Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

SİYASETÇİLER, BİZDEN PEK HAZZETMEZ!..

 

 

 

Gazetecilik hayatına başladığım günden bugüne kadar, birçok olaya şahitlik etmiş bir kardeşinizim. Mesleğim icabı, yüzlerce insanla görüşmüş, binlerce olayı, ya ilk ağızdan öğrenmiş, ya da elime geçen belgeler ışığında kamuoyuyla paylaşmış birisiyim. Yayınladığım haber, yorum ve analizlerle; kamuoyunu bilgilendirmeyi, hatası bulunan ve hata yapma ihtimali olan yöneticileri de uyarmayı; gaye edindim. Bu çabalarımdan dolayı, kimi zaman yalnız bırakıldım, kimi zaman ötekileştirildim, kimi zaman da mahkeme koridorlarını arşınladım. Ancak hiçbir şartta, doğru bildiğim yoldan dönmeden; hak bildiğimi haykırdım. 

Önceki gün takvim yaprakları 10 Ocak 2021'i gösteriyordu. Dünya Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle, bir hayli mesaj aldım. Bir o kadar da telefona cevap verdim. Hatırlanıyor olmanın, ayrı bir mutluluğunu yaşadım. Her günümüzün bir muhasebesini yaparız elbette. Mesleğe başladığım günden ve özellikle de Malatya Time'ın, yayın hayatına başladığı günden bugüne kadar, yüzlerce-binlerce olay başımdan geçti. Köşemizin ismi de Hasbihal olunca, bugünü de işimle ilgili hatıralarıma ayırmak istedim. 

DOĞRULUK-DÜRÜSTLÜK NE İSE BEN ONU YAZARIM

 Dalkavuk gazeteci olmadım-olamadım. Her an ve her yerde doğru ne ise onu söyledim, onu yazdım. “Doğru söyleyeni, dokuz köyden kovarlar” sözünün doğruluğunu, bizzat şahit yaşadım. “Kimin himmeti milleti ise, o tek başına küçük bir millettir” düsturunu prensip edindiğimden, başıma gelecekleri de göğüsledim.

Polemik gazetecileri, pek sevilmez. Özellikle de siyasetçilerimiz sevmez. Polemik gazeteciliği yapan birini gördükleri zaman müdara sanatını (idare sanatını) kullanırlar. O sebepten dolayı, istemeyerek de olsa, bu güne - Dünya Çalışan Gazeteciler Günü-  özel bir bülten yayımlayarak “Aman benimle dalaşmayın” şeklinde  gizli bir mesaj verirler. Ben de Polemik gazeteciliği yaptım. Bundan dolayı kendilerini piyasada mafya diye tanıtan kişiler tarafından, defalarca tehdit edildim ve yalnızlaştırıldım. 

HAKSIZLIK YAPANI YAZDIM, EKMEKLE OYNAYANI DA YAZDIM...

Siyasetçilerimizden Öznur Çalık ve Ahmet Çakır mahkemelik olduğum isimlerden bazıları. Hakkımda suç duyurusunda bulunan, onlarca siyasetçi var. Siyasilerin haricinde mahkemelik olduğum, İnönü Üniversitesi'nin eski rektörü, Prof. Dr. Cemil Çelik var mesela. Hiç unutmam, 24. davam Malatyamızın eski valisi Mustafa Toprak iledir. Önüne geleni FETÖ'cü diye açığa aldırıp, ekmekle oynadığını anlattığım haberler sebebiyle; bana dava açmıştı. Sonuç olarak, oradan da beraat ederek döndük çok şükür.

Polemik gazeteciliğinin faturasının mahkeme koridorlarını arşınlamak olduğunu biliyordum. Bu alanın sıkıntılarını bilerek göğüsledim. Bu sebepten dolayı da, İstanbul-Malatya arası mekik dokudum. Hatta bir çok yazımı uçakta kaleme aldım. Maalesef “Yaptığım bütün haberlerde isabet ettim” diyemem. Bazen “Keşke yazmasaydım” dediğim de oldu.

Gazeteci kimi zaman dua, kimi zaman beddua alır. Aldığım duaların daha fazla olduğuna kaniyim. Çünkü maslahat gözeterek değil, kamu menfaatini gözeterek gazetecilik yapmayı prensip edindim. 

