Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

SÛÛDLU KAŞIKÇI’LAR MALATYALI MI?

-Sesli Makale-

23_21

 

 

Malum Suudi gazeteci kaç günden beri kayıp. Türkiye'yi uluslararası alanda zorda bırakacak gizemli şu “kayboluş” hikayesinin kahramanı Cemal Kaşıkçı hakkında herkes bir şeyler yazıp çiziyor son günlerde. Naçizane bende bir şeyler yazmak istedim. Yalnız benim yazımın temeli “neden kayboldu, nerde ve nasıl” mantık üzeri komploteorierini değerlendirmek değil, Kaşıkçıların bilinmeyen bir özeliğini, belkide “İLK KEZ” bu yazıda okuyacağınız; aslında köklerinin Malatya'ya kadar uzandığını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Nasıl mı?

Tıpkı ABD'li bilişim devi APLE'nin kurucusu Steve Jobs'un evlatlık olarak alıp yetiştiren annesi ‘Clara Jobs'un 1915 Türk Ermeni olaylarında Anadolu'nun kenti Malatya'dan ABD'ye göçmesi gibi Cemal Kaşıkçı'nın da kökleri şehrimiz Malatya'ya dayanıyor.

Daha düne kadar kimsenin bilmediği, tanımadığı Cemal Kaşıkçı Suudi başkonsolosluk binasına girdikten sonra aniden kaybolunca sadece tüm Türkiye'nin değil Dünyanın'da gündem konusu oldu. Cemal Kaşıkçı Suud kökenli ABD'de yaşayan önemli bir gazeteci. Washington Post gazetesinde düzenli olarak köşe yazıları yazan, aynı zamanda Arabistan yarımadası ve Ortadoğu'yu en iyi bilen etkili bir gazeteciydi.

Ne var ki, bu gün; ABD'nin dış haber alma servisi CIA Türkiye ile Suud'ların arasını açmak için önemli bir silaha dönüştürdü Cemal Kaşıkçı ismini.

Zaman bize ne getirir, beraberinde ne götürür önümüzde ki günlerde göreceğiz.

Aslında “Kaşıkçı” soy ismi bizlere pek yabancı gelmeyen bir aşinalığı var. Birincisi; İstanbul Topkapı müzesinde bulunan Kaşıkçı Elması'yla bağlantısı nedir sorusu? İsmi Kaşıkçı Elması olmasına rağmen bu gün kaybolan veya öldürelen gazeteciyle alakası tabiki yok fakat Kaşıkçı Elması'nın hikayesi de oldukça karışık ve ilginçtir.

1774'de “Pigot” adında bir Fransız subayı, bu elması Hindistan'ın Madaras Mihracesi'nden satın alıp Fransa'ya götürüyor. Bir zaman sonra tekrar satılığa çıkartılan elması, Napolyon'un annesi Maria Letizia Ramolino satın alır ve uzun süre göğsünde taşır. 

Ne var ki, Napolyon sürgüne gönderildiği zaman, oğlunu kurtarabilmek için, annesi de elması mecburen satılığa çıkartıyor. İşte o sırada, Fransa'da bulunan Tepedelenli Ali Paşa'nın bir adamı, paşa adına 150 bin altın ödeyerek elması satın alır ve paşaya getirir. 

Sultan II. Mahmud zamanında, Tepedelenli Ali Paşa, devlete karşı ayaklandığı gerekçesiyle öldürülür. Paşanın varlıklarına el konulur ve nesi var nesi yoksa Osmanlı Hazinesine gönderilir. Böylelikle, Napolyon'un annesinden satın alınan elması “Kaşıkçı Elması” ismiyle hazineye girmiş olur.

İkinci ise kaybolan yada öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Adnan Kaşıkçı'nın yeğeni olması. Peki Cemal Kaşıkçı'nın öz dayısı olan Adnan Kaşıkçı kimdir perdesini biraz araladığımızda yine çok ilginç bilgiler karşımıza çıkmaktadır.

Suudi Arabistan ülkesiyle bir bütün anılan Adnan Kaşıkçı adı bir dönem dünyanın en zenginleri listesinde yer alıyordu. Taki 1970-80 yıllarına kadar. Ancak uluslararası silah ticareti, 70'li yıllarda denetim altına alınınca Kaşıkçı ile ilişkisi olan politikacılar da gözlem altına alındı. Tüm bu kirli ilişkiler sonrasında elde ettiği 5 milyar dolarlık servetin bir bölümünü elde tutabilmek için yetkililerle bir anlaşma yolunu seçti ve sadece yapmış olduğu tüm ticaret alanlarından çekilmeyi ön gören iflas bayrağını çekmesi gerektiği dayatıldı da diyebiliriz. Öyle de yaptı. 1950'lerden 1980'lere varan ünlü bir silah tüccarı Adnan Kaşıkçı'nın sahibi olduğu servet 5 Milyar dolardı. Evlilikleri ve eski eşine verdiği 894 milyon dolarlık nafaka ile tarihe geçmesiyle hafızalarda ayrı bir yer bıraktı.

