Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

NEDEN, DİSİPLİN SORUŞTURMASI?

Murat Çetin yazdı...


-SESLİ MAKALE-

 

 

-ADAY OLURSA, NE YAPARIZ?..

 -BU KONUŞMADAN “ERDOĞAN”I NASIL ÇIKARDINIZ?

-BAŞARILI BÜROKRAT, ADAY OLUR MU?

-BAŞARILI BÜROKRAT  NEDEN İSTEMİYORLAR?

 -BÜROKRATLARI, TEHDİT OLARAK GÖRENLER VAR

  

Yıllardır, Malatyamızın önemli meseleleri hakkında kalem oynatan bir kardeşiniz olarak, siyaset kulislerinden az-çok haberdar oluyoruz. Dün yine bir kulis bilgisi (Daha ziyade birçok insanın haberdar olduğu konu) hakkında onlarca mesaj aldım. Ankara'da mukim bazı dostlarım fikrimi almak istemişler. Hal böyle olunca, evvelden şahsımca malum olan konunun aslını astarını biraz daha derinlemesine araştırmak istedim. Konunun vahim bir yere doğru gittiğini görerek, bu yazıyı yazmaya karar verdim. Konu şu ki; Avrupa Malatyalılar Federasyon Başkanı ve Malatya Büyükşehir Meclis Üyesi Murat Alabaş, sosyal medyadaki video paylaşım platformunda bir açıklamada bulunmuş. Bu açıklamanın başlığı da diyebileceğimiz özeti şu şekilde: “Malatya'dan bürokrat çıkmasını istemeyenler var!
Sadece bu sözün bile altına imzamı atarım. Vahim olanı ise, Murat Alabaş'ın söz konusu konuşmasının üzerinden yaklaşık 15 gün geçmiş. 200 kişiye bile zorla ulaşan bir izlenme sayısına rağmen sayın Alabaş'tan savunma istenmiş. Murat Alabaş'ı ifadeye çağıran isim ise Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya İl Disiplin Kurulu Başkanı İdris Boztaş.
Peki nedir bu “Bir bardak suda fırtınalar kopartma”nın sebebi?
İsterseniz, sayın Murat Alabaş'ın söz konusu videoda ne söylediğini madde madde aktaralım: 

“BAŞARILI BİR BÜROKRAT ÇIKMASINDAN KORKANLAR VAR...”
1- “Bir ilden bir vali, emniyet müdürü, müsteşar çıktığı zaman korkuyorlar. Bir dahaki dönem falan partiden gelip Malatya'dan aday olur mu?

2- “Malatya son 17 yılda neden vali, daire başkanı, genel müdür çıkaramadı?

3- “Cevabı çok basit. Malatya seçkin insanların yetiştiği bir şehir. Son 17 yıldır Karadenizlilerin özellikle Trabzonluların adı geçiyor. İyileri tenzih ediyorum. Yanlış anlaşılmasın.”
4- “Malatya'da sözde bazı milletvekillerinin bu işe engel olmaları. Çünkü Malatya'dan bir vali çıktığı zaman, bir emniyet müdürü çıktığı zaman, bir müsteşar çıktığı zaman korkuyorlar. Bir sonraki dönem gelir Malatya'dan aday olur mu diye…
5-  “Bu kadar açık ve net.
6-  “Malatyalıların üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi. Herkes konuşmaya korkuyor. Herkesin bir gebeliği var. Herkesin bir çıkarı var.”
7- “Malatyalı bazı milletvekilleri bu işe engel oluyor. Malatya'dan vali çıkarmazlar. Malatya'dan emniyet müdürü çıkarmazlar. Malatya'dan üst düzey bürokrat, müsteşar çıkarmazlar. Önünü keserler. Çünkü ileride kendi ayaklarına dolaşır diye korkuyorlar.”

8- “Ama korkunun ecele faydası yok. Bu süre ve bu dönem gelir geçer.”
9- “ Korkmasınlar. Malatyalı vali de olur. Malatyalı emniyet müdürü de olur.

SADECE MALATYA'NIN DEĞİL, TÜRKİYE'NİN SORUNU!..