FETÖ'YLE MÜCADELEM ÇOK ÖNCELERİ BAŞLADI
Pensilvanya'daki soytarı ve avenesine dikkat çeken ilk isimlerden biriyim. O soytarının yaşlı gözlerine herkesin kandığı bir zamanda, 2007 yılında Azerbaycan'da çeşitli gazetelerde; onun aslında İslam dinini tahrip etmek için dış mihraklar tarafından içimize sokulmuş bir piyon olduğunu yazdım. Sonucunun hapis olduğunu bile bile yazdım o yazıları.

10 Ocak 2010 tarihinde yüz otuz arkadaşıma operasyon çekilmiş, sıkıntılı günler başlamıştı. O zamanlar kayınbiraderime “Beni de içeri atarlarsa, çocuklarım sana emanettir” dedim. Tahşiye Kumpası'nı ortaya çıkaran gazeteci benim. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti, bu Tahşiye kumpasını delil göstererek; Fetullah Gülen'in terör örgütü lideri olduğunu belirtiyor ve iadesini istiyor. Bu çalışmamdan ötürü, maalesef ne yerel, ne de ulusal medyada taltif edilmedim. Gerçi taltif de beklemiyordum. Allah için bu dosyayı ortaya çıkardım. Bu mücadelemde bana yardımcı olan iki isimden biri, eski HSK Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa ve şimdiki Adalet Bakan Yardımcımız sayın Hasan Yılmaz'dı.

NE HALİN VARSA GÖR!..

O zamanlar Tahşiye dosyası gündemde değilken, dönemin milletvekillerine dil döktüm. Kimseden zerre destek görmedim. O günkü “Vatan-millet-Sakarya” gibi hamaset kokan ifadelerin, bir hikayeden ibaret olduğunu anladım. Önceki gün bir vekilimiz beni aramış ve “Malatya'da o kadar yazılacak şey var ki; kimse kalem oynatamıyor” şeklinde bir ifade kullanmıştı. O kadar yazıp çizmemize rağmen, kılını kıpırdatmayan ve konunun üzerine gitmeyen birinin, bana bu şekilde bir söz söylemesini ise, şu şekilde bir düşünceyle yorumlamıştım: “Yazalım, hakaret edelim, küfredelim… Sonuç, ne halin varsa gör!” 

ADAM, ÖNCE TEŞEKKÜR ETTİ, SONRA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Burada sizlerle hasbihal ederken hatıralar da canlanıyor. Mesela bir gün bir haber yapmıştım. Yarım saat içerisinde bütün Malatya yaptığım haberi konuşuyordu. Aldığım ihbarın yanlış olduğunu anlayınca, hemen haberi yayından kaldırdım. Akabinde de yanlış ihbar olduğunu, hatamız varsa da kusura bakılmamasını belirtir bir başka haberi yayına koydum. Hakkında haber çıkan kişi, bu yayınımdan dolayı beni arayarak defalarca kez teşekkür etmişti. Arkamdan da tazminat almak için, suç duyurusunda bulunmuştu. Bundan dolayı savcı beni çağırtmıştı. Gittiğimde bana “Bu haberi sen mi yaptın?” diye sordu. Ben de “Evet ben yaptım” dedim. Sonrasında “Neden yaptın?” diye sordu. “Savcı bey, haber doğru olsaydı; bu haberin yayınlanması gerekir miydi?” diye mukabelede bulundum. Savcı beyin cevabı “Evet” şeklindeydi. Ben de “Doğru olduğuna inandığım için haber yaptım. Sonrasında da yanlış ihbar aldığıma kanaat getirince, haberi kaldırdım” dedim. Savcı ise “Git işine” diyerek tebessüm edip beni gönderip; soruşturmaya yer olmadığına karar vermişti.

SAHİBİ YANINDA OTURUYOR

Yine bir gün MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ile birlikte, Gümrük ve Ticaret bakanı olduğu dönemde Yenişafak Gazetesi'ne gitmiştik. Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük de bizimle beraberdi. Yenişafak Gazetesi CEO'su Ömer Bolat, “Sayın Bakanım kim bu Malatya Time…” şeklinde bir soru sorarak, haberlerimizin çok sert olduğundan bahsetti. Bülent bey de “Niye bana soruyorsun? Sahibi yanında oturuyor” deyince, adam hayli mahcup olmuştu.

