Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

“NASIL OLMUŞ”A CEVAP VAR DA!..

Murat Çetin yazdı...

 

 SESLİ MAKALE 

Rabbim sabırlar versin, beterinden korusun

 Malum olduğu üzere, Elazığ merkezli deprem neticesinde 39 vatandaşımızı kaybettik, 1607 kardeşimiz ise yaralandı. Bunların dördü ise Doğanyol ilçemizde hakkın rahmetine kavuşarak, “ahiret şehidi” oldu. Ahirete irtihal eden kardeşlerimize, rahmet diliyorum. Yaralı kardeşlerimiz için de Hakk Teala'dan acil şifalar niyaz ediyorum. Bugüne kadar yaşananlardan gördüğüm kadarıyla, ümidim o dur ki, evsiz-barksız kalan kardeşlerimizi devletimiz yalnız bırakmayacaktır. Rabbim daha beterinden saklasın inşallah.  

“DEPREM NASIL OLMUŞ”A CEVAP VAR DA!..

 Doğal afetlerin “İlahi ikaz” olduğuna inananlardanım. “Allah'ı unutturmak” için elinden geleni ardına koymayanların geçim kaynaklarından biri de doğal afetlerdir. “Bilim”in amacı Allah'ı unutturmak değil aksine Allah'ın san'atını ve kudretini gözler önüne sermek olmalıdır. Her türlü bilginin nihayetinde Allah'a ulaşılmalıdır. Maalesef şimdiki bilim, tahliller ve analizler eşliğinde semavi ve arzi afetlerin nasıl olduğunu aktarıyor ama, “Neden” sorusunun cevabını vermemek için ise azami gayret(!) sarf ediyor.

Bu durumu şu şekilde izah edeyim: Silahlı saldırı davasına bakan hakime sanık, "Hakim bey, silahın tetiği geri çekilince, iğne ileri doğru hızlı bir şekilde fırladı ve kapsülün arkasına çarptı.  Bu çarpma ile birlikte, yüksek bir sıcaklık meydana geldi ve kapsülün içindeki barut, bu sıcaklıktan etkilendi ve patladı. İşte bu patlama neticesinde mermi çok hızlı bir şekilde yerinden fırladı ve maktulün kafasından girip diğer taraftan çıktı. Benim suçum yoktur." diye ifade verse, olay tamamen aydınlatılmış olur mu?

Tamamen sebepler silsilesi sıralanmış mı? Hayır. 


Sebeplerin ortaya çıkmasına sebep olanın ne olduğu ortaya konulmamıştır. Dolayısıyla faili de ortaya konulmamıştır. Fail bilinmedikçe, olay da aydınlanmayacaktır. Bu demektir ki, yalnız sebeplerle bir olay izah edilemez.

Deprem için de aynı şey geçerlidir. Yer altı patlamaları, fay hatlarının varlığı elbette doğrudur. Ama bu patlatmayı meydana getirecek bir fail olmalıdır, denmektedir. Buradan anlıyoruz ki, sebepler zinciri tek başına fail olamaz, mutlaka o sebepler zincirini etkileyen bir şuurlu müsebbip vardır. Başımıza gelen her musibette oturup, müstahak olmak için ne yaptığımızı da bir düşünmemiz gerekir. 

Her türlü melaneti işledikten sonra, deprem konusunda din ve diyanetten dem vuranları da tasvip etmediğimi belirtmekte fayda var…

 

 “ALLAH'IN DEDİĞİ OLUR”

Pütürge'de depremden dolayı evi zarar görmüş bir akrabamla konuştuğumda, eve girmemesini söyledim. O ise bana “Allah'ın dediği olur” diyerek karşılık verdi. 

Ona şu şekilde cevap verdim:

Edeb-üd Din Ve-d Dünya isimli eserde şu şekilde bir konu geçiyor: Bir zaman şeytan, Hazret-i İsa Aleyhisselâm'a itiraz edip demiş ki: "Madem ecel ve her şey kader-i İlahî iledir; sen kendini bu yüksek yerden at, bak nasıl öleceksin.

