Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

MALATYA SİYASETİ, ÇİN LOKANTASI GİBİ!..

Murat Çetin yazdı...

 

 -SESLİ MAKALE-

 

Saygı değer okuyucularım; Çin lokantaları bilir misiniz? Yuvarlak masa etrafında oturulur, bu masa dönen bir platform üzerine kuruludur. Masanın üzerinde balık, tavuk, çorba, salata vesaire vardır. Masa dönerken, herkesin önüne yiyecekler sırasıyla gelir.

 “Nereden çıktı şimdi bu Çin Lokantası?” dediğinizi duyar gibiyim.

Açıklayayım; Malatya Milletvekilimiz sayın Öznur Çalık, geçtiğimiz günlerde, yerel bir televizyon kanalında, 2023'ten sonra siyaseti bırakacağını söyledi. Ve “5 dönem Malatya milletvekilliği yapmak herkesin harcı değil” diye de ekledi.

Cumhurbaşkanlar, başbakanlar ve bakanlar çıkaran Malatya'mız maalesef  2002'den sonra ülke yönetimine damga vuracak yeni siyasetçiler çıkaramamıştır. Sebebi ise Çin lokantasındaki gibi bir siyaset arenasına sahip (!) olduğumuz içindir. Şöyle ki; bir siyasetçi, bir bakıyorsunuz il başkanı oluyor. Bir bakıyorsunuz belediye başkanı oluyor. Bir bakıyorsunuz milletvekili oluyor. Sonra bir bakıyorsunuz milletvekilliği yapmış ve siyaseten miadını doldurmuş emektarımız (!) tekrardan il başkanı oluyor.

Gelde bu işin içinden çık. Ne mümkün?

 

ÇALIK'IN SİYASİ ACEMİLİĞİ…

Malatya'nın kurt siyasetçilerinden sayın Öznur Çalık'ın sözlerini de yorumlayacak olursak; bu kelamla kendisinden beklenmeyecek bir şekilde siyasi bir acemiliğe imza atmıştır. Diyor ki; “2023'ten sonra aktif siyasetten çekileceğim.

İşte bu siyasi acemiliktir…

Çünkü Ak Parti geleneğinde Genel Başkanın iradesi vardır.
Herhangi bir siyasetçinin, milletvekili, belediye başkanı veya il başkanı olabilmesi için; veya aktif siyaseti bırakması için Genel Başkanın iradesi gerekir. Siyasetçiler de Genel Başkanın iradesine tabi olmak zorundadır. Genel Başkan “Sen belediye başkanı veya il başkanı olacaksın” dediği anda iş bitmiştir. Hangi AK partilinin haddine ki; genel başkanın iradesini yok saysın?

Mesela: AK Parti MKYK üyesi ve Malatya milletvekili Öznur Çalık, yerel seçimlerde Malatya Büyükşehir belediye başkanlığı için adaylığını ilan ettiğinde, kendisine bu sözü hatırlatıldığında; vereceği cevap “Cumhurbaşkanımız böyle uygun görmüştür.” Şeklinde olacaktır. Eee o zaman bu açıklamayı yapmanın ne gereği var?

Mamafih,

Malatya özelinde bakacak olursak; maalesef Malatya siyaset arenası aynen Çin lokantasında olduğu gibi, önce il başkanı, sonra belediye başkanı, sonra milletvekili, daha sonra tekrar il başkanı… 

Malatya'da gençlerin önünü açmak veya yeni beyinleri göreve getirmeyi düşünmek gibi bir gayret; yok maalesef.

  

RECEP BENTLİ KADAR BAŞINIZA TAŞ DÜŞSÜN!..

 Hazreti İsa'ya sormuşlar, “Ölü diriltmekten daha zor ne olabilir?” diye…

İfhamu men la yefhem (Anlamayana, anlatmak)” şeklinde cevap vermiş. Biz de malum olduğu üzere Malatyamız ve ülkemiz için hayırlı olduğuna inandığımız işlere imza atmaya gayret gösterenlerdeniz. Anlatıyoruz; anlayanlara, anlamak isteyenlere, anlamayan ve anlamak istemeyenlere…

Son iki haftada Malatyamızın, ülkemizin ve dünyanın en önemli gündem maddesi olan Covid-19 pandemisiyle ilgili yazılar kaleme alıyoruz. Milletimizi bilgilendirme ve yöneticilerimizi uyarmak adına kalem oynatıyoruz.