Yukarıda özet olarak aktardığım Murat Alabaş'ın açıklamalarını destekler mahiyette bir sohbeti de geçtiğimiz günlerde kaleme almıştım. Kendisiyle interaktif sohbet etme fırsatı bulduğum, Malatya'mızın yetiştirdiği değerlerden biri olan Prof. Dr. İbrahim Gezer'in sözlerini de hatırlatmak isterim. Sayın Gezer de, Murat Alabaş'ın söylediklerinin paralelinde açıklamalar yapmış ve şu sözleri etmişti:

Sadece Malatya'nın değil Türkiye'nin sorunu var!” diyerek konuya şu şekilde açıklama getirmişti: 

Malatya kendine has bir şehir. İlginç çıkışlar yapabilen, tarihinde de bu şekilde çıkışları olan bir şehir.”

 “Her Malatyalı'da Battalgazi'nin civan mertliğinden bir parça vardır. Her Malatyalı'da Danişmentgazi'den bir parça vardır. Her Malatyalı'da Niyazi Mısri'den bir parça vardır.”

“Ama şu eleştiriyi de yapmak lazım. 
Malatya son 20-30 yıldır ulusal ve küresele insan kaynağı anlamında bir şey katamıyor. Ulusal ve küresele kattığımız isimlerin hepsi 20-30 yıl önceki isimlerdir.”

“Ama ekonomide var. Ekonomiyi ayrı tutalım. Geçtiğimiz günlerde vefat eden Vahap Küçük'ü örnek verebiliriz.”

“Özal'ın da bunda etkisi var. Özal'ın ticaretteki hamlesini insanlar iyi değerlendirdi. Diğer alanlarda ulusala ve küresele insan katamadık.”

Selahattin Gürkan da zaman zaman Malatya'nın seçkin insanlar diyarı olduğunu söyler. Potansiyeli yüksek insanlar diyarı. Terfi edilmişler diyarı. Bugün baktığımızda bunu göremiyoruz. Malatya potansiyelini yansıtmıyor.”

Malatya ile ilgili 15-20 araştırma raporuna imza attım.”

“ Malatya yerinde sayıyor. Diğer şehirler ilerlerken siz geriliyorsunuz. Malatya potansiyel olarak Türkiye'de ortalamanın üstündeyiz. Ama gel gör ki mil
li gelirimiz ortalamanın yarısı. Bu sadece bir partiye yansıtılamaz. Epey bir dönemin birikimi gibi de görünüyor. Malatya'nın ihracatı son 15 yılda yerinde sayıyor.”

Yukarıda zikrettiğim hem Murat Alabaş hem de İbrahim Gezer açıklamalarına itiraz edebileceğimiz (en azından benim) herhangi bir söz yok.
 

Bu iki ismin biri Ak Parti'li Murat Alabaş, diğeri ise eski Ak Partili, yeni Deva Partisi Kurucu Üyesi. Her iki isim de Malatya'mızın değeridir. Her ikisinin de toplumda bir karşılığı vardır.


MURAT ALABAŞ'A GÖNDERİLEN YAZI...
Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya il Disiplin Kurulu Başkanı İdris Boztaş Murat Alabaş'a şu şekilde bir davet (!) mektubu göndermiş. Yukarıda iki ismin görüşlerini verdik. Şimdi parti disiplinine verilen Murat Alabaş'a gelen disiplin yazıyı da aktaralım:

 
Sayın Murat Alabaş,

YouTube kanalına vermiş olduğunuz röportaj ile ilgili olarak hakkımızda yapılan soruşturmada, disiplin suçu teşkil eden;

 • Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, üst bürokrat atamalarını Karadenizlilerden yaptığı iddiası,
 • Videoda her ne kadar parti ismi verilmese de Ak Parti Milletvekillerini kastettiğinizi ve ‘Sözde Milletvekilleri' diyerek Sayın Milletvekillerimizi küçük düşürdüğünüzü
 • Ak Parti devr-i iktidarını kastederek 17 yıldan beri bir vali bir emniyet müdürü bir müsteşar atanmasına milletvekillerimizin engel olduğu iddiası vb. eylemine ilişkin savunmanızı, disiplin yönetmenliğinin 113. Maddesi gereğince savunma isteme yazısını aldığımız tarihten itibaren 7 gün içerisinde tarafımıza iletmenizi, bu süre içinde savunma vermediğiniz takdirde savunmadan vazgeçmiş sayılarak, mevcut delillere göre karar verileceğinin bilinmesini rica ederim.

