Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Selahattin Gürkan'ı kahraman yapacak fırsat...

Timur İnce yazdı...

 

 (Sesli Makale)

Biz Malatyalıların siyasilerden daima beklediği bir gerçek var. Dürüst olmaları…. Hooopalaa! Şimdi kim dürüst değil yine, toz konduramadığımız göz bebeği siyasilerimiz yine ne yaptı dediğinizi duyar gibiyim. 
Ne yalan söyleyeyim, 31 Mart'ta, Malatya şehrimizde İstanbul gibi oy tasnif hatası yaşansaydı ve seçim iptal edilseydi, tıpkı İstanbul'daki gibi 23 Haziran'da seçime gidilseydi, başkan seçilen Gürkan'ın aynı oyu alacağını tahmin etmiyorum. Belki bende vermem, şu meşhur “boş bırakma” demokratik hakkımı kullanırdım. 
Yanılıyorsunuz, bunun sebebi sayın Gürkan'la aramızda oluşan yeni bir ideolojik görüş farklılıkları olması değil. Kişisel bir husumet de değil. 
Yüz çiçek açsın, bin fikir yeşersin, insanların farklı düşünmelerinden zarar gelmez.
Gürkan'a kızgınlığımın nedeni bencil bir kişidir diyenlerin yazılarımda “O çok savunduğun Gürkan'ın Battalgazi'de ki borcunu da yaz” diye saldırdığı için olması da değil. 
Çok önemli bir fırsatı ıskalaması, ayağa gelmiş tarihi bir şansı ne hikmetse kendisine saklıyor belkide çocuklarıyla paylaşıyor yada paylaşmıyor olması. 
1958 yılında Malatya'da doğdu. 
İlkokulu, orta ve lisesi öğrenimini Malatya'da tamamladı. 
Malatya'nın öz be öz çocuğu yani…
Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bölümü, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümü ve Bolu Eğitim Enstitüsü bölümleri mezunudur. 
Gurur duyuyoruz!
Siyasette Battalgazi'de başladığı hikayesini zirveye taşıdı. Başarılarının hakkını vermek lazım. Bu gün Malatya şehrinin yöneticisi, Reis-i, Başkanı, milletvekili Öznur Çalık, Milletvekili Hakan Kahtalı, Ahmet Çakır, Bülent abiden önce gelir. Halk sevdi, benimsedi, bağrına bastı, bundan sonra basacak gibi bir görüntü var. 
Farkındaysanız sözü saadete getiriyorum. 
Peki, sorun ne? Ne istiyorsun başkandan sorusu eminim hepinizin aklında geçmiyor değil. 
Çalışkan ve zeki bir başkanımız var. Bunu da şuraya not düşelim. 
Eee derdin ne?
Vallahi kimseyle bir derdim yok. 
Şu iki katrilyonluk borç meselesi nasıl olduysa hava oldu gitti. Ne soran var ne eden…
Oldu mu olmadı mı en azından bunu öğrenseydik. 
Başkan Gürkan'a kızdığım nokta da tam burada başlıyor. Kaçırdığı tarihi fırsattan kastım buydu. 
Çıkacaktı, aslanlar gibi; “Sevgili Malatya halkı, kamuoyu, bana güvenen, oy veren insanlar her neyse; diyecekti ki, “bu borcu falan falan kişiler yapmış. Hikayesi de budur. Beni seçtiniz hepinizden Allah razı olsun, güvendiniz oy verip seçtiniz. Ama ben adaletsizliği kabul edemem. Konuşmalarıma dahi Bakara Suresiyle başlayan biriyim. İster başım gitsin önemli değil. Zaten adaletsizliği kabul etmeyen bir kişiliğe sahip olduğumu bildiğiniz için başa getirdiniz beni. Bu hepinizin hakkı. Tüyü bitmemiş yetimin payı var içinde. Şimdi nasıl bu kadar borcu yapanları, boynumda bir zül gibi bırakanları tarihe ve size havale etmem!
Deseydi…
Hepsi bu kadar!!!
O zaman gel gör Malatyalıların sahip çıkma anlayışını…
Evet, bunu deseydi, sadece şu bir kaç kelimeyi bir araya getirseydi “Gürkan” bir kahraman, ikinci bir Malatya Hamido'su, üçüncü Özal'ydı. 
Yemin ederim. 
Heykele karşı olduğunu tahmin ediyorum, fakat heykeli dikilecek adamdı. 
Bu güne kadar bunu demedi. 
SESSİZ bir sükunetle ne olacak, durun hele kimsenin kalbi kırılmasın, gemi sığ sularda kendi kendine savrulsun anlayışı “Biz Malatyalıların” beklediği şey değil. Böyle muamma kalmayı kabul etmeyiz. 
Açık söyleyeyim…
Malatya tıpkı İstanbul gibi 23 Haziran'da seçime gidilseydi bu dediğim şeyin Gürkan'ın oylarına %'de kaç etki ettiğini görürdünüz. 
Sayın Gürkan, bu işin sırrı nedir? Benim amacım kimseyle birbirinize düşmeniz, boş yere kavga çıkarmanız, varsa rakiplerinize göz dağı vermeniz değil.
Ama ortada bir cenaze var. 
Bunu hep beraber kaldırırsak, akıbeti neydi, nereye gömeceğiz?
üç kez imam sorsa,
Hakkınızı helal ediyor musunuz?”
“Hakkınızı helal ediyor musunuz?” 
“Ey cemaat hakkınızı helal ediyor musunuz?”

