Adem İnsanoğlu
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

MİLLETİN TERCİHİ 

-SESLİ MAKALE-

Cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa bu kadar farklı bir seçim yapacağız. Her yönüyle diğer seçimlerden farklı bir seçim. Yeni hükümet sistemi için ilk defa sandık başına gideceğiz. Bu seçimi diğer seçimlerden farklı kılan en önemli faktör bu değil tabiki! İlk defa sadece iki farklı gurubun seçimine şahit oluyoruz. Birbirine bu kadar zıt olan iki gurubun seçimine daha önce şahit olmuşluğum hiç olmadı. Bildiğim kadarıyla bu kadar zıt gurup seçimi de olmadı. 

 

Seçimde iki gurup yarışıyor; Cumhur ve Millet İttifakları. Bunlar dışında birde HDP var ki bu parti Millet İttifakı içerisinde yer almamasına rağmen ittifak için çok önemli bir görev yapıyor. İttifak içerisinde yer almaması yer almasından çok daha faydalı olacak ki bu tür bir karar verildi. Yoksa ittifakın en büyük partisi CHP, alenen bu kadar destek olmazdı. 

 

Seçime girecek olan iki tarafın vaatleri de birbirine tamı tamına zıt. Birisi; “yaptım, yapıyorum, yapacağım” diyor. Diğeri; “yıktım, yıkmaya çalışıyorum, yıkmaya devam edeceğim” diyor. Cumhur İttifakında yer alan Ak Parti, 16 yıllık iktidar süresince yaptıklarının tamamını sayarak, üzerine devasa projeler ekleyerek yoluna devam edeceğini ifade ediyor ve seçim kampanyasını bu minvalde yapıyor. Buna karşılık Millet İttifakındaki yer alanlar ise; devam eden projeleri sonlandıracaklarını, bitmiş olanları yıkacaklarını veya satacaklarını, başlanmamış olanları ise iptal edeceklerini buna karşılık yeni bir proje yerine toplumsal barış ve refahı arttıracaklarını ifade ederek seçim kampanyası yürütmektedirler. Söz konusu toplumsal barış ve refahı nasıl arttıracaklarına dair sorulan sorulara ise “göreceksiniz” diyerek cevap vermektedirler. Konunun daha iyi anlaşılması için; her iki gurubun proje ve vaatlerinden örnekler vermek isterim. 

 

Cumhur İttifakının Vaatleri 

“Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.” Düsturundan hareketle öncelikle yapılanlar sıralanmaktadır. Yollar, köprüler, kavşaklar, hastaneler, üniversiteler, tüneller, hava alanları, hızlı tren, altyapı, yerli uydu, yerli silah sanayi, sosyal yardımlar, tanınırlık, devletin itibarı vs. saymakla bitmeyecek kadar çok fazla yapılan işler var. Bunların üzerine; 

 • Kanal İstanbul 
 • 3. Havalimanı 
 • Yeni Yollar 
 • Daha Geniş Hızlı Tren Ağı 
 • Yeni Tüneller 
 • Mega Yatırım Bölgeleri 
 • Yeni Şehir Hastaneleri 
 • Yeni Metro Hatları 
 • Millet Bahçeleri 
 • Millet Kıraathaneleri 
 • Yerli Otomobil 
 • Yerli Uçak 
 • Yerli Silah Teknolojileri 
 • Yeni Uydu Sistemleri 
 • Bitirilmiş Terör 
 • Düşük Faiz 
 • Asgari Seviyede İşsizlik 

 

Millet İttifakının Vaatleri 

Bugüne kadar yaptıkları birşey olmadığı için yaptıklarından bahsedemeyen bu gurup, yapacaklarından bahsederken de daha çok yakmak, yıkmak, satmak ve bozmaktan bahsediyor. Bunlardan bazıları; 

 • 3. Köprüyü yıkmak. 
 • 4. Köprüyü (Gönül Köprüsü) inşa etmek. 
 • 3. Havalimanını yıkmak 
 • Külliyeyi satmak. 
 • Kanal İstanbul projesini iptal etmek. 
 • Yapılan Yolların bazılarını yıkmak bazılarını satmak. 
 • Tünelleri yıkmak 
 • Şehir Hastanelerini kapatmak. 
 • Yerli Otomobili rafa kaldırmak. 
 • Yapılan birçok projedeki yapıları satmak. 
 • FETÖ ve PKK'lılara özgürlük. 

