Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Malatya'nın hiçbir sorunu yok dağılabilirsiniz

Timur İnce yazdı...

 

(Sesli Makale)

 

“Tabii ki bir ‘prizma' gibi tahlil ettiğin şu metinlerinde bizleri hayatın özüne nasıl yaklaştırıyorsun?” diye soran bir okuyucumun “haklılık” duygusuna cevap niteliğinde el sürmeden yeni bir konuyla bir yazıya daha başlamak istiyorum. Aslında siyasi makalelerimin gerek uzun olması, gerek siyasi bir dil ve tez üzerinden devam etmesi benim suçum olmamakla birlikte, atıfta bulunduğum siyasi aktörlerin olumlu yada olumsuz yönlerine (detaylı) değinmekte hulasa ayrı bir öngörü ister. Hepsi toplumun hassasiyet gerektiren sorunlarına tepkisiz kalmamakla alakalı.

“Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” siyonist düşünce sisteminden türeyen sözüne karşı olduğum gibi... Evet, tepkisiz kalırsanız “o yılan” bir gün muhakkak gelir ayağınıza dolanmayacağı ne malum...

Siyasette böyle bir şey. Vefa veya ahde vefa duygularından uzak bir kavram. Bakın, dün can ciğer kuzu sarması olanlar bu gün karşı cephe açmak için pusuya yattığını görüyoruz. İşte şu mefhum günlerin analizini çok iyi yapabilmek lazım.

Madem siyasetin bir rengi yok, net bir dili, adresi, vakti, bir hukuku, dostane bir tavrı bulunmuyorsa özel hayatımıza, davranış ve gündelik yaşantımıza ona göre yön vermeliyiz. Zaten gerçeğini sorarsanız bende bir siyaset bilimci değilim, şair kökenli olduğumu gururla bahsedebilirim size. Herhangi bir şiir okuluna falan mensup'ta değilim. Olmaya da gerek yok zaten. Ama şiir kültürüne sahibim çok şükür. Bir kaç bin şiirimin nasıl ortaya çıktığını bende bilmiyorum. Yılların birikimimi desem. Yaşadıklarımın kendine yeni bir alan açması için insiyatif kullanması mı?

Hayatımdaki bazı tecrübeleri, bazı gözlemleri, bazı hisleri, nesre sığmayan halleri, durumları dile getirmek için böyle bir ‘form' tercih etmiş olabilir miyim?

Ve bazı özel metinler ortaya çıkmışsa neticede iyi yönünden olaylara baktığımız içindir.

Dolayısıyla tüm politik ve ahlaki çarpışmalara kapı açan hayata dair bazı şeylerin gözünde canlanması kendini tanımak ve tanımlamaktan geçer. Kendimi tabii ki tanıyorum. Uzun yıllar okuduklarımız, çizdiklerimiz, resm-ettiklerimizle sağlam bir mesaimiz oldu. Bir çok kez kendimle başbaşa kaldığımın özeti olduğundan adım gibi eminim. Velhasıl aradan yıllar akmış gitmiş o da ayrı bii sentez.

Şehrimizin sorunlarını, ülkemiz sosyal tökezlemelerini şiirle anlattığımız çok oldu, baktık olmuyor makalelere başvurduk. Abi ne güzel şiir yazıyordun, bu siyasi yazılar nerden çıktı diye soranlar cevap kabul etsin bu paragrafımı...

Neyse, sözü fazla uzatmadan “sorunlarımız” demiştik sanırım. Off... hangisine değinelim bilmiyorum ki?

Şimdi ne yazmam gerektiği konusunu size bırakıyorum dersem aşağıda ki başlıklardan birini seçiniz lütfen.

-Malatya çevre yolu karşısında Matim iş merkezi karşısı, Akokoza otel çaprazında yeşil alan olarak geçen ve uzun yıllar boyu otopark olarak Malatya'ya hizmet etmiş ve yine uzun yıllar imar izni verilmeyen arsanın “nasıl ve neden” imar izni verildiğini ve hangi müstakbel vekilimizin müteahhit oğlu tarafından iş merkezi yapılıyor (şu an da birinci kat betonu atıldı) konusuna mı değinelim?

Yoksa?

Recep Tayyip Erdoğan diliyle sormak gerekirse: “Eyyyy sayın Bülent Tüfenkçi 24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde 2 yıl Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev aldınız. Gümrük Ve ticaret bakanlığı görevinizde Türkiye'de ki tüm özel ve resmi kooperatifler size bağlıydı. İsteseydiniz “kayısı birlik” ve benzeri bir oluşumun kurulması için düğmeye basabilirdiniz? Hemde cep telefonunuzdan herhangi birinin numarasını çevirip aramak kadar kolay olduğu halde. Neden yapmadınız? Sorusunu biraz açarak mı?

Hadi o da kenarda dursun?

“Güneşin altın yumurtası kayısı” sloganıyla 23'cü kayısı festivali için nerdeyse elini değil tüm gövdesini taşın altına koyan Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan'nın çabalarına ortak olmak, el atmak, yardımcı olmak hatta ön ayak olmak gerektiği halde hangi vekilimiz gizliden gizliye festivali engellemek için kulis yapıyordu? Konusuna mı?

