Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Malatya'nın itibar mitibarı

Timur İnce yazdı...

 

* AKP'li vekil ile AKP'li belediye başkanı karşı karşıya: (Birgün Gazetesi)

* İhale tartışması AKP'lileri karşı karşıya getirdi: 20 bin liralık işi 2 milyon liraya…

* AKP Malatya Milletvekili Ahmet Çakır ile AKP'li Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ihale nedeniyle sosyal medya hesabından birbirine girdi. (SoL haber)

* 2 milyonluk yolsuzluk AKP'yi ikiye böldü: AKP'li vekil ve başkan karşı karşıya (Yurt Gazetesi)

* AKP'li Malatya belediyesi 254 misafire 11 milyon lira harcamış… (Diken-Simaviler)

* Malatya'da ihale tartışmaları AKP Milletvekili ile AKP'li Belediye Başkanı karşı karşıya getirdi. (Yeniçağ Gazetesi)

* AKP'li Malatya Büyükşehir Belediyesi'nde 2015 yılı ile 2018 yılları arasında 254 kişinin belediyeye misafir olarak geldiği, bu misafirler için belediyenin kasasından 11 milyon 459 bin TL harcandığı ortaya çıktı. (Cumhuriyet Gazetesi)

* AKP'li Belediyeden 5 yıldızlı ağırlama

* 254 misafiri için 11 milyon harcamış 
Kişi başına böldüğümüz zaman her 1 Misafir için 45 (kırkbeş) BİN TL” harcayan Belediye'nin davetlisi olmak ister misiniz?
Malatya'da ki kayıtlı 53 Bin işsizi işe alsaydı en azından bir hayır işlemiş olurdu! (Oda tv)

Yukarıda saydığımız başlıklar sadece bir kaçı. Türkiye'de okuma tirajı yüksek, sol kökenli muhalif basın yayın organlarıyla birlikte irili ufaklı 2000'e yakın haber portalına konu olmuş bizim şehrimiz Malatya'nın son hali bu!

Farzedelim Ahmet Çakır “müfterileri” iki sayfalık A4'le kamuoyuna açıklama konusunda sonuna kadar haklı, sütten çıkmış ak kaşık ve bir mercimek tanesi kadar suçu yok. Müfteri dedikleri de hepsi vatan haini, yunanlı, her melanet onlar, karanlık güçler, haçlılar, kirli ittifaklar vesairelerin başının altından çıktığına dair o bitmez hikayelerin yeni versiyonları, üstelik Malatya'yı parsel parsel satıp yiyen “Entiljans” takımı.

Peki ya, Malatya'nın saygınlığı…
1.5 milyon insanın duyguları, sıcacık hisleri, vakti, hayalleri…
Aslında yokluğu seçip şikayet etmeksizin ayaklarınızın dibine bıraktığı o mecalsiz bedeni?
Orjinaliteye (kültür, örf, adet) dayandırdıkları duyarlılıkları ne olacak peki?

Eskiden Malatya dediklerinde merhum Özal'ın doğduğu şehir akla gelirdi. Kayısısı ile meşhur bereketli topraklar ilk hafızalara hücum eder, “Eşref Bitlis'in kadim memleketi” denilirdi Malatya için. “İsmet İnönü Malatyalı” ünvanı bir saygı ve naiflikle anılırdı başka illerden olan insanlar tarafından. Dahası mı önemli iş adamları, tarihi, felsefesi, bilim ve spor alanında ki başarıları, Kemal Sunal, Ahmet Kaya ile daha adını hatırlamadığımız nice önemli sembollerle anılan Battalgazi'nin şehri şimdi Odatv, Diken, Yeniçağ manşetlerine ancak siyasilerin çekişmeleri üzerinden konu olmaktadır.

