Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

YANINDAKİLERE DİKKAT SAYIN BAŞKAN!..

Murat Çetin yazdı...

 

(Sesli Makale)

 

Uzunca bir aradan sonra, sizlerle beraber oluyorum. Malum olduğu üzere takipçilerimiz tarafından 3-4 aylık bir ayrılık yaşadım.  Bu ayrılığın sebebini yazımın sonuna doğru açıklayacağım. Malatya özelinde çeşitli konulara değindiğim ve tespitlerde bulunduğum yazılarıma bugün bir yenisini ekliyorum.

DANIŞAN DAĞLARI AŞAR, DANIŞMAYAN DÜZ YOLDA ŞAŞAR 

Yukarıdaki sözler, aslında rehberimiz, yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim  ve onun âli tefsiri olan hadisin bir nevi meâlidir. Ülkemizin ve Malatya'nın âli menfaatlerini korumayı üzerimize vazife gördüğümüz için, bu uyarılarda bulunmamız elzemdir. Herkesçe malum olduğu üzere Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahaddin Gürkan, yüzde 68 gibi yüksek bir oy oranıyla seçildi. Böylesine büyük bir rüzgârı yakalayan sayın Selahaddin Gürkan'ın “Danışan dağları aşar, danışmayan düz yolda şaşar.” düsturuyla hareket etmesi zaruridir. İstişareye ehemmiyet verdiğine inandığım Gürkan'ın başarılı olabilmesi için nitelikli, ehliyetli, dünyevi ve siyasi öngörüsü olan, adı şaibeye karışmamış kişilerle meşveret etmesi lazımdır. Bu düşüncelerle meşgulken birden Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye “nasihati” geldi aklıma. Şeyh Edebali bu zamanda yaşasaydı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahaddin Gürkan'ı muhatap alsaydı; hangi tavsiyelerde bulunabileceğiyle ilgili bende bir kurmaca zahir oldu. İşte Şeyh Edebalinin (!)  Gürkan'a tavsiyeleri:

Ey oğul!  bundan sonra Malatya Büyükşehir Belediye Başkanısın. Adil ve dürüst ol. Liyakatli ve ehliyetli insanlarla çalış. Çalıştığın insanlar, tüm Malatya'yı temsil etsin.

“Ey oğul! İstişare ve meşveret çok önemlidir. İstişare edeceğin kişileri iyi seç. Ticarette iflas etmiş ve piyasa da itibarı olmayan müflislerle istişare etme. İş dünyasında onun-bunun kanını emip, belli bir seviyeye geldiğini zanneden umut taciri adamlarla (!) oturup kalkma. Hele de vukuatta had tanımayan kulağı kesik densizleri kendine hiç bulaştırma.”

“Ey oğul! Yaptığın hatayı bir daha yapmayasın diye sana bir hikaye anlatacağım. Vaktiyle bir idareci kendinden sonra gelene üç zarf bırakır. Üzerinde bir not vardır. Notta, “Her sıkıştığında bir zarf aç.” yazmaktadır. İşe yeni başlayan idareci, başı sıkışır sıkışmaz ilk zarfı açar. Zarfta, “Kendinden önceki idarecileri suçla.”  yazmaktadır. İdareci, zarftaki öğüdü dinler ve kendinden önceki yöneticileri suçlar. Bir zaman sonra yine başı sıkışır ve ikinci zarfı açar. Bu zarfta ise “Etrafındaki kişileri kötüle.”  tavsiyesi vardır. İdareci de aynen zarftaki gibi etrafındakileri kötüler. Bir müddet daha geçtikten sonra üçüncü zarfa sıra gelmiştir. Üçüncü zarfta ise “Sen de üç zarf hazırla.” Şeklinde bir ihtar vardır.”

“ Ey oğul! Geçmişte köşe yazısını okuduğun yazarın sayfasında “ Bu ne sürat sayın başkan dakika bir gol bir” diye adı mazi kabristanına defnedilen (!) Belediye Başkanının birisini uyarıcı bir yazı vardı. O Belediye Başkanı da senin gibi gelir gelmez ilk zarfı açmıştı. Şimdi ise esamesi okunmuyor. Kaldı iki zarf. Aman dikkat et, sen de onun gibi kalan iki zarfı açıp; kendi sonunu hazırlama”

İHSAN KOCA İÇİN DAHA ÇOK ERKEN!

Geçen sene Hakan Kahtalı'nın milletvekili adayı olmasının akabinde eski bakan Bülent Tüfenkçi'nin tavsiyesiyle il başkanı olan eski vekil İhsan Koca'yla mülakat yapmıştım. Sonrasında bir vesileyle görüştüğüm MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili sayın Öznur Çalık'a “ İhsan Koca için bu makam daha çok erken” şeklinde bir yorum yapmıştım.  Bu yorumumun haklılığını zaman göstermişti. Yeşiltepe'deki bir programda bence de bir provokatörün sözleri karşısında “yirmili” yaşlarındaki bir delikanlının tecrübesizliğiyle sert tepkiler göstermişti. Bu konu, medyada, hususan sosyal medyada büyük yankı bulmuştu. Kanaatimce bu orantısız tepki Ak Parti'nin Malatya‘daki oyunu en az iki puan olumsuz etkiledi.

