Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

TASARRUF, BÖYLE YAPILIR!..

Murat Çetin yazdı...

 

(SESLİ MAKALE)

Battalgazi Belediyesi, önceki dönemde, temizlik hizmetleri için aylık 900 Bin Lira (KDV dahil)'ya araç kiraladığı firmaya ödeme yapıyordu. Bu rakam yıllık 10 milyon 800 bin Lira'ya tekabül ediyordu. Sadece kiralama bedeli bu kadar. Battalgazi Belediye Başkanlığı görevine seçilen Osman Güder ise toplam 8 milyon 600 bin Lira ödeyerek, söz konusu araçları belediye envanterine kaydettirdi. Böylelikle Battalgazi Belediyesi, sadece bu yıl 2 milyon 2 yüz bin Liraya yakın tasarruf etmiş oluyor. Bu tasarruf (bu günün parasıyla) her yıl 10 milyon 800 bin Lira olacak. Peki, bu tasarruf şu ana kadar neden düşünülememiş(!) acaba?

Toplam 51 aracı (Beşinin de modelini yükselterek) Battalgazi Belediyesi'nin mallarının arasına katan Osman Güder'i bu hizmetinden dolayı tebrik ediyorum.

 

KARDEŞ OLSALAR BU KADAR BENZERDİ!..

Bilmem farkında mısınız?.. Malatya milletvekili sayın Hakan Kahtalı ile Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri sayın Cemal Nogay arasında o kadar çok benzerlik var ki “kardeş olsalar bu kadar benzerdi” diyesim geliyor. Her ikisinin de düşünce ve ifade yapıları aynı. Her ikisi de olaylara karşı hemen hemen aynı tavır ve tutumu takınıyor. Hatta ses benzerlikleri bile var. Bilmem bana mı öyle geliyor? İsterseniz ikisinin de konuşmalarını ayrı ayrı kaydedip dinleyin. Sonra da bana hak vereceğinize kaniyim. Bu benzerlikten ötürü her ikisinin de bir birine maddi ve manevi “metrukât” olması işten bile değil...

 

EBABİL BEKLEYEN KAYMAKAM!..

FETÖ'cü hainlerin 17-25 Aralık Operasyonları henüz yaşanmıştı. O dönem, Pütürge Kaymakamı'nı ziyaret etmiştik. Gittiğimiz heyetle ziyaretimizi tamamlayıp çıkacağımız esnada kaymakam bey, bana kalmamı söylemişti. Heyet çıktıktan sonra, kaymakam bey İstanbul'dan bazı kişilerin kendisini aradığını belirterek, Fethullah Gülen hakkında olumsuz yazılar yazdığımdan dem vurarak, serzenişte bulunmuştu. Ben de bu cemaatin özellikle dine büyük zarar verdiğini belirterek, kaymakam beyin bu konuya müdahil olmaması gerektiğini söylemiştim. Tedirginliğin yanı-sıra endişe ve öfkeyle karışık bir ses tonuyla “Her sabah semaya bakıyorum, acaba ebabil kuşları başımıza taş yağdıracak mı diye?” ifadelerini kullanmıştı. O günden bugüne kadar Pensilvanya'daki hainin takipçileri bir hayli “Taş” yedi zannımca. 

 

PÜTÜRGELİLER DİKKAT!

Kayınvalidemin vefatı sebebiyle, gittiğim Pütürge'de taziye sırası ve sonrasında, özellikle iki konu üzerinde durdum.

Birincisi: Gelenlere gücümün yettiği ve dilimin döndüğü kadar ittihad-ı İslam'ı anlattım. Misalen “Bizi biz yapan ortak değerlerimiz için nasıl burada buluşuyorsak, ittihad-ı İslam'da ancak bu değerlere sahip çıkmakla mümkün olur” dedim. “Sahi kürre-i arzın yarısına Müslümanlar sahip olduğu halde; hem iki milyarı aşkın Müslüman olduğu halde, hem de para, petrol, boğazlar ve ağır silahlara da Müslümanlar sahip olduğu halde; bu garabetin sebebi nedir?”sorusunun tek cevabı var. O da, alem-i İslam arasındaki “ihtilaf”tır.