Hazret-i İsa Aleyhisselâm demiş ki: "Cenab-ı Hak kulunu tecrübe eder ve der ki: Sen böyle yapsan sana böyle yaparım, göreyim seni yapabilir misin? diye tecrübe eder. 

Fakat  kulun hakkı yok ve haddi değil ki, Cenab-ı Hakk'ı tecrübe etsin ve desin: Ben böyle işlesem, sen böyle işler misin? diye tecrübevari bir surette Cenab-ı Hakk'ı imtihan edebe muhaliftir
” şeklinde konuyu aktardıktan sonra akrabama hitaben, “İşte sen de bu misaldeki adam gibi Allah'ı tecrübe etme, işine karışıp O'nun namına karar verme” dedim.

 

HAYATIMIZDAKİ MOLOZLAR!..
Eskiden taş ev yapımında bazen “moloz”a denk gelinirdi. Moloz kelimesi denilince aklınıza inşaat hafriyatı gelmesin. Benim bahsettiğim “moloz” bir çeşit taştır ki; ne yaparsanız yapın kullanıma müsait bir halini bulamazsınız. Hatta taş evi ustaları, bu taşı her ne kadar kullanmaya çalışsalar da, sürekli bir yeri açık kalır. Usta ise dayanamayıp, balyoz darbesiyle o taşı darmadağın eder.

İşte hayatımızdaki bazı insanlar “moloz” gibidir. Ne yaparsanız yapın “karekterleri” değişmez. Hayatınızdan çıkartmaya kalkışsanız çıkmaz. Hayatınıza almak isteseniz, hayatınızın hiçbir yerine sığmaz. Yani atsan atılmaz, satsan satılmaz cinsinden bir şey…
İyisi mi, “Elimizdeki malzeme bu…” deyip idare yolunu seçin...


BİR DEVLET ÇÖKERSE…
Acizane, yaptığı ibadeti milletin gözüne sokanlardan değilim. Ancak bunu da anlatmasam olmaz. Pazar günü sabah namazından sonra uyuya kalmışım. (Rabbim hayra çıkarsın inşallah) Rüyamda (Allah zeval vermesin) devletimiz çökmüş, yağmacılar işbaşı yapmış ve her yanı talan ediyorlardı. Hatta insan tacirleri tarafından esir edilsem de, bir şekilde kurtulup, hayatımı muhafaza etmeye çalışıyordum. Uyandığımda yaşadıklarımın rüya olduğunu anlayınca, “Elhamdulillah” dedim.

Bir milleti bir insana benzetirsek, devlet o insanın “aklı” mesabesindedir. Devleti çöken milletler aklını kaybetmiş insana benzer. Bir nevi devlet, bir milletin ortak aklıdır. Devleti olmayan milletler, çil yavrusu gibi dağılmaya mahkumdur. O sebeptendir ki “En kötü devlet, devletsizlikten iyidir”.  

 

ÇINAR DA ÇOK OLUYOR ARTIK…
Yeşilyurt Belediye Başkanı sayın Mehmet Çınar'a operasyon çekiliyor. Operasyon çeken kişiler ise, kendini bu ülkenin gerçek sahibi zanneden bizim de “Beyaz Türkler” diye tabir ettiğimiz bir avuç güruhtur. Operasyonun altında ise şu sebepler yatıyor:


- Sen misin, Hacı Uğur Polat'tan sonra Yeşilyurt belediye başkanlığı “koltuğuna” oturan?

- Sen misin, belediye başkanı olduktan sonraki ilk seçimde, yüzde 63.81'lik oranıyla oy sayısını 10 bin civarında “artıran”?

- Sen misin, vasat bir performans beklerken, mesaiye “sabah ezanıyla başlayan”?

- Sen misin, 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi'nde ödüle “layık” görülen?

- Sen misin, hepsinin üstüne Fransa'da UNESCO binasında tertip edilen ödül töreninde, “Kadim Yeşilyurt Kentsel Planlama Projesi” ödülüne layık görülen?