AK PARTİ İL BAŞKANI DEĞİŞİYOR!

İhsan Koca il başkanı olmadan bu köşe de eski vekillerden birinin il başkanı olacağını bildirmiştim. Şimdi ise aldığım bilgilere göre daha oturaklı, mülayim, tolere etmesini bilen, ağabey konumunda yeni bir il başkanı geliyor.  Bu il başkanı da eski vekillerden biri...

İŞİNİZE BAKIN VE İCRAAT YAPIN!

Geçtiğimiz günlerde sayın Selahaddin Gürkan'a yakın biri beni aradı. 31 mart seçimlerinde yüzde 68'lik alınan oyun analizini yapmamı istedi. Analizimle beraber şöyle dedim:  “31 Mart seçiminden sonra Nisan Mayıs ve Haziran gibi koskoca üç ay geçti. Şimdi ise Temmuz ayındayız. Bırakın şu zafer sarhoşluğunu da işinize bakın. İcraat yapın.

HASBİHAL'E NEDEN ARA VERDİM?

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin, “Menfaat üzere dönen siyaset canavardır” şeklinde meşhur bir ifadesi vardır. Yine merhumun ifadesiyle “ Büyük makamı işgal eden küçük insanlar” misali bazı kişilerin bel altı yaptığı siyaset neticesinde Malatya'daki olaylar Türkiye'de gündem oldu.  Bu olayların yaşanacağını aylar öncesinde öngörmüştüm. “Fitne uykudadır. Uyandırana Allah lanet etsin” hadisine binaen; meydana gelen meş'um (uğursuz) hadiselerin kıyısından ve köşesinden geçmemek adına yazmaktan imtina ettim.

TÜFENKÇİ DUBLÖRÜ MÜ?..

Yeşilyurt Belediyesi'nin eski başkanı Hacı Uğur Polat'a vekâleten başkanlık yapan ve geldiği anda herkesle sıcak temas kuran, nihayetinde ise beklentinin fevkinde gösterdiği performansla atanan değil de seçilen başkan unvanını alan, Mehmet Çınar takdir toplamaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan Kiraz Festivali'nin protokol konuşmasında “Laf olsun diye festival yapılmaz” sözü eski bakan Bülent Tüfenkçi'ye mi ait? Çünkü Bülent Tüfenkçi, herkesi idare eden kimseye yok demeyen bir kişiliğe sahip. Konuşan kişi olsa olsa sayın Tüfenkçi'nin dublörü olur…

 SEZAİ HOCA “CİĞERDEN TEŞEKKÜR”Ü HAK ETTİ

Geçtiğimiz günlerde Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Enstitüsü'nde,  aynı anda 5 alıcı ve 5 verici olmak üzere 10 ameliyat yapıldı. Her ne kadar bu operasyon, bazıları için “Malatya'nın reklamı” şeklinde algılansa da, işin aslı öyle değil. Bana göre bu operasyon, karaciğerini kaybetmiş insanlara umut ışığı oldu. Bu operasyon “Biz buradayız” şeklinde hastalara bir selam mektubuydu. Bir baba gibi, ekibine ve hastalarına şefkatle yaklaşan Sezai Hoca müstesna bir sinerji oluşturdu. Sezai Hoca'nın şahsında ekibine “Ciğerden teşekkürler”...  

Selam ve dua ile
FiemanillahYORUMLAR

 1. Mustafa

  09.07.2019 22:27:09

  Gürkan dan beklenti büyük..cok umutluydum hala umudumu korumak istiyorum ama beklenti karsilanmayacak gibi..KUZEY CEVREYOLU,KUSAK YOLLARİ VE OZELLİKLE CEVREYOLU ALTİ KENTSEL DONUSUM VEYA İMAR SORUNUNUN COZULMESİ..bunlar Malatya nin kronik sorunlari bunlar asilmadikca yapilanlar estetik kaygi cercevesinde kalacak..

 2. Gülhan

  09.07.2019 13:48:42

  Yine çok yerinde tespitler.. kaleminize sağlık

 3. Arşiv

  09.07.2019 11:18:37

  Sayın yazar Harun Çilesiz ne yapıyor? Bu aralar hiç sesi çıkmıyor. Bizden selam söyleyin, değerli yazılarını bekliyoruz. Bu arada elinize sağlık. Uzun bir aradan sonra ince ince giydirmişsiniz...

