Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

“ŞŞŞ! BENİ HATIRLADIN MI?”

Murat Çetin yazdı...

 

SESLİ MAKALE 

Son zamanlarda, ilgi ve alakadan uzak kalan bazı “şöhret” sevdalıları, saga sola saldırarak “Ben buradayım” demenin çabasında. Böyle şöhret sevdalılarını görünce çocukluğumdan hatırımda kalan bir olayı anlatmak istedim. Malatyamızın meşhurlarından “17'li” namıyla anılan bir hemşerimiz vardı. 17 gün askerlik yaptığı için namı “17'li” kalmıştı. Bu hemşerimiz Teze (Yeni) Camii önünde abdest alırken, kendisine “17'liiii” diye takılanlara ağız dolusu küfürler savururdu. Ardından da hiçbir şey olmamış gibi gider namazını kılardı. Bu zatın fazla küfretmesi ve mevsimin Ramazan'ı Şerif olması hasebiyle esnaf bir karar alır. Sövgüye muhatap olmamak için herkes o yokmuş gibi davranır. Bizim 17'li saga-sola bakar kimse onunla ilgilenmiyor. Daha fazla dayanamaz ve etrafındakilere kendini hatırlatır. “Şşş! beni hatırladın mı? Ben 17'li” diyerek dikkat çekmeye çalışır.

Şimdi bizim eski meşhurlar da etrafa duyuruyor “Şşş! beni hatırladın mı? Ben…” 

 N'İMETE KARŞI NANKÖR OLMAMAK LAZIM…

Malatya, uzun yıllardır böylesine kar görmemişti. Karın n'imet olduğunun farkına varmayan bir kesim, “Kar esareti” “Kar çilesi” veya “Malatya kara teslim” tarzında haberleriyle, bu nimetin farkına varılmasını engelliyordu. Bu sene nimetimiz çok şükür, Malatyamızı doyurdu. Şükür ise n'imetin kimden geldiğini bilmek, o nimete olan ihtiyacını hissetmek ve o nimetin kıymetini derk etmekle mümkündür. Çiftçinin yağmura ihtiyacının olduğunu bilmeyen çömlekçinin yağmurdan teşekki etmesi misali, bunların da uzun yıllar kurak geçen Malatyamızın böyle bir n'imetle karşılaştığından ötürü, şükretmeleri lazım gelir. N'imeti tepmek nevinden böyle hadsiz ifadeleri kullananlara sözüm şudur: N'imete karşı nankör olmamak lazım. 

A_35

“BU M. TIME KİMİN GAZETESİ?”

Yıllar önce, eski bakanımız sayın Bülent Tüfenkçi ile birlikte Yeni Şafak Gazetesi'ni ziyaret etmiştik. Ziyaretimizde Yeni Şafak'ın bağlı bulunduğu Albayrak Grubu'nun CEO'su Ömer Bolat, “Sayın bakanım, bu M. Time kimin gazetesi? Abuk-subuk haberler yapıyor” şeklinde ifadeler kullanmıştı. Sayın Tüfenkci de, “Niye bana soruyorsun? Sahibi işte yanında oturuyor” demişti. Bolat da bana dönerek, “Kardeş çok sert haberler yazıyorsunuz.” deyince, cevabım sayın bakanın sözüne atıfta bulunarak, Malatya'da çok uç fikirlerin olduğu yönünde hatırlatmada bulunmuştum.

 ZADEDEN “ZADE” İTİRAZI…

Geçen haftaki Hasbihal'de “Mitingde “Zadeler” geçidi” başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Yazıda, “İstanbul Yenikapı'daki miting alanında toplanan kalabalıktan ziyade, protokoldekiler dikkatimi çekti. Cumhur İttifakı'na muhalif ne kadar isim varsa, hepsinin arz-ı endam ettikleri protokol sıralarında, “Zadeler geçidi” vardı. İşte “Zadeler geçidi”: Organizasyonu yapan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu...”