İkincisi: Pütürge'den Malatya'ya göç eden bazı ailelerin çocukları Malatya'daki uyuşturucu ve mafya şebekelerinin tuzağına düşmektedir. Saf, temiz ve cesur yürekli çocuklarımızı gaza getiren bu çeteler, maalesef kirli emellerinde kullanmaktadır. Bu sebepten dolayı ailelerin çocuklarını, bu vartadan uzak tutmaları adına müteyakkız olmaları gerekiyor.

 


KOCA, KAZGAN'I VALİYE ŞİKÂYET ETMİŞ...

Her hafta yayınladığımız “Çarşamba sohbetleri” başlıklı röportajlar dizimize bu hafta Ali Kazgan ile devam edeceğiz. Malatya milletvekili Hakan Kâhtalı ve Ahmet Çakır'a hayli sitem eden Kazgan'a 31 Mart yerel seçimlerinde aday olarak gösterilmemenizin altında özellikle bu iki isim mi var şeklinde soru sordum. “Evet” şeklinde beklediğim cevaba ilaveten “İhsan Koca” şeklinde karşılık aldım. “Peki, neden İhsan Koca?” şeklindeki sorumu ise “ İhsan Koca Akçadağlıları sevmiyor ve Genel sekreterlik dönemimde Akçadağ'a yaptığım hizmetlerden ötürü beni çok defa Valilik makamına şikâyet etmişti” şeklinde cevap aldım. Bu vesile ile röportaj yaptığım Ali Kazgan adeta atmaca kuşunu serçeye musallat olması neticesinde uçmayı öğrenmesi gibi; kendisine haksızlık yaptığına inandığı kişiler sayesinde yakaladığı “Akçadağ rüzgarını” Malatya'da da devam ettirmek niyetinde. Eğer bunu başarabilirse önümüzdeki süreçte ya Malatya milletvekili veya Yeşilyurt Belediye başkanı olma ihtimali muhtemel…

 

KÖMBE İLE ŞORİKLİ PİLAV...

Ali Kazgan ile yaptığım mülakattaki latifenin tamda merkezinde Akçadağ'ın meşhur kömbesi vardı. Bir arkadaşıma atıfta bulunarak “Akçadağlılar gürler ama yağdırmaz. Meler ama süt vermez.” deyince sayın Kazgan, “Neden” diye sordu. Bende mezkûr arkadaşıma vurgu yaparak; “Ne Akçadağ kömbesi, ne de Esenbey şorikli (sulu) pilavı yiyebiliyoruz” dedim.

 

BENDEN SÖYLEMESİ!..

Hal-i hazırda, kendini “Malatya'nın mülki amiri” zanneden iki isim var. Malatya'nın siyasi aktörleriyle çektirdikleri fotoğraf arşivleriyle ortalıkta arz-ı endam ediyorlar. Sosyal medya hesaplarından sürekli olarak arşivlerindeki fotoğrafları paylaşarak kendilerince bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. İkram ettikleri yemekleri bile “Yedirdik-içirdik” şeklinde paylaşmaktan da imtina etmiyorlar. Siyasetle iştigal edenlere âcizane evvel ve ahir tavsiyem odur ki; Bu kişilerle aynı fotoğraf karesine girmemeye özen gösterin.

 

TEŞEKKÜRLER SAYIN MÜDÜRÜM...

Malatya'da bulunduğum süre zarfında tam üç defa polis kontrolüne tabi tutuldum. Malatya'daki emniyet müdürü değişimi sonrası karşılaştığım bu uygulamalar, beni ziyadesiyle memnun etti. Her ne kadar “Polisiye şehir” şeklinde göz tırmalasa da bir mühlet böyle devam etmesinde fayda mülahaza ediyorum. İnşallah bu hassasiyet Malatya'daki çetelerin verdiği zararı en aza indirir. Bu vesile yeni Emniyet Müdürümüze teşekkür ederim.