Bu kadar düştük yani. Mesele düşmekte değil, ilhak edilmiş itibarımız ve kimilerine göre normal bir mesai sayılsa da dünden bugüne ülkemizde yaprak kımıldamamış konumumuzu, şimdi itiraf edelim ki gerçekten neler olup bittiğine dair halkımız malumat sahibi olmadan geçiştirilmek isteniyor.

28 şubat darbesinde altına “eğilmemiş” notu düşmüş Malatya şimdi mutsuz, huzursuz, Türkiye'de kendi ütopik çaresizliğini temsil eden, içindeki sınırsız adaletsizliğin resmi olmuştur. Ak partiye yıllardan beri % 85 gibi oy veren ilimizde –geri gidiş– hızla yaşanırken böylesine dramatik devam eden hamasetin yükseldiği bir adres şimdilerde.

Bu gün düştüğü şu halin farkında mısınız?
Şu anıldığı borç, sen yedin, ben yemedim, sen götürdün, hayır “o” götürdü sosyolojik-siyasal travmaya bakın hele… 
Ağzında sakız olduğunuz şu manşetler…
Şu rezalet, sefalet, ağzımıza almaya utandığımız şu gayri ihtiyari korsakof sendromuna bakın
Bu kadar mı?
Yapacağınız bu muydu yani? 
Memnun musunuz bundan, gerçekten iyi yapıyoruz diyebilir misiniz?
Muhasebe yapmak” diye bir kelime var lügatımızda, yarının öbür günün muhasebesini yapmak aklınıza gelmez mi be hey bre siyasiler. Aynı coğrafyanın siyasi ve ahlaki muhasebe kayıtları için sarsıcı bir hatırlatma yapmak gerekirse “siyasilerle birlikte bizlerde çoğumuz zarardayız” demek lüks gelir mi acaba?

Reis'in 17/25 Aralık FETÖ saldırıları sonrasında FETÖ'cüler için “ne istediniz de vermedik” derken samimiyetini esas göstermişti. İstediği her şeyi verdiği halde ihanet eden bir şebekeye ancak bu sözlerle sitem etmeyi kabul görmüştü.

Peki, şimdi de ben soruyorum size. Ne istediniz de vermedik? Seçimlerde oy'un en yükseğini mi? Arkanızda durmak mı? Saygı göstermedik mi? Güvenmedik mi, itimat etmedİk mi? Biraz daha imkan, statü, kariyer, koltuk… Yazı yazdığım Malatya Time Gazetesi genel yayın yönetmeni Murat Çetin'i arıyorum. Diyorum ki “şehrimizle ilgili olumlu bir konu yok mu yazayım” diye çırpınıyoruz burada, araştırıyoruz, inceliyoruz, memleketimizin adına leke düşürmeyelim diye… En son şu hastanede donürle ilgili haberi yazarken sevincimiz vallahi kursağımızda kaldı. Maşallah durup durup voleyi 12'den vuran siz siyasi büyüklerimiz… Laylayloom! Ahmet Çakır Selahattin Gürkan'ı yiyeceğim diye Cumhuriyet gazetesinin konusu olmaktan öteye gidemiyor ne yazık. Selahattin Gürkan bu gidişle 3 ay içinde istifa eder veya ettirilir. Ayrı konu. Ama Malatya'nın o sabah, sadece tüm sorunları sıfırlanmış ve keyifli değil, her sahada mağlup bir güne uyanacağımız kesin. Şimdiden hayırlı olsun. Olsun da bu yazımın sonunda belki bir -gerçeklik- kapısı aralanır hayatınızda.

Reis duymuyor, tüm bunlardan haberi olmuyor, haberi olsa gerekeni yapar” diye diye ağzımız yamuldu nerdeyse. Ahan da yukarda sadece bir kaçını yazdığım başlıklardan artık reisin haberi bilakis olduğuna göre reis duydu ve gerekeni yapacağını dört gözle beklemiyoruz diyebilir miyiz?