Bu yazımız, bir hayli mesaj aldı. Bu mesajlar arasında bir “Zade”nin de olması hayli ilginç oldu. Yazımı eleştiren yorumun sahibi Ak Parti'den CHP'ye geçen Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu'ydu. Notkasına virgilüne dokunmadan son “Zade”mizin yorumu şöyleydi: “Oldu olacak bu fotoğraf karesinde kim yoksa oda dahil olsaydida bu zor günlerde millet bolunmekten ve taraf olmakten kurtulup türkiye ittifakı nin saadetini hissetseler..biz birlikte güzeliz diyenlere selam olsun.”  

VARANK'IN KONUŞMASINDA DİKKATİMİ ÇEKEN İKİ HUSUS

Önceki gün, Malatyalı İş İnsanları Derneği (MİAD)'nin Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Mustafa Varank'ı konuk ettiği aylık toplantısı vardı. Toplatıyla ilgili geniş haberimizi dün yayınlamıştık. O toplantıdan aklımda kalan iki hususu aktarmak isterim:

 CEVAP, “BÜLENT TÜFENKCİ”DİR

Birincisi; Sanayi ve Teknoloji Bakanı sayın Mustafa Varank'ın konuşmasındaki örnek müteşebbistir. Sayın Varank konuşmasının bir yerinde “Erzurum Vekilimiz Mustafa Ilıcalı'nın oğlu “Good job games” şirketinin kurucusu. Geçen sene cep telefonlarında geliştirdikleri oyunlar, tüm dünyada 900 milyon indirildi. Dünyada ilk 3'e girdiler. Bu gerçekten büyük bir rakam. Bu sene hedefleri 1 buçuk milyar indirmeye ulaşmak. Parasının tamamını yurt dışından kazanıyor. Türkiye'den kazandığı hiçbir geliri yok. Bizden hiçbir destek almamış sadece işe başlarken Ticaret Bakanlığı'nın verdiği reklam desteklerinden bir parça faydalanmış. Onun dışında şu anda 40 kişiyle dünyanın ilk 3'üne giren bir firmayı başarıyla oluşturmuş. Para kazanıyorlar. “Benden bir şey ister misiniz?” dedim. “Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz” dediler. Parasını nereden kazanıyor? O oyunlarda gösterdiği reklamlardan 1 sent kazanıyor. Ödediği kurumlar vergisini buradan söylemem doğru olmaz. Türkiye'de üretim yapan birçok firmadan da daha fazla kurumlar vergisi ödüyor.” ifadelerini kullanmıştı. Dikkatli bir Malatyalı'nın gözden kaçırmaması gereken ise bu konuşmanın içinde geçen “Bizden hiçbir destek almamış sadece işe başlarken Ticaret Bakanlığı'nın verdiği reklam desteklerinden bir parça faydalanmış.” cümlesidir. Bu cümledeki “Ticaret Bakanlığı” hangi bakanın dönemidir?” sorusunu sorarsak alacağımız cevap, “Bülent Tüfenkci” olur.

 GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇMAK LAZIM

Sanayi ve Teknoloji Bakanı'nın konuşmasında dikkatimi çeken ikinci husus ise gençlerle ilgili görüşleriydi. “Gençlerimizin de böyle derneklerde söz sahibi olup yönetimleri de bu tip işlere yönlendirmesi gerekiyor. Biz açığız.” diye başlayan  Mustafa Varank, “Gençlerimiz çok başarılılar. Bu başarılarını bizler de doğru alanlara kanalize ederek Türkiye'yi önümüzdeki dönemde inşallah dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokmak istiyoruz. Başkanımıza (Yunus Akdaş'a) dedim ki “Kaç senedir burada başkansın?” “20 senedir” dedi. Dedim ki “Demokrasi denilen şey sadece siyasetçiler için mi var? Biz 3 dönem kuralını getirdik. Gençlerin önünü açmak lazım.” ifadelerini kullandı.

ÇALIK, ADIM ADIM TAKİP ETTİ!..