Veya Malatya'nın yetiştirdiği nadide bir gazetecisinin “Malatya'ya artık şeytan uğramıyor!” sözüyle ne demek istediğine mi?

En iyisi mi Malatya'ya artık hiç karışmayalım. Uyusun, uyusun da büyüsün. Zati hiç bir sorunu yok deyip bu dosyayı da kapatılım. Alan razı veren razı, herkes halinden memnun olduktan sonra bana ne oluyor kardeşim demeden; spekülatif umutlarımızı raflara kaldırıp, evet yanlış duymadınız Malatya'nın hiç bir sorunu yok, maşallah her şey dört dörtlük. O vakit boşuna beklemeyin, dağılabilirsiniz.

Bunlar, hayatın gerçeklerinin bir başka dille söylenişi. Doğru, alegorik bir anlatım. Bir şairden, siyaseti tahlil etme ekseni. Ne sayarsanız sayın, böyle işte.

TİMUR İNCEYORUMLAR

 1. Kake

  25.07.2019 09:31:45

  Yüzde yetmiş oy vermeye devam

 2. Funda Uzun

  24.07.2019 09:49:32

  yazınız için elinize sağlık. bigün Öznur Çalık'a laf demeseniz ölürsünüz valla. Memleketin her karışında emeği var bu kadının.Malatya bir gün Öznur Çalık sız kalacak o zaman kıymetini anlayacaksınız. hem eleştirip laf söylüyorsunuz hemde iş yaptırmaya çalışıyorsunuz.

 3. Yorum

  24.07.2019 08:20:15

  Veya Recep Tayyip Erdoğan diliyle: “Ey Ihsan Koca(!) benim vatandaşıma, namussuzsun, şerefsizsin, haysiyetsizsin” deme soyadın gibi Koca ol...

 4. Hakan Kulaksız

  24.07.2019 00:45:42

  Şairler genelde hayal perest olurlar. Hakikatten uzak mübalağa sanatıdır. Yazdıklarına bakılınca gerçekten şair olduğun anlaşılıyor. Söylediklerinin gerçekle alakası yok. Oturduğun yerde tasvir ediyorsun.

 5. Ahmet

  23.07.2019 23:10:34

  Siyasilerin memleket derdi yok bence hepsinin etrafında çıkar odaklı insanlar ve o insanların bitmek bilmeyen istekleri var. Yani nereden bakarsanız bakın siyaset eşittir yalan dolan haksızlık adamcılık bir vatandaş olarak bendeki karşılığı bu hizmeti de seçime yakın birkaç alanda görürsünüz belki odaaa kaybetme riski varsa... Yoksa onuda yapmazlar

 6. Mükerrem Güler

  23.07.2019 21:58:00

  Çok tebrik ederim. Zevke okuduğum bir yazı olmuş. Bülent Tüfenkçi konusunda hakikaten haklısınız. Güzel şeyler yapabilirdi, lakin yapmadı. İnisiyatif almayan ama tribüne oynayan bir kişiliği var. Tabii bu Tüfenkçi’den bulunan bu olumsuzluğun kat be katı Öznur Çalıkta var. Tespitleriniz çok doğru.

 7. Zeynep

  23.07.2019 21:54:49

  Timur bey artık ulusalda yazmalısınız bence,o yazar diye geçinenler elinize su dökemez. Naçizane fikrim. Saygılar Malatya’ya

 8. Murat Oruç

  23.07.2019 21:19:02

  Ah şu vekiller ve oğulları bitiremediler değil mi Malatya'yı

 9. Hikmet

  23.07.2019 21:17:19

  Sayın Tüfenkçi bakanlığı döneminde Malatya ile ilgiendi. Şimdi yiğidi öldür hakkını yeme demişler. Ama dediğiniz gibi kayısıbirlik e de el atsa iyi olurmuş. Bu arada Soğuk hava deposu noldu ki?

 10. Kürşat Ayhan

  23.07.2019 21:16:06

  Peki güneşin altın yumurtası kayısı festivali faydalı oldu mu? Festivalde sponsorlara en azından bir plaket takdim edilebilirdi. Bir gün tv den canlı denk geldim Başkan Gürkan sponsor olan kişinin adını bile doğru düzgün bilmiyordu.

 11. Cemal

  23.07.2019 21:14:08

  Merak ettik sayın yazar kim o vekil acaba? Yoksa O kendini biliyor mu? diyorsunuz. Konu başlıklarınız bizde merak uyandırdı. Diğer makalenizde biraz daha açabilirsiniz

 12. Emre Kaya

  23.07.2019 21:12:29

  Yazınıza farklı bir bir özellik katmışsınız. Bu da yazıyı daha akıcı yapmış. Okurken zevk aldım. Emeğinize sağlık öncelikle. Yazınızın başlığı ile ironi yaptığınız çok bariz ortada. Sorun var evet ama bunları konuşmaya gerek yok. Çünkü son zamanlarda siyasi anlamda yaşananlar çok garip

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>