Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

YA UNUTTULAR, YA DA YÜZLERİ KALMADI!..

Murat Çetin yazdı...

 

SESLİ MAKALE 

Geçtiğimiz hafta yapılan grup toplantısında, 5 tane belediye başkanı, AK Parti'ye katıldı. Durumdan önceden haberdar olduğumdan, katılımın en azından birinin “Malatya”dan olacağı yönünde bir beklentim vardı. Kaldı ki bu isim, önceki dönemde AK Partili belediye başkanıysa.. Bu kişi farklı partilerden teklif geldiği halde, hiç birine tenezzül etmeyip, tek başına bağımsız bir şekilde belediye başkanlığı koltuğuna oturan biriydi. 


İsimler tek-tek açıklanırken, Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan'ın adını, bir türlü duyamadım.  “Allah,  Allah!.. Malatya'nın bu kadar kurt(!) siyasetçileri varken, nedir bu garabet?” diye içimden geçirdim. Sonrasında “Galiba bunların Ali Kazgan'a yüzleri kalmadı” diye mırıldandım. O esnada, geçmişte yaptığımız “Ali Kazgan Röportajı” aklıma geldi.

Bakın o röportajda, hangi notları tarihe düşmüşüz:

“Ben yıllarca kaymakam ve vali yardımcısı olarak görev yaptım. Siyasetçiye selam vermeyi ‘Tarafsızlığım bozulur' şeklinde değerlendirecek kadar farklı gören bir yapıya sahiptim. 28 Şubat sürecinde, epeyce bir sıkıntı yaşandı. Ardından AK Parti kurulunca; milliyetçi, muhafazakâr değerlere sahip herkes, bir farkındalık içine düştü. AK Parti'ye sıkı sıkıya sarıldık.”  

“Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve AK Parti'nin kurumsal kimliğini değil, bana ve Akçadağ'a yanlış yapan, AK Parti'nin Malatya'daki siyasi aktörlerini hedef aldım. Bağımsız aday iken kazanan biri için bu anketler nasıl doğru olabilir? Bu görev, anamın ak sütü gibi helal. Kimse ‘Ayıbın, leken var' diyemez. Akçadağ, çantada keklik gibi görülüyor. Akçadağlılar da bu süreçte kendilerine oy verdi.”

“Recep Tayyip Erdoğan'ın ismi ve ona olan teveccühle oylar sel olmuş akıyor. Yorulmaya, terlemeye gerek kalmıyor! Başarı böyle kolay gelince de, birileri kerameti kendilerinde ya da başkalarında arıyor! Güç zehirlenmesiyle ‘Ben yaptım oldu' yaklaşımı ortaya çıkıyor. Tepeden bakma bir bakış! İşte Ali Kazgan da küçümsendi. ‘Kimin oya etkisi var?' Bunu göremezsen böyle bir durum ortaya çıkar.”

“Ben Yeşilyurt sınırları içinde doğdum, büyüdüm, Akçadağ'a yabancı kaldım; ama Akçadağ teklifi geldi. Kendi talebim olmadı. Sonuçta ‘Ata yurduma faydam olmalı' diye düşündüm ve geldim. Dönemin başkanı Ahmet Çakır benimle değil de Sarı Çizmeli Mehmet Ağa (!), yani konuyla hiç alakası olmayan biriyle, Osman Güde ile çalışmayı tercih etti. Bunun izah edilir bir tarafı var mı?”

“İnsanlar, seçim büromuzun açılışına her türlü tehdidi göze alarak geldi. Bahri Köyü'nden bir arkadaşa baskı yapıldı. Ertesi gün aranıyor. ‘Senin oğlun Hakkâri'de uzman çavuş. Bunu Süleyman Soylu'ya söyleyeceğiz ve işten attıracağız. Ali Kazgan'dan vazgeç' diyorlar. Herkese iş vaadinde bulundular. Benim boyumda iş talep formu dağıttılar. ‘Amaca ulaşmak için her şey mubahtır' diyebilir miyiz? Hayır!”

Üstelik aynı röportajda Ali Kazgan, 31 Mart yerel seçimlerinde anakentte kime çalıştığını şu cümleleriyle ifade ettiği halde,

Akçadağlılar, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde AK Parti'ye oy vererek, şans tanıdı. Gezdiğimiz yerlerde de Selahattin Gürkan'a destek istedik…

Demek ki, yüzleri kalmamış…ACI KAYISI ÇEKİRDEĞİNDEKİ SIR; “KAYISIR”!