 MİAD'ın toplantısında kürsüden yapılan anonsta Ak Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın ismini duyunca yanımdakilere “Bakın yine Öznur Çalık golü izleyeceğiz” dedim. Nitekim Öznur hanım konuşmasında “Malatya'mıza kamulaştırma parası olarak 27 milyon gönderdi. 13 milyonumuz da var onu da inşallah alacağız.” ifadelerini kullanarak, golü doksana takmasını bildi.

  “MİAD” OLMAZ “MİİD”!..

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın konuşmasının bir kısmında “MİAD isminin değiştirilmesini önerdi. Ancak ben de bu kısaltmanın değiştirilmemesi kanaatindeyim. Çünkü; Malatya İş Adamları Derneği olarak kurulan MİAD'ın ismi geçen sene Malatyalı İş İnsanları olarak değiştirilmişti. Ancak MİAD kısaltması aynen kaldı. Aynı durum MÜSİAD ve TÜSİAD'da da var. Onlar da “Dünyada ve Türkiye'de bu kısaltmalarla tanınıyoruz” diyerek MİAD'ın izlediği yoldan gitmişlerdi.

MEHMET ÜNAL'IN 40 MİLYON YORUMU
Malatya'mıza kamulaştırma parası olarak 27 milyon gelince, masada birlikte oturduğumuz arkadaşlar “hani nerede?” şeklinde bir soruyla latife yaptılar. Malatya'mızın önemli kanaat önderlerinden Mehmet Ünal ise latife yoluyla, “Bunlar sanal paralar. Belli zaman sonra bölüşülür, akabinde ise gerçeğe dönüşülür...” şeklinde cevap Verdi.

Selam ve dua ile

Fiemanillah

 YORUMLAR

  1. mert44

    20.02.2020 09:50:24

    Sayın Murat Bey, Bu haftaki yazınız için teşekkürler.Kar N'imetine nankörlük tabiki olmaz ama Malatya Belediyesinden hiç beklemediğimiz daha önceki dönemlerin aynı konuda eleştiri aldığı hususta sınıfta kaldı.Büyükşehir'e yakışmadı..MİAD çok güzel işlere ve projelere imza atan,memleketimiz için değerli bir Dernek.Ancak Derneğin varlığını hemşehrilerimize hissettirmesi gerekiyor.. Saygılar..

  2. garip ali

    19.02.2020 21:45:01

    büyükşehir belediyesi başkan şöfürü Mehmet Kadıoğlu ile özel kalemde vahap akkoç belediyeden neden ayrıldılar.özel kalem müdürü ve çalışanları yüzündenmi.özel kalemde neler oluyor. sayın başkan kendin getirdiğin adamlarına sahip çık.

  3. Bozok44

    19.02.2020 13:41:50

    Görüyorumki ortalığı boş bulmuş ahmet cakır ve öznur hayranları kar üzerinden belediyeyi ve gurkan beyi karalamaya çalişiyor.adam bu cakır ve h ugur polat gibi belediyeyi kattrilyon borçlandırmadığı için adamı karalamaya çalişiyorsunuz.hırsız ve rantcıların boş yaygaralarına karnımız tok.

  4. Serkan Kah.

    19.02.2020 13:12:52

    Bundan daha klişe bir argüman bilmiyorum.Birlikte çok güzeliz diye, Sayın Arapgir belediye başkanı Haluk cömert oğlu ifade ettiği şey görsellikten öteye gitmiyor. Keşke bütün önemli memleket meselelerinde bir arada olma arzusu içinde olsalar. Sadece dostlar bizi pazarda görsün şeklinde bir araya gelip fotoğraf çektirerek olmuyor bu işler. Artık herkes gelişen teknoloji ve siz değerli basın mensubu kişiler aracılığıyla herşeyi görüp sap ile samanı birbirinden ayırt ediyor.

