Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Türkiye'yi Muhacirleştirenler

Timur İnce yazdı...

 

1960'lılarda İtalya ile eşit bir ekonomi koşullarına sahiptik. Bazı konularda biz önde, bazı konularda onlar fakat büyüme hacmi eşitti. Bu gün İtalyanlar Beratta, Benelli, Breda, Fıat, Ferrari, Alfa Romeo, Lombahargini, Pirelli, Ferroli… Versace, Fendi, Armani, Dolce Gabbana, Gucci, Prada, Bulgari markalarıyla dünyaya meydan okurken bizim sadece Simit Sarayı'ndan başka hiç bir küresel markamız yok. O da ODTÜ'lü bir gencin kısır bürokrasiye karşı verdiği savaş sonrası başarmış. Ha, az da olsa THY hakkını yememek lazım, küresel yerli bir markamız ama uçak filosu komple yabancı. Boing yada Airbus…

Peki ya “Anadolu” arabası… Güney Kore'nin Hyundai ile aynı gün kurulan fabrika bu gün nerde diye soran var mı? Hyundai Toyota'dan sonra dünyanın en büyük otomobil grubu, Türkiye fabrikalarında 4 olmak üzere toplamda 50'ye yakın model araç üretiyor. Hatta kişiye, ülkeye, bölgeye özel araç tasarlayan bir konuma ulaşmasından söz ediyoruz. Anadolu'yu ise yerli bir şirketimiz İtalya'nların emekliye ayırdığı fabrika bandını getirip Türkiye'ye kurmak uğruna harcadılar. Yıllarca 5 liralık şaşesiz aracı 30 liraya bu halka dayatanların kurbanı oldu.

Başına “Türk” koymakla yerlileşmeyen bir markayı biz yıllarca beş katı fiyatına yerli diye satın almadık mı?

Ruslar 70 yıldan beri AK-47 (kaleşnikof) tüfeğini imal etti ve kullanıyor. Kuşkusuz soğuk savaşın en yetenekli silahıydı. Dünyaya 300 milyon adet tüfek sattı bu süre zarfında. ABD 100 yıldan beri (M) modelini dönem dönem geliştirip kullanmaktalar. Savaşlarda ki başarısı buna bağlı dersek yeri olur. Türk mühendisleri ne zorluklarla onca zamandan sonra 2017'de MPT-76 piyade tüfeğini geliştirdi. MKE Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi diye biri çıktı, MPT-76'ya ilişkin sırları, 1 milyon 100 bin lira gibi komik para karşılığı satmaya çalıştı. O esnada suç üstü yapılarak yakalandığını hatırlıyoruz. (Satmak istediği kişi ABD'li fakat kökenleri Türk olunca son anda zoruna gidiyor bu durum ve kendini Türk savcılarına şikayet etmişti!)

Bir Rus, Amerikalı bunu yapar mı sizce? Hainlerin kurbanı oldu bu cennet ülke.

Hollanda örneği, Finli'lerin ormanlarını nasıl değerlendirerek tüm dünyaya kızıl çam ihraç etmeleri, İsveç'lerin bir balıktan her yıl 11 milyar dolar kazanç elde ettikleri, kuşkusuz somun ihracatıyla gelinen nokta…

Rusya'dan aldığımız S400'lerin karşılığında tam 2,5 milyar USD nakit ödeyeceğimiz gibi…

ABD'den aldığımız binlerce telefonun üreticisi APLE'nin şirket değeri dünyada 47 ülkenin sermayesinden fazla olduğunu da dahil edersek ne kadar geri kaldığımızı anlayacaksınız. Düşünün Amerika'nın sadece bir şirketi dünyada ki 47 ülkeden güçlü ve sermayesi fazla.

Almanların bir Deutsche Bankası… Mevduatı Türkiye bütçesi kadar. Bizim Halk bankamız İran'la bir ticaret yaptı, başında ki genel Müdürünü nasıl götürüp 3 yıl yatırdılar. Çünkü adamlar gücü elinde tutuyor.

Uzakdoğu'da eş zamanlı olarak büyümüşlük ve gelişmişlik grafikleri çok yukarıda. Japon, Güney Kore teknolojik üstünlüğüne hiç girmeden Hintli TATA grubu mesela…. Bu gün dünyada ki bir çok otomobil devlerini bünyesi altına aldı. İngiltere'nin lüks markaları Jaguar ve Land Rover‘ı, ABD otomotiv şirketi Ford'dan satın aldı. Koreli Daewoo, ayrıca lüks konforlu araç üretimiyle bilinen İsveç'li Saab'ı almış ve yine İsveç devi Volvo'ya talip şu sıralar… Alman otomobil devi BMW'ye öyle uçuk bir fiyat teklif etti ki Almanların kabul etmeme gibi lüksü kalmadı. Sonra dediler ki BMW bizim kurumsal markamız, ne olursa olsun Hintlilere satmayacağız.

Bize gelince… İçimizde ki hainler, asalaklar, bakteriler, hizmet mankurtları o kadar fazla ki! Bu tipilojik hainlerden kurtulamadı bir türlü bu topraklar. Birini tam yok ediyoruz biri başlıyor. Bir türlü içimizden temizlemek mümkün olmadı. Bir tarafı düzeltirken diğer taraftan kemirip yıktılar.Batı projeleri olan şu Allah yolunda dediklerimiz cemaatler hele; kerpetenin ağzı olmayı üstlendiler daima. Sorun İslâm yada cemaatler değil!
Fetullah, İslamoğlu, Bayındır, Adnan, Menzil, Kuytul.. gibi!
İsmi bizden, Hoca kılığında Vatikan ve İsrail'e çalışan islamın içine nifak tohumları eken papaz ve hahamlardır sorun. Ebu Cehilin kirli çocukları…

Bunlarla birlikte Rum ortodoks cemaati, Ermeni cemaati, Musevi cemaati, Keldani cemaati hepsi içten içe bu ülkeden bir şeyler alabilmek amacı güttüler.

Her bir cemaat gizliden gizliye bir kurumu ele geçirmiş. Kimi okul-dershaneleri, kimi hastaneleri, kimi de ordu-polis içine sızmayı başarıp örgütlenmişler. 
Bu yüzden gelişemedik, bu yüzden kendimize gelemedik, nefes alamadık. Milli politika üretemez hale geldik/getirildik. Ne tarım ülkesi, ne de sanayi olamayışımız bundan. Çünkü üretmemize izin vermediler. Kafamızı daha çok hinlik, Ali Cengiz oyunlarıyla doldurdukları için enerjimizi ona ayırıp yerimizde saymaya mahkum kaldık. Japon'lar küçük bir ada ülkesi, dünyanın ta öbür yakasında yer alıyor. Ama başarmış adamlar, biz neden yapamadık sorusunun bir karşılığı var mı bu ülkede?

Türkiye'yi muhacirleştirdiler. Muhanette muhtaç etti bu global hain tayfa. Darbelerle, muhtıralarla, post-modernlerle yarınlarımızı çaldılar. Elinde bir İngiliz anahtarı hangi civatamız bizi ayakta tutuyor ise tespit edip gevşetti jakobenlerimiz.

Hırsız içerden olunca kapı kilit tutmazmış derler.

Devrim arabaları, Hürkuş uçakları, Yeşilköy barut fabrikası, ilk yerli tabancamız Nuri Killigil markası, KVK tarafından batırılan ilk yerli cep telefonumuz ASELSAN, Erbakan pancar motorları say say bitmez ki…

Hep bu berbat, aç gözlü, rantçı, ihaleci tırtıklı zihniyet takoz koydu tekerimizin önüne. Takoz bulamadıklarında ise supaptan havasını indirdiler lastiğin. Yolda kaldık. Haberlerde izliyoruz. Utanç duyuyoruz duyduklarımızdan.

Örneğin İzmir'in Torbalı Belediye Başkanı Ramazan İsmail Uygur Oğlu Efe Uygur'u Torbalı Belediyesi'nin yan şirketlerinden biri olan TORBEL'e Genel Müdür Yardımcısı yapması gibi.

Murat Zorluoğlu göreve gelir gelmez Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden olan TRABEL A.Ş'ye kendini müdür olarak ataması…

Alinur Aktaş da Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin tüm şirketlerine kendini yönetim kurulu başkanı olarak atadığı…

Adana Seyhan'da CHP'li Belediye Başkanı Akif Kemal Akay'ın damadını özel kalem müdürü olarak atadığı ortaya çıkması…

Erdoğan'ın Damadı yine hazine ve ticaret bakanı gibi kritik bir görevin başında.

Bu ne oluyor ya! Da yeter da…

Bu gün Türkiye'de milli duygulardan uzak, anti-yerli, sadece cebini doldurmak zihniyeti düşüncesinden öte olmayanlar başarısızlığımızın yegane sebepleridir. Üstelik siyaset kavramının içini boşaltan, bu düpedüz üç kâğıtçı, müteahhit, ihaleci, rantçıların artık ayıklanmasının; gerek küresel rekabet ortamından, gerek kulvarımızda var olma çabamız açısından önem arz ediyor. Hangi partiye ait oldukları bakmaksızın bunların temizlenmesi elzemdir artık. Bu makamlar gerçekten çalışan, liyakat sahibi ehil insanlara teslim edilmeli diyorum. Yoksa sonumuz finish!

Bakıyoruz; siyaset bu kadar kirlenmemeliydi, böylesine ayağa düşmemeliydi diyoruz. Siyaset nedir diye sorduklarında eş, dost, akraba, hısımlarını başkanları oldukları belediyelerde yanlarına alıp onları en iyi mevkilere getirme merkezi demekse… Yada siyaset mekanizmasının işleyiş temelinde rant, ihale, adam kayırmayı bir yana bıraktıktığımız halde şu VIP akrabalarını değerlendirme, ballı bir maaş bağlama işine ne diyeceğimize şaşırıp kalıyor isek… Doğrusu anlamıyorum.

Unutulmamalı ki; Liyakat, layık olanın göreve gelmesidir. Hakkı olanın makam edinmesidir. Bunlara sözümüz yok. 
Şartları nedir peki; eğitim, bilgi, beceri, performans, kültür uyumu ve halk ile iletişim göstermesi ve başarı böyle insanlarla gelir.
Eş, dost, akraba ve hatır gönül için gelenler sadece işgalcidir. Bunlar sadece yiyici, asalaktırlar. Devletten aldıkları maaşta zinhar tüyü bitmemiş yetimin hakkı var üzerinde, gasptır, hırsızlıktır.

Kamu tüm milletindir ve kamuda olacak kişi kamu için hakkı olana verilmeli!

Yoksa yukarıda anlattığım gibi onlar (batılılar) yapacak biz sadece konuşacağız. Belki bir gün artık konuşma gücümüz de kalmayacak…

(Bu yazıyı okuyan herkese saygılarımla…)

TİMUR İNCEYORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>