ULUSAL MEDYADA OLMAMI HAZMEDEMEYENLER DE VAR
Akşam Gazetesi
'nde köşe yazarlığı yaptığım sıralarda, oraya sürekli şikayetlerin gittiğini sonradan öğrendim. Özellikle bu şikayetlerin Malatya'daki bazı isimler tarafından yapılması, çok taaccübüme gitmişti. Bu gün de Diriliş Postası Gazetesi'ne benzer şikayetler geliyor. Her ne kadar ulusal medyada yazsan da, yerel siyasete dahlin olunca, bu gibi arızalar çıkıyor karşına...

İstanbul'da yaşıyorum. Malatya'da paçalarımdan tutup beni aşağı çekmeye çalışanları bildiğim halde, yine de Malatya'yı ve Malatyalıları seviyorum. Onun için de yerel medyayı terk etmiyorum. Mamafih, misyonum ulusal medyada bulunan köşemde, İslamiyetsiz bir Müslümanlığı hakim kılmak isteyen ve  İslam dinini tahrif etmek isteyen; paralel yapılarla mücadele etmektir. Dilim döndükçe-kalemim yazdıkça bu davamdan geri durmayacağım. 

TEŞEKKÜR...

Başta belirttim ya, gelen bir sürü telefon vardı. Bunlardan birinde bir arkadaşım beni arayarak, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günün kutlu olsun” dedi. Cevaben “Gazeteciler gün mü görüyor ki; günü kutlu olsun?” şeklinde cevap verdim. Bu arada telefon edenler arasında Profesör Doktor İbrahim Gezer de vardı. Samimiyet ve içtenliğine teşekkür ederim.

Selam ve dua ile
FiemanillahYORUMLAR

 1. Mete

  13.01.2021 12:26:07

  Kalemine sağlık Allah yolunu açık etsin inşallah

 2. Turgay

  13.01.2021 09:53:41

  Murat bey güzel yazmışsınız. Kafama takılan bir konu var. Öznur Çalık zeki bir insan. Neden sizi mahkemeye versin ki? Peki mahkemenin sonucu noldu, gerçekten merak ettim?

 3. Kemal Gelirli

  13.01.2021 09:44:29

  M T, Dönemin Başsavcısı E Y ve Dönemin Battalgazi kaymakamı V. Y, Malatya'da telafisi olmayan bir kıyım yaptılar. Önüne geleni FETÖ'cü ilan ettiler. O zaman herkes bunlara karşı sessiz kaldı. Basın da sessiz kaldı. Nice yuvalar yıkıldı. Nice insanlar ekmeksiz kaldı.

 4. Ahsen Nur

  13.01.2021 00:22:45

  Size sadece çalışan gazeteci demek haksızlık olur. İşini yaparken aynı zamanda emri bil maruf vazifesini yerine getiren ender gazetecilerdensiniz. Bu da yazılarınıza ayrı bir ciddiyet katıyor. Bununla birlikte ölçünüz vicdanınız.Yazılarınızı uzun zamandır takip eden biri olarak Mustafa beyi Belen Kahvesinde dama oynayan adama benzetmenize hâlâ gülerim. Daha nice Hakkı ve hakikati dillendiren yıllarınız olsun inşallah!

 5. Süleyman

  12.01.2021 23:53:51

  Ben o süreci hatırlıyorum. Sen anlatıyordun, onlar anlamıyordu. Çünkü hepsi Eyüp abisine inanıyordular. Hatta bi tanesi varki, Malatya’ya adım atar atmaz Eyüp Doğan abisini arardı. Bu kişi hala aktif siyaset yapıyor. Eyüp abilerine öyle aşık olmuşlardıki onun aşkından sarhoş olmuşlardı. O süre zarfında kim seni dinlerdi Murat Çetin