Acizane tavsiyemdir: Kuyruğu burada kendi dışarıda yaratıklara hizmet eden bu “Besleme tayfası” Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın şevkini kırmasın. Bunları görünce ya muhatap olmasın, ya da “Durmak yok…” diyerek yoluna devam etsin… 

 

ZİYARET VE ETKİNLİK HABERLERİYLE BU İŞ OLMAZ

Geçen hafta bu köşede yazmış olduğum bir konu oldukça farklı bir şekilde yorumlandı. Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut öncülüğünde yürütülen bilimsel çalışmanın ürünü olan “Kayısır”la ilgili yorumum çok farklı algılandı. Genel anlamda olumlu karşılansa da bazı konuların daha net anlaşılması için açıklık getirme ihtiyacı hâsıl oldu.

Kayısır ürünü, hem sağlık için faydalı hem de ekonomik girdi açısından önemli bir üründür. Bu sebeple haber değeri taşımakta ve takdiri hak etmektedir. Ben de hakkı teslim etmek adına buradan tebrik ve teşekkürlerimi ilettim.

Üniversitelerin asli görevi bilim üretmektir. Tek başına “Kayısır” ürünü bir üniversite için yeterli değildir. Kaldı ki ürünün patent almamış hali, Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, İnönü Üniversitesi'ndeyken geliştirilmişti. Malatya Turgut Özal Üniversitesi, yaklaşık 1 buçuk yıllık kurulmuştur. Buna rağmen bir-iki çalıştay dışında elle tutulur bir çalışması yoktur. 

Üniversiteden gönderilen haberlerin neredeyse tamamı ziyaret ve etkinlik içeriklidir. Bilimsel veya akademik içeriği olmayan hiçbir işin, üniversite için haber değeri olmaz. Bu konuda rektörün daha profesyonel destek alması gerektiğini düşünüyorum. Etkinlik yaparak bunları haber bültenlerine göndermek ve bazı haber sitelerinde yayınlatmak, Üniversitenin tanınırlığı ve tercih edilebilirliğini arttırmaz.

  

KEMAL ÖZDEŞ BAŞARILI OLUR MU?

 Sergen Yalçın ayrılığının ardından, Yeni Malatyaspor, Kemal Özdeş'e emanet edildi. Sergen Yalçın sonrası, gelecek hoca, motivasyonu kuvvetli, disiplinli ve iletişim becerisi yüksek biri olmalıydı. Bu tarife Kemal Özdeş uyar mı yoksa uymaz mı? Tartışılır bence. 


Ancak şimdi yıkma değil, yapma zamanıdır.

 Türkiye Kupası'ndan elenmiş olmasına rağmen, 2-1'lik Sivas galibiyeti, Malatyaspor için az da olsa moral aşıladı. Genel anlamda gidişat iyi değil, futbol takımında huzursuzluk hâkim. Peki! Kemal Özdeş iyi bir tercih mi?

Bazılarına göre; sistemli, oyun bilgisi yüksek, disiplinli. Özellikle Kasımpaşa'ya oynattığı futbolu beğenenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Süre verilirse, sabır gösterilirse başarıya ulaşacaktır.

 Hali hazırdaki kadronun hızlı ve geçiş oyunu yapabileceği gerçeği ortada. Özdeş'in, Sergen Yalçın gibi 4-2-3-1 sistemini kullanması, saha dizilişinde radikal bir değişim olmaması avantajdır. Yine de stoper, iyi bir “10 numara” ve santrfora ihtiyaç var. “Beğeni” noktasında herkesin bakış açısı farklı olabilir; fakat destek vakti. 

Haydi! 2 Şubat'ta, Alanya'daki zorlu karşılaşma ile Malatya'daki kara bulutları hep beraber dağıtalım!

Selam ve dua ile
Fiemanillah

 YORUMLAR

 1. Tamer

  28.01.2020 11:46:12

  Ne yalan söyleyeyim Mehmet ÇINAR belediye başkanı olduğunda bu performansı hiç beklemiyordum. Seçime kadar Yeşilyurt Belediyesini idare eder sonrasında ise koltuğu devreder diye düşünüyordum. Bugun gelinen noktada ise Mehmet Çınar başkan Malatya da en beğendiğim belediye başkanı ve bu performans ve samimiyetle devam ederse siyasette önü çok açık...