  5. şems Kahraman

    19.02.2020 12:47:34

    malatyamiz için yaptığınız çalışmaları yakinen takip ediyoruz.sert yazma konusunda eleştirilerin odağında olmanız çok normal.. çünkü sizin gibi kalemi güçlü kelamı Allah olan yazılar yazan emsal bi zat yok malesef.. Öznur hanim malatyamiz için çok mücadele etti halada etmeye devam ediyor zannımca..

  6. Yücel Altuğ

    19.02.2020 09:53:49

    Kar yağışı tabiki büyük bir nimettir fakat bu kar temizliği bir kürekle yapılmaz ve fotoğrafları hiç paylaşılmaz

  7. MEHMET ÜNAL

    19.02.2020 01:19:50

    Bazı mevkileri işgal eden dinazorlar ve fosiller o mevkilere yakışmıyor diyorlar Orada işgalci gibi durup iş bitiriyorlarmış dedikodusu çok yaygın. Bu konu ile ilgili bilgi akışı oldumu sizlerle paylaşacağım. İnşallah yalan olur. Malatyalılığı kimse menfaati için kullanmasın diye düşünüyorum. Ortalık pis kokuyor. Selam ve saygılar.

  8. Can Kandemir

    18.02.2020 23:56:35

    Nimet nimettir amenna, ancak tokiye yağan kar nimet olmayabilir. Burada bu zihnin üreticileri aptal olabilir. Vesselam.

  9. Faruk Avşar

    18.02.2020 23:41:59

    Murat bey, ben de MİAD'ın yaptığı etkinliğe davetliydim. Bana göre o etkinliğin yıldızı Öznur Çalık'tı. Neden ondan azca bahsetmişsiniz. Kusura bakmazsanız Öznur Çalık hanımefendinin hakkını yemişsiniz gibi geliyor bana. Biz Malatya time'ı adil biliyoruz. Lütfen adil olun ve hak edenin hakkını verin.

  10. Tamer

    18.02.2020 23:31:34

    Yeni Şafak yönetimi ile yaşadığınız diyalogun bir benzerini de ben duydum. Geçen hafta Anadolu Ajansında çalışan bir dostum ile bir araya geldik. Yemek yerken konu bizim Malatyanın televizyonlarına ve haber sitelerine geldi. O yetkili aynen şu ifadeyi kullandı:'En etkin abonemiz Malatyatime ve galiba Malatyada en sıradışı site yine Malatyatime. Takip ettiğimiz kadarıyla diğerleri hep birbirinden kes kopyala yapıştır yapıyorlar.' Yani sıradışılık Malatyatimeyi öne atıyor ve ulusal anlamda bilinirlik kazandırıyor.

  11. ali kaya

    18.02.2020 19:38:45

    selahattin gürkan başkanımız cok değerlidir.ancak son günlerde şöförü M.K ve özel kalem çalışanı V.A neden ve kimin yüzünden ayrılmıştır. özEL kalem komple değişmesı lazımdır.yoksa durum iyi degıl.insanlara azarlayanbir özel kalem var..ayrıca liyakatsız ve ehliytesız kişiler kent konseyinde ne işi var.başkanımın yolu acık olsun.

  12. MEHMET ÜNAL

    18.02.2020 16:48:27

    Sayın CETİN. Kar bereket ve bolluktur. Sayın gürkan bunu lehine çevirip kibirlenmesin. Zaten kibiri ona yeter. Miyadı kutluyorum. Sayın TÜFENKCİ Malatyaya ne verdi. Malatyada bir yatırım yaptırmış mı. Öznur Calık 13 000 000 koparmak için müçadele etti . Tüfenkci ne yaptı. İstanbulda MALATYALILAR Trabzonlulardan fazla bir belediye başkanı mı bir ilceye yerleştirebildimi ? Malatya time güclü kaleminden alan halkın sözcüsü. Yazmaya devam.

  13. Hikmet

    18.02.2020 15:55:43

    Malatya'ya yağan kar berekettir. Yağan karın çokluğunu göz önüne bulundurursak çalışmaları küçümsememek lazım.

  14. Metin

    18.02.2020 15:51:46

    Bülent Tüfenkci bakan olduğu dönemde Malatya için önemli hizmetler yaptı. Şuanda da Malatya için yapılan çalışmalarda etkin rol oynuyor.

