Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

TÜFENKCİ İLE ÇALIK’IN “ÇATI ADAYI”

Murat Çetin yazdı...

 

SESLİ MAKALE 

  

Malatya özelinde son birkaç haftadır yazılıp-çizilen bir konu var. Ak Parti İl Teşkilatı'nın başına kimin geçeceğiyle ilgili bir kaç “senaryo” konuşuluyor. Hali-hazırda teşkilatın başında bir “isim” olsa da, kişiyle ilgili bazı “rahatsızlık”ların olduğu “kulislerde” tazeliğini muhafaza ediyor.

Yeni bir “sima” arandığından tutun da, milletvekillerinin farklı cepheler açtığına varıncaya kadar bir sürü “dedikodu” ortalıkta dolanıyor…

İşte bu iddialardan bazı detaylar:

Ak Parti İl Teşkilatı kendilerini yönetecek yeni bir “kaptan” arıyor. Bu kişi herkesi kucaklayan, ekâbir tavırlardan uzak ve heyecanıyla ekip arkadaşlarını şevke getiren bir mihmandar olmalı...
 

Cebini düşünen, burnundan kıl aldırmayan veya ergen tavırlarla siyasetin zevkini kursakta bırakan bir isme, teşkilatın tahammülü yok gibi…

Mamafih,

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda teşkilat başkanı olan Erkan Kandemir'in önünde, şu anda Malatya için üç ismin olduğu gelen bilgiler arasında. Bunların İhsan Koca, Şahin Karahan ve Muhammet Yalçınkaya olduğu da kulağımıza fısıldanıyor.

Kulislere göre, İhsan Koca,  Malatya milletvekili ve AK Parti MKYK üyesi Bülent Tüfenkci ile birlikte hareket ediyor. Zaten İhsan Koca'nın il başkanı olmasında “etkin” bir şekilde dahlinin olduğu, herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Yine kulağımıza çalınan kulislere göre, Muhammet Yalçınkaya ise, Malatya milletvekili ve AK Parti MKYK üyesi Öznur Çalık'la birlikte hareket ediyor. Sayın Çalık'ın “sekteye” uğrayan il teşkilatındaki “hakimiyet”ini tekrar alabilmesi için en “ideal” isim  bu olsa gerek.

Şahin Karahan ise hem Bülent Tüfenkci'nin, hem de Öznur Çalık'ın müttehit olduğu bir isim. Bu durumu da müsaadenizle şöyle izah edeyim:

Bülent Tüfenkci'nin, “Muhammet Yalçınkaya olacağına, Şahin Karahan olsun” diyeceğini tahmin ettiğim gibi; Öznur Çalık'ın ise, “İhsan Koca olacağına, Şahin Karahan olsun” diyeceği kanaatindeyim. Çünkü mezkur her iki isim de safını kat'i bir şekilde belli etmiştir. Bu durum siyaseten “Ne seninki olsun, ne de benimkisi olsun…” mantığıdır. Yani her iki isimin de “B” planında, teşkilata bütün bütün hakim olamasam da, bütün bütün kaybetmeyeyim düşüncesi vardır.

Eğer durum tahmin ettiğim gibiyse,  Şahin Karahan, bir nevi Bülent Tüfenkci ve Öznur Çalık'ın “çatı” adayı oluyor…

9_238

ÇINAR'IN PAYLAŞIMI VE YORUMUM...


Geçtiğimiz günlerde Yeşilyurt belediye başkanı Mehmet Çınar, sosyal medya hesabındaki profilinde bu fotoğrafı paylaştı. Karenin Haziran ayında çekildiğini sonradan öğrendim. Son derece kendinden emin bir şekilde Cumhurbaşkanımızla birlikte poz veren Mehmet Çınar'ın, bu karesini görünce şu şekilde yorumladım:

-Bu tebessüm 31 Mart Yerel seçimlerinde, AK Parti'nin oy oranını 9 Bin 817 kişi artırdığından dolayı kendisinde tezahür eden bir öz güvenin “yansıması”dır.

-Bu tebessüm, AK Parti içinde ve dışında rakiplerine attığı “fark”ın heyecanıdır.