Helal olsun!”
“Helal olsun!!”
“Helal olsun!!!!”

Diyebildikten sonra…
Bu işler olurken de hangi duanın okunacağını size bırakıyorum. 
Artık hatimler mi indirilir, kurban mı kesersiniz, kurbanları nerde keser kimle yersiniz, Mevlidi Şerif'i okur musunuz okumaz mısınız sizin bileceğiniz iş…
Bildiğim tek şey tasarufla başladığınız tedbirleri olması gerektiği gibi, nasıl yapılacaksa Malatya halkının şeffaf anlayışına karşılık verecek bir otonom desturla bilakis paylaşmanız. 
Bu arada başta söylediğim “o” fırsat mı?
Hala kapınızın önünde bekliyor. 
Tam kapı girişinde masanın üstünde ki mavi dosyada. 
Kaldırıp çöpe atarsanız yazık olur….

TİMUR İNCEYORUMLAR

 1. battalgazi

  18.06.2019 08:57:50

  şuan Battalgazi belediyesinin 1 TL bile Banka Kredi borcu yok. bankalardan hiç kredi çekmişliği yok. mevcut borçların tamamı iller bankasına proje karşılığı olan krediler. kanalizasyon gibi, içme suyu gibi, restorasyon gibi, bina yatırımı gibi ve tamamı da 5-10 yıl vadeli. ayrıca büyük şehirden de 40 milyon tl alacak var.

 2. isimmisim yok

  17.06.2019 13:11:32

  SİZİ MÜMKÜN MERTEBE TAKİP ETMEYE ÇALIŞIYORUM FAKAT GÖRDÜĞÜM KADARIYLA HER YAZINIZIN Bİ UCUNA GÜRKANI İLİŞTİRİYORSUNUZ . BATTALGAZİ BORCUNU DA ARAŞTIR AÇIKLA DEDİM FAKAT BU KONUDA Bİ ÇALIŞMA VERİ FALAN GÖREMEDİM SİZDEN . MADEM CESARET EDİP ÇIKIP BORCU AÇIKLADI ESKİ BAŞKAN DA ÇIKIP AÇIKLADI NEDEN YALANLAMADI YOKSA ŞİŞİRDİĞİ İÇİN Mİ DOĞRU OLMADIGI İÇİN Mİ? ESKİDEN BERİ TANIYORUM VE HALA DÜŞÜNCEM AYNI .SİZDE OBJEKTİF OLDUĞUNUZU DÜŞÜNÜYORSANIZ Kİ ÖYLE OLMADIĞINIZI DÜŞÜNÜYORUM ESKİMALATYA BLD. ZAMANINDAKİ SKANDALLARINI YOLSUZLUKLARINI ŞAİBELERİNİ ARAŞTIRIP BURADA AÇIKLAYIN.

 3. malatya

  17.06.2019 12:00:19

  SELAHATTİN BAŞKAN İSRAF DİYOR ENKAZ YIĞINI DİYOR AMA MALATYADA HER KÖŞESİNDE HER YERİNDE KENDİ RESMİ BİRİ KALKIYOR DİĞERİ YAPIŞTIRIYOR BEDAVAMI YAPILIYOR HANİ TASARRUF VARYA İŞÇİNİN 300 400 500 LİRASINI KESİYOR YA BİLBORD BAŞKAN PARDON SELAHATTİN BAŞKAN!!!!!