 2. Murat Şanlidağ

  28.01.2020 10:19:19

  Mehmet Çınar Başkan, Arkana bile bakma yürüdüğün yol doğru yol hizmetlerini görüyoruz baskan yolun açık rabbim yardımcın olsun

 3. mert44

  28.01.2020 10:12:12

  Sayın Editör, memleketimiz büyük bir imtihandan geçti. Rabbim ne bize ne de başkasına bir daha yaşatmasın. Elbette bununda bir nedeni vardır kendimize çeki düzen vermeliyiz. Devletimizin yanımızda olması birler daha bizleri gururlandırdı. Allah onlardan razı olsun.

 4. Ahsen Nur

  27.01.2020 23:29:44

  Düşünemiyoruz ki Gayretullaha dokunur. Düşünemiyoruz ki Ellah Rahim olduğu kadar şedid-il ikabdır da. Rabbim de kuluna sadece bir uyarı gönderiyor. Yine merhametinden. Kulu ayağını denk alsın da asıl vazifesinin ubudiyet olduğunu hatırlasın diye. İmtihanı verenlerden olmak duasıyla....

 5. Ahsen Nur

  27.01.2020 23:25:38

  O şedid zelzeleyi yaşayan biri olarak günlerdir Rabbimin celaliyle değil de rahmeti ile muamele etmesi için dua ettim.Ve bu ilahi ikazı hak edecek ne günahlar işledik diye önce nefsimi sorguladım.Şimdi yazınızı okuyunca taşlar yerine oturdu.İşlediğimiz her günah yerine oturmayan molozlar gibi.Yaptığımız her hatayı fıtrat duvarımız kabul etmiyor fakat biz nefsimize uyarak zoraki o molozu o duvara dürtmeye çalışıyoruz.

 6. Mustafa

  27.01.2020 22:37:47

  Yazınıza tedbir insandan taktir Allah'tan diyerek katılıyorum.Hiçbir șey yeryüzünde sebepsiz değil hiçbir sonuçta nedensiz değil.freni bozuk bir arabaya binen bireyin taktir Allah'ındır deme hakkı yoktur;zira olabilecekler bellidir.Rabbimin bizlere verdiği aklı kullanarak O'nun çizdiği sınırlar içinde yașamakta fayda var.Kentsel dönüșüm imar konusunda Malatyada devede kulak seviyesinde bile ilerleme yok.rantsal değil insani bir imar düzenlemesine orta ve uzun vadede gidilmeli.20 yīl once baslansaydi simdi orta vade bitmisti.beydagı mahallesi 12 yilda kostebek yuvasina döndü ama sonuç yok.

 7. İsimsiz Kahraman

  27.01.2020 22:25:31

  Elazığ-Malatya depreminde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet yaralılara Şifa dilerim.

 8. enes öner

  27.01.2020 22:20:36

  nasıl olmuşun cevabı varda neden olmuş? kim oldurmuş? bunların cevabı yok mu? elbetteki var. cevabı yukarıda

 9. Salih

  27.01.2020 21:51:41

  Murat Çetin bey yazılarınızı çok severek okuyorum. Deprem gösterdi ki yer fizikçiler bu ülkede gereken değeri görmemiştir. O yüzden özellikle belediye ve diğer yönetimlerde ki jeofizik mühendisi ve yer bilimci diğer çalışanlar gerçek değerlerine kavuşmalı. En azından kadro ya da sözleşmeli mühendis durumunda.desteklerinizi bekliyoruz

 10. İZZET YILDIZ

  27.01.2020 19:19:47

  Cevabın devamında da, “Şayet senin develerin olsa, iki yamacı olan bir vadiye götürsen, o yamaçlardan biri otlak, diğeri kıraç olsa devlerini otlak yerde de gütsen kıraç yerde de gütsen yine Allah’ın kaderi ile gütmüş olmaz mısın?” der.

 11. İZZET YILDIZ

  27.01.2020 19:19:07

  Halife Hz. Ömer, orduları teftiş için Şam’a giderken şehirde veba/taun hastalığı olduğunu öğrenir. O bölgeye girip girmeme konusunda istişare eden Hz. Ömer çıkan ihtilafa rağmen Medine’ye dönmeye karar verir. Kararını açıklayınca Ordu komutanı Ebu Ubeyde el-Cerrah: “Allah’ın kaderinden mi kaçıyorsun?” deyince: “Keşke bunu senden başkası söyleseydi yâ Ebâ Ubeyde! Evet, Allah’ın kaderinden yine Allah’ın kaderine kaçıyoruz” diyerek Ebu Ubeyde’yi kınar.