Bu konu ile ilgili haberi ilk gördüğümde "ilgi çekici bir isim, lakin çok işe yaramaz!" diye içimden geçirdim. Daha sonra konuyu bilen bir dostuma sorunca gerçeği öğrenmiş oldum. Meğer acı Kayısı Çekirdeği içindeki sır; hem “sağlık” hem de “para” demekmiş.

Uzun zamandır acı kayısı çekirdeği üzerinde bilimsel çalışmalar yapan Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut öncülüğünde, bilimsel bir çalışmanın ürünü “Kayısır”. Üniversitenin Kayısı Araştırma ve Geliştirme Merkezine ait laboratuvarında geliştirilmiş bir ürün. Tamamen bitkisel bir ürün ve hiçbir yan etkisi yok. Prebiyotik içeriğiyle kanseri önleyici ve tedavi edici özelliği de var. İlaç değil ama çok güçlü bir takviye ürün. Üstelik uluslarası patenti de alınmış durumda.

Kayısır”daki birinci sır sağlık için gerekliliği. Bir başka sır ise ekonomik girdisi. Daha önce Malatya kayısı için coğrafi işaret almıştı, fakat bunun bugüne kadar Malatya'ya çok katkısı olduğunu söylemek mümkün değil. İşte ekonomik açıdan girdiyi “Kayısır” gibi katma değeri yüksek ürünler sağlayacak.

Kayısıyı kurutup dünyaya satmak tek başına ekonomik olarak büyük bir girdi sağlamaz. Fakat “Kayısır” gibi ürünler yüksek ekonomik girdi sağlarlar. Daha iyi anlaşılması için şöyle bir örnek vereyim; 1000 kg kayısıdan 4000 dolar girdi sağlanıyor. 10 kg “Kayısır”dan da aynı girdiyi sağlamak mümkün. Yani yükte hafif pahada ağır bir ürün.

Başta Rektör Aysun Hoca olmak üzere emeği geçenleri tebrik ediyor, bu tür ürünlerin artması için herkesi üzerine düşen görevi yapmaya davet ediyorum.


AK PARTİ'NİN İÇİNDEKİ “BEYAZ TÜRKLER”

İktidar partisi kendisini “AK parti” diye tanımladığı halde, sırf inat olsun diye “A-Ke-Pe” diyenleri, bir türlü havsalam almıyor. AK Parti milletvekili olduğu halde, kendilerine “A –Ke-Pe Milletvekili” diyenlerle dostluk yapanlar bile var. Bu kişilerle dostluktan öte aleni bir şekilde onlar hakkında “sitayişle” bahseden milletvekillerini hiç anlamıyorum. Pardon anlayamıyorum. Sonrasında bu konuyu ciddi bir şekilde düşününce, şu kanaate vardım: “Bunlar her ne kadar iktidar partisinin milletvekili(!) olsalar da, kendilerine “A-Ke-Pe” diyenlerle aynı ruh halini yaşıyorlar…

Ülkemizin aslı” olduğunu iddia eden bir avuç zihniyeti bozuk için bir zamanlar “Beyaz Türkler” benzetmesi yapılmıştı. İşte aidiyet sorunu yaşayan bu “A-Ke-Pe”liler de “Beyaz Türkler”in kripto üyeleri.TEKNİK DİREKTÖRLÜK BU KADAR BASİT BİR İŞ OLAMAZ…

Yeni Malatyaspor'da sular durulmuyor. Türkiye Kupası'ndaki 4-0'lık Sivasspor yenilgisinin ardından Sergen Yalçın ile yollarını ayıran yönetim, geçiş sürecinde takımı Sportif Direktör Ali Ravcı'ya emanet etmişti. Geçen sezon son 5 maçta görev alıp, Malatya futboluna 16 yıl sonra Avrupa kupalarının kapısını açan Ravcı, Başakşehir'de sınıfta kaldı. 7 değişiklik ile oluşturduğu 11 kişilik kadro, 41 dakikada 4 gol yiyip, 4-1 kaybetti. Süper Lig'de, son 9 haftada toplanabilen puan ise 8'de kaldı.