Yapacakları ise; 

 • Toplumsal Barış 
 • Gönül Köprüleri 
 • Şişirilmiş Asgari Ücret 
 • Nano Teknoloji 
 • Uzay teknolojisi 
 1. gibi bazı “karın doyurmaz” süslü kelimelerden müteşekkil uçuk saçık vaatler.

 

Vaatlerin Karşılaştırması 

Aslında bu vaatleri karşılaştırmak diye bişey olmaz, yapmak istesek dahi bu mümkün olan bişey değil. Fakat ortada birbirinden bu kadar uzak vaatler varken millet nasıl olurda diğer tarafa oy verir diye aklımıza bir soru geliyor. Aslına bakarsanız ilk defa Ak Parti ve ittifak ortağı MHP'nin çok kolay ve çok büyük bir farkla kazanabileceği bir seçime şahit olmamız lazım. Fakat mesele öyle görünmüyor. Zira seçim anketlerinde sonuç bıçak sırtı gibi. Peki milleti Cumhur İttifakına oy vermekten alıkoyan ne? İşte bu soruya cevap vermek biraz zor olsa da genel olarak; küskünlerin sayısı, atadan dededen parti tutanlar, yıkmayı daha fazla sevenler, FETÖ, PKK, aşırı fanatikler, fevri veya ferdi hesap yapanlar, yerel yöneticilere kızanlar, listelere itiraz edenler vs. gibi etkenler oy vermede etkili oluyor. Bunların bazılarını kısaca irdeleyelim.  

 

Küskünlerin Sayısı 

Küskünler genel olarak iki guruba ayrılmakta; birincisi FETÖ nedeniyle mağdur edilenler ve yakınları, diğeri ise mülakat sınavlarında haksızlığa uğrayanlar. Her iki gurubunda sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Tabi haksızlığa uğrayanların hepsi karşı tarafa oy verecek değil. Bunların bir kısmı Cumhurbaşkanlığında Recep Tayyip Erdoğan'a, milletvekilliğinde de MHP'ye oy verecekler. FETÖ mağdurlarının büyük çoğunluğu ise her ikisine de oy vermeyecekler. Küskünlerin bilmesi gereken en önemli şey; iktidarda Ak Parti dışında hangi parti olursa olsun, aynı şekilde hatta daha fazla haksızlık yaparak davranacaktır. Ülkemizin geleceği için bu kadar önemli bir seçimde Fevzi ya da ferdi davranmak kimseye fayda sağlamaz. 

 

Listelere ve Yerel Yöneticilere Kızanlar 

Malatya özelinde konuya baktığımız zaman, Ak Parti listesine kızanların büyük çoğunluğu oylarını Cumhurbaşkanlığında Recep Tayyip Erdoğan'a milletvekilliğinde ise MHP'ye vereceklerini ifade ediyorlar. Seçim gününe kadar bu düşüncede olanların bir kısmının fikirlerini değiştireceklerini düşünüyorum. Yerel yöneticilere kızanlar ise özellikle Belediyelerin hizmet üretmediklerinden dert yanıp, bu seçimde Ak Partiye vermeyerek yerel seçimlerde daha isabetli adayların belirleneceği düşüncesindeler. Bu konuda özellikle Ahmet Çakır'ın adaylığına karşı çıkanların sayısı oldukça fazla. Hâlbuki bu şehrin Ahmet Çakır'a 15 Temmuz Gecesinden kalma bir teşekkür borcu var. “Hafızayı beşer nisyan ile malüldür” diye boşuna söylememiş atalarımız. Biz, birçok konuyu çok çabuk unutuyoruz. 15 Temmuz gecesinde şehri ablukaya alarak darbecilere çıkış izni vermeyen, havaalanını iş makineleri ile dolduran kimdi? “İtfaiyemiz girsin” diyerek ilk adımı atarak havaalanını kullanılmaz hale getiren, tanklar çıkmasın diye hendekler kazan ve saatler içerisinde şehri tamamen kapatan kimdi? Ahmet Çakır'dan başkası değil… Sadece bunun için bile Sayın Çakır'a bir vefa borcumuz olduğunu düşünüyorum. Listelere milletin kızgın olduğu artık Ak Parti üst yönetimince de biliniyor. Recep Tayyip Erdoğan'da bunun farkında. Zira Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, “Ahmet'e, Mehmet'e takılmayın” derken bunu kastetmişti. 