Son olarak soruyoruz insanlara “6 kişi bir ambulansta taşınır mı?” Çeşitli çevrelerden ilginç kelamlar geliyor. Ama hiçbirisi sorumuzun cevabı olmuyor. İşte aynı soruya karşı farklı kelamlar:

 “6 kişi bir ambulansta taşınır mı?” diyoruz…

“İl Sağlık Müdürü, Malatya'ya gelmiş en iyi yöneticilerden biri” diyorlar.

“6 kişi bir ambulansta taşınır mı?” diyoruz…

“İl Sağlık Müdürü'nün önünü kesmek mi istiyorsun?” diyorlar.

“6 kişi bir ambulansta taşınır mı?” diyoruz…

“Sağlık Müdürü ne yapsın? Millet maske takmıyor ki?” diyorlar.

“6 kişi bir ambulansta taşınır mı?” diyoruz…

“Sen kimin adına konuşuyorsun?” diyorlar.

“6 kişi bir ambulansta taşınır mı?” diyoruz…

“Sen ne yapmak istiyorsun?” diyorlar. 

En sonunda ben de sayın Öznur Çalık'ın bedduası(!)yla diyorum ki; “Recep Bentli kadar başınıza taş düşsün…”

TAŞHORAN'A VAR DA, TEZE CAMİ'YE NİYE YOK?

 Çocukluğumdan beri hayalim olan Ayasofya Camii'nin açılışı birkaç hafta önce yapıldı. Bütün dünyada büyük yankı uyandıran bu açılışta emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Malatya'daki siyasetçilerimiz de Ayasofya Camii'ne gitti. Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı ve belediye başkanları Ayasofya Camii'nin açılışına katılmıştı. Gittiklerini ispat edercesine, kendi sosyal medya hesaplarından boy boy fotoğraflar yayınladılar. Milli ve manevi bir duruşu göstermek elbette güzel. Ancak samimiyet var mı bu fotoğraflarda? Bunu da irdelemek gerekir kanaatimce. Samimi olduklarını düşündüğüm bu yöneticilerimizin, Malatya'daki icraatları maalesef beni biraz şüpheye sevk ediyor. “Hangi icraatlar?” diye soracak olursanız…

Karşılaştırmak adına iki örnek vereyim:

 • Bu sene başında restorasyonuna başlanan Taşhoran Kilisesi. Yaklaşık 2 milyon 277 bin lira (KDV hariç) maaliyetiyle dikkat çekiyor. Tabelasında Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin adı var.
 • Malatya'daki depremde hasar alan Teze Cami (Yeni Cami)'ye bugüne kadar tek çivi çakılmadı.

Eeey Malatyamızı yönetenler! Ayasofya Camii'ndeki kıyamınızda, rükunuzda ve secdenizde samimiyseniz, aynı hassasiyeti Teze Cami'ye de gösterin.

 ONKOLOJİ HASTANESİ KİMİN VEYA KİMLERİN ESERİ?..

Malatyamız, yeni, modern ve en büyükler arasında gösterilen bir sağlık kuruluşuna daha kavuştu. Bölgemizin en büyük Onkoloji Hastanesi, hizmete girdi. Bu dev hizmetten dolayı emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.

Emeği geçenler” derken, bu dev hizmete hiçbir emeği geçmediği halde sahiplenenlerin de varlığını hatırlatmak istiyorum. Hiçbir katkısı olmadan “Bu işi ben yaptım.” “Bu fikir benimdi” “İlk ben söyledim” veya “Harcını ben kardım” tarzında açıklama yapanlar oldu. Onkoloji Hastanesi'nin kimin fikri olduğunu, kimlerin emeğinin geçtiğini aylar önce biz duyurmuştuk. Eski bakanımız Malatya Milletvekili sayın Bülent Tüfenkci, hastanenin yapımında kimlerin emeği olduğunu anlatmış, biz de yayınlamıştık. İşte konuyla ilgili sayın Tüfenkci'nin açıklaması:

Buradan Ahmet Kızılay Hocamıza teşekkür ediyorum. Hem proje aşamasında işi takip noktasında, hem kararlılığı noktasında kendisine teşekkür ediyorum. Bu konuda çok dedikodular çıktı. ‘Projenin fikrini ben ortaya attım' diyenler oldu. Süreci en başından beri takip ediyorum. Fikrin nasıl çıktığını da çok iyi biliyorum. Ama burada önemli olan üzüm yemek. Çok şükür güzel bir hizmet oldu.”

“Ahmet Hoca ilk rektör olduğu zaman “
Ben bu projeyi biliyorum ve önemsiyorum” demişti. Bu projeyi nasıl gerçekleştirebiliriz konusunda istişarelerde bulunduk. O zamanın Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ı aradık. 20 milyonluk bir destek istedik. Ahmet Hocamız projeyi çizmişti. Ben çizilen projenin büyütülmesini istedim. Projeyi 30 bin metre kareye çıkarmak istedik. Yeniden projelendirdik.”

 “O zaman da Kalkınma Bakanımız
Lütfi Elvan olmuştu. Projemizi gerekli girişimler sonucunda büyüttük. Temeli atıldı ve inşaatı hızlı bir şekilde devam etti.”

“Cumhurbaşkanımızın da desteğini başından beri almıştık. Ödenek yetersizliğinden dolayı işler bitirilemedi. Ahmet Kızılay Hocamız devreye girdi. Feshettirmedi. Ben bizzat Maliye Bakanımızla görüştüm. Netice itibarıyla şuanda 100 milyonluk bir eser bitmiş oldu.”

Naci Ağbal'a da teşekkür ediyoruz. Onkoloji alanında Türkiye'nin birinci hastanesi yapılmış oldu. İnşallah Karaciğer Enstitüsü gibi, Onkoloji Hastanesi de büyük başarılara imza atacaktır. İnsan kaynaklarıyla da adından sıkça söz ettiren bir hastane olacak. Onkoloji Hastanesi sağlık turizmi açısından çok önemli.

Selam ve dua ile
FiemanillahYORUMLAR

 1. Mehmet

  12.08.2020 13:59:28

  Murat bey çok güzel ve anlamlı konuları ele almışsınız inşaellah vicdanlı yürekler kulak tıkamaz.

 2. MEHMET ÜNA

  12.08.2020 08:19:31

  E Y Y Y MALATYALI. UYAN. DEVLETİN HER BİRİMİ KARADENİZLİLER TARAFINDAN İŞGAL EDİLMİŞ. HİÇ Mİ MALATYALI OKUMUŞ BİR İNSAN YOK Kİ DEVLETTE VALİ OLSUN. BAKAN OLSUN. AYIP AYIP MALATYANIN AYIBI. KARADENİZDEN ÇOK OY VERDİN. HANİ BAKAN HANİ GENELMÜDÜR HANİ VALİ. VAY ÖZNUR ÇALIK VAY. İŞTE BÖYLE. BANA ACIYIN LÜTFEN

 3. Mehmet Yiğitcan

  12.08.2020 00:53:47

  Battalgazi merkezde namaz kılacak cami yok yeni camiyi bitiremediler eski camiyi yıktılar ama kiliseyi ayağa kaldırma peşindeler nasıl bir zihniyet anlamış değilim ne yazıkki ayasofyanın açılışınnıda siyasate alet ettiler

 4. Zafer Yiğitcan

  12.08.2020 00:03:27

  Bunların çevreleri hep lort oldu önlerinden bile geçilmiyor zaten malatyada siyaset 6 kişinin tekelinde dönüyor hiç adam kalmamış gibi yazık yazık çok yazık

 5. Soylu

  11.08.2020 23:47:17

  Murat bey, haklı uyarınız için teşekkürler. Kısa bayram tatilinde tüm aile covid olarak İstanbul'a döndük. Şimdi karantinada mücadele ediyoruz, En kötüsü, geride bıraktığımız yaşlı ve risk grubundakiler için yaşadığımız stres... Belki de hiç olmadığı kadar dikkat etmemiz gereken bir evredeyiz...çok selamlar

 6. Meliha Kahraman

  11.08.2020 23:41:11

  Malatya'da siyaset değil siyaset mirası yaşatılıyor.