Önceliği sağ olsa da kanatların solunda da forma giyebilen Bifouma'dan “Beyin” yapma düşüncesi, rakibin işine geldi! Kaplanların buradaki ilacı ise Başakşehir'de yedek soyunan Aleksic tarzı bir yetenek. Beşiktaş dedikodularıyla zihni bulanan Brezilyalı Guilherme bazen “10 numara” olsa da bu mevkideki zafiyet aşikâr. Fransız nerede oynadığını anlayamadığı gibi, Fildişi Sahilili Fofana da ilk devrede gezindi durdu! Ravcı, oyun dizilişindeki hatasını geç de olsa fark etti. Aklı, evlerinin 2. katından düşen; ama komadan çıkan oğlu Darius'ta olduğu gözlenen Mina'nın yerine 46'da Murat Yıldırım'ı alıp Robin Yalçın'ı stopere, Hadebe'nin yanına çekti. Günün vasatı Fofana da Umut Bulut ile el sıkışınca kısmen toparlanma oldu. Bunda, Turuncu-Lacivertli ev sahibinin “sakatlık yaşamama” fikriyle, oyunu rölantiye almasının etkisi de yadsınamazdı.

Başakşehir Fatih Terim Stadyumu'nda izlediğim Yeni Malatyaspor'un bana söylediklerine gelince: Mağlubiyeti tek başına Ali Ravcı ile “teknik sorumluHakan Çalışkan'a bağlamak, sadece yanlışların üzerini örter. Ancak Fofana, Bifouma, yakın geçmişte Guilherme'nin üzerine yürüyen kavgacı Acquah (!) ve Başakşehir'de soyunma odasının kapılarını tekmelediği ileri sürülen Mina gibileri idare etmek de epey zor. Keyifte olan bu oyunculara “Alternatifin var” diyebilmek için kenarda güçlü bir irade olmalı. Onları ancak “otoriter” bir teknik adam dizginleyebilir.

Başkan Adil Gevrek ve kurmaylarının, hoca arayışlarını hızlandırması ve ivedilikle neticelendirmesi mecburi. Çünkü 27 Ocak'ta, Trabzonspor ağırlanacak ki, yeni bir dinamizm gerekiyor. Bu noktada, önceliği “para” değil de başarı olan, kulübe uzun süre hizmet edecek, “takviye” diye sürekli diretmeyi bırakıp “yıldız” futbolcuları kendisi çıkartacak biri şart! Öyle ki, Sergen Yalçın ile iplerin kopmasında “transfer” yapılmamasından kaynaklanan sürtüşme konuşuluyor. Lakin üzümün tadını ekşi bulanlar (!), bugünlerde “bağcı”yı suçlamaya başladı. Övgünün de yerginin de saha sonuçları ile doğrudan bağlantılı olduğu gerçeği yadsınamaz.

Malatya futboluna; kısa sürede iki şampiyonluk, Türkiye Kupası'nda yarı final, Avrupa kupalarına katılım hediye etse de eleştiri oklarının yöneltildiği Başkan Gevrek'i “itidal”li olması gereken bir dönem bekliyor... 

 

MALATYALI RECAİ KUTAN!..

 Yaşı çok ilerlediği halde, hala hafızasının zinde olmasını “Demek çok Kur'an okumuş” şeklinde yorumlamıştım. Arkadaşım ise bana “Öyle olmakla birlikte, günahlara nazar etmemiş…” şeklinde bir ilavede bulundu. Yaptığım röportajdan ötürü çok “yorum” aldım. Fakat umumiyetle herkesin ortak yorumu; Malatya'ya yapılan bu hizmetlerin, Recai Kutan tarafından yapıldığının bilinmemesiydi. Yıllar önce yazdığım “İz bırakanlar kervanı” başlığını yeniden kullansam; Recai Kutan ve Metin Emiroğlu hakkında kullanırdım. Üst düzey bir siyasetçimizle konuştuğumuzda, “Sizi siz yapacak bir hikâyeniz olmalı” demiştim. İşte bu röportajdan sonra buradan yine bütün siyasetçilerimize diyorum, Rahmetli Turgut Özal, Recai Kutan ve Metin Emiroğlu gibi bir hikâyeniz olsun diyorum.

 

Recai Kutan ile ilgili tespitlerim:

1-) Temiz bir siyasi geçmişe sahip.

2-) Çizgisinden asla taviz vermemiş.

3-) Yaptığımız röportajda anladığım kadarıyla, genç yaşında bile yüksek bir özgüvene sahipmiş.

4-) Recai Kutan ve onun gibi isimler, boşuna lider olmamışlar sorusunun cevabını, bizzat kendim gördüm.

5-) Yaşının ilerlemesine rağmen, Malatya ile ciddi alakadar…

 

MİLLİ GÖRÜŞ HAREKETİNİN LİDERİ ERBAKAN!..