Reisin yerinde olsam çağıracağım hepsini, Malatya'nın adını negatif manşetlere süsleyen kim varsa… Karşıma alıp!… “Bu işin aslını bir de bana anlatın” diye soracağım!
Tamam sen belediye kasasını 1 milyar 778 milyon TL borçla devr aldım diyorsun. Eski başkan sende diyorsun ki ben 801 Milyon'la bıraktım. Çakır sende 509 milyonla bıraktım. Hepiniz farzedelim doğru söylüyorsunuz ve ortada 1 milyar (1 katirilyon) gibi ciddi bir miktar para kayıp, nerede? Ne yaptınız?” diye soracaktım. Cevapları merak etmiyor değilim. Hani şu bir dönem ABD Başkanı Obama'nın karşısında koltuk kenarına oturuş şekliyle… “Neden bu Malatya'yı bu hale getirdiniz? Ak partinin kalesiydi Malatya?” diye soracaktım. Ben soramam ama biliyorum ki reis sorabilir.

Yoksa sonu gelmeyecek bu restleşmelerin, kılıçlar çekilmiş bir kere. Biri düşmeden kınına girmeyecek. Kanlı mı kansız mı olur bilemem ama olan Malatya'ya, Malatya insanlarına, Malatya itibarına olacağı kesin. Selahattin Gürkan direnmeye devam ederse işte savaşın boyutunun gideceği yeri tahmin etmek bile istemiyorum.

Gündelik hayatın içine sızan ve her fırsatta başkaldıran böyle çıkışlar bazılarımıza coğrafyamızı ve yöneticileri hakkında yeni haritalar elimize vermekte kolaylık sağlıyor. Ne kadar dikkat çekici değil mi?

TİMUR İNCEYORUMLAR

 1. CeM AĞAOĞLU

  16.08.2019 09:17:23

  Sayın yazar; memleketimizin itibarı için kaleme alınmış bir yazı ancak bu kadar net ve de açıklayıcı olur. Güzel yorumlarınız için sizi kutluyorum ki umarım mesaj alınmıştır. Malatya halkı oyunu a kişisi yada b kişisi için değil istikrar için, hizmet için, memleketimiz adına güzellikler için kullanmıştır. Kimse vazifeden pay çıkarıp kendini dev aynasında görmemeli çünkü bu halk getirdiği gibi devirmeyi de çok iyi bilir. Biz artık ilimizle ilgili güzelliklerden kardeşlikten birlik ve beraberliktinden bahsedilsin istiyoruz. Kaç ay oldu hizmet adına bir arpa boyu yol almış değiliz; yeter artık...

 2. Handan

  16.08.2019 08:33:17

  Evet, Malatya’yı Türkiye’ye rwzil etti bunlar. Bir şeyde yapamıyorlar sadece yemişler yemişler yemişler..... şimdide açıkları çıkmasın diye birbirine girmişler. Olay hepsi bu!!!!

 3. Orhan

  15.08.2019 22:19:50

  Sen zaten hiç ak partiye oy vermiş gibi değilsin ak partiyi mhp mi yönetiyorki sn fendoğlundan izin alacaklar mustafa şahinin adı geçiyor bi yerlerde aslında isabette olur ancak mustafa şahini tanısaydın makam mevki peşinde hiç bir zaman olmadığını görürdün ayrıca sandık üyesi hakaret eden taraftı hakkını yiyorsunuz bu güzelim adamın yazık

 4. Ali Yılmaz

  14.08.2019 23:27:28

  Öznur hanım ve ekibi Mustafa Şahin’i tekrardan il başkanı yapmak için uğraşıyor sayın cumhurbaşkanım o adam yeniden o göreve gelsin bi daha ak partiye oy verirsem adam değilim.Sayın fendoğlunun ittifak ortağı olarak o şahşiyeti istemeyeceğini umut ediyorum MHP li sanık üyesine yaptığı hareketi MHP li kardeşlerim unutmamıştır inşallah

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>