 7. Hasan Özbey

  11.08.2020 23:40:32

  Öznur calık usta bir siyasetçi bizim oylar hep öznur hanım sandığına gitmiştir uzun vadeli siyaset istiyoruz öznur ablamız Malatya iyi işler yapacak

 8. Ramazan Özdemir

  11.08.2020 23:40:03

  Nereye gidiyor daha karpuz kesecektik yeni yeni alıştık!!!!

 9. Kemal Gökdemir

  11.08.2020 23:39:29

  Acrmilik dediginiz siyasrti bilmiyorsunuz anlasilan oznur hanim tam bir siyasetci 2023 u ongormus ve bu aciklamayi yapmis

 10. Mehmet Sinan Özdemir

  11.08.2020 23:38:45

  Azığı ni tamamladı bu dünyanin nimetleri doldu taştı Öbür dünya İçin kendisi dualarima girme kategorisini hak etmiyor o yüzden öbür dünya için de reisten referans isteye bilir....Yoksa cubbelidenmi yoksa!

 11. Semih Yeli

  11.08.2020 23:37:44

  Çalanın yanına kar kalan bu sistemi lanetliyorum.

 12. Semih Yeli

  11.08.2020 23:37:09

  Zübük siyaseti yıllardır malatyanın geleneği olmuş..Merhum M. Yazıcıoğlunun fırıldak siyasetçilere kapak olan sözleri hafızamızdan silinmedi.. Seçim sistemi kokuşmuş..istediğimizi seçemedikten sonra zübükler koltuğu asla bırakmazlar..

 13. Bayram Yokuş

  11.08.2020 23:36:11

  Malesef camimiz mahsun!!!!!Tinercilere,balicilere mekan olmuş .Sanki dersin müslüman memleketi değil. Hakikaten sahipsiz MALATYA lafı boşuna söylenmemiş.TEZE CAMİİ 'Nİ gündeme getirenlerden ALLAH RAZI OLSUN

 14. mert44

  11.08.2020 22:40:25

  Sayın Editör, 6 kişiyi bir Ambulansa bindirmek demek yöneticilerle birlikte herkesin bu işi hafife alması anlamına geliyor. Bu konuda çok çok haklısınız. Onkoloji Hastanesi için başta Ahmet Kızılay Hocamıza ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Bu haftaki yazınız güzel olmuş, özellikle Çin lokantası benzetmesi..

 15. Kudret

  11.08.2020 08:14:30

  Ortalık maalesef yalancı ve yalakalarla doğru. Küçük hesaplar ve şahsi menfaatler, bazı gerçeklerin ve doğruların bazıları tarafından görülmesine engel olmak için 7 takla atıyorlar. Malatya valisi, Malatya il emniyet müdürü ve de Malatya il sağlık müdürü sınıfta kalmıştır. Bu üçü görevini doğru dürüst yapmadığından ötürü; Malatya’da bu denli hastalık yayılmıştır. “İnsanımızın ayağı taşa değmesin” inancıyla hareket eden ben seyrediyorum ve insanımıza acıyorum. Yazık hem de çok yazık!