 

Seçimin En Rahat Partisi 

Dost Meclislerinde en çok konuşulan konulardan bir tanesi CHP İl ve İlçe Örgütlerinin hiç çalışma yapmıyor olmasıdır. Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce dışında çalışan yok. Hatta birçok yerde alenen HDP'ye oy topluyorlar. CHP'liler HDP'ye verecekleri oylarla; hem HDP'ye barajı aşırıp meclise sokacaklar hem de Ak Partiyi sayısal olarak zora sokacaklar. Üstelik HDP'ye verecekleri oyların daha fazlası Saadet Partisi ve İyi Parti'den kendilerine kayacak. İttifak içinde yer alan partilerin oyları artık oyu en fazla olan partiye sayılacağından CHP bu konuda oldukça rahat davranıyor. Zira artık oyların neredeyse tamamı kendisine geliyor. Bu sebeple çok rahatlıkla HDP'ye oy isteyebiliyor. Dolayısıyla;  Saadet Partisi ve İyi Partiye oy verenler CHP'ye hatta HDP'ye oy vermiş oluyor. 

 

Seçimin Yükselen Trendi; Müslümanlık 

Bu seçimde ilk defa dindarlık bu kadar ön plan çıkmış oluyor. Hayatı boyunca islam ve Müslümanlarla mücadele etmiş kişiler bile cami avlularında poz veriyor. Sorduğunuzda kıblenin yönünü bilmeyecek olanlar, başımıza imam kesiliyorlar. CHP adayı Muharrem İnce işi biraz daha öteye götürüp, “Her gün Cuma Namazı kıldığını” itiraf ediyor. Müslümanlara ve İslama farklı gözle bakanlar, sırf onların oyunu alabilmek için; dindar pozlarına yatıyor. Hâlbuki daha düne kadar ellerinden gelse dindarlara yaşam hakkı dahi vermeyecek kişiler bunlar. Aynı şekilde yarın seçildikleri takdirde Müslümanlara yine hayatı zindan edecek olanlarda bunlar. En çok bunlara aldanan saf dindarlara üzülüyorum. 

 

İyi Parti, Proje mi? 

Oturup kalktığımız her yerde çok azda olsa İyi Partiden söz ediliyor. Söz alanların çoğu İyi Partinin bir proje olduğundan bahsediyor. Aslında kuruluşu ve gidişatına bakarsanız bu tür düşüncenin yanlış olmadığını anlarsınız. İyi Partinin bütün propagandası FETÖ'nün intikamı üzerine kurulu. TRT'yi satmak, TİKA'yı kapatmak, FETÖ'cülere özgürlük vs. tamamıyla FETÖ üzerine kurulu bir politika yürütüyorlar. FETÖ'cü olanlar ortamlarda oylarını İyi Parti'ye vereceklerini çekinmeden söylüyorlar. Genelde “siz İyi Parti'yi bilmiyorsunuz, çok büyük işler yapacak bir parti” diye söz ediyorlar. Bunun tek farkı, dindar kesimin olduğu ortamda ağızlarıyla “Saadet'e vereceğim” demeleridir. Söylem ve eylemlerine ve de oy verecek kitleye bakınca İyi Parti için proje diyenlerin haklı olduğunu düşünüyorum. 

 

Hasıl-ı Kelam 

Ülkemiz 24 Haziran günü tarihinin en önemli seçimlerinden birini yapacak. Milletimiz ya milli bir şuurla hareket ederek ülkenin bekasını emin ellere teslim edecek ya da fevri hareket ederek ülkeyi eski kaotik ortama sürükleyecek! Ya 16 yıllık bir birikimin üzerine katarak devler ligine yükseleceğiz ya da eski düzene dönüş yaparak İMF kapılarında elimizi avucumuzu açıp kredi dileneceğiz! Ya terör bitecek ya da cezaevlerinden çıkıp şehre inecek! Ya faizleri indiririz ya da faiz lobisi bizi indirir! Ve daha neler neler… “Neye layıksanız, öyle yönetilirsiniz” Ayeti Celilesin'deki ilahi hüküm gereği, milletimiz neye layıksa ona göre oy verecektir. Milletin tercihi ne ise hep birlikte bekleyip göreceğiz.  