  15. Sedat

    18.02.2020 15:42:26

    MIAD çok güzel işlere imza atıyor. Malatya için yapmış olduğu çalışmalar takdir ediliyor. Başkan Akdas gençlerin önünü açıyor başarılar diliyorum

  16. mehmet ünal'a

    18.02.2020 14:57:04

    Mehmet ünal bey inşallah haklı olmazsınız.

  17. olmadı murat çetin...

    18.02.2020 14:55:10

    konu gürkan olunca tarafsızlığınızı yitiriyorsunuz sayın çetin.kar rahmet buna kimsenin itirazı yok.sizde başkanla aynı söylemlerde bulunmuşunuz. hastanelere kaç kişi kardan düşme sonucu yaralanma sebebiyle hastanelere müracaat etti.önceki yıllarda ki kar yağdığı dönemlerde bu sayı kaçtı. donkişotluk yapmaya gürkanı savunmaya siz devam edin. en büyük zararı sizin gibi gürkana padişahım sen çok yaşa diyenler veriyor. haberiniz olsun

  18. Mert

    18.02.2020 13:58:58

    Kar yağdığında bizde başkana şiiit biz sana oy veren vatandaş bizi hatırladın mı? Dedik! Mağduruz yollar işe gitmemize dışarıya çıkmamıza mani oluyor dedik... Oda 3 5 iş makinası ve 10 15 çalışanı ile iş başındayız fotoğrafı verdi... Milletin aklı ile dalga geçmeyin derim sayın başkan.

  19. Mustafa

    18.02.2020 13:51:24

    Rahmet elbette yağan kar;ama bu denli bir yağıștan sonra 3 belediyenin rezalet hizmet eksikliği bir problemdir..1990 larda bile geceleyin kar temizleme ve tuzlama çalıșmaları yapılırdı!!Gürkan'ın açıklamaları psikolojik bi vak'adır,kendisi savunma mekanizmasını kullanmıștır..

  20. Ege

    18.02.2020 12:01:32

    Malatya Time ekibini kutlarım. Güzel çalışmalar ortaya koyuyor. SİZ gerçeklere yazmaya devam edin varsın insanlar sizi eleştirsin. Sert yazıyor desin

  21. Serkan

    18.02.2020 12:00:13

    Malatya son 20 yıldır görmediği karı bu sene gördü. Kar bolluk ve berekettir. Bu anlamda güzel bir yıl olacak kanaatindeyim. Ancak Malatya Belediyesi yolları hızlı açma konusunda biraz eleştiri aldı. Kar ile ilgili olumsuz yorum yapanların hedefi aslında belediyeydi. Öyle ki bazı yollar gerçekten sıkıntıydı. Acaba Gürkan tasarruf tedbirleri olarak az sayıda eleman mı çalıştırıyor yorumlarını akıllara getirdi

  22. Ahmet

    18.02.2020 11:59:41

    Murat bey yanıldığınız nokta şu... Malatya insanı nimete nankörlük etmiyor, fakat nimet yağdıktan sonra hayatı olumsuz etkileyecek yol kaldırım açma ve tuzlama konusunda sitem edildi ve bu sitemde yerden göğe kadar haklılar kaç gün olmuş hala temizlenmeyen sokaklar var ve şuan millet diğer nimet olan güneşin açmasını bekliyor zira belediyenin kalan araç ve elemanları yetişemiyor.

  23. Hasan

    18.02.2020 11:56:48

    İnsanların bazen unuttuğu bir şey var. Başarılarla dolu bir çalışma süreci olursa bu zaten kişiyi şöhret eder. Sizin isteminiz dışında herkes sizi konuşmaya başlar. Kimseye kendinizi hatırlatma gereği de duymazsınız. Yazılarınızda yer verdiğiniz bu gibi örneklemeler taşı gediğine oturtuyor doğrusu. Takdir etmemek elde değil.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>