Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

“PİSLİK SİYASETİ”NE SEHVEN DÜZELTME!..

Murat Çetin yazdı

 

 SESLİ MAKALE 

 

-Sanki: FOX TV'nin muhabirliğini yapıyor!
*
-Sanki: Yakaladığı haberle HALK TV'nin göğsünü kabartıyor!
*
-Sanki: “İşte ODA TV'nin intikamı bu!” şeklinde şampanya patlatıyor…

Malatya veya ülke kimin umurunda?

CHP MYK üyesi ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'dan bahsediyorum. Veli Ağbaba'nın geçenlerde attığı tweet tam bir klinik vak'a idi...

Felaket tellalı mübarek!.. Milletin psikolojisini ve halet-i ruhiyesini hiçe sayarak attığı tweete bakın:

Koronavirüs nedeniyle İstanbul'da 20 kişi hayatını kaybetti. Bu isimler e-devlette var. Virüs yüzünden 1 ilde 1 günde 20 kişi ölüyor; ama '81 ilde toplam 16 kişi öldü' deniliyor. Bu bir skandaldır!! Bu saatten sonra kime nasıl inanacağız?

İroni yaparak tiye aldığım şu cümlelerle sizlere sesleniyorum Ey Malatya'daki CHP'liler; Veli Ağbaba'dan beklentilerinizi ve bütün hayallerinizi unutun ve üstüne de bir bardak su için.

Çünkü, Veli Ağbaba'nın iddialarına dayanak olarak gösterdiği CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Mezarlıklar Müdürlüğü'nün hazırladığı liste meğerse sehven sisteme yüklenmiş!.. (Yersen) Sehven 20 kişinin yüklendiğini ben demiyorum, CHP'ye yakın bir yayın organındaki cümleleri sizlere aktarıyorum. İşte o yayın organının internet sitesindeki haberin spotu: “E-devletteki sistemde İstanbul'da 28 Mart cumartesi 20 kişinin hayatını coronaya bağlı olarak kaybettiği görülürken Sağlık Bakanlığı'nın tüm Türkiye için ölüm sayısını 16 olarak açıklamasının yarattığı tartışmaya İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç açıklık getirdi. Koç, cumartesi günü yeni uygulamaya başladıkları bir sistemde “bulaşıcı hastalık” kaydı ile gelen tüm ölümlerin sisteme sehven “corona” olarak girildiğini belirterek doğru verinin Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı rakamlar olduğunu söyledi. Koç “Sadece o gün yeni bir deneme yapılırken E-devlet ile farkında olmadan paylaşıldı. Bize gelen ‘bulaşıcı hastalık' ölümlerinin hepsinin Covid-19 olma ihtimali yok” dedi.

 Organize bir şekilde toplumu germeye çalışıyorlar. Hükümeti zor duruma düşürmeyi amaçlıyorlar. Ardından da hiçbir şey olmamış gibi, bir özür bile dilemiyorlar. Veli Ağbaba'nın, milletle dalga geçmesinin yeni yolu bu her halde? Pisliği at. Millet biraz daha gerilsin, devlete ve makamlara güveni kalmasın. Ardından da işin doğrusu yine kendi partinin bir elemanı tarafından yalanlansın. Sen de hiçbir şey olmamış gibi hayatına ve “Pislik siyaseti”ne devam et.


Not: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, “Kabinemizin 25. toplantısını az önce tamamladık (…) Tespit yapılan kişi, hastalık vakası, vefat ve taburcu vakalarımızı şeffaf bir şekilde her gün açıklıyoruz” diyerek, konuyu bir nevi tekzip etti… 

MÜSLÜMAN'IN TEK KİMLİĞİ OLUR

Her mesleğin erbabı vardır. Erbabına “Şunu şöyle yap” veya “Bunu böyle yap” denilmesi, hem cehalet, hem de hadsizliktir. Naçizane “Söz dinleyen, salih olur” düsturunu benimseyenlerdenim!
Hem de istişare etmeye büyük önem veririm ki; bu hususta hakikaten istişare ettiğim ve her hususta maslahat gördüğüm kişiler var.

