Selma Karakaş
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Sanal Ölümcülük

Selma Karakaş yazdı...

 Tehdit ve Şantaj Rüzgarıyla Sanal Ölümcülük

(Sesli Makale)

Yıllar önce ağabeyimle birlikte korku dolu gözlerle izlemiştik, DABBE adlı filmi. Filmin başlangıç sahnelerinde bir adam, bilgisayar başında oturup, sörf ediyor internette, e-mail adresine gelen bir bildirime tıklamasıyla hayatı alt üst oluyor. Bildirim, onu esiri haline getiriyor. Gözü bir şey görmeden intihara yönlendiriyor. Mutfaktan kaptığı bıçağı merdiven başında saplıyor kendine, kanlar içinde ölüme terk ediyor kendini.

Bu filmi ne kadar korkuyla tam olarak izleyemesemde film beni oldukça etkilemiş olmalı ki Dabbe eksenli küçük bir araştırma yapmıştım, o zamanlar kendimce. Dabbe filminin; bir nevi kıyamet alameti olup, Horasan'da çıkıp bütün dünyayı sarmalayan tek gözlü canavar "Deccal"olduğunu öğrenmiştim. Deccal'in (tek gözlü canavar) yeryüzündeki bireyleri kendisine bağımlılık yapacak düzeyde telefon, Tv, bilgisayar gibi belirli bir ekrana insanı kilitleyen bir takım olasılıklar olduğu belirtilmişti.

Son dönemlerde gerek Tv haberlerinde gerekse internet üzerindeki haber portallarında Deccal'in bir yansıması olan; Mavi balina ve Momo oyunlarının, esiri ettiği oyuncu kitlesini 50 günlük bir seviyeyle ölüme sürüklediğini duyuyor-okuyor-görüyoruz.

Mavi balina oyunu, genelde 18 yaş altı ve kolay yönlendirilebilir kişiler tarafından beğeniyle oynanıyor. Ancak yıllar içinde vakaların yaş aralığı değişmekte. Mavi balina, Momo oyunları telefona indirilen bir oyun değilde whatsapp mesajlaşma üzerinden, gönderilen link ile oyuna katılıp oynanıyor.

Oyunu oynayan bireyler: Sessizliğe gömülüyor, suskunlaşıyor, etrafındaki ailesini ve arkadaşlarını görmüyor-duymuyor- bilmiyor. İnsanlara karşı duvar ördürüyor bu gibi sanal popülasyonda yer alan oyunlar.

50 günlük bir seviyeyle her gün farklı görevler veriliyor. İlk etapta verdiği görevlerle özel bilgilerine erişim sağlanıyor. Üstelik tehlike içeren görevlerini de gece yarısından sonra iletiyor. Koluna kesici maddelerle balina resmi çizmek, gecenin bir yarısında mezarlıkta selfi çekmek, bileğini kesmek gibi hep insanın bedenine zarar veren ve şiddet içeren talimatlar veriyor.

50. günün sonunda ise kişiye son aşama olan: Yolun sonu, zamanın doldu mesajıyla "yüksekten atlayarak ya da kendini asarak" intihar etme komutu veriliyor. Mavi balina adlı oyunda yönetici konumundaki kişiler ağına yakaladıkları oyunculara şantaj uygularayak oyunda kalmasını ve son aşama İNTİHAR aşamasına ulaşmasını elindeki kozalarla bağdaştırarak sağlıyor.

Bununla ilgili olarak "Ölümlü" vakaların son aylarda giderek arttığı Hindistan'da, 17 yaşındaki bir kız göle atlayarak intihar etmek üzere iken kurtarıldı.

Oyuna telefonu aracılığı ile katıldığını ifade eden kız, güvenlik görevlilerine "son aşamayı" yerine getirmek üzere olduğunu da söyledi.

Genç kızın, kendisini kurtaran polis memuruna, "Eğer görevi tamamlamazsam annem ölecekti" dediği belirtildi.

Demek ki oyun kurbanı bireylerin, özel/kişisel bilgilerini derinlemesine irdeliyorlar ve tehditleri kaçınılmaz şekilde amacına ulaşılıyor.

Hem Mavi balina hem de Momo oyunu ülkemizde de çoğu kişiyi ağına yakalamış durumda. Tv haberlerinde çocuk/genç intihar vakalarını görüyoruz. Bunlardan çoğunun arkasında yatan "Mavi balina" olduğunu açıklıyor yetkililer. Bilakis intihar öncesinde koluna, kağıda vs çizilen balina resimleri bunun doğruluğunu kanıtlar yönde.

