Selma Karakaş
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Menfaat Uğruna Dolandıran Dolandırana

Selma Karakaş yazdı...

 

(SESLİ MAKALE)

 

Neden hep bir şeyleri belirli teminatlarla güvence altına almak ister ki insan? Peki ya nasıl başkasını kandırmaya yönelik; teşvik edici propagandalarla kendi güvencesi adına başkalarını sömürmeye yeltenir ki insan?

Hayat kısa ama bizim düşüncelerimiz sonsuza uzanıyor. Bir düşüncenin ardından gelen istek kategorileriyle başka bireylere zarar versekte kendimizi tatmin etmek pahasına, onları es geçiyoruz. Kimin kandırdığı, kimin güven verdiği bir ikilemin içinde her gün farklı oyunlara maruz kalarak yaşam sürüyoruz.

 Etrafımızı saran sesli, görüntülü, yazılı kaynaklardan gelen bildirimler ise cabası. Televizyonu açıyorsun izlemek için fakat gel gör ki; farklı Tv kanallarında aynı satış reklamı. Kimi cok ucuza mont satıyor, kimi bot kimi ise falan filan. Bir de müşteriyi dolandırmak/tuzağına çekmek için bir alana 3 bedava gibi ucuz numaralardan da geri durmuyorlar. Söyler misiniz yaşadığımız bu çağda, hangi insanoğlu oldukça kaliteli bir ürünü maliyetinin altında bir tane yerine 3 tane verir?

 Sosyal medyada ki dolandırıcılığında bundan geri kalır bir yanı yok. Orda da aynı alavere dalavere. İşin trajı komik yanı ise müşterinin Tv de veya sosyal ağlarda görüp, sipariş verdiği ürünün kargoda gelen ürünle örtüşmediğidir.

 Bu konu üzerine Tv de izlediğim bir haberde şöyle anlatılıyordu: Dolandırıcı mağduru bir vatandaşımız, sosyal paylaşım sitesinde fiyatının oldukça altında "marka" bir kahve yapma makinesi görüp, sipariş veriyor fakat gelen kargo paketini açtığında plastik bir su ısıtıcısıyla karşılaşıyor. Anlattığım olay bunlardan sadece bir tanesi. Oysa hergün farklı "dolanmaçlara" göz açıyoruz.

Kitle iletişim araçlarından telefon yoluyla dolandırıcılık ise en cezp edilenler arasında. Bilâkis bu yöntemle oldukça fazla kişiyi dolandırdıkları aşikar. Mesaj atarak veya bizzat arayarak kendini savcı, polis, avukat olarak tanıtıp karşısındakini kandırmak amacıyla "falanca borcunuz var ödemezseniz haciz gelecek, elimizde size ait gayri meşru görüntüleriniz var." deyip karşısındakini alt edebilmek adına, elinden geleni ardına koymuyorlar.

Telefona gönderdikleri mesaj yöntemide şöyle; Belirli bir meblağ göstererek yada tv, telefon vs ifadeleri kullanarak "yaptığımız çekiliş sonucu çekilişi KAZANDINIZ" diyerek bizi büyük pontularla yazılan KAZANDINIZ ibaresine odaklayıp, herhangi bir çekilişe katılıp-katılmadığmızı başarılı bir şekilde unutturuyorlar. Hemen ardından cep ve hesap numaraları sıralanıyor. Afedersiniz ama; çoğumuz bodoslama atlıyoruz avlarına. Zaten geriside onlardan geliyor, yol yolabildiğin kadar. Ayrıca bu gibi sahtekar şahıslardan
gelen telefon üzerine mağdur bir çok kişinin, yıllarca biriktirdikleri birikimleri bir anda tuzla buz oluveriyor.

Şu da bir gerçek ki gözlerine kestirdikleri kişiyi, öncelikle cok iyi araştırıyorlar. Nesi var nesi yok, ince eleyip sık dokuyorlar. Mal varlığı, adı soyadı hakkında bilgi edinip, isteyecekleri meblağı ona göre belirliyor.

İnsan sağlığını etkileyecek faktörlerde bulunuyor bu piyasada. Zayıflatmak, gençleştirmek ve daha bir çok alan üzerine kendine yer edinip reçetesiz ilaç satışı gerçeklestiriliyor. Bir hayat kolay kazanılamazken, sağlık üzerine bahis oynatılmasına yetkili merciler nasıl müsaade edebiliyor.

Tv de yapılan tele-satış programlarıyla izleyiciye sunulan reçetesiz ilaçların haddi hesabı yok. RTUK sadece bu Tv kanallarına geçici bir süre yayını durdurma cezası veya para cezası veriyor. Ne yazık ki bu gibi cezalar onları yıldırmıyor. Yetkili mercilerden ricam bu ve benzeri ürünlerin reklamının yapılması süresiz yasaklasın. Sosyal paylaşım sitelerinde de bu tür reklamların gösterilmesi filtrelenmeli. Her telden farklı ses çıkmamalı.

Birtakım menfaatler eşliğinde karşısındaki bireyi "tuzağa düşmüş kurban" gibi algılayıp farklı noktalardan farklı tekniklerle sömürmeye yelteniyorlar. Tek gayeleri apaçık haksız kazançla zenginleşmek.

Bununla birlikte bir yakalamaca oyunundan ibaret, olup bitenler. Önce birini gözüne kestirip sonra ondan "ne koparabilirsem kârdır" düşüncesiyle yakalanıp, yolunup bırakılıyor. Bir menfaat uğruna dolandıran dolandırana...


SELMA KARAKAŞYORUMLAR

 1. Mehmet SUNA

  26.05.2020 13:24:00

  Selma Hanım aynen öyle vatandaş bu gibi reklam tuzaklarına çabuk kanabiliyor.Uyanık olmak lazım

 2. isimsiz

  13.02.2019 08:55:47

  Madem o kadar biliyorsunuz Siz yazın. Yazanlar bıraksın bu işi!

 3. Rahmi

  09.02.2019 17:19:58

  Tüm ağrıları dindiren bitkisel ilaç reklamı 15 dakika sürüyor. Sipariş veriliyor. Kargo ertesi gün hemen kapıda. Kapsüller tahlile gönderiliyor.Resmen uyuşturucu. Yasal süreç başlamadan satıcının haberi oluyor. Yeni marka,yeni ambalaj,yeni şirketle işine devam ediyor.Ve itibarlı satıcı o partiden aday adayı bile oluyor. Aday olamadı. Başkan yardımcılığına oynuyor şimdi. Mihrabımız yıkıldı kuzum ne anlatıyoruz ?

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>