Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

PÜTÜRGELİLER'İN KARATEDE Kİ BAŞARILARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Malatya Time Yazarı Timur İnce yazdı: Pütürgeliler'in karatede ki başarılarını biliyor musunuz?

Malatya'nın Pütürge ilçesi dediklerinde sert coğrafyası ilk akıllara gelir. Malatyanın en doğusu, Diyarbakır'a komşu ilçe. Karakaya baraj göletinin kavis yaparak bölgenin etrafını dolaşması yarım ada şeklini oluşturuyor. Köylerin çoğu dağlık engebeli alanlara serpiştirilmiş halde, ekilir biçilir arazi bir hayli kısıtlı. Böyle olunca insanlar çareyi gurbette çıkmakta buldukları bir döngü egemen buralara. 1950'li yıllardan beri başta İstanbul olmak üzere gurbete çıkan Pütürge'nin insanları değişik iş kollarında çalışarak, kendi alanlarında hatrı sayılır başarılara imza attıklarını biliyoruz. Daha çok tekstil ve çaycılık ile diğer bir kaç endüstriyel sınıflamada aktif olan Pütürge'lilerin aslında karate sporunda ne kadar başarılı oldukları gözden kaçmış olmalı. Anlatılmamış yada sürekli çoğunlukta oldukları iş kollarında ki başarıları ile anıldığından bu özelikleri arka planda kalmış olmanın talihsizliğini yaşamışlar.

Pütürgelilerin karate sporu alanında ki başarı öküsü elbette bir gurur tablosu. Fakat sporcularımızın kendi etkin faliyetlerini halkımıza anlatmamalarında ki eksikliği de burdan dile getirmekte fayda görüyorum. Oysa kamuoyu ile paylaşma noktasında daha aktif olmalarını bekliyoruz. Sosyal medyada tesadüfen rast geldiğim bir fotoğraftan yola çıkarak Pütürge'li gençlerin Karate sporunda göstermiş oldukları üstün gayret ve başarı bizleri beklemediğimiz sonuçlara götürdü. Bir fotoğrafın altında neler çıktı neler. Meğer ne yollar katedilmiş, nerelere gelinmişte hiç birimizin haberi yok bunlardan.

Açıkçası Pütürgelilerin Karate sporu dalında geldikleri yerleri görünce bir Pütürgeli olarak gurur duymakla yetindim şimdilik. Fotoğrafta ki kişilerin tanıdık simalar olması daha da göğsümüzü kabarttı. Meğer hemşerilerimiz kendini her konuda kanıtlamayı başardıkları gibi uzakdoğu yakın dövüş sporu Karate alanında son derece çok iyi bir kariyer elde ettiklerini bizlere gösterdi.

Fotoğrafta ki kişileri bir araya getiren Antalya "Alva Donna" otelinde gerçekleşen "Hakemlik, antrenör gelişim ve vize semineri." Türkiye'de ki hakem ve antrenörlerin iyi bir programdan geçirildiği, yeni sertifika ve uzmanlık belgelerinin güncellendiği her yıl düzenli olarak yapılan seminer...

Ve bu seminere damgasını vuran (5) beş kişilik Pütürge'liler ekibi. Bu beş Pütürge'liyi araştırdık, dişi tırnağıyla mücadele etmiş, Karate alanında geldikleri yerlerin küçümsenmeyecek derecede önemli olduğunu gördük. Bir ömür adamış insanlarımız var. Bu spora gönül vermiş birer değer olan bu kıymetli hemşerilerimi sizlere taktim etmekten fazlasıyla onur duyduğumu belirtmek isterim.

1- ALİ KOCA:
-Pütürge Hüsükuşağı (Bölükkaya) köyünden
-Eski milli takım antrenörü
-44 yıldır Türk karetesine hizmet eden sporun duayenlerinden biri
-1982 Eminönü kültürel spor merkezini kurdu
-Florya spor okulu, Eminönü halk eğitim merkezi, istanbul gençlik ve spor il müdürlüğü, Avcılar olimpiyat Evi, Beylikdüzü Hüseyin Yıldız Anadolu lisesi okulu ve Beylikdüzü emlak bankası ilkokulu vb yerlerde karate dersleri verdi.
-1989 Eminönü kültürel karate ihtisas spor kulübü derneğini kurdu
-Türkiye Ferdi spor dallarının kulüpleşme modelliğini öncülüğünü yaptı.
-TKF (Türkiye karate federasyonu) teknik eğitim DAN kurulu başkanlığını yaptı.
-TKF birinci bölge ve il temsilciliğini yaptı
-2005 yıllında bütün ferdi spor dallarını bir araya getirerek "amatör spor kulüplerini" kurdu.
-Ve halen amatör ferdi spor kulüpleri fedarasyon başkanlığını yapmaktadır.
-Türkiye'de en çok milli sporcu yetiştiren kişidir
-Mevcut fedarasyon başkanın da hocası
-Türkiye'de ilk kez ve tek olan eğitim amaçlı TKF tarafından bastırılan eğitim kitabının yazarıdır.

Ayrıca; Antalya Alva Donna otelinde gerçekleştirilen hakemlik antrenör gelişim ve vize seminerine çağrılan uluslar arası dört hocadan biri. Bunlardan biri Japonya'dan, diğer ikisi Türkiye geneli, dördüncü kişi ise Ali Koca'dır. Şu anlamınına geliyor, hocaların hocası, Türkiye'de ki üç kişiden biri, hocaların üstü sonucu karşımıza çıkmaktadır. Altını bizzat çizmek istedim.