 

ARZU ERDEM İLE İLGİLİ TESPİTLERİM...

Geçtiğimiz hafta röportaj yapma fırsatı bulduğum MHP İstanbul Milletvekili sayın Arzu Erdem ile ilgili tespitlerim:

*Ülküsü Bu ülkenin maddi ve manevi menfaatleri

*Mesleği icabı konuşması etkileyici

*İstanbul'daki Malatyalılarla hemhal olan biri

*Malatya ve siyasetini yakından takip ediyor

*Umut taciri değil, kendisine müracaat edenlerin işlerini çözmek için zaman zaman şahsımla dahi istişare ediyor.

 

 Selam ve Dua ile

Fiemanillah...YORUMLAR

 1. Mustafa Yetiş

  22.10.2019 23:09:55

  Keşke bu karar biraz daha istişare edilerek alınmış olsaydı, çünki;Araç Sigorta Giderleri,Araç Bakım ve Tamir Giderleri+ Yedek Parça Giderleri+Amortisman Giderleri vs. düşünülmemiş bence...!!!

 2. Mustafa Ş.

  22.10.2019 21:29:53

  Selahattin Başkan da Çakır ın arkasından konuşuyor har vurup harman savurmuş, yok şu kadar borç bırakmış diye... Kimse de dönüp demiyor ki sen ne yaptın diye.

 3. Nevzat Gültekin

  22.10.2019 18:00:13

  Hani tasarruf tedbirleri? Hani araçları Belediyenin önüne yıgmalar. Bu faturaları nasıl izah edeceksiniz? Selahattin Başkan siz e souyorum

 4. Aziz Vurmaz

  22.10.2019 08:45:43

  Sizde selattin Gürkan gibi öncekileri kötülemeyin yapılan şeyleri ayakta alkışlarım ama partiye zarar verecek söylemlerde kaçınalım. Osman güder benim çok sevdiğim aynı zamanda akrabam dürüst çalışkan adam gibi adam. Saygılarımı sunarım

 5. Damla

  21.10.2019 21:39:15

  Murat bey esenbeylilerin çok misafirperver olduğunu biliyorum sizi pilavsiz ve kömbesiz bırakmazlar. Allaha emanet olunuz.

 6. Şaban Akdoğan

  21.10.2019 20:21:22

  Allah rahmet eylesin başınız sağ olsun

 7. Şaban Akdoğan

  21.10.2019 20:07:50

  Allah rahmet eylesin başınız sağ olsun

 8. Ahmet Burak Kınacı

  21.10.2019 20:07:19

  Abi belediyelerin kiralama işi kaldırılmalı yada çok ciddi denetlenmeli malın değerinden fazla kira bedeli ödeniyor haksız kazancın alası var malesef

 9. Ramazan Alptekin

  21.10.2019 18:06:12

  Kimmiş bu Fethullahçı kaymakam. Hala görev yapıyor mu? aslında çok rahat bir şekilde bulunabilir. Pütürge, ebabil ve kaymakamlık....

 10. Nazife Özdemir

  21.10.2019 17:06:53

  Merhaba murat bey esenbey ismi gecince üzüldüm bu saydıklarınızı günlük misafirlerimize yaparız senide misafir değil ev sahibi gibi görüyorum buyur gel ablan yapar

 11. Kaleli

  21.10.2019 16:32:12

  Selahattin Gürkan’ı bitirecek bir yazı olmuş. Bu yazıyı okudu mu veya sizi aradı mı!?

 12. Yaşar Koca

  21.10.2019 15:45:31

  Başkanım Allah’ına gurban işte çalışma buldur.

 13. Mehmet Tan

  21.10.2019 15:05:57

  Bir de luks arackari birakip nornal araclari yanliz aramasalar daha iyi olacak murat beycigim

 14. başınız sağolsun.