 4. hamza

  09.07.2019 11:04:12

  hoşgeldiniz,ideolojik refleks ve para zaafı yerel basında basın ahlakı bırakmadı[siz ve bir iki sanal basın hariç] eski belediye başkanlarını kötülemek için yapmış oldukları iyi işleri takdir etmeyip, yanlış işleri destanlaştırarak yeni başkanın yapacağı kötü icraatlara zemin hazırlayıp işin başında bir sürü yanlış işleri ve yalanlarını görmezlikten gelme durumuna düştüler,detaylara girmeyeceğim ama sadece şunu söylemek istiyorum eğer, islam inancına sahipseniz lütfen' iftiranın hükmüne bakın'yoksa zaten sorun değil

 5. malatyalı

  09.07.2019 08:53:09

  Selahattin başkan handikapları:1. eski kadroyu tasfiye edemedi. halen maskide belediyede meşaleciler cirit atıyor.2. belediye çalışanlarının maaşı düştü. herkes mutsuz asık suratla çalışıyor. bu halkada yansıyor.3. eski belediye başkanından öc almanın vakti geçti. artık konuşmayıp önüne bakmalı. 4. dosyaları, ihaleleri incelet. ama sonucuna gideceksen incelet. tükürdüğünü sonra yalama.5. liyakatlı kişilerle çalış. 65-70 yaşındakilerden hayır gelmez. alış verişi bile bilmeyenler koca koca kurumların başına sırf arkadaşın diye gelirse başarısızlıkları sana yazılır.

 6. Aksakallı

  09.07.2019 00:13:15

  Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye “nasihatından bir bölümde benden olsun MURAT ÇETİN beye Ey oğulHaklı olduğun mücâdeleden korkma! Bilesin ki, atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli (korkusuz, pervâsız, kahraman, gözüpek) derler.” ( Sanki Seni Anlatmış Şeyh Edabali)

 7. mert44

  08.07.2019 22:49:36

  Hoşgeldiniz Sayın Editör. Sizin yorumlarınız ve tespitleriniz bizler için önemli. Malatya'da İl Başkanlığı değişikliğinin iyi olacağını düşünüyorum. Selahaddin Başkan'ın işi zor. Memleketimizin sorunlarının ciddi bir şekilde ele alınıp bazı sıkıntıların giderilmesi gerekiyor. Malatya eskiden böyle değildi.. Memleketimizin kıymetlisi Sezai Hocamıza da başarılarının devamını diliyorum. Sezai Hoca Malatya için büyük şans.

 8. HY. Malatya Okuyor...

  08.07.2019 19:09:03

  Murat bey tespitleriniz hakikaten çok isabetli olmuş. Özellikle belediye hizmetleri hususunda. Sayin baskan malatya halki sizden gecmiste yapilan hatalardan uzak bir baskanlik bekliyor.ülkemiz cok cetin gunlerden geçiyor.hizmet icin kurulan sirketlerimiz (motas esenlik megsas) kar amaci gutmekten hizmet yapmayi unutmus sanki halktan cok belediye hizmet ediyorlar. diğer partilerin kazandigi belediyecilik hizmetlerini lütfen bir araştırın malatya halki da onlar kadar hizmeti hakkediyor.Sayin baskan guzel malatyamiz ve hemserilerimiz verdigi oyun karşılığı olan hizmetleri bekliyor...

 9. Coşkun Menteş

  08.07.2019 19:02:10

  Sezai hoca ve ekibi çok başarılı. Umut kokan gençler topluluğu. Sezai hocaya gayet saygılı bir duruşları var. Hepsini tebrik ediyorum...

 10. Cumali Karaca

  08.07.2019 16:51:55

  3 aydır hala hayırlı olsun ziyaretleri var ama Malatyada çözülmesi gereken o kadar çok sorun varki abi

 11. saliha

  08.07.2019 16:42:36

  Vermiş olduğunuz ara gerçekten uzun sürdü. Gerçi haklı bir nedeniniz var bu sebepten dolayı bir okuyucunuz olarak af ediyoruz. Malatya ile ilgili yapmış olduğunuz tespitler yerli yerinde ancak üstünkörü geçmişsiniz. Bir sonraki yazınızda telafi etmenizi isteriz. Çünkü sizin yazılarınız Malatya siyasetine yön vermektedir. Memleketim diye söylemiyorum ama Malatyalı hizmetin en iyisini hakketmektedir. Kaleminize sağlık. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle. Fi Emanillah

 12. Abdullah

  08.07.2019 15:57:40

  Elinize sağlık tebrik ediyorum.nasihatın istikameti, istikametli bir yoldan gelmesi ile olur. doğru birdir hem hak için hemde istikamet için istişare ve istişare de ehliyet ve ilim şart ...asıl ehliyet ilim ve tecrübe dir. bu tesbitiniz çok önemli.. hakperest insan hak karşıdada çıksa kabul eder. benlik değil biz demeyi kendine düstür edinen gerçekten doğrusunu yapan liyakatli kişileri Başkan istişaresine katmalı. bunun içinde siyasetin içinde çok tecrübe si olanı değil yeni birilerini bulmalı bence... ilk adımı sizinle istişare etmesini buradan öneririm... yaptığınız hizmet yıllardır ortada.

 13. Güldal Akbulut

  08.07.2019 15:47:29

  Yüreğinize sağlık bu halkın oylarıyla seçilen ler rütbeleri arttıkça ne oldum delisi oluyor tanıdıklarını tanımaz oluyor kendini begenmislikle bu memleket yonetilmez bunun beş yıl sonrasida var bu millet icraata hizmete bakar kırgınlıkları kızgınlıkları cogaltmadