50:38

  Yazının heryerinden cehalet akıyor incilin arasına dolar koyuyorlarmış insanları hristiyan yapıyorlarmış da falan filan hep aynı terane size ne insanların dininden inancından isteyen hristiyan olur isteyen yahudi olur isteyen ineğe tapar. Misyonerler islamı bitiremez korkmayın islamı bitiren yine müslümanlar olacak sahtekar dolandırıcı dar kafalı müslümanlar bitirecek islamı siz onlardan korkun.

 3. Adem

  29.08.2019 17:20:46

  Diyanet şov yapma işini iyi yapıyor. Özellikle Battalgazi Müftüsü tüm çalışanlarına mesaj atıp, 'paylaşımlarımı beğenin, paylaşın!' diyor. Paylaşmayanları başka başka yerlerde görevlendiriyor. Watsap durumunu görmeyenleri arayıp uyarıyormuş. Bu mu mücadele edecek?

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>