Onlara bütün içtenliğimle teşekkür ederim!
Fakat, bazı tipler var ki, bunlar peynirciye, peynir satan cinsten…
Bu tipler, “Bu başlığı, neden attın?”, “Ben senin yerinde olsaydım…” veya “Haber yapacağına, gidip görüşsen…” şeklinde, itirazvari sözler ediyorlar.
Hatta geçen hafta “Çarşamba sohbetlerinde” konuk ettiğim Ramazan Keskin Hocaefendi beni aradı. “Meşale Derneği'yle bağlantımız yok!” şeklindeki attığım başlıktan dolayı, “Kendisine tepki gösterenlerin olduğunu” söyledi.
Kendisine şu cevabı verdim:
Kıymetli Hocam,
-Evvela: Ben gazeteciliğe tüccar mantığıyla yaklaşırım. Bir tüccar elindeki malı, güzel bir şekilde nasıl satabileceğini düşünürse, ben de yazımı güzel ve etkili bir şekilde okuyucuya ulaştırmanın yollarını ararım. Yazımın başlığı veya girişi ne kadar etkili olursa, anlatmak istediğim konunun da o kadar çok müşterisi olur.
*

-İkincisi ise: Ben size “Meşale Derneği ile münasebetiniz var mı?” diye sordum. Siz ise pek tabii olarak “Hayır” dediniz. Kaldı ki, Meşale Derneği'ne üye olmak, farz değil, vacip değil, sünnet değil…
*
-Üçüncüsü: Meşale Derneği, illegal bir dernek mi ki? Bu başlıktan rahatsız oluyorlar? Bunu bana biri açıklayabilir mi?
*
-Dördüncüsü: Bu röportajdan sonra karşılaştığım onlarca kişinin “Biz Ramazan Keskin cemaatiyle, Meşale Derneği'ni bir biliyorduk” şeklinde sözleri oldu. Kaldı ki bu röportajla gerçek ayyuka çıkmış oldu. O zaman sorum şu olsun; Teşekkür etmeniz lazım gelirken, neden teşekki ediyorsunuz?
*

-Beşincisi: Bu röportaj ile, Meşale Derneği'nin bazı müntesipleri, ötekileştirildiklerine vurgu yapıyorlar. Halbuki, “Müslümanım” kimliğinin haricinde ikinci bir kimlik arayanlar, ümmeti ayrıştıranlardır. Buna ne gerek var ki!?

Not:  Bu arada bana iyi niyetle dahi olsa tavsiyede bulunmak isteyenlere, şu hatırlatmada bulunmak istiyorum: Ben herhangi bir partinin, derneğin veya vakfın basın sözcüsü değilim. Sadece müspet bir şekilde gazetecilik yapmaya çalışıyorum. Yapacağınız tavsiyeleri bu muvacehede yaparsanız, memnun olurum!

YAPTIĞINIZ “CAİZ” DEĞİL!
Bazı tanıdığım kişilerin yaptırdıkları testler pozitif çıktığı halde, evde kendilerini izole etmeyip; çocuklarıyla yakın temas halinde bulunmaları, beni hayretler içesinde bıraktı. Kaldı ki, bu kişiler bir kişiye bulaştırsalar, çocuklar ise en az on kişiye bulaştırır.

-Çünkü çocuklar, ele avuca sığmaz. Halbuki bu duyarlılık, hem milli, hem vatani, hem de dini bir vecibedir.
*
-Çünkü bir Müslüman'ın, diğer bir Müslüman'a kasten zarar vermesi caiz değildir


CORONA'NIN RAĞMINA, AZGINLIK YAPAN AZINLIK!

Tüm yurtta Corona Virüs salgınını önlemeye yönelik “evde kal” veya “sosyal mesafeyi koru” şeklinde çağrılar yapılırken, İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde, devletin onca uyarılarını yok sayıp, “Corona gece partisi” düzenleyen bir kısım kişilerin meseli, güneş batıdan doğsa da iman etmeyenlere benziyor! Bu tiplerin “umrecilere” ve “ezana” olan husumeti, Allah'a düşmanlıklarından ileri geliyor. Corona'nın rağmına azgınlık yapan bir gurup azınlık, kıyamet başlarına da kopsa “iman” etmez.