 12. YAŞAR

  27.01.2020 15:47:25

  Mehmet Çınar’ı çekemiyorlar. Kıskanıyorlar. Bence Mehmet Çınar, o “beyaz Türklere” tekmil çakmıyor. İşte işin sırrı burada. Diyorlarki biz ne dersek onu yap. Mehmet Çınar ise, bildiğini okuyor. Bunlar ise dediğiniz gibi Mehmet Çınar’a operasyon çekiyorlar

 13. Selahattin

  27.01.2020 13:02:57

  Bu depremde kriz fırsata çevirilmeli. Şehirin planı yeniden çizilmeli. Böylelikle hem sağlam binalar yapılır, hem de çarpık yerleşimden kurtulunur. Devlet bunu iyi feğerlendirmeli

 14. Cüneyt Demiral

  27.01.2020 12:59:57

  Allah beterinden muhafaza etsin. Sarsıntı çok şiddetliydi. Allah vefat edenlerin taksiratını affetsin. Geride kalanlara sabırlar versin.

 15. Yusuf

  27.01.2020 12:57:29

  Allah akıl fikir versin. Bunlar Allah dememek için ellerinden geleni yapıyorlar. Gerçi akıllarına da gelmiyordur. Milleti motive etmenin tek yolu “Allah”!demektir.

 16. Ahmet

  27.01.2020 11:54:06

  Bu depremde de gördüğümüz üzere Allah devletimize zeval vermesin diyoruz. Allah bir daha böyle afetler yaşatmasın ve ders almış kullarından eylesin. Amin.

 17. Fatih

  27.01.2020 11:21:35

  Sivasspor galibiyeti bir nebze olsun yüreklere su serpti. Yeni teknik adamın başarılı olmasını ümit ediyorum.

 18. Emre

  27.01.2020 11:20:39

  Sayın Mehmet Çınar göreve geldiği ilk zamanlardan itibaren varlığını hissettirdi. Bu anlamda her zaman olduğu gibi bugün de meyve veren ağaç taşlanacaktır. Bu yadsınamaz bir gerçek. Sayın Çınar'ın olumsuz söylemlere kulak tıkayarak bildiği çizgiden şaşmamasını isteriz. Başarılarınız daim olsun

 19. Neşe

  27.01.2020 11:18:34

  Murat Bey deprem yorumunuz beni çok duygulandırdı. Her şey Allah'tan gelir. Doğal afetler bizler için bir ikaz ve işaret. Allah'ın varlığını ve birliğini inkar edenlerden uzak kalmak ümidiyle...

 20. Mustafa

  27.01.2020 11:16:49

  Depremde ölenlere Allah'tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar dilerim. Malatya ve Elazığ için seferber olan diğer bütün illerin temsilcilerine ve gönül bağı kuran tüm insanlara da teşekkür ederim. Gerçekten biz çok yüce bir millet olduğumuzu gösterdik. Türkiye'nin dört bir yanından ilk dakikalardan itibaren destekler gelmeye başladı. Maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen herkese sizlerin aracılığınızla teşekkür ederim.

 21. Hasan

  27.01.2020 11:15:00

  Yıllarca Malatya-Elazığ arasında sebepsiz yere çeşitli çekişmeler oldu. Ama gün geldi kader birliği yaptık. Bu iki şehir şuanda bir elmanın 2 yarısı gibi. Bu gibi zamanları düşünerek sevdiklerimizi kırmamalı her zaman birlik ve beraberlik duygusuyla hareket etmeliyiz.Gün birlik ve beraberlik günü. Rabbim bir daha yaşatmasın

 22. saliha

  27.01.2020 10:28:32

  Moloz tabirinizi çok sevdim.Sayenizde bende çevremde çok moloz olduğunu fark ettim. Kaleminize sağlık.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>