Söz Recai Kutan beyefendiden açılmışken, Milli Görüş Hareketi'yle ilgili aklıma takılan bir konuya da değinmek isterim. Türkiye siyasetinin son yarım asrına damga vuran Milli Görüş Hareketi, merhum lideri Necmettin Erbakan'dan sonra bazı iç çekişmelerle anılır olmuştu. Necmettin Erbakan'dan sonra çocuklarının parti organizasyonlarına çağırılmadığı, parti binasına dahi alınmadığıyla, hatta geçtiğimiz sene yapılan Erbakan'ı Anma programına bile çağırılmadıklarıyla ilgili türlü tartışmalar yaşandı. Şahsen, bütün bunları medyadan öğrendim. Yine medyadan öğrendiğim bir konu var ki işte değinmek istediğim de bu. Milli Görüş hareketinin tepe kadrosunda bulunan, günümüzde “Ak saçlılar” diye anılan grubun en önemli ismi Oğuzhan Asiltürk'tür. Malatya Hekimhan doğumlu olan hemşerimizi son zamanlarda kendilerine yakın medya organlarında “Milli Görüş Lideri” sıfatıyla görmeleri ilginç geldi bana. Elbette, bu sıfatla ilgili bir açıklama yaparlar. Her ne kadar dar-ı bekâya irtihal etmiş olsa da Milli Görüş Hareketi'nin tek lideri vardır. O da Prof. Dr. Necmettin Erbakan'dır. “Milli Görüş Partisi” olsa neyse…   

 

Selam ve dua ile
Fiemanillah

 YORUMLAR

 1. Ali

  23.01.2020 22:16:08

  MURAT ÇETİN25 EYLÜL 2018 SALITurgut Özal üniversitesi Malatya’ya ne kazandırdı?Artık bir Malatyalı daha “VIP” ten geçecek.Malatya protokolüne bir “koltuk” daha eklenecek.Malatya bir “makam aracına” daha kavuşacak.Malatya'nın kurumları “İkinci bir Rektör” tarafından daha ziyaret edilecek.Malatya medyası için yeni bir “kurum” daha yeni bir haber kaynağı olacakMalatya Turgut Ozal Universitesi Malatya'ya bir şeyler kazandırmaya başlamış ve başta siz tebrik etmişsiniz.KazandırdıklarıKayısı Çalıştayları,bilimsel araştırmalar,Yeşilyurt yerleşkesi,sempozyumlar vs. bekleyip görmek daha evladır

 2. BEYAZ TÜRK

  21.01.2020 02:55:43

  HAKAN KAHTALI BİLE KENDİSİNİ BEYAZ TÜRK OLARAK GÖRÜYORSA, VAY MALATYANIN HALİNE. VAHKİ VAH

 3. Konuk Kullanıcı

  21.01.2020 02:51:19

  Yeniden Refah Partisi siyasi dengeleri altüst ediyor. Aldığı her oy AK Partinin oyu. Bu insanlar şu gün bile gece gündüz çalışıyorlar. Boşuna dememişler erken kalkan yol alır. Mirasyedi Oğuzhan Asiltürk ise kendini nasıl görürse görsün. Erimeye mahkumdur. Millet Fatih Erbakan'la yendien refah ve yeniden heyecan diyecek.

 4. Gecekuşu

  21.01.2020 02:42:19

  Malatya'da AK Parti kendi derdine düşmüş. İhsan Koca tekrardan başkan olmak için elinden geleni yapıyor. Teşkilatta ne kadar meşaleci varsa, hepsi tek tek ayıklanıyor. Battalgazi il başkanı, ihsan Kocaya resti çekmiş. Kim düşünecek Ali Kazgan'ı. Ali Kazgan'a karşı yüzleri mi kalmış?

 5. mert44

  21.01.2020 00:10:37

  Sayın Editör; Bu hafta yazınız da yine önemli konulara değinmişsiniz. Ali Kazgan, kendini ispat etmiş erdemli bir siyasetçi. Başarılarının devamını diliyorum. Kayısır, Malatyamız için güzel bir proje Sayın Rektörümüzü tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. Umarım bizim diğer siyasetçilerimizde memleketimiz için daha çok çaba sarfederler.Adil Başkana güveniyor, Malatya Sporu daha iyi yerlere taşıyacağına inanıyorum. Recai Kutan, memleketimizin çok kıymetli bir değeridir.Kendisi ile Röportajınız çok güzel ve isabetli olmuş.Malatyalılara bu değerli insanı hatırlatmışsınız.Kaleminize sağlık.

 6. TURAN KOÇYİĞİT

  20.01.2020 22:09:22

  Hayrola Murat Çetin, Sen Aysun hoca hakkında olumlu yazı yazarmıydın? Bu iş hayra mi alamet....