Not: Eğlenceyi organize eden ve gözaltına alınan villa sahibi de dahil 4 kişi adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevk edilen şüphelilere adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şüpheliler, 2 ay boyuncu konutlarını terk edemeyecek. 

KENDİLERİNİ KUTSAYAN “AHMAKLAR!”

Ne acayip ve garip kişilere tesadüf ediyoruz şu hayatta. Adam resmen “Allah benim belamı versin” diye bir mücadele içerisine girmiş. Hatta daha da garibi, kendilerini kutsanmış ve seçilmiş telakki edenler de var. Bazı aklı evveller, Corona virüsünden dolayı gerekli tedbirleri almayıp, “Biz Müslümanız, bize bir şey olmaz” veya “Biz filan cemaatin mensubuyuz, inayet altındayız” şeklinde,  “Allah'ı tecrübe edervari” tavırlar içerisine girmektedirler. Birileri bu ahmaklara, Peygamberlerin dahi adetullah ve sünnetullah kanunlarına riayet ettiğini hatırlatsın!


45 PROJENİN 27'Sİ TAMAM!
Yaklaşık 1 yıl önce mutlu insanların şehri Yeşilyurt'a belediye başkanı seçilen Mehmet Çınar, seçim sürecinde söz verdiği 45 projenin 27'sini hayata geçirmiş durumda. Yerel seçimlerin üzerinden geçen kısa zamana rağmen, projelerin büyük oranda hayata geçirilmesi, vatandaşın takdirini topluyor.

İşte Çınar'ın göz dolduran performansı

31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'den aday gösterilen Mehmet Çınar,  102 bin 559 oy alarak Yeşilyurt Belediye Başkanı seçilmişti. Yüzde 63.80'lik oy oranıyla ciddi başarı yakalayan Başkan Çınar, seçim öncesi söz verdiği “45 projeyi” hayata geçirmek için kolları sıvamış. 1 yılda verilen sözlerin “4'te 3'ünü” yerine getiren Başkan Çınar, kültür evinden, macera parkına, mahalle meclislerinden, millet kıraathanelerine uzanan 29 projeyi vatandaşların hizmetine sundu. Başkan Çınar, vatandaşların beklentilerini kısa süre içinde karşılayarak büyük bir başarıya imza attı.

Selam ve dua ile
FiemanillahYORUMLAR

 1. Hasan Korkmaz

  31.03.2020 19:22:04

  siz kimsinizde veli ağbaba eleştirip duruyorsunuz siz önce kendi vekillerinize bakın yoksa ağbabanın soykedıkleri size battımı

 2. Hanifi Bulut

  31.03.2020 17:49:01

  Bu adam pazarda iyi bir simsar olur.İsmi güya veli inanın tahtası eksik bir deli.Içki meclis lokantasında yasak olunca meclis kürsüsünden sizi Allah’a şikayet ediyorum nevinden sözü söyliyen adamda akıl varmı.Siz söyleyin.

 3. saliha

  31.03.2020 14:56:40

  veli ağbaba ergen belli ki. ortalığı bulandırmayı seviyor. sorun küresel bir sorun. bilgi kirliliğine son vermesi gerekiyor.

 4. Halil Kaya

  31.03.2020 14:14:40

  Murat Çetin yangın çıkaranları ihbar etmek,yangına su dökmek veya dökenlere yardım etmek elzem,yoksa yangın nasıl çıktığını söylemek bir fayda sağlamaz ki değerli kardeşim .

 5. Süleyman

  31.03.2020 13:58:59

  Aslında yorum yazmayacaktım. Yorumları okudum.. Siz ihbar edin denilmiş birinde. O vatandaşlık görevi sizin için de geçerli değil mi? Siz bu ülkenin vatandaşı değil misiniz? Herkes kendi işini yapsın diyor yazar bunda anlaşılmayacak ne var? Konuları çarpıtmakta ve yol göstermekte bazı kesimin üstüne yok doğrusu

 6. Bozkurt Kılınç

  31.03.2020 13:47:17

  Malatya kale izollu köyüne geldiğini gören muhazafakar kesim ayaklandı kovmaktan beter ettiler

 7. Halil Kaya

  31.03.2020 13:46:22

  Neden ihbar etmeyib de dert yanıyorsun, muharrir bey.Bu da bir milli ve vatandaşlık görevi

 8. Tarık Günata

  31.03.2020 13:27:03

  Mevlüt Aslanoğlu'nun Veli Ağbaba ile ne alakası var. Mevlüt Aslanoğlu, tam bir sosyal demokrattı. Gerçek bir CHP'liydi. Veli Ağbaba'nın siyaseti, biraz daha HDP siyasetine benziyor. Sanki aralarında, genetik bir bağ var!