Gelelim Malatya ile olan bağına. Adnan Kaşıkçı'nın Babası Suud Kralı İbni Suud'un saray hekimiydi. Adnan Kaşıkçı Mekke'de doğdu fakat aslının Türk olduğu, babası Malatya'nın Arapgir ilçesinde doğmuş, 11 yaşına kadar Arapgir'de yaşamış daha sonra ailesinin Kayseri'ye taşındığını bir dergiye verdiği röportajda açıklamıştır. Efsane reklamcı Nail Keçili'de aynı şekil Adnan Kaşıkçının kendisine Türk ve Kayserili olduğunu bilgilerini ulusal bir gazete de açıkladı. Arapgir ve Kayseri'de "Kaşıkçı Ailesine lakap olarak “müezinler” denildiğini, Arapgir'de Adnan Kaşıkçı'yla akrabalık bağı bulunan bir ailenin günümüze ulaştığı ve bu ailenin Kaşıkçı'ları yakından takip ettikleri şeklinde bir hayat öyküsünün varlığından söz etmek istiyorum.

Adnan Kaşıkçı, Suudi Arabistan uyruklu ama babasının ailesi Türk. 

Zaten yeğen Cemal Kaşıkçı “Türk-Arap Medya Derneği” üyesiydi.

Kaşıkçı, Prenses Diana ile araba kazasında hayatını kaybeden Dodi Fayed'in de dayısıydı.

Saray hekimi olarak Arabistan'a yerleşen ailenin oğlu daha sonraları milyar dolarlık bir servete kavuşmuş hatta bir dönem Suudi Arabistan'ın ve dünyanın en zengin adamı listesine girmeyi başarmıştır.

6 Haziran 2017'de 82 yaşında Londra'da hayata veda eden ünlü silah tüccarı Adnan Kaşıkçı'nın öz yeğeni Cemal Kaşıkçı bir kaç gün önce İstanbul Levent'e Suudi başkonsolosluğuna girdikten sonra izine rastlanılmaması çok farklı iddiaları dile getirdi. Bu iddialardan en önemlisi öldürülmüş olabileceği. Öldürüldüyse kim, niçin, ne zaman ve nerde soruları henüz aydınlatılmış değil. Tek bilinen Cemal Kaşıkçı'nın o konsolosluk binasına girdiği ve bir daha çıkmadığı yönünde.

Bu gün aynı “Kaşıkçı” ailesinin bir mensubu köklerinin dayandığı topraklar üzerinde kaybolmuş olmasının altından bakalım ne tür spekülasyonel senaryolar çıkacak, neden Türkiye sorusunun cevabı çok önemli, cevapları hep beraber göreceğiz.

Cemal Kaşıkçı gerçekten öldürüldü mü? Öldürülmeyip kaçırıldı ise ve bir yerde halen saklanılıyorsa iyi kurgulanmış bu planın altından çıkacak pis kokuların uzun süre bizi rahatsız edecek olması...

TİMUR İNCE

22_23YORUMLAR

 1. Aybüke

  22.10.2018 13:08:54

  Magazin değil siyasi bir olaydır haber değeri de vardır saçma sapan bir haber de değil adam ülkemizde öldürüldü bu bizimde sorunumuz

 2. MURAT

  12.10.2018 14:24:00

  kadir bey biraz ağır OLDU.okumadığınız yazıya yorum YAPMAK.inşallah bu yorumu okursunuz. Ortada öldürülen bir insan var bu magazin olmaz. öldürülen insan basit biri değil, öldüren insanların Türkiye ABD Suudi üçgeninde bir takım hesapları olanlar var. İnanın ulusal yayın kuruluşlarının elinde bu bilgiler olsa gelip Arapkir'deki sülaleden kalan insanlar ile röportaj yaparlardı. belki de Arapkir'e kamp kurarlardı. ABD ikili oynuyor hem Suuda aba altından sopa gösteriyor. Türkiye yede beraber çalışabiliriz diyor. bak gör bunun altından yine ABD çıkarsa hiç şaşırmam...

 3. Kadir

  11.10.2018 21:11:25

  Yazınızı okumadım ama tepki vermek için yorum yapıyorum, yayınlarmısınız keyfiniz bilir. YAHU MEMLEKETTE BAŞKA Bİ SORUN YOK SAÇMA SAPAN ŞEYLERDEN BAHS EDİYORSUNUZ. MALATYADA ADAMMI YOK KAŞIKÇIYI MERAK EDELİM. BUNLAR MAGAZİN HABERLERİ, BIRAKIN BU İŞLERİ.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>