 6. Bahattin Atilla

  12.01.2021 23:50:12

  Hak bildiğin yolda yalnız yürü. Sanada bu yakışır. Allah yardımcın olsun

 7. MEHMET ÜNAL

  12.01.2021 23:25:38

  MURAT CETİN GAZETECİLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN. SEN MALATYA NIN GÖZÜSÜN. SENİ TAKTİR EDİYORUM. KİMSENİN OYUNCAĞI VE YANDAŞI OLMADIN. İLKELİ TARAFSIZ. ELİF GİBİ DİK DURUŞUNLA GÖRDÜKLERİNİ BİZLERLE PAYLAŞTIN. TEŞEKKÜR EDİYORUM. BU HAYAT AKIŞINDA NEFSİ DAVRANMADIN. KISACA BOŞ ÇUVAL AYAKTA DURMAZ. BEN BÖYLE GÖRDÜM. SELAMLAR SEVGİLER WESSELAM

 8. YILIN GAZETECISI

  12.01.2021 22:06:41

  SIZI MALATYANİN TANITIMINA KATKIDA BULUNDUGUNUZ IÇIN YILIN GAZETECISI ÖDÜLÜNE BUR VATANDAŞ OLARAK LÂYIK GÖRÜYORUM..VATANDASIN GÖNLÜNE GIRMEK KOLAY DEĞIL. BU ÖDÜLE LAYIK OLAMAYA DEVAM...

 9. mert44

  12.01.2021 22:06:34

  Sayın Murat Bey, öncelikle Gazeteciler gününüzü kutluyorum. Yazılarınızı epeydir takip ediyorum, şimdiye kadar yazdıklarınız ve mücadele ettikleriniz de hep haklıydınız. Adaletli bir Gazeteci olduğunuz için size teşekkür ediyorum hemşehrim.

 10. Meyveli ağaç taşlanir...

  12.01.2021 22:03:28

  Sayın murat çetin demek ki bu kadar mahkemeni var ise hepsinden de beraat ettiyseniz demek yazdıklarınız doğru..aslında ben avukatınızı merak ettimKim bu başarılı avukat. Bu kadar davadan sizi kurtarmış..yazdıklarınıza bakinca kendiniz için az bile yazmışsınız.sizi keyifle takip ediyoruz.ancak bu sizi şımartmasın ..aynı şekilde devam

 11. Çalışmayan gazeteciler...

  12.01.2021 21:59:10

  Peki 10 ocak çalışan gazeteciler günü ise çalışmayan gazetecilere ne olacak ..copy...kes kopyala yapıştır 15 gazete 300 e yakın internet haber 2 tv var malatyada sonuç ...sadece ajans haberleri ..varmı onun dışında ..eleştiren ..gündemi belirleyen..aklıma sizin haber sitenizde değil murat cetin bey...sizin köşe yazılarınız...timur ince...yılda bir iki niyazi dogan...mahir timur...âtilla kantarci..yaman bir bayan gazeteci var adını unuttum..acar bir gazeteci ...başka ..baska yok gibi.hepsi padişahım sen çok yaşa

 12. Ilginç bir ya-zı

  12.01.2021 21:52:10

  Öznur çalık ve ahmet çakır sizi niye mahkemeye versinki ...inanmiyorum. en çok haberlerinizde ve köşe yazısında öznur çalık i öldüğünüze şahit olduk.gercekten doğrumu...sayın öznur çalık yapmaz. Hem reklamın iyisi kötüsü olmaz diye bir söz vardı..

 13. Salih

  12.01.2021 17:36:41

  Malatya enteresan bir yer. Örneğin Malatya nın öz evlatları garip kalmış. Belediye de mesela öyle yetenekli geçmişi gerçekten başarılı, özelde çok güzel projelerde bulunmuş öyle insanlar var ki ve Malatya lı bu kişiler. Belli bir grubun elinde aynı insanlarla devran dönüyor. Selahattin başkanı halk bu devranı bitirsin diye getirdi ama değişen bir şey yok. Ta ki seçime kadar...

 14. Mustafa

  12.01.2021 14:10:41

  Alkıșçı gazeteciliği Malatya da değiștirdiniz Murat Bey sizi kutluyorum..Gerçeği tarafsíz yazmak bir gazetecinin kuralı olmalıdır..

 15. KINACI

  12.01.2021 14:03:07

  Hak üzerine kaim olanı HAK muhafaza eder taltif eder inşallah... Hakkın hatırını bilmeyenler illa unutulurlar... Rabbim daha güzellerinde muvaffak etsin...