 9. Nedim Oğuz

  31.03.2020 12:11:26

  Bunların millet memleket diye bir dertleri yoktur.Her olumlu şeyi bozmak için bir araya gelmiş Batının taşeronluğunu yapan bir yapılanmanın bir ferdi.Bunların bütün konuşmalarını bir araya getirin bu söylediğim ortaya çıkar.Nitekim ağızlarıyla itiraf ettiler Dünyanın en güzel işini de yapsanız biz muhalefet edeceğiz dediler. (Engin Altay CHP gurup başkan vekili )

 10. Mehmet Tan

  31.03.2020 12:11:05

  Cocukmu kandiriyorsunuz arkadasim belediyenin asil isi bunlarmi hani yol hani bulvar hani cadde hani otopark hani ucuz su hani ucuz taşıma .ne zamandir belediyecilik market acma villa yapma sosyal tesisi adi altinda milyonlarca parayi çar çur etmekmidir.adam kalkmis gedik mah en tepe yerine villalar yapiyor alt yapi ust yapi her sey gırla gidiyor sanki memlekette market kalmamis yesil marketler yapiyor daha neler neler hayirli saglikli gunler diliyorum

 11. Mehmet Tan

  31.03.2020 11:42:52

  Cocukmu kandiriyorsunuz arkadasim belediyenin asil isi bunlarmi hani yol hani bulvar hani cadde hani otopark hani ucuz su hani ucuz taşıma .ne zamandir belediyecilik market acma villa yapma sosyal tesisi adi altinda milyonlarca parayi çar çur etmekmidir.adam kalkmis gedik mah en tepe yerine villalar yapiyor alt yapi ust yapi her sey gırla gidiyor sanki memlekette market kalmamis yesil marketler yapiyor daha neler neler hayirli saglikli gunler diliyorum

 12. Talha Mirza Kırmalı

  31.03.2020 11:39:57

  Pkk lılar a arkadaş diyen hüseyin Aygün ile aynı karede tunceli de açıklama yapan ağbabadan ne beklenirki...

 13. Mehmet

  31.03.2020 11:38:10

  Hükümetin açıklamaları tatmin edi olmadığı İÇİN halkta şüphe uyanıyor kanaatimce Buda siyaseten kirlilik malzemesi oluyor. Malatya’mızda karantinaya alınan yerler var. Doğrumu doğru. Peki kaç hastamız kaç ölümüz var bilen var mı yok. İşte olay bu diyorum. Has benim sözüm yanlışta olabilir. Beni bu düşünceden bu şüpheden hükümet arındıracak. Bu diğer vilayetler içinde geçerli değilmi. Geçerli. Peki neden sıralama yapılıp halk aydınlatılmıyor. Saygılarımla.

 14. Mehmet Eşsiz

  31.03.2020 11:37:02

  Muratçım bu ağbaba turkiyenin en kominist adamı oldu bukadar varan düşmanlığı niye rahmetli mevlut aslanoğlu sağ olsaydı boyle bir zaatı malatyaya bela ettiğıne pişman olurdu bu zaat mevkut vekilimizin kemiklerini sızlatıyor malatyaya yakışmayan bir vekil bu

 15. Mustafa

  31.03.2020 11:19:55

  Veli Ağbaba'felaket tellallığı konușmalarındaki aceleciliği yahu bu insanlar nasıl siyasetçi olabiliyor,sorusunu akla getiriyor.bu illet üzerinden siyaset yapma yerine yapıcı olup siyasilerin halk tabanlarına telkinde bulunması gerekiyor..Bașkan Çınar çalıșıyor gibi görünüyor ama sosyal medyayı da iyi kullanıyor yani tribüne de iyi oynuyor..

 16. Başkan Çınar

  31.03.2020 11:17:42

  Başkan Çınar çalışmalarıyla takdir topladı. Önceki akşam da kampanya için 5 maaşını paylaştı. Sadece hizmet yönü ile değil her yönü ile dikkat çeken bir başkanımız var. Kendisinin daha güzel hizmetler yapacağına inanıyoruz. Ayrıca ekibini de kutluyorum. Güzel bir ekiple çalışıyor. Sinerjiyi yakalamış durumdalar.

 17. Emre

  31.03.2020 10:54:00

  Yazınızda bahsettiğiniz Çarşamba Sohbetlerinizi okuma fırsatı bulmuştum. Yazıda Keskin Hocaefendi kendisini oldukça başarılı bir şekilde ifade ediyordu. Bu konuda eğer Sayın Keskin'de yazının başlığını eleştirdi ise kendisi ile çelişmiş kabul ediyorum. Zaten başlık yazıdan bağımsız değildi. Kendisinin söylediği sözü aktarmıştınız. Bu tartışmalara meydan vermemek lazım. Murat Çetin sizin Malatyalı olmanızdan gurur duyuyoruz. Eşine az rastlanır bir gazetecilik yapıyorsunuz. Başarılarınızın devamını dilerim.

 18. Sedat

  31.03.2020 10:48:50

  Siyasetin de bir boyutu olmalı. İllaki muhalefet yapacak diye insanları paniğe teşvik etmeye gerek yok. Sayın Ağbaba madem bu kadar her şeyi doğru ve net söyleme taraftarı Siz buradan birçok yazınızda kendisine seslendiniz. Kaçak yapılar hakkında, çalınanlar hakkında da neden açıklama yapmadı? Konu kendi yaptıkları olunca neden bizi bu kadar net bilgilendirmedi? Neden o zaman sayılarla aslı öyle değil böyledir demedi? Okuyucu olarak sormak isterim. Ama bugün bu konuda sayılara rakamlara gösterdiği hassasiyeti kendisiyle ilgili sorulan sorulara göstermeyeceğini de biliyoruz.

 19. Goksel

  31.03.2020 10:44:05

  Öncelikle bu süreci atlatmak için insanların panik yapmaması çokk önemli. Bu ülkede yalnız yaşayan sayısız insan var. Bu ülkede tek başına ölmekten korkan sayısız insan var. Bu ülkede panik atak olan sayısız insan var. Kimsesiz kendisine sahip çıkacak ailesi olmayan komşuları tarafından göz kulak olunan sayısız insan var. Acaba Ağbaba bu insanları düşündü mü? Çok merak ettim doğrusu... Neden empati yapmazlar bu aşamada?

 20. Ahmet

  31.03.2020 10:40:41

  Ülke olarak tedirgin olduğumuz maddi sorunlar yaşayan esnaf ve çalışanlar olarak Sayın CHP vekilimiz Ağbaba nın bu sıkıntılara çözüm niteliğinde birşeyler söylemesini beklerdik... Ama gelin görün ki felaket tellallığı dışında bir söylemi olmadı şaşırtmadı da neyse... umarım bu hastalık ülkemizi bir an önce terkeder ve eski günlerimize geri döneriz. Meşale derneğini iş bulma derneği diye biliyorum. Ayrıca hakkını verelim pırlanta gibi gençlerde yetiştiriyorlar.

 21. Hikmet

  31.03.2020 10:40:36

  (Vali Aydın Baruş, aralarında CHP Eski Milletvekili – Gazeteci Barış Yarkadaş’ın da bulunduğu bazı sosyal medya hesaplarında “Malatya’da COVID-19 tanısıyla iki kişinin yaşamını yitirdiğine ilişkin iddiaları kesin bir ifadeyle yalanlayan yeni bir tweet attı.) Anşalılan CHP Liler bu konuda bir nevi örgütlenmiş. Ancak buradan da siyaset yapılmaz. İllaki muhalefet yapacaklarsa da bu kadar da olmaz artık pes diyoruz

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>