  21.10.2019 14:40:49

  yazınınızın arasında. kayınvalidenizin vefat ettiğini yazmışınız. Allah rahmeti ile muamele etsin inşallah. başınız sağ olsun. rabbim size ve eşinize, çocuklarınıza ve akrabalarınıza sabırlar versin, mekanı cennet olsun.

 15. teşekkürler murat çetin

  21.10.2019 14:38:22

  yazılarınızdan çok yorumlar dikkatimi çekiyor. insanların yorumları en az yazınız kadar değerli . acaba büyüklerimiz bu yazılarınızı okumuyor mu. ya da yorum yapmak onların küçültür mü diye düşünüyorlar. çok rahatlıkla ismi geçenler. yada isimlerinin geçmelerine gerek yok pekala yorum yapabilir. buna iş insanlarını da dahil edebilirsiniz örnek Mehmet ünal cesurca yorum yapıyor. İstanbulludaki Malatyalılar sizden ses yok.

 16. sizden teşekkür almak zor...

  21.10.2019 14:34:33

  sayın emniyet müdürümüze teşekkür etmişiniz. Malatya'nın emniyet hizmetleri ve güvenliği ile ilgili haberleriniz cesur eleştirilerini okuma fırsatı bulmuştuk. emniyettin uygulamaları zaten meyvelerini veriyor. müdürümüze teşekkür etmeniz isabetli olmuş, inşallah başarılı olur. gerçekten asayiş olaylarında artış var 20 yıl önceki Malatya değil...göç alması sebeplerin başında gelir.

 17. mehmet çırnar bu hafta yok...

  21.10.2019 14:30:43

  yeşilyurt belediye başkanı bu hafta yazınızda yer bulamamış. aşırı bir desteğiniz söz konusu. tabi ortada Allah güzel şeyler yapılıyor. siz bahsetmediğiniz için ben Mehmet çınar dan bahsedeyim dedim. ali kazgan Yeşilyurt belediye başkanı olursa o zaman Mehmet çınarda büyükşehir belediye başkanı selahattin gürkan da malatya milletvekili ya da bakan olur o zaman

 18. ali kazgan...tebrikler

  21.10.2019 14:26:28

  ak partiye rağmen ali kazgan kazandıysa...ak parti çantada keklik bir ilçeyi neden kaybetti bunu öncelikle iyi irdelemeli. Ali Kazgan şorikli pilav, kömbe ve Akçadağlıların taş atma olayını bir fırsata çevirir. yapılacak festivallerde bu üç özellik ön plana çıkarılabilir. Akçadağlılar kabil etmese de bu fırsata dönüştürülebilir. yerli turizm gelişmesi için. Ali kazgan başarılı olmazsa Akçadağlılar sahip çıkmazdı

 19. teşkilatçı güdere selam...

  21.10.2019 14:22:46

  sayın osman güder gerçekten samimi. iyi bir ekip oluşturma çabası içinde. güzel eserler bırakmak istiyor. Önceki dönemden kalan gerçekten çalışmak isteyenleri elinde tuttu. eminim. bir yıl sonra icraatlar seri olarak başlar. Battalgazi'nin sorunlularını kesin ve kalıcı çözümler bulur. iyi bir teşkilatçı olması bu başarısını tetikliyor. Halkın içinde

 20. malatya time teşekkür...

  21.10.2019 14:19:04

  sayın Murat çetin size teşekkür ediyorum. p.tesi günlerini iple çekiyorum bazın gece 12 den sonra siteye bakıyorum acaba yazınız yayımlanmış mı diye. önemli konulara parmak basıyorsunuz. eleştirileriniz yerinde. aslında bir ne vi ayna görevi yapıyorsunuz. Objektif bir duruşunuz var

 21. Sevgi Sarıkaya

  21.10.2019 13:49:52

  Teşekkürler Osman başkan’a şimdi kime nasıl inanacağız ee hani battalgazi belediyesinin borcu yoktu. Şimdi selahattin gürkan yalan mı söyledi giderayak ee büyükşehirde de alacaklarını değil borçları açıklamıştı. Demek malatya’da insanların oyunu almak istiyorsan para harcamamaktan mı bahsetmek lazım. Ama malatya halkı samimiyete inanır yaptıklarınıza bakar