 

Selametle… 

Adem İnsanoğlu 

 

 

 

 

 

 YORUMLAR

 1. Ali

  24.06.2018 00:51:56

  Hadi malatya su kibirli sanki malatya da adam yok cakir calik kahtali nin BURNUNU YERE VURUN siz onlari cezalandirin vallahi de billahide REIS OZNURU AFAROZ EDER OZNUR KIM REIS MELIH GOKCEKIN KADIR TOPBASIN FISINI CEKTI ARTIK MALATYA DA AK PARTIMDE BUNLARDAN KURTULUR

 2. gulperi

  23.06.2018 01:02:19

  Kaleminize sağlık. Yapılanı yıkmak... Onarmak düzenlemek olsa kulağa daha hoş gelebilirdi. Yeniden bütçe kullanılacak yeniden harcama yapılacak vs vs. Harabeye çevrilecek bir Türkiye nin toparlanması da zaten zaman alacaktır. Sorsan herkes haklı.

 3. Ali

  23.06.2018 00:43:03

  Akp 3 alsin kopek olur zirlarim bu secim sizin gibi yalaka devleti somurenler kibir kulelerinde yasayanlarla sesi cok cikanlarla ah alanlarla MAZLUMUN secimi olacak UNUTMAYIN AKP guclu olabilir ama yenilmeye MAHKUMDUR yayinlamazsan senin gazetecilgine tukurum

 4. Ali Kadir

  22.06.2018 14:40:03

  15 temmuzda kaçtıkları yoldan 'millet sokağa çıktı geri dön' diye döndürülen insanları kahraman diye bize lanse etmeniz gurur kıtıcı bi durum. Asıl kahramanlar şuan görevde değil kızağa çekildi herkes biliyor ve eminim neden görevden alındıklarını sizde iyi biliyorsunuz. Millet ittifakına oy vermeyen biri olarak soruyorum, gerçekten yüneli köprüyü yıkacaklarına inanıyormusunuz???

 5. ahmet

  22.06.2018 11:33:27

  Malatya da 5 akp 1 chp alır fetönün chp yaptığı algı operasyonları boşa çıkacak inşallah çakır da çalık da mükemel insanlar çalışkan dürüst efendi insanlar... çakır dan allah razı olsun mahallemizin (Konak) 40 yıllık su ve kanalizasyon sorununu çözdü. Hiçbir belediye başkanı parayı yeraltına gömmez ama çakır gömdü görmeyen gözler kördür. öznur hanım ise gecesini gündüzüne katan bi hanımefendi lütfen nankör olmayalım herkese hakettiği değeri verelim bunlardan iyisi yok bence. oyum ölene kadar ak partiye ve reise....

 6. Veysel Kalkan

  22.06.2018 09:02:36

  Çalık la çakır hakında söylenenler hakkında bana bir ispat delil getirin bende vermeyecem yoksa kanıtınız iftira armış olursunuz ki iftira inancımız gereği büyük günah a ortak olursunuz

 7. Deniz Güner

  22.06.2018 09:00:57

  KOray çiftçi aydinlandim

 8. Mahmut Dedim Demirkök

  22.06.2018 08:58:26

  Hala 15 Temmuz muhabbeti..

 9. Serkan

  22.06.2018 00:15:24

  Yazıyı okudum çok etkilendim Siz burada telef oluyorsunuz yandas havuz medyasinda yazi yazmaliydiniz gercekten yerel gazetede harcaniyorsunuz bu yalakalikla transferiniz cok uzun sürmez yazıya bak yorumlara bak körler sağırlar birbirini ağırlar.....