-Bu tebessüm, kendisine Yeşilyurt belediye başkan adaylığı için destek vermeyen milletvekillerine “Bu da mı gol değil?” demenin esprisidir.

-Bu tebessüm, bir üst sekmende siyaset idealinin olduğunu tahmin ettiğim Mehmet Çınar'ın; “Bekle beni Malatya, gümbür gümbür geliyorum…” demesinin haykırışıdır.


MALATYA'DA İZ BIRAKAN EMİROĞLU!..

Spesifik bir hizmet anlayışıyla Malatya tarihinde “İz” bıraktığı halde, izini kaybeden mütevazı isimlerden birinin eski bakan sayın Metin Emiroğlu olduğunu “Çarşamba Sohbetleri”ndeki  röportajımızda öğrendim. Bu röportajdan dolayı şahsımı arayarak tebrik edenlerin sayısı hayli fazlaydı. Hemen herkesin dikkatini çeken husus ise; Malatya'nın içme suyunun geldiği tek yer olan “Kaptaj”ın, Emiroğlu tarafından yaptırıldığının bilinmemesiydi. Yaklaşık üç saat süren sohbetimizde, aslında anlatacak çok şeyinin olduğunun farkına da ayrıca vardım.

Metin Emiroğlu'yla yaptığım röportajdaki tespitlerim şu şekilde:

-Akademik siyasetin yanında, ilmi siyaseti de iyi biliyor.

-Siyasetle ilgilenen Malatyalıların ondan öğreneceği çok şey var.

-Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın yaşayan hafızası.

-Kıvrak zekasının yanında, düşünerek konuşuyor…

  

KIZILAY'IN PROJESİNE SAHİP ÇIKALIM

 İnönü Üniversitesi'nde Rektör Ahmet Kızılay, yerli otomobilin üretime başlamasıyla, bu sektördeki ara eleman ihtiyacının olacağını belirterek, “Malatya İnönü Üniversitesi Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Meslek Yüksek Okulu'nda elektrikli araç teknolojileri bölümü açıldı. Türkiye'de ilk olacak elektrikli araç teknolojileri programıyla Türkiye'de şuan için bir ihtiyaç olan ve ileride artacak elektrikli araç teknikerlerinin yetiştirilmesi amaçlanıyor.” dedi.


Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ın bu projesi kamuoyunda karşılık buldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da Türkiye'nin otomobilinin üretiminde ihtiyaç duyulan teknik elemanın yetiştirilmesi için, motorlu araçlar teknolojisi alanında elektrikli araçlar dalı açılacağını bildirdi.

Profesör Doktor Ahmet Kızılay'ın bu projesi hayata geçirilirse, Malatya, Karaciğer nakilinden sonra elektrikli araç üretimindeki  eleman ihtiyacını karşılayarak, yine adından söz ettirecek demektir.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)'nın da konuya hassasiyet göstermesi gerekiyor.

Malatya'nın bu hususta cazibe merkezi olması için, MTSO'nun, İnönü Üniversitesi ile müşterek bir çalışmanın içine girmesi lazımdır. MTSO Başkanı ve aynı zamanda TOBB üyesi olan Oğuzhan Ata Sadıkoğlu'na bu konuda büyük iş düştüğü kanaatindeyim.
 

Sonuç olarak, Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ın Malatya'nın geleceği için çok büyük bir yatırım olacak bu projesine toplumun her katmanının sahip çıkması “hayati” önem taşımaktadır.


GELECEK PARTİSİ'NE MALATYA'DA GELECEK VAR MI?

 Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz günlerde partisini resmen kurmuştu. Gelecek Partisi isimli parti için Malatya'da henüz bir hareket yok. Ahmet Davutoğlu'nun yakın ekibinde yer alan Ak Parti eski iki vekilin ismi İl Başkanlığı için öne çıkıyor. Bu isimlerin her ikisi de Malatya kamuoyu tarafından unutulmuş isimler. İl Başkanı olmaları halinde nasıl bir sinerji katacakları meçhul. Gelecek Partisi'nin İl Başkanlığı için ismi geçen bir başka isim ise Prof. Dr. İbrahim Gezer


 İbrahim Gezer başkan olur mu? Bilemiyorum ama, olursa farkı fark edilir. Gezer değil de eski vekillerden birisi il başkanı olursa, Ak Partili eski vekillerden 3 tane İl Başkanı olmuş olur. Bunlar, İhsan Koca Ak Parti, Süleyman Sarıbaş İyi Parti, isimleri bende saklı olan eski iki vekilden biri ise Gelecek Partisi...