 22. Ahmet Sağlan

  21.10.2019 13:10:22

  Aynen hocam yeni emniyet mudurumuzun farki anlasiliyor.cakal cukal kendini mafya sanan bozuntular kalmadi

 23. Selma Karakaş Tutuş

  21.10.2019 13:09:56

  Öncelikkle Allah rahmet eylesin. Yazılarınız da İslamı anlatma gayretinizi çok taktir ediyorum. Ve şoyle bir bakıyorumda bu konularda hasas olan bir kaç kisi var. Ayrica üslubunuzu çok beğendiğimi belirterek şunu da eklemek istiyorum. Bazen yazılarınızı okuduğumda osmanlıca kelimeleri çok görüyorum ve anlamı bilmediğim kelimelerle karsilasiyorum. Nedense hemen bilmediğim kelimeyi arastirip ogrenme geregi duyurum. Çünkü bunun bana çok şey kattığına inaniyorum. Teşekkürler...

 24. Emin Ayten

  21.10.2019 11:55:29

  ADAM GIBI BASKAN OSMAN BASKAN

 25. Miraç

  21.10.2019 11:34:21

  Battalgazi belediyesinin araçlar konusundaki tutumu takdir edilecek türden aklıma şöyle bir soru geliyor bu kiralama olayını neden daha önce bu şekilde yapmamışlar ve cevap da kendimce yandaşların bu durumdan nemalanmaları olarak geliyor vatandaşın parası maalesef bu şekilde çar çur ediliyor.

 26. Nedim

  21.10.2019 11:16:02

  ben okurken şok oldum gerçekten... yıllarca AKMERCAN a resmen para akıtılmış o zaman.... ne diyebiliriz ki....

 27. Yakup

  21.10.2019 11:12:52

  İlk defa Malatya’da bir gazeteci battalgazideki araç kiralama işine kısmende olsa değinmiş, tebrik ediyorum. Ama bunu detayı ile açıklamak daha güzel olurdu. 10 ay gibi kusa sürede kendini amorti eden bu araçlara 5 yıldır neden bu kadar fahiş ücretler ödenmiş? Selahattin beye bu soru sorulmuş mu?

 28. isimmisim yok

  21.10.2019 10:51:52

  BU SADECE GÖRÜNEN BİLİNEN GİDİP KÜLTÜRE MEDYAYA REKLAMA GÖSTERİŞE HARCANAN PARALARI Bİ ARAŞTIRIN . AĞZINI AÇTIĞINDA DA TASARRUFTAN BORÇSUZLUKTAN BAHSEDER BEGEFENDİ MALATYA NE KADAR YANLIŞ Bİ KARAR VERDİĞİNİ ÇOK GEÇMEDEN ANLAYACAK BEGEFENDİNİN MAKYAJI DÖKÜLÜNCE TABİ

 29. Kenan

  21.10.2019 10:46:22

  Kendini mülki amir rolüne bürümüş insanlar komedi filmlerini aratmıyor. Belki o an 2 dk ayak üstübir görüşme sağladıkları kişileri bile allandırıp ballandıırp sosyal medya hesaplarına atıyorlar. Popüler olma peşindeler. Ama bu kimseye bir şey kazandırmıyor. Kurumlardaki hizmetlerinden haber versinler

 30. Süleyman

  21.10.2019 10:44:45

  Bu yazıdan sonra birçok kömbe ve pilav yeme teklifleri yolda gibime geliyor. O zaman şimdiden afiyet olsun Murat Hocam

 31. Ahmet

  21.10.2019 10:43:58

  Bence İHsan Koca şu saatten sonra güvenilirliğini yitirdi. Fevri tavırları zaten halkın canını sıkıyordu. EEE meyve veren ağaç taşlanır demişler. Kazgan'a görevinde başarılar d,lerim