2-KEMAL YEGE:
-Pütürge Bakımlı köyünden
-Uzun yıllar karate sporu ile uğraştı, sayısız öğrenci yetiştirdi.
-Sultangazi belediyesi TFK antrenörü
-Uluslararası hakem ve eski milli takım antrenörü
-Halen iki okul ve belediye olmak üzere toplam üç kurumun karate antrenörlüğünü yapmaktadır.

3-İBRAHİM İNCE
-Pütürge Çengelli köyünden
-1984 yıllından beri karate camiasında aktif
-Karate antrenörlüğü ve hakemliği yapmaktadır
-Eminönü kültürel spor derneği Başkan'ı
-İş adamı
-Eski yeşil Pütürge'nin sesi Gazetesi muhabiri
-Pütürge Çengelli köyünde ki topraklarını modern tekniklerle işleyen, modern tarım öncülüğünde sertifikalı birinci sınıf kayısı yetiştiriciliğini aynı zamanda üretimini yapan, eş zamanlı olarak belli takvimlerde köyüne gelip giderek, burada ki topraklarıyla şahsen ilgilenerek tarımsal üretimde yapmaktadır.

4-MEMET ALTUNDAŞ
-Pütürge nohutlu köyünden
-Eski milli sporcu, uluslar arası hakem
-Eminönü kültürel spor kulübü Başkan yardımcısı

5-ZEKİ UYGUR
-Pütürge Tepehan köyünden
-Ülkemizin yetiştirdiği en büyük karate hocası
-Eski milli takım antrenörü
-Türkiye genelinde yetişen antrenör ve hakemlerin hocası
-Halen Malatyada yaşıyor ve aktif spor hocalığı görevine devam etmektedir.

TÜM BU YAZDIKLARIMIN SONUNDA AFFINIZA SIĞINARAK KÜÇÜK BİR KAÇ SİTEMİM VAR

1-Bir fotoğraftan yola çıkarak araştırmalarım sonucunda ancak bu kadar bilgiye ulaşabildim, peki ya ulaşamadıklarım, gizli saklı, kenarda köşede kalmış daha kaç sporcumuz var kimbilir? Bunlar ne zaman gün yüzüne çıkacaktır?
2-Bunca başarı tabelasını hak etmiş Pütürge kimliği taşıyan sporcularımız neden bunca zaman gizlenme gereği duyduklarını bir Pütürgeli olarak burdan kendilerini sormayı kendime görev sayıyorum.
3-Özelikle Pütürge'den çıkıp dünyaya mal olmuş bu önemli insanları Pütürge kaymakamlığı veya belediyesi sahip çıkarak, bilgi ve becerilerinin toplum genetiğine aktarılması babında öncelikli olarak çalışmalar başlatması önem arz etmiyormu?
4-Malatya valiliği topraklarımızın yetiştirdiği birer değer olan bu isimleri Malatya'mıza kazandırması amacıyla Malatya genelini kapsayacak spor etkinliklerini temelini ne zaman atacaktır?

SON BİR NOT: Araştırmalarım neticesinde Türkiye karate sporunda Pütürgeliler oldukça etkili, hatta karate sporuna yön veren bir konumdalar... Aktif STK'larımız ve diğer Malatya çatısı altında birleşen kurumların gençlerimize sporun önemi ile ilgili teşvik edici faliyetler başlatmaları gerekiyor. Zararlı alışkanlıkların (uyuşturucu, sigara, alkol vb) gün geçtikte çoğaldığı ülkemizde genç jenerasyonu bu eğilimlerden uzak tutacak bir refleks ile spor eğilimine yönlendirmek için sporu sevmiş bu insanlarımızın engin tecrübelerine yer vermek, birikimlerinden faydalanmak uzun vadede toplumsal manevi büyük kazanımlar getirecektir.

TİMUR İNCEYORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

YAZARIN DİĞER YAZILARI


- TEK TİP ELBİSEYE KARŞI ÇIKANLAR
- KAYISI KÜRESEL DÜNYANIN YENİ ALTINI VE BİZ BUNUN FARKINDA DEĞİLİZ 
- GEÇEN SENE BU GÜN
- BİR VİP ASFALT DARBEMİZ EKSİKTİ
- FETÖ ASALASI ve ENTERNASYONEL HAÇLI SEFERİ
- ADALET-SİZ YÜRÜYÜŞÜNÜN KODLARI
- Küresel kuşatma ve Katar haraketliliğinin mantığı!..
- İHANET SARMALINDA ESCOBAR FETÖ
- HELİKOPTERİMİZ DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
- AK PARTİYİ NASIL BİLİRDİNİZ?
- MAVİ YANAN TÜM IŞIKLARI VURUN
- DAMAT KAVURMACI’NIN TAHLİYESİNDEKİ SIR
- ABD TÜRKİYEYİ NATO'DAN ÇIKARIYOR MU?
- KOD ADI: MAHREM İMAM
- BUNDAN SONRA NE OLACAK?
- AK PARTİ KAPATILSIN
- FÜZE-SARİN GAZI-ÇOCUKLARIN ÖLÜM REALİTESİ
- KADİR TOPBAŞ'IN AK PARTİYE ZARAR VERME YÖNTEMİ
- SİZE NE?
- Osmanlıyı parçaladınız korkunuz niye?!
- KANALBOYU ÇATIŞMASININ PERDE ARKASI
- HOLLANDASIZ HOLLANDA
- HOLLANDA'DA AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI
- ALMANLARLA KAVGAMIZ