Vekilliklerinde Malatya'ya katkısı olmayan bu kişiler il başkanlığında ne katacaklar bekleyip göreceğiz. Ha bu arada Malatya'da Merhum Erbakan Hoca'nın oğlu Fatih Erbakan'ın partisi olan Yeniden Refah Partisi'ne büyük bir rağbet olduğunu belirtmekte fayda var.

 KRİZ KİME YARIYOR?

 Uluslararası güvenlik alanında teori ve pratikte önemli isimlerden bir arkadaşıma, “Hocam, ABD ile İran arasında savaş çıkar mı?” diye sordum.


Aldığım cevap: “Sanmıyorum. İran içte ne zaman sıkışsa, uluslararası alanda bir krize yaslanıyor. Şu an ki kriz hem düşürülme tehlikesi yaşayan ABD Başkanı'na, hem de içte meşruiyet krizi yaşayan İran'a yarıyor. Buna "Rally 'round the flag effect" deniliyor” dedi.

"Rally around flag" ne mi?: “Miting ‘bayrak efekti etrafında' Uluslararası kriz veya savaş dönemlerinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'nın kısa vadeli popüler desteğini artırmak için siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilerde kullanılan bir kavramdır.”

Selam ve dua ile
Fiemanillah..YORUMLAR

 1. Saliha

  13.01.2020 22:03:23

  Demek malatya siyasetinde uzun bir süre daha pek bir değişikliği olmayacagi aşikar. Allah yardımcımız olsun.

 2. mahmut

  08.01.2020 11:15:30

  sayın editör bir konuyu merak ettim diğer iki vekilimiz başka bir partiyemi geçmeyi düşünüyorlar da bizim mi haberimiz yok. hiç çakır ve kahtalıdan bahsetmemişsinizde.ayrıca mehmet çınar ve ekibi kesinlikle boş bir ekip çınar ailesi yönetiyor belediyeyi bilginiz olsun.

 3. Müdür

  08.01.2020 09:22:54

  İbrahim GEZER cevizi üç görmeyince taş atmaz.Öne kullanacağı isimler çıkarır öylece daha kazançlı çıkar.Örneğin rektörlükte olduğu gibi.

 4. Mustafa

  07.01.2020 14:14:52

  Mehmet çınar gürkana göre kesinlikle daha bașarılı..Gürkan a oy vermiș biri olarak șunu diyeyim șuan için tam bir hayal kırıklığı..bu durum böyle devam etmemeli Malatya nın halı altına süpürülmüș devasa sorunları var..Gürkan çıkıp konușmuyor bile!!

 5. Cemal Camurlu

  07.01.2020 02:01:07

  Cemal Akin olsun kamuoyu halk onu istyor neden her sefer tufekci ve calikin dedigi oluyor hani halk faktoru saygilar

 6. Ahsen Nur

  07.01.2020 01:16:14

  Sayın yazar yaptığınız yerinde tesbitler ve müruru zamanla yine çıktı dedirten tahminleriniz artık bana Pensilvanya Kardinalini anımsatır oldu.Çünkü malum zatta bi operasyon için düğmeye basmadan önce medya ayağıyla hikaye misali planlarını halka duyururdu.Şaka bir yana umarım yazdıklarınızı Malatya'ya gerçekten hizmet etmek isteyen herkes dikkate alır.Bence Mehmet Çınar artık bende varım der gibi tebessüm etmiş ama Cumhurbaşkanımız oldukça düşünceli.Hizmetlerinin yanı sıra bundan da bir kazık yemeyelim dergibi bakmış.Ahmet Kızılay'ın projesi gerçekten heyecanverici inşallah muvaffakolur.

 7. Tamer

  07.01.2020 00:20:02

  Tamer yine saçmalamışsın. Senin Selahattin Gürkan'la ne alıp veremediğin var?Yoksa sen Mehmet Çınar'ın adamımısın?Bekle Tamer bekle.. Sen daha çoook beklersin

 8. Sultan

  07.01.2020 00:16:34

  Öznur Çalık Malatya'da artık göz tırmalıyor. Malatya'nın yeni bir yüze ihtiyacı var. Temennim Öznur Çalık siyaseti artık tatında bırakarak bu işe nokta koyar. Artık AK Parti'de düşüşte. Bunu herkes kabul etmesi lazım. Görelim mevlam neyler

 9. İHSANNN!!

  07.01.2020 00:14:05

  İhsan Koca'ya olan antipatinizin nedeni nedir? Cidden bunu çok merak ediyorum. hemen hemen her yazınızda dolayısıylada olsa, ona dokunuyorsunuz. Siz bunu İhsan Koca'yı yıpratmak için mi yapıyorsunuz. Bir anlam veremedim

 10. Enes Bilindik

  07.01.2020 00:10:55

  Geçen haftaki yazınızda Osman Timurtaş'tan bahsetmiştiniz. Bence çok ideal bir isimdi. Lakin buradaki teşkilatla fazla bir münasebeti olmadı. Aslında onun adını ilk duyduğumda çok heyecanlandım. Fakat biraz zor gibi. Şunu çok rahat söyleyebilirim. Osman Timurtaş Malatya için çok büyük...

 11. Turan Adıgüzel

  07.01.2020 00:07:00

  Tespitiniz çok yerinde. Zaten Şahin Karahan'ın adı bir ara il Başkanlığı için çıkmıştı. Buna Öznur Çalık zorluyor şeklinde bir algı oluşturulmuştu. Sonra nasıl olduysa, Şahin bey'i derdest ettiler. Yazık ettiler bence. Şahin Karahan, teşkilatı bilen bir isim. Yıllarca bu kutlu davaya alnının teriyle katkı sağlayan biri. Ümidimi bütün bütün kaybetmiş değilim. Allah yardımcısı olsun...

 12. Turan

  06.01.2020 16:58:24

  İbrahim Gezer'in adı Gelecek Parti'sinden ziyade Ali Babacan ile geçiyor. Görebildiğim kadarıyla ilmi birikimi hitabeti çalışkanlığı mevcut siyasilerden kat kat iyi. Siyasete seviye katar ama işi zor. Allah yardımcısı olsun.

 13. TOPRAK.C

  06.01.2020 15:51:47

  Yorumlar güzeldi üstü kapalı gibi Kesinleşmiş bir isim var gibi

 14. Ahmet Yavuzaslantürk

  06.01.2020 14:55:39

  Hep aynı yüzler aynı kişiler teşkilat içi al gülüm ver gülüm. Benim adamım senin adamın. Beyler kendinize gelin Malatya Türkiye siyasetini belirler. Genelde pek başarılı olmasada yerelde siyasi partiler çıkış yapabilir. Örneğin Erbakan Fatih.. Malatya ilini yakından takip ediyorum , biseyler olacak. Her akşam ev ziyareti , esnaf .. stand , sosyal medya. Allah yollarını açık eylesin. Ak partililer birbirini yiyedursun. İnşallah Refah partisi en güzel cevabı verecek.

 15. Ali

  06.01.2020 14:46:57

  Malatya halkı bıkmış ak partililerden şehre bir faydaları yok milleti sömürmek dışında yaptıkları birşey yok Ama maalesef yine Recep Tayyip Erdoğan için yine onlara oy veriyorlar .Ama gelecek seçimlerde farklı olucak Malatya'da yerelde refah partisi diye yeni bir parti var oyumu onlara vericem temiz siyaset peşindeler yeni yüzler ile geliyorlar.