 10. Mahmut Aytekin

  21.06.2018 23:29:47

  Satılmış bir kalem olduğunuz için tek bir kelime yeter. TAMAM

 11. Harun

  21.06.2018 21:04:49

  İyi parti sizi yeminizi vermedi degilmi siz kendinizi gazeteci mi sandiniz yoksa bunu bana mesajla atân olmazsa bakmazdim bile para için seçim medyasisiniz zaten seçimden sonra yayın yok

 12. Ali yılmaz

  21.06.2018 20:03:38

  Adem bey bugünkü bu sabah gazetesini alın ve okuyun öve öve bitiremediğin Ahmet çakır TÜİK’i verilerine göre tarım arazilerinin yüzde kaçını imara açmış bence ondan sonra öv bu adamı

 13. Metehan

  21.06.2018 11:56:41

  Yazıyı 2 DEFA okudum.Tebrik ederim.Ve 15 TEMMUZDA DARBEYİ ÖNLEMEDE Kİ EMEĞİNDEN ÖTÜRÜ ELBETTE AHMET ÇAKIRA VEFA BORCUMUZU ÖDEYECEĞİZ.ADALETLİ OBJEKTİF YAZINIZDAN ÖTÜRÜ TEBRİKLER

 14. Tamer

  21.06.2018 10:39:31

  Uzun zamandır malatyatime gazetesini takip eden biri olarak söylemeliyim ki; yorumlara bakacak olursak yazı güzel bir tartışma ortamı oluşturmuş ve ses getirmiştir. 24 Haziran akşamı sonuç ne olur bilmem ama bence şimdiden seçimin kazananı Muharrem İnce çünkü adam seçim yüzünden namaza başladı!!! Yalnız burdan kendisine nacizane iki öneride bulunmak istiyorum. Birincisi namaza seçimden sonrada devam etsin; ikincisi cuma namazını haftada bir güne indirsin...

 15. Miraç

  21.06.2018 08:27:09

  Bu seçimde reisi yalnız bırakmamak gerek evet milletvekilleri seçimi olumsuz olabilir fakat devletin bekası için üzerimize düşeni yapmamız lazım olumsuzluklara nasıl tepki veririz yerel yöneticileri nasıl şehrimize ülkemize faydalı hale getiririz bilmiyorum ancak reis giderse bundan herkes zarar görür.

 16. Mahmut tunç

  21.06.2018 00:54:19

  Akp millet vekilini secmemek şahıslara takılıp reisi yalnız bırakmak demektir yahudi saros bile ab ye abd ye tayibi ortadan kaldırın demesine hizmet olur şahsi işlerimizi bir kenara bırakarak reisi yalnizlastirmayalim

 17. Koray Çiftçi

  21.06.2018 00:31:11

  Yani ben de olsam aynı şeyi yapardım. Bu vatanperver, milliyetçi, dürüst, doğru olduğunu göstermez. Nefsi müdafaa yapmış başarılı olmuş. Eğer darbe başarılı olsaydı şimdi arkasından ne kadar olumsuz şey varsa o yazılırdı. Yani bunu yapması milletvekilliğini hak ettiği anlamına gelmiyor.

 18. Zeki övüt

  20.06.2018 23:42:59

  Ahmet cakir cok basrli bir baskandir malatyayi cehnnet gibi yapmistir nankõr olmicen dilden dile yayilen didi kodulara kulak asmiyalim

 19. Bozkurt kılınç

  20.06.2018 23:42:20

  Arkadaşlar araya girdim hakkınızı helal edin bende malatya indere liyim fikir alışverişi güzel olsun mehmet abi ve ahmet abiye sevgi ve saygılar

 20. Mahmut yıldızhan

  20.06.2018 23:01:33

  Doğru bir tespit olmuş kardeşim,kalemine sağlık

 21. Bozkır kılınç

  20.06.2018 23:01:08

  Oylar reise vekilliğide vereceğiz devletin bekası için güçlü çıksın ben mhpli olarak bu görüşteyim malatyadaki tüm ülkücü ve akp li dostlarıma selam olsun

 22. Kenan Kurt

  20.06.2018 22:46:31

  Ahmet Çakır'a oy yok reise oy var

 23. Bozkurt Kılıç

  20.06.2018 22:45:50

  Yahu ramazan abi aynen doğrudur kurban olayım tescillenmiş marka haline geldi sağır sultan biliyo

 24. Selim Çağlar

  20.06.2018 22:45:00

  'Hafıza-i beşer nisyan ile MALÜLDÜR'... 'MAĞRUR' değil kardeşim..

 25. Ramazan Kılıç

  20.06.2018 22:44:34

  Ahmet çakırın hizmetleri vardır amma velakin yıllardan beri öznur çalığın bir çivisi yok memleketin üzerine karabasan gibi kabus gibi çökmüştür onun ne işi vardır vatandaşın haklı tepkilerini dikkate alın lutfen ben dahil yereldeki haksızlıkları gören vatandaş şahsen ben reis hariç akp ye oyumu kehren veriyorum anapın çöküş dönemindekiler gibi yereller

 26. Musa Turgut

  20.06.2018 22:43:58

  İlginç reis diyorsak kararını niye sorguluyoruz abi partinin başına geçti vekil şeçimini yaptı çalık konusunda reis haksızlık mı yaptı diyorsunuz daha layık vardı ama o mu oldudiyoruz nedir. Şayet liderse kararını sorgulamayalım daha ileri gidip bizzat seçtiği vekilleri itibarsızlaştırmaya çalışmak erdoğan düşmanlarını sevindirmekten ve bu argümanı kullanmalarından başka da bir işe yaramaz. Benim fikrim budur.

 27. Ramazan Özdemir

  20.06.2018 22:42:16

  Öyle diyorlarda kadın bar bar bağıri isbat edemiyen şerefsizdir!...

 28. Ahmet Aygün

  20.06.2018 22:41:43

  TİKA yı kapatma taahhüdü tek başına proje olduğunun delilidir.&&&Çünkü!İşim gereği AFRİKA daki haşhaşilerin oralardaki faaliyetlerini biliyorum.TİKA onlara Afrika'yı dar ediyor onun için TİKA'dan kurtulmak istiyorlar.Oysa İYİKİ TİKA VARİYİKİ REİS YETKİ VERMİŞ.İYİKİ AFRİKA ÜLKELERİ (istisnaları var ama) FETO ya alan bırakmıyorlar.FETO nun para tarafındakilerin DİNİ İMANI PARA.Para için yapmayacakları şey yok.Allah içlerindeki samimi dindar kardeşlerimizi bir an önce onların pençesinden kurtarsın.

 29. Yakup Güler

  20.06.2018 22:40:21

  Başkalarının atadığı kadroların sıkıntısını yaşadı birazda bunlar kendisinin yipranmasina yol açtı. .Herşeye rağmen Ahmet Çakır bu listeyi bu sırada hak etmiştir. Ama Büyükşehir ı bırakıp vekilliği tercih etmesi en büyük yanlışıdir Keşke Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına devam etseydi daha çok genç ve daha çok hizmet imkanı vardı. .Hayırlısı olsun başarılar diliyorum. ...

 30. Yakup Güler

  20.06.2018 22:40:05

  Kul kusursuz olmaz Ahmet Çakır veya bir başkası insandan kusur ararsanız illaki vardır. Ama gelmiş geçmiş belediye başkanları içerisinde hepsinin toplamından daha fazla hizmet yapmıştır. Evet 15 Temmuz da 7.ana jet üssünü devre dışı bırakan tedbirleri alan hatta askeri kışlalarin tamamının balediyeye ait araçlar la kuşatıp hendeklerle dışarı çıkışlarını engelleyen adam Ahmet Çakır dır. .Ahmet Çakır ın en büyük eksiği yaptığı işlerin piarini ve reklamını yapamadı. .

 31. Mehmet Sinan Özdemir

  20.06.2018 22:38:53

  Allah bize hiç yardım gonderirmi bu halimizle herkez zalimin zalimliginin üstü mü kapatıp zalimi fravunlastiriyor yazikkkk yazık dorulari yazmassaniz yanlışı söylemezsen iz bu sadece bu dünyada size maddi fayda eder ki siz öbür dünya yi hesabı ateşin cetinligini biliyor olması gerekenlerdensiniz .

 32. Mehmet Sinan Özdemir

  20.06.2018 22:38:21

  Ahmet Aygün hangi hizmete bakıyorsun o benim paramı sizin gibiler yüzünden çaldı hizmetten anlamadigin belli makyajla kandirilanlardansiniz demekki sen onun avukatımisin Size bunlar lazım ne ihalesi aldın daha çok yazacam bana yazma kötü konusacam kendimi tutuyorum

 33. Ahmet Aygün

  20.06.2018 22:37:43

  Kardeş bir alacağın var ise her gün çarşı pazar geziyor.Siz in şahsi meseleniz olabilir.Ben gördüğüm hizmete bakarım.