 16. MEHMET ÜNAL

  10.08.2020 23:42:27

  ÖZNUR CALIK MALATYADA hangi üniversitenin başarılı olması İÇİN caba harcamış. Malatya’da hangi yeniliği yapmış. Hangi çiftçiyi ödüllendirmiş. Hangi arıcının balını dünya platformuna taşımış. Malatya’nın kaysısı meşhur evet. Hangi bilimsel ve uluslar arası kaygıyı sunmuş. Kaç okul birincisini Ankara’da öne çakarmış. Kaç öğrenciyi tarihle buluşturmuş. Çanakkale gezileri gibi. Hangi ilçede hayvancılık semineri oluşturmuş. Mor REYHAN çoğrafi belge almış nerede tanıtmışm. Ha ha hi hiç var mi başka bir şey

 17. Hüseyin Çetiner

  10.08.2020 20:16:27

  Malatyamız ile alakalı güzel yazılar kaleme alan Murat Çetin’e teşekkür ederim. Malatya Rize’den ve Teabzon dan fazla oy oranı var ikrn neden Malatya dan bakan yok ?

 18. H. Yusuf

  10.08.2020 20:15:27

  Geçmiş olsun ve Tebrikler murat bey. Siz de olmasanız halkın dertlerini dile getiren kimse yok. Turgut Özal Üniversitesini ve Eğitim Araştırma Hastanesinin buraya bağlanması hikayesini de yazar misiniz.

 19. Tamer

  10.08.2020 19:09:44

  Bir de unutmuşken sorayım, bir ara yıllarca her cuma para toplanan ve hocanın her cuma hutbeden 'Battalgazi İlçesi yapımı devam etmekte olan kız kuran kursu için yardım talep edilmektedir' dediği bir yer vardı. O ne oldu bilen var mı?

 20. Malatyalı

  10.08.2020 18:37:43

  Tebrikler yazınızda ilginç doneler var. Şayet 'Taşhoran Kilisesi' hakkında müstakil bir yazı yazarsanız güzel bir entellektüel adım atmış olursunuz. Özellikle restorasyon için ayrılan para içimi kanattı. Üstelik 'Teze Cami (Yeni Cami)'ye bugüne kadar tek çivi çakılma' mışken. Atalarımız 'Cami varken mescit haram' demişler. Gerisini siz daha iyi biliyorsunuz.... Selamlar

 21. Bir dost

  10.08.2020 18:04:36

  Murat bey nasılsın iyimisin ben bütün yetkililerle covit yüzünden çok istişare ettim değişen biriey yok. Halk ne anlatırsan anlat anlamıyor . Senden ricam sende bir gazeteci olarak bu konuyu vurgula ve halkı korkut .Ayrıca yetkililerin yetersiz denetim yaptıklarını ve caydırıcı ceza kesmediklerini vurgularsan çok iyi olur .Sağlık bakanı istediği kadar konuşsun kötüye gidişi durduramaz yapılacak tek şey iş yerleri ve kalabalık caddelerin , düğünlerin , tazyelerin kolluk kuvvetlerininde kurala uyarak halka ceza kesip onları caydırması yoksa kimsenin coronayı taktığı yok önce korku salacaksın sonra caydırıcı hukuğa uygun cezalar

 22. Gülperi

  10.08.2020 17:10:32

  malatyalı emre siz de okuduğunu anlamayanlardan mısınız?

 23. malatyalı emre

  10.08.2020 17:01:35

  öznur çalık ne yapsın. hem diyorsunuz ki gençlere siyaset için yer açılmıyor. bir daha aday olmayacağım deyince de eleştiriyorsunuz. öznur çalık ne yapsın peki?

 24. Tamer

  10.08.2020 16:33:22

  Benim en çok üzüldüğüm konuyu kaleme almışsınız. Sadece Malatya için değil, bu ülke için gördüğüm en büyük kayıp siyasetin adam yetiştirememesidir. Sebebi nedir bilinmez ama galiba mevcut siyasilerin rakip görmek veya yetiştirmek istememeleri olabilir diye düşünüyorum. E hal böyle olunca ister başarılı olsun ister başarısız olsun, aynı siyasiler dönüp dolaşıp farklı makam ve ünvanlarla karşımıza çıkıyorlar.

 25. Adem

  10.08.2020 15:03:21

  Battalgazi Ulu Camiiyi unutmuşsun üstad. Oraya da tek çivi çakılmadı hala.

 26. saliha

  10.08.2020 14:23:48

  Bu arada onkoloji hastanesi için katkısı olan herkesten Allah razı olsun.