 7. Mehmet Koluer

  20.01.2020 22:02:51

  Recai Kutan’ın röportajını okuyunca çok duygulandım. Onlar şunu şunu yaptık diyorlar. Peki şimdikiler bir şey diyebiliyor mu? Cümlesinin yaptıkları şahıslarına ve partisine

 8. Kemal Bostancıoğlu

  20.01.2020 21:43:56

  Ali KAZGAN’ın bundan sonra AK PARTİYE geçmesine gerek yok. Çünkü eriyen bir AK Parti ve zirveyi bekleyen yeni kurulan partiler var. Ali KAZGAN’ın böyle bir teklife olumlu bakması başarısını gölgeler

 9. Ahmet

  20.01.2020 15:17:43

  Demek ki Turgut Özal Üniversitemiz bir şeyler yapıyor... Daha çok yaptıklarından bahsedilmeli ve destek verilmeli.

 10. Mustafa

  20.01.2020 13:18:54

  Siyasette yeni isimlere gençlere yer vermek gerek..Șu dönemler Malatya için kayīp zamanlar gibi görünüyor..sayın Kutan yaptıklarını anlatmıș ve ne büyük ișlerin Malatya da onun da emeğiyle gerçekleștiğini görüyoruz.Mesela kuzey çevreyolu ile ilgili yetkililerin siyasilerin konușmalari mide bulandırıyor..Malatya nin kronik sorunlari olduğu gibi duruyor..

 11. Hikmet

  20.01.2020 12:11:46

  Karabulut ve ekibini sizin aracılığınızla tebrik ederim

 12. Hasan

  20.01.2020 12:11:21

  Ali Kazgan Ak Parti için büyük kayıp oldu. Ancak yetkililer hatalarımızı gözden geçiriyoruz demelerine rağmen halen ortada yapılan bir iyileştirme yok. Yazınız bu anlamda yön gösterici... Başarılarınızın devamını dilerim.

 13. recai kutan...

  20.01.2020 11:21:06

  murat çetin bazen insanlar öldükten sonra değer anlaşılır ama siz malatyanın iki değerini Allah geçinden versin ölmeden önce Malatyalılara farklı yönleri ile tekrar hatırlattınız. üzerinden yıllar geçse bile hala bu iki insanın yaptığı hizmetleri Malatyalılar kullanıyorsa (şimdiki siyasilere ve belediye başkanlarına duyurulur) bir yerde eksiklik var...herkes şapkasını çıkarıp düşünmeye başlamalı bana göre. artık malatyada .gürkanın, kazganın cömeroğlunun kazanmasından bir ders çıkarılması gerekiyor diye düşünüyorum.

 14. ÜNAL KARAMAN...

  20.01.2020 11:15:56

  ADİL BEY ACİLEN TÜM ŞARTLARI ZORLAYIN ÜNAL KARAMANI BU TAKIMIN BAŞINA GETİRİN . 2 TRANSFERE HARCAYACAĞINIZ PARANIN DÖRT TE BİRİNE ÜNAL KARAMANI GETERİRSENİZ.BU SENE LİGDE ÜST SIRALARDA KALIP ARTIK SENEYE ŞAMPİYONLUK HEDEFİ OLAN BİR TAKI KURARSINIZ. NEDEN ÜNAL ADAM GİBİ BİR ADAM. İŞİNİ YAPAN TAKIMA KAZANMAYI INADIRACAK VE O RUHU SAHAYA YANSITACAK BİR LİDER. MALATYALILAR ONU SEVİYOR...

 15. saliha

  20.01.2020 11:12:26

  Malatyalıların ufkunu açıyorsunuz. yolunuz açık olsun.

 16. atı alan üsküdarı geçti...

  20.01.2020 11:11:57

  a---ke---pe lilerle hareket eden ak partililer bu uyarım size, 5 belediye başkanı ak partiye geçti buna misilleme olarak chp nin rahat duracağını mı sanıyorsunuz. siz akçadağ konusunda yaptığınız hatadan dolayı ders çıkarmadığınız ve kazganı kötüleme ye çalıştığınız sürece kaybetmeye mahkûm olursunuzu. Akçadağ chp geçerse hiç şaşırmam( tabi gönül istemez) ancak ilk defa akçadğ kendine oy verdi. ak, chp ve MHP liler oyunu Ali kazgana verdi . Kazgan Gürkan'a çalıştı. Ancak bir partiye geçmek akçadağa kazandıracak ise kazgan istişare eder ona göre hareket Eder. Bağımsız çünkü

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>