 32. Okur

  21.10.2019 10:42:46

  Gençler bizim geleceğimiz. Onları zararlı alışkanlıklardan korumak şart. Bunun için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Burada Pütürge sadece bir örnek. Her yerde buna dikkat edilmeli. Pütürge Belediye başkanının bu konuda fikirleri ne yönde acaba. Gençlere yönelik ne gibi çalışmaları var. Bu vesileyle de aklımıza gelen bir soru oldu

 33. MEHMET ÜNAL

  21.10.2019 10:41:21

  Malatya kendi ayakları üzerinde durabilen bir millet vekili cıkaramadı. Yazıklar olsun. Yalamalık sünepelik birdaha beni genel başkanım secilebilirmi korkusu korkusu. Secildimi kimse ile görüşmeme. Toplumdan kendini soyutlama. Bazıları ise hormonlanmış patlıcan gibi şişiyor. Cesur yürekli halka mâl olmayı beceremediler. Ben bu istemlere yakın ÖMER FARUK ÖZ Beyfendiyi gördüm. Malatya kamuoyuna saygılarımı sunuyorum.

 34. Hikmet

  21.10.2019 10:41:04

  FETÖ'cü hainleri deşifre ederken göstermiş olduğunuz cesaretten dolayı sizi kutlarım. Haklının yanında bir tutum sergilediniz. O taşlar da yerini buldu

 35. Adem

  21.10.2019 10:40:43

  Bazen acaba Gürkan Chp adayı mı yoksa Chp'den mi devraldı diye kendi kendime soruyorum. Ekrem İmamoğlu'nun akıl hocası o sanki. Araçları belediye önüne yığdı önce. Sonra ihaleleri iptal etti. Sonra MASKİ çok daha pahalıya ihale yaptı. Tasarruf bu mudur?

 36. Benzerlikler

  21.10.2019 10:40:05

  Hakan Kahtalı ve Cemal Nogay'ın en kısa zamanda ses kayıtlarını dinleyeceğim. Bu sadece ses benzerliği ile mi kalacak yoksa düşünceleri de aynı mı bunlara da özen göstererek dinlemeyi hedefliyorum

 37. Hasan

  21.10.2019 10:38:59

  Şimdi Selahattin Başkanın aklına neden gelmedi der cevap vermesini beklersek daha çok bekleriz. Çünkü borcunu bile söylemeden gitti. Bu konudan çok Başkan Güder in başarısını konuşmak gerekiyor diye düşünüyorm. Tebrikler Osman Güder

 38. Mustafa

  21.10.2019 10:35:16

  Bu tasarruf muhabbeti siyasette yeni moda..belediyeler artık bu yarıșın içinde bu güzel bișe ama bu belediyeler daha öncede ayni partidendi..șimdi mi uyandılar!!osman güder taștepeye hidayet sehit fevzi mahallelerine ne yapılabilir desin artīk buralarda değișim gelișim șart..

 39. Miraç

  21.10.2019 10:05:57

  Allah bilir Osman Güder o araçların parasını da bir yıl vade ile ödemiştir. Güler misin ağlar mısın? Gerçekten yazık. Bu memleketin parası nasıl böyle heba ediliyor. Allah'tan korkmuyorlar mı? teşekkürle Osman Başkan

 40. selçuk kebir

  21.10.2019 10:01:49

  Hayret Ali Kazgan Öznur Çalık'tan niye bahsetmemiş. Aslında burada asıl suç Bülent Tüfenkçinindi. Çünkü varlığını hissettirmedi. AK Parti bunun hesabını sorar ümidindeyim.

 41. Mehmet Güzel

  21.10.2019 09:59:46

  Selahattin Gürkan bu durumu nasıl izah edecek acaba? her yıl 10 milyon 800 bin lirayı neden o firmaya kaptırdı. Sonrasında ise Malatyanın ali menfaatlerinden dem vuruyor. Hadi oradan...

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>