 4. HANDAN

  17.06.2019 11:21:08

  Selahattin Gürkan bu yazı için arayıp Timur inceye teşekkür ettimi bilemem ama etmesi gerekiyor naçizane fikrim

 5. mustafa

  17.06.2019 09:50:57

  selahattin başkan deli cesaratiyle şu anki vekile ve il yönetimine karşı borcu açıkladı. enkazı devraldığını ancak elinden geleni yapacağını belirtti. ve şu an tasarruf tedbirleri ile bu borcu azaltmak ve iflas etmiş bir belediyeyi tekrar ayağa kaldırabilmek için çaba sarfediyor. para olmadan hizmet olmaz. borçla hizmet edecem derseniz bi yerde tıkanır kalırsınız. başkan bunu yapmıyor. borç konusunda da diyeceğini dedi. bu vakitten sonra artık susup bu borcu yönetmeye çalışması gerekir. ki öyle yapacak

 6. Sezgin

  17.06.2019 00:10:18

  Yalanın, daha doğrusu şişirmenin, detayı olmadığı için detay veremiyor olmasın Sayın İnce? Misal; 103 milyon dediği belediye şirketi borcunun 59 milyon olması gibi...

 7. Serpil

  15.06.2019 16:20:27

  Ne diyelim TİMUR beyin analizine katılmamak elde değil lakin sayın Gürkan inşallah bu yazıyı okurda gerçekten nereye gittiğini görür ve aklını başına alıp düşünür. Teşekkürler Malatya’nın yetiştirdiği son klas yazar.

 8. Kemal

  15.06.2019 15:14:54

  Kaç kişinin ekmeği ile oynadı milleti bayramda çalıştırıp parasını vermiyor işiyle ekmeğiyle tehdit ediyor battalgaziden borcum yok diye çıkıp trilyonluk borç bırakıyor gider ayak battalgaziye 150 kişi alıyor. Bi de kahraman mi oluyor . Işçinin cebindeki paraya el uzat alın terinin karşılığını almasına engel olan birisi nasıl böyle kahraman olacak

 9. GÖKHAN KARAMAN

  15.06.2019 15:12:59

  Selahattin Gürkan konuyu ilk gündeme getirirken “Vallahi helal olsun, bu adam yürek yemiş” dedim. Sonrasında ise ya sustu veya susturuldu. Bazıları ise susturmak için Battalgazi ilçesinin 150 milyonluk borcunu gündeme getirerek “hani borcun yoktu” şeklinde mırıldanmaya başladı. Belki de susmasının en büyük sebebi buydu. Çünkü seçim arifesinde “Borcum yok” diyen Gürkan’ın yalanı bu tartışma ile ayyuka çıkmıştı.

 10. Algoritma

  15.06.2019 14:06:21

  Diğerleri gibi çevresini ve kasasını düşünmediğini biliyorum. Daha önce yaptıklarıyla artı not eklemiştir hanesine benden yana. Dediğiniz gibi bütün bu yaşananlara karşı söyleyecekleri olsaydı daha iyi olurdu belki ama her iyi şeylere vesile olanların sonu da ortada. İnşaallah bundan sonra daha iyi şeyler yapmaya vesile olur..

 11. Bay kasıntı

  15.06.2019 13:57:41

  Bir başkan sırf reklam olsun diye israf diyip makam araçlarını çekiyorsa akabinde kendine özel asansör yapıyorsa,ben bu başkanın sadece reklam yaptığına,soylediklerinin samimi olmadığına ve sadece trübüne oynadigina inanırım..

 12. Hikmet

  15.06.2019 13:56:55

  Üstat Necip Fazıl Kısakürek diyor ki; Benim geçmişim çöplük. Ak Parti nin de geçmişi borç çöp olabilir. Önemli olan ileriye bakmak. Yalnız şu konuyu hiç anlamadım. Bir caddeye asfalt dökülürken neden o kadar yaygara koparılıyor.. Geçen Fuzuli asfaltlandı. Herkes teyakkuza geçti. Daha büyük hizmet daha ciddi adımlar bekliyoruz

 13. Hasan

  15.06.2019 13:53:36

  Evet direk çıkıp şöyle oldu demedi ancak yaptıklarıyla cevap verdi. Mesela tasarruf tedbirleri sonunda ne kadar fayda sağlandığını açıkladı. Her geçen zamanda daha iyiye gidiyoruz dedi.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>