 27. saliha

  10.08.2020 14:22:42

  Murat Bey Sizin sorunuz aynen hikayedeki gibi;Yolcunun biri ormandan geçerken bir oduncuya rastlamış. Ormandan topladığı odunları eşeğine yüklüyormuş.Oduncuya yaklaşınca “Selamün aleyküm, kolay gelsin” demiş.Oduncu “Ve aleyküm selam, sağ ol” diye karşılık vermiş.Yolculuğun verdiği yorgunlukla oduncuya sormuş:“Bu odunları şehirde kaça satacaksan o parayı ben sana vereyim. Sende odunlar yerine beni şehre götür.”“Ya benim odunlarım ne olacak?”“Aynı parayı ben sana vereceğim.”“Nasıl yani?”“Bak şimdi, sen bu odunları götürüp sattığında kaç para kazanacaksın?”“20 lira”“Tamam işte ben sana 20 lira vereyim, beni götür. Uzun zamandır yürüyorum, çok yoruldum.”“İyide ya benim odunlarım ne olacak?”“Kardeş aynı parayı vereceğim ya!”“Olsun, ama ya benim odunlarım?”“Senin için bir şey değişmeyecek ki. Hem odun toplama zahmetinden kurtulmuş olacaksın.”“Tamamda ya benim odunlarım?”

 28. Mustafa

  10.08.2020 13:26:18

  Onkoloji hastanesi son yīllarda Malatya ya dair yapilan en guzel ișlerden biri..İktidarın Malatya daki geç kaldigi en önemli konu kuzey cevreyoludur..Umarim ödenek ivedi șekilde gonderilir ve bu proje bitirilir..

 29. Yücel Men

  10.08.2020 13:23:25

  Sayın editör haklıyı haksızı çok iyi analiz edip kaleme alıyorsunuz objektif bakış açınız var saygım sonsuz ah bir de Turgut Özal üniversitesini kaleme alsanız oradaki haksızlıkları vede haklılıkları dile getirseniz çok memnun oluruz

 30. Sedat 44

  10.08.2020 13:06:09

  Onkoloji hastanesini Malatyamıza kazandıran emeği olan herkese teşekkürler sağlık anlamında büyük bir yatırım kazandırıldı Malatyaya. Salgın konusuna gelince eğer bu konuda bir başarı olaydı bu vaka sayılarına yansırdı durumun ne kadar vahim olduğu malatyadaki hasta sayısı ile anlamak mümkün. Malum kesin tanı konmayan 6 kişi bir ambulansa bindirilirse vaka sayılarının çoğalması kaçınılmaz...

 31. Erhan

  10.08.2020 12:39:44

  Onkoloji Hastanesi güzel bir hizmet oldu. Başta Sayın Ahmet Kızılay olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 32. Tolga

  10.08.2020 12:38:36

  O taş kim hatalıysa onun başına düşsün! Sağlığımızla oynuyorlar.

 33. Ahmet Taş

  10.08.2020 12:38:04

  6 kişi bir ambulansta taşınır mı? Taşınmaz. Kimse siyaset yapmasın. Sadece bu soru üzerinde düşünün. Üniversite sınavlarında vs de deniliyor ya sadece soru üzerine düşünün diye:)) Sadece bu soru üzerine odaklanıması lazım. Sayın yazar ben yazıyı Ya Sabır çeke çeke okudum. Siz bu söylemlere nasıl tahammül ettiniz. Allah yardımcınız oldu. Yahu bu kadar mı zor. Bir soruyu anlatabilmek. İşiniz oldukça zor.

 34. Hasan

  10.08.2020 12:32:41

  Ben halkım halk adına konuşuyorum. Yahu 6 kişi bir ambulansta taşınır mı? Recep Bentli ve Öznur Çalık bu soruya cevap versin. Ya bu sitede ya tv programında farketmez. Çıkın bu sorunun cevabını verin. Soru açık 6 kişi bir ambulansta taşınır mı? 6 kişi bir ambulansta taşınır mı? Evet YA DA HAYIR DA DESENİZ YETERLİ...

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>