İdris Boztaş

Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya

İl Disiplin Kurulu Başkanı


KONUYU BU ŞEKİLDE OKUMAK, TEVİLAT-I FASİDEDİR

Elbette parti tüzüğüne aykırı açıklama yapmak yanlıştır. Elbette Genel Başkan veya yöneticiler hakkında olumsuz görüş beyan etmek disiplin kuruluna gitmeye sebeptir. Ancak Murat Alabaş'ın yaptığı açıklamanın bu şekilde yorumlanmış olmasını yanlış buluyorum.

Karadenizliler” demek “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan” demek değildir. Bunu bu şekilde okumak tevilat-ı fasidedir. Murat Alabaş'ın bu konuşmasını disipline sevk edeni, av bekleyen avcıya benzetiyorum. İşgüzarlık yaparak yaranma politikası güdenlerin siyasetidir bu…

Malatya'mız, ancak sinerji ile yükselir. Bunun tek çaresi, omuz omuza vermek iken, bu konudan dolayı Sayın Alabaş'ı disipline sevk edenler; sinerji kültüründen mahrum onun bunun omuzuna basarak yükselmek isteyenlerdir.

 YARANMA MANTIĞININ ESERİ DE OLABİLİR

Konunun özeti şudur: Toplumdaki amiyane tabirle Murat Alabaş, “Ortaya bir laf atmış. Birileri de üzerine alınmış.” Ya da Murat Alabaş gibileri kendine tehdit olarak gören birilerine yaranma mantığıyla hareket edilmiştir. 

 MAHKUMİYET KAFAYA KONULMUŞSA!..

Bugünkü yazımıza destek amaçlı olarak Ankara'da röportaj yaptığım bir bürokratın anlattıklarıyla son noktayı koymak isterim. Şöyle ki; Ankara'da bir bürokratımızla röportaj yapmıştım. Bir milletvekilimiz kendisine bir toplantıda denk geliyor ve “Seçimlerde aday mısınız?” şeklinde bir soru soruyor.

Bir bürokratımız da, 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminden sonra, mühim bir konuma gelmişti. Malatyalı milletvekillerinin kendisine sahip çıkmaması sebebiyle emekliliğe mecbur bırakıldı.

Bunun gibi, onlarca misal getirebilirim

Acizane, disiplin kurulu meselesinin sonucunu Murat Alabaş'ın aleyhine, dolayısıyla Malatya'nın aleyhine sonuçlanacağını düşünüyorum. Bu düşüncemin desteğini ise bundan asırlar öncesindeki bir sözde buluyorum: Fransızların meşhuru Napolyon, der ki: “Bana tevili kabil olmayan bir cümle getiriniz, sizi onunla idam edeyim

 

Selam ve dua ile
FiemanillahYORUMLAR

 1. Kerim

  09.07.2020 23:44:12

  Mevcut duruma bakıp yeni hamlelerle özelde Malatya genelde Türkiye için kazanımlar elde etmeliyiz. Mesele eleştirmekse eleştirilecek çok konu ve isim var. Hâli hazırdaki milletvekillerimizden kaçının ilimize ve ülkemize katkısı var? Ankara'da kimi ve neyi temsil ediyor vekiller? Malatya mevcut haliyle de hak ediyor bu durumu bence çünkü halktan siyasi ya bürokratik tanıdığı olanların büyük çoğunluğu her şeyi menfaat noktasında düşünüp yapmaktalar. Sadece kimsesiz halk kendi halinde. Menfaat üzerine kurulan bu düzende ve beklentide de siyasilerden çok şey beklememek lazım. Bunlar benim fikirlerim. Kızmaya, gücenmeye gerek yok. Fikirlere saygı duymak onları kabul etmek değildir.

 2. AH İHSAN AH

  07.07.2020 09:58:46

  İhsan Koca Alabaş’a hiç mi sahiplenemedi? Hem kendisi neden piyasada yok. İlk ağız o ve bu konuda onun açıklama yapması lazım. Murat Alabaş’ı satan iki kişiden birisi İhsan koca

 3. Ali

  07.07.2020 00:06:29

  Şu anda bir tane vali var. İnşaallah hedefe koymadınız.