 34. Mehmet Sinan Özdemir

  20.06.2018 22:01:45

  Onun bize borcu var haram zıkkım olsun

 35. Gökhan Erkara

  20.06.2018 22:00:13

  Dogru ahmet cakir merayi arsa yapti ev yaoti dagin tepesini satti dogru cevresini doyurdu malatya ya ne yapti 4 tane yagmur yagdi alt gecitler baraj oldu yapmayin kurbaniz olam malatya insani bu kadar salak yerine koymayin simdinburda hepsini tek tek yazalim mi yani ne diyorsunuz

 36. Gökhan Erkara

  20.06.2018 21:59:31

  Ya Murat Çetin bey burada ayrılıyor hem de düşman oluyoruz Allah için doğruyu söylemiyor sun üzülüyor derbeder oluyorum 15 temmuz gecesini biz de o zamanın valiside belediye calisanlarida iyi biliyor Ahmet'in propaganda sini yapıyorsun yanlış yapıyorsun O adına kurban olasıca zat sırf benim çoluk çocuğumun hakkına kalsa cehennemden kurtulamaz sende onun gunahlarina ortak oluyorsun beni üzüyorsun .....

 37. hakan

  20.06.2018 21:59:22

  sen gazateci olma bence

 38. Ahmet Aygün

  20.06.2018 21:58:37

  Malatya Malatya olalı son 15 yılda aldığı hizmetin yüzde birini almışmıdır acaba.Şu kent içi yollardaki kaliteye bakarmısınız.Alt yapısı,gaz şebekesi ve yeraltı elektrik şebekesi dahil mis gibi yapılmış.Hava kirliliğinden eser kalmamış.Sosyal tesisler ve parklar sayılamayacak kadar çoğalmış.Nikah sarayı ve yüksek standartlı yüzme havuzları.Yeni açılan bulvarlar ,toplu taşımadaki yüksek standart bunların hepsi son 10 yılın ürünü.Daha iyi olabilirmiydi tabii neden olmasın ama hepten yok saymak birazcık insafsızlık olur.Sn ÇETİN çok yerinde tespitlerinizden dolayı sizi kutlarım.

 39. Ömer Kartal

  20.06.2018 21:57:53

  Mehmet sabah bizim kapıdan geçmeyesin

 40. Mehmet Ali Kılınç

  20.06.2018 21:57:27

  Darbeyi Ahmet Çakır bertaraf etmedi Malatya halkı hainlerin karşısında dimdik durdu ve darbeyi önledi başkanlıkta oyumuz reise ama milletvekilliğinde MHP İNŞALLAH

 41. Engin Çeker

  20.06.2018 21:56:26

  Murat abi doğru söylüyorsun aynen öyle abi

 42. Mert44

  20.06.2018 21:36:17

  Sayın editör; Sizin yanlı olmadığınızı objektif olduğunuzu düşünüyorum. Doğruları söylemişsiniz. Yazınızda Aslı olmayan, yanlış birşeyden bahsetmemişsiniz. Mevcut durumu ve seçim sonrası olacakları yazmışsınız. Doğru Analiz. Emeğinize sağlık.

 43. Ahmet Demir

  20.06.2018 20:28:16

  Cok ilgin bir yazı olmuş gercekten cok duygulandim. Tunelleri ne diye yıkacakmış Millet ittifakı? Bu yazdığınıza siz kendiniz inandınız bizim de inanmamızı bekliyorsunuz. Durum icler acısi medya ne hale gelmisAma memleket uykudan uyandı cok sukur gec oldu ama temiz olacak

 44. Ali

  20.06.2018 20:23:19

  Kim taraflı değil ki? Ülkenin halini görüp tarafsız olmak mümkün mü? Elbette taraf olmak lazım; doğrudan, iyiden, güzelden yana taraf olmak lazım. Yiğit ve mertçe rengini belli ettiğin için Tebrikler...

 45. Ali Kadir

  20.06.2018 19:11:19

  Çok tarafsın her halinden belli.

 46. Ali yılmaz

  20.06.2018 17:29:33

  Malatya tıme kusura bakmayın ama ben sizden bişey anlamadım bi gün öyle bigün böyle artık sizi takibi bırakıyorum

 47. ADALET

  20.06.2018 17:17:50

  Sayın Âdem İnsanoğlu, köşe yazınızı teessüfle okudum. Çok yanlı bir analiz olmuş. Hâsılı size yakışan bir yazı olmamış

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>