 16. Nedim

  06.01.2020 14:44:15

  Hepsi yeme peşinde suan kim daha az yer onun hesabınımı yapıyorsunuz

 17. Hikmet

  06.01.2020 12:58:20

  Sayın Metin Emiroğlu ile yaptığınız röportajı beğenerek okudum. Bu anlamda yapılan hizmetlerden dolayı kendisine sizlerin aracılığıyla teşekkür etmek isterim. Ancak daha konuşulacak çok şey var kendisi ile kanaati de taşıyorum. Mesela yeni eğitim sistemini nasıl değerlendiriyor. Kendisinin bilgi birikim ve tecrübelerinden faydalanılması gerekiyor.

 18. Hasan

  06.01.2020 12:53:28

  Sayın Koca alanında çeşitli başarıları olabilir. Ancak Malatyalılara pek de istediğini veremedi. Ancak kendinden emin tavırları da diğer yandan dikkat çekiyor. Çatı adayının olması da şuanda güzel bir fikir gibi geliyor.

 19. Yilmaz Gökhan

  06.01.2020 12:26:47

  Arkadaşlar ihsan Koca Malatyamizi böldü kim bunla yürüdüyse herkesi yari yolda bıraktı acili en derhal istifa etsin ihsan Koca sen kendini ne saniyorsun birak git bence seni reis kovmadan git sana yakışmadı seni biz nekadar Yanliş tanımışız yazıklar olsun sana seni iyi tanıdığım halde yazık sana

 20. Tamer

  06.01.2020 11:53:28

  Şimdiden bunu yazın bir kenara; Mehmet ÇINAR bir sonraki seçim Büyükşehir Belediye Başkanı, Selahattin Gürkan'da Milletvekili olacak. Çünkü Selahattin Gürkan tam bir hayal kırıklığı oldu ve böyle giderse Malatya'da Ak Parti'nin oylarının düşmesine sebep olacak. Mehmet Çınar ise her geçen gün halkta karşılığını arttıran bir isim. Şahsen bende Malatya'da başarılı bulduğum nadir idarecileden olarak görüyorum.

 21. E. Batuhan Akıncı

  06.01.2020 11:47:50

  Her zaman önemli konulara değiniyorsunuz teşekkürler. Malatya'da en güncel ve büyük problem istihdam. Vagon onarım fabrikasından hala ses çıkmadı. 1500 kişilik istihdamdan bahsediliyordu. Şehrimize büyük bir nefes aldırır ancak seçim mi bekleniyor? Kimse gündeme almıyor, konuşulmuyor. Halbuki Kızılay Başkanı da Malatyalı. Selahattin Gürkan'da açıklamalar yapıyordu seçim dönemi ve sonrası ama sonuç yok. İnsanlar işsiz, şu fabrikayı açın da işçi alımı yapın. Vatandaş rahat etsin.

 22. ABD SEVİCİLERİNE....

  06.01.2020 11:30:13

  ülkelerin menfaati söz konusu olunca kendi büyüttükleri kendi besledikleri insanları teröristleri zaman gelince ya da miadı dolunca çok rahat gözden çıkarabiliyorlar. Amerika önce tehdit oluşturdu ıraka girdi, sonra bin ladin, dedi Afganistan el attı aromco saldırıları oldu arabistanı avucunun içine aldı, suriyenin içinde; 11 eylül saldırılarını unutmamak lazım, kaşıkçı cinayeti ayrı bir kara sayfa. Allahtan Reisimiz erken ayıktı Libya ile deniz den bağlantı kurdu, suriyede güvenli bölge ile artık dışarıda operasyon yapıyoruz. ABD sevicileri ABD gittiği yere demokrasi götürmüyor. uyanık olun

 23. vicdan nakli ....

  06.01.2020 11:14:13

  selam karakaşın yazısına itafen yapılan yorum. Organ nakli, karaciğer nakli....derken vicdan naklini de duyduk. o zaman hedefinde malatyayı sağlık turizminin merkezlerinden biri yapma yolunda hedef koyan sayın Ahmet kızılayın onkoloji hastanesinin bitme aşamasında olması geleneksel tamamlayıcı tıp merkezinin tefrişat işinin kalması,elektrikli araç teknolojileri bölümünden sonra hizmete açılacak olmasının yanında inşallah müftülüğün desteğiyle Ahmet kızılay hocam artık vicdan naklide yapmaya başlar sema karakaş hocam....