 4. Cengiz

  06.07.2020 21:19:28

  Malatyalılar memleket milliyetcisidir. Görünen o ki Murat alabaş da iyi bir malatyalı ve memleket milliyetcisi. Akparti teşkilatı diyen arkadaşlara hangi teskilat hangi dava hangi duruş diye sormak istiyorum. Sizin 20 sene önceki geçmişinize insek her birinizden 10 ayrı renk 5 ayrı parti çıkar yarın ülkede konjonktür değişse davayı ilk siz satarsınız çünkü temeliniz yok. Bugün turuncuyasın kirmiz i diğer gün lacivert olursunuz. Murat alabaş malatya ve malatyalıyım derdi ile dertlenmiş içindekileri de aslan gibi çekinmeden dobra dobra söylemiş. Durumdan vazife cikaran Karadeniz yalakası disipline sevk etmiş varsın etsin. Tarih onu yalaka Alabaşı Adam olarak yazacaktır. Her malatya li nın önceliği memleketi olmalıdır Fazlada kendinizi dev aynasında görmeyin davanız Malatya değilse sizin ederiniz iki kilo kayısı kadar değerli değil bunu bilesiniz...

 5. Ömer

  06.07.2020 16:46:44

  Yeni dönemde kişilerin özgeçmişinde yazan bilgiler genelde doğru çıkmıyor. Eğer Murat beyin özgeçmişinde yazan bilgilerden yarısı doğruysa Murat beyin meclis üyeliğine tenezzül etmemesi gerekiyor. Özgeçmişinde yazan bilgiler yalan ya da abartı ise de Parti'nin böyle birini bünyesinde tutmaması gerekiyor.

 6. Miray

  06.07.2020 16:18:14

  Malatya mevcut vekillerin çiftliği gibi elbet kendilerine ortak istemeyeceklerdir buradan yola çıkacak olursak kimse kendine bir alternatif istemez.

 7. Ahmet

  06.07.2020 15:55:57

  Öznur Hanımın süresi dolunca belediye başkanlığı yapacağı konuşuluyordu bir dönem. İllaki bir koltuk olsun da hangi koltuk olursa hangi makam koltuğu olursa fark etmiyor. Biraz eleştiriye açık olup kendinize çeki-düzen vermeniz gerekli diye düşünüyorum. Bu ülkeyi neden genç beyinler yönetmesin.Bilgi yarışmasında bütün sorulara doğru cevap veren 19 yaşındaki gençlerimiz var. Neden bu ülkenin gençlerinin önü açılmıyor.

 8. Hasan

  06.07.2020 15:53:20

  Her siyasetçinn eleştiriye açık olması gerekli. Eğer eleştiriye açık olmayıp yapılan eleştirilerde kendinize hak çıkarıp durumunuzu düzeltme yoluna gitmezseniz bunun karşılığını halktan olumsuz olarak alırsınız. Biri de çıkıp diyebilir mi ki Hayır bu iddialar yanlış Malatyalı vali de var müsteşar da var emniyet müdürü de var. Çünkü söylenenler gerçek. Madem hakkında dava açıldı o zaman Malatyalı bir vekil çıksın ve Malatyalı bir valinin neden çıkmadığını açıklasın.

 9. Emir Ömer

  06.07.2020 15:42:44

  Malatya'da işleyiş genel itibari ile şu şekilde oluyor. Belediye başkanı milletvekili oluyor. İl başkanı milletvekili oluyor. Aslında bu duruma bakılırsa da üst düzey yetkililerin yeni isimleri aralarına almadıkları bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Murat Alabaş'ın yorumu bir eleştiri niteliğinde olup bu kadar büyütülmesi de ayrıca ele alınabilecek bir mesele. Neden eleştiriyi kabul etmeyerek karşı atağa geçilmiş? Öte yandan Sayın Gezer ile ypmış olduğunuz röportajın bir bölümünde de siyasiler belirli bir süre sonra siyaseti bırakmalı ve yerine yeni kişiler gelmeli demişti. Ancak bakıldığında yıllardır Ak Partide aynı simalar siyaset yapıyor. Bu konuda eleştiriye açık olmaları ve yeni nitelikli insanlara da yer açmaları gerekiyor.

 10. RIDVAN

  06.07.2020 15:23:18

  BURDA Kİ YORUMLARI OKUDUM PARTİ GEÇMİŞİ DENMİŞ BENİM BİLDİĞİM MURAT ALABAŞ AVRUPADA ALMANYADA AK PARTİYE VE SAYIN CUMHUR BAŞKANIMIZA HERZAMAN HİZMET ETMİŞ BİRİDİR AK PARTİDEN AVRUPA MİLLET VEKİLLİĞİ ADAY ADAYI OLMUŞTU ALMANYA AVRUPAYA GİDEN BÜTÜN VEKİLLERİ BAŞKANLARI MİSAFİR ETMİŞ AĞIRLAMIŞTIR İLLA MALATYADAMI HİZMET ETMESİ GEREKİYOR SİZİN GÜRUHDAN OLMAYAN AK PARTİLİ OLAMIYORMU İLLA ŞELLALECİ CEÇMİŞİ OLMALI.