 16. Ali Rıza

  12.01.2021 13:16:56

  'Malatya'da o kadar yazılacak şey var ki; kimse kalem oynatamıyor' Peki kalem oynatılınca sorunun çözümü hakkında kılını kıpırdatıyor mu siyasiler? Bunu da sormak lazım. Siz bu köşeden istediğiniz kadar yazın çizin insanlar işine geldiği gibi sorunlara kayıtsız kalırsa her şey askıda kalır. Önce sorunları çözümü için herkes elini taşın altına koymalı

 17. saliha

  12.01.2021 12:03:38

  Çalışan Gazeteciler Gününüzü gönülden kutluyorum. Rabbim yolunuzu açık etsin

 18. Mercan

  12.01.2021 11:54:57

  Ne kadar yazsanız da malatyada birşeyler değişmiyor maalesef yöneticiler bildiğimiz gibi hepsinin sosyal medya hesapları şunu ziyaret ettim bu ziyarete geldi den öteye gitmiyor istisna vardır elbet ama genel olarak durum bu bir vatandaş olarak yerel gazetecilerin konuların üzerine gitmediğini düşünüyorum.

 19. Serdar

  12.01.2021 11:47:50

  Yerel gazetecilik yapan hiçbir gazeteci durumlarından memnun değil çoğu geçimini bile zor sağlıyor.

 20. Müberra

  12.01.2021 11:37:37

  CESARETSİZ YAŞANMAZ, ALIRLAR ELİNDEN HAYATI... Bu sözü çok sevmişimdir. Eğer dün hainlere karşı cesaret göstermeseydiniz belki bugün bu hayatı da yaşamıyor olacaktınız. Cezaevine girme pahasına inandığınız konularda geri durmamanız en güzel örnek. Yalnız şu var ki; her zaman meyve veren ağaç taşlanır, ya da bana dokunmayan yılan misali yaşamayı seçenler de var. Bu anlamda çalışmalarınızı ve yazılarınızı takip ediyorum. Başarılı bir gazeteci olmanız hasebiyle kutlarım. Çalışmalarınızda yeni başarılı yıllara..

 21. Fikri

  12.01.2021 11:33:33

  Murat bey sizin malatya gazetecileri arasında çok farklı bir yeriniz var bunu o gazeteciler de biliyor size değer verenler kadar karşınızda duranlar da olacaktır ve bana göre buda bir başarıdır nedeni ise başarınızın gölgesinde kalmalarıdır siz doğru bildiğinizi yaptınız hep ve doğru bildikleriniz sizi hak ettiğiniz yere götürdü ve şuan ulusal basında yazıyorsunuz... Varsa başka örnek malatyamızda onuda takdir edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

 22. Oğuz

  12.01.2021 11:04:45

  Murat Bey, hatırlarınızı merakla okudum. Asında siyasilerin karşı oldukları şey eleştiri. Ancak eleştirici her zaman olumsuz olmuyor. Yol gösterici eleştirileri ayırt etmek gerekiyor. Bunu bilerek hareket etseler kendilerine çeki düzen verecek ve daha iyi yerlere gelecekler. Ancak toplum olarak eleştiriyi sevmiyoruz. Siyasetçilerin de gazetecileri sevmemesini buna bağlıyorum. Bu vesileyle gazeteciler gününüzü kutlarım

 23. Uğur

  12.01.2021 11:01:52

  Kaleminize sağlık. Gazeteciler zor şartlar altında görevlerini sürdürmeye çalışıyorlar. Topluma hizmet yolunda, özellikle içinde bulunduğumuz Pandemi döneminde tıpkı sağlık çalışanları ve güvenlik güçleri gibi çalışma saatleri belli olmadan fedakarca görevlerini sürdürmeye gayret ediyorlar. Ancak maddi manevi zorluklarla da karşı karşıyalar. Gazeteciler başkalarının sorunlarını hep gündeme getirir ama kendi sorunları görmezden gelinir. Gerçekten de 10 Ocak Gazeteciler günü yaşanan sıkıntılar nedeniyle sıkıntılı geçiyor. Hiçbir gazeteci o günü bayram olarak görmüyor. Üstelik yol gösterici oldukları halde bir de mahkeme yollarında yürümek yürütülmek zorunda bırakılıyorlar. Başınızdan geçenleri anlatarak aslında gazetecilerin sorunlarına da işaret etmişsiniz.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>