 24. İhvan-ı Müslimin

  06.01.2020 11:13:23

  Öyle bir hale geldiki bu iş Reis 94 ruhu dedikçe iller 'menfaat ruhu' demeye devam ediyor. Ne yapsın reis artık , koca çınar da sanırım Erbakan hocanın yalnızlığına gidecek gibi. Hoş gerçi Hocanın oğlu Fatih Erbakan gibi bir yiğit var. Hiç göz ardı edemeyiz. Malatya'da da harika bir şekilde çalışma yapıyorlar. Onlara bakınca bizim bu vekillerin A B planları midemi bulandırıyor. Sanırım artık siyasi ivme yön değiştirecek , artık Ak parti miadını doldurmaya yakın. Ülkedeki Muhafazakar demokrat İslamcı boşluğu Yeniden Refah Partisi dolduracak gibi görünüyor.

 25. şahin karahan kim..

  06.01.2020 11:10:07

  sayın çetin şahin Karahan ismini zikrediyorsunuz ama kim olduğunu bilmiyoruz. tanımıyoruz. bir röportaj yapsanız da tanısak nasıl olur...(sayın murat çetin bir gün sizi eleştirecek bir yazı bulurum inşallah yine ama yine dop dolu bir yazı . önemli tespitler var.)sanıyorum. bu yazılarınızla Malatya da il başkanlığını değiştireceksiniz. aynı formatı Malatya bütün siyasi partilerdeki milletvekilleri için de deneseniz nasıl olur. olur mu .olur dediğinizi duyar gibiyim.

 26. ahmet kızılay...

  06.01.2020 11:04:39

  hizmet ederken Allah rızasını kazanmak için yola çıkmış. ekibine sonsuz güveni var. çözüm odaklı, siyaset yapmıyor ( keşke siyasete girse en azından dürüstü kişiliği ile Malatya ya olan faydasını iki katına çıkarır. niye Malatya milletvekili olmasın ki) projelerini görev sonunda açıklayacağını belirtmişti o kadar beklemesine gerek yok. zaman zaman kamuoyu ile paylaşmasında yarar var. birde buradaki yorumları okumuyor hocam herhalde ya da basın danışmanlarının haberi olmuyor kanaatindeyim. malatya sağlık turizminin merkezi tarihi fırsatı kaçırmaması için onkoloji ve tamamlayıcı tıbbın açılması

 27. Ahmet

  06.01.2020 10:59:40

  Bu siyasetçilerin hepsi aynı AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE.

 28. çınar başkan...

  06.01.2020 10:58:19

  bu gelen çınar başkanın ayak sesleri. eleştiriye tahammülü olmadığı ortaya çıkan Selahattin Gürkan'ın (kendisine uyarı niteliğinde gösterilen sarı karta bile tahammül edemediğini ve krizi yönetemediğini milletin görmesine neden olan sarı kart gösteren kişiyi haklı çıkaracak söylene bakarım adam mı diyecek kadar talihsiz bir açıklama ama geri adım atma ya da özür dileme olmadı) ardından onun koltuğuna oturacak isim Mehmet çınar. iyi ve çalışan bir ekibi var. tespitiniz doğru. Mehmet çınar bu yorumunuzu Okuyunca aynı fotoğraftaki gibi gülmüştür eminim.

 29. siyaset....

  06.01.2020 10:51:44

  kent konseyleri ne iş yapar....hani partiler siyaset okulları açtılar . kendi ideolojileri doğrultusunda kendi partililerini eğittiler ya. Yeşilyurt veya büyükşehir kent konseyleri aile okulları açıyorlar bunun gibi siyaset okulu ya da siyaset söyleşisi adı altında bir etkinlikle ayda bir metin Emiroğlu gibi eski vekiller de olabil. Türk siyasetine renk katan insanları davet etsinler. milletle buluştursunlar. sizin ayda bir siyasetçilerle röportaj yaptığınız gibi. Şimdi siyaset zamanı yada Malatya'da siyaset gibi

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>