 11. Turan

  06.07.2020 14:18:07

  Reise laf söylemek kimin haddine. Mevlana ne güzel buyurmuş:Lakin bir lafa bakarım laf mı diye. Bir de adama bakarım adam mı diye?

 12. Ertan

  06.07.2020 14:04:03

  Lafa değil icraata bakalım. Tepeden meclis üyeliğine geliyor, ehliyet liyakat sıfır, tabela dernekler üzerinden tırmanıyor, komisyonlarda herkese hırsız muamelesi yapıyor, en yakın arkadaşları dahil herkesi satıyor, 80 kişiyi görevden alıyorlar sonra da yok Malatyalı bürokrat yetişmiyor nasıl yetişsin

 13. Murat

  06.07.2020 13:46:38

  Murat abim eline yüreğine sağlık. Bu konu bence daha derin Malatya da Malatya lı olmak eziklik sebebi olmuş. Azınlıkta kalmışız. Bu konunun en bariz örneği kışla caddesinde iki tane karşılıklı bina üst katlarında çayda çıra derneği diğerinin üst katında Malatya da malatyalılar derneği. Vesselam

 14. Bahattin Atilla

  06.07.2020 11:46:58

  Sayın murat Çetin arastirdinizmi şuan kaç bürokratımız var.Ama kendini hemşeri tadında görmeyen arkadaşlarımız var.Sorun malatyalıyım ama malatyayı hiç bilmem diyerek kendini soyutlayanlar var.Ben fazla konuşmayayım.Vatanimiz için faydalı bir çalışma yapıyorsa ,kendini iyi yetistirmisse Millet vekili kim Devlet ondan faydalanmak zorundadır. Devletin bekası budur.Ama diyorsanki iktidar kendine hizmet edecek adam arıyorsa ona söylenecek lafim yok.Demekki kendilerine hizmet edecek adamları Malatyada bulamıyorlar.Yanlis anlamaya gerek kalmadan. Cumhur ittifakı guclenmelidir.

 15. Hasan Hüseyin Toktay

  06.07.2020 11:08:21

  Başarılar dilerim Kardeş Kayseri’den bu tarafa Bakan yok yüzde yetmiş oy alınan bir sörü İlin potansiyelini içinde barındıran ama tek bir İlden 4,5 Bakanın temsil edildiği bir yerde ayrımcılık yapılmıyor dene bilir mi.? Söylenecek çok şey var ama işte??

 16. Mustafa

  06.07.2020 11:02:32

  Murat Alabaş parti tüzüğüne de disiplinine de aykırı bir açıklama yapmıştır , kaldı ki kendisinin AK Parti ile hiçbir geçmişi yoktur , tepeden inme Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olmuş hatta teşkilatta çok emeği olan insanlar Murat Alabaş ve avaneleri yüzünden meclis üyeliğinden İl Başkanının arayıp davet etmiş olması bile umursanmayarak çıkartılmıştır. Madem Bürokrat çıkmıyor o zaman kendisi nasıl Meclis üyesi olabilmiştir ?Madem haklı bir çıkış yapmış o zaman Kendisi de dahil Selahattin Gürkan ile birlikte parti geçmişi dahi olmayan Büyükşehir Meclis üyeleri nereden ve nasıl gelmiş meclis üyesi olmuş şirket yönetimlerinde yer almıştır ?Yaklaşık 1,5 senedir Eski Belediye Başkanını ve yönetimini fütürsuzca eleştirmekten başka ne iş yapmışlardır ?Malum cafelerde oturmaktan kulis yapmaktan başka memelekete ne hizmette bulunmuşlardır. AK Parti yönetimi ile ortak kaç tane parti programına katılmış , teşkilat çalışmalarında hangi görevlerde bulunmuşlardır ?AK Parti disiplini olan Lider odaklı bir partidir. Lideri sorgulanamaz , kararları yanlış dahi olsa teşkilat içerisinde tepki getirlmeli kol kırılıp yel içinde bırakılmalıdır. Bu çıkış kendisi aleyhine sonuçlanmalı , Kendisini bu göreve getirenlerle birlikte inşallah aidiyet hissetmedikleri yerde durmamaları ümidiyle...İnşallah sizler de yayınlarsınız.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>