Virüs gibi telefonlara bulaşıp, insanı kemirene kadar bırakmayan bu oyun versiyonlarının başrolünde yer alan ve oyunu yöneten "şizofrenik" duygularla beslenen kişilerin, sebebiyet verdiği onca intihar kamuoyunda yankılanmış olmalı ki;
Oyunun kurucusu 22 yaşındaki Philipp Budeikin, Rusya'da çıkarıldığı mahkeme tarafından 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak en az 15 intihar vakası ile ilişkilendirilen Budeikin'e verilen bu ceza Rus kamuoyunda tartışma yarattı.

2016 yılı Kasım ayında tutuklanan, Budeikin, duruşmalardan birinde, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını "biyolojik atıklar" olarak tanımlamıştı.

Anlaşıldığı üzere oyunun korucusu, günümüz insanlarının ne denli oyun bağımlısı olduğunu oldukça iyi bir şekilde analiz ederek, sanal bir oyun üzerinden kendi yaşamlarını kendi durdurma alarmını çalıyor ve bundan pişmanlık duymuyor.

Momo oyunuda; korkunç, gözleri dışarı fırlamış, basık bir figürle çıkıyor karşımıza, onunda amacı aynı temel üstüne inşaa edilmiş. Ayrıca momo denen figür çocuklara hitaben; youtube da bir video izlerken ya da internet üzerinde herhangi bir sitede gezinirken reklam üzerinden korkutucu ifadelerle ekranın diğer ucundaki kişiyi rahatsız edici göstergelerle korkutmaya yelteniyor.

Özellikle çocukları, yotube da video izlerken birden ekranda görünüp korkuttuğu söyleniyor. Çocuklara; kesici-delici aletleri nerede bulabileceklerini söylüyor; garajda, mutfak dolaplarında olduğunu belirterek gidip almalarını, onlarla tam olarak ne yapılabileceğini öğretiyor "dediklerimi yapmazsan gece rüyana girerim" diye tehdit ediyor. Çocuk ya bu; gördüğü simayı unutamıyor, geceleri korkulu rüyası oluyor. Uykudan uyanarak birden çığlık çığlığa ağlıyorlar .

Ebeveyn olarak; çocuklarımızın bu tür tuzaklara düşmemesi için çaba sarfetmemiz gerekiyor. Sırf biz günlük işlerimizden geri kalmayalım diye ellerine telefon, tablet gibi elektronik eşyalar sıkıştırıp; oyun oynamasını, gelişi güzel istediği siteye girip istediği videoyu izlemesine göz yummamamız gerekiyor. Aksi takdirde; ihmalimiz sonucu çocuklarımızın, bu tür sanal ölümü gerçekleştiren oyunların birer kurbanı olması kaçınılmaz!

Her günün farklı ufuklara yelken açtığı, kan dondurucu görüntülere maruz kaldığımız bu cağda; insan olarak birbirimizi bilinclendirmeliyiz. Kimileri için giden onlarca can " biyolojik temizlik" olabilir ama; unutmayın ki bir can kolay kazanılmıyor...

SELMA KARAKAŞYORUMLAR

 1. Mehmet SUNA

  26.05.2020 18:03:43

  Selma Hanım şunu itiraf etmeliyim ki bu yazıyı okumayana kadar bu tür korku ve oyunlardan bi haberdim. Yazınızı okuduktan sonra iki tane yetişkin kızımla konu hakkında görüştüm en ince ayrıntılarıyla bana bildiklerini söylediler gerçekten şaşırdım Dünya meşgslesi rızık endişesiyle bu tür sosyal durumları ihmal ettik Teşekkür ederim bi nebze kendimi silkeleme fırsatı buldum.

 2. selma karakas

  08.03.2019 16:35:05

  Öncelikle yorumlarınız icin teşekkürler. Elimizden geldiğince yazmaya, toplumu bilinçlendirmeye çabalıyoruz.

 3. Gül Kaplan

  08.03.2019 15:31:20

  Bu tür bilgi verici,öğretici,bilinçlendirici makaleler ve yazılar ile ebeveny leri bilgilendirmek toplumu iyileştirir.Devamını dört gözle bekliyoruz.

 4. Emine

  08.03.2019 10:10:31

  Son günlerin en çok dikkat edilmesi gereken konusu. Okullarda veli toplantılarının ana maddesi bu oyunlar. Ve hemen hemen her okulda mutlaka var. Ebeveyn olarak anne babaların yanında öğretmenlere de büyük görevler düşüyor burada. Allah çocuklarımızı kötü niyetli insanlardan korusun.

 5. Nurcan pehlivan

  08.03.2019 08:22:15

  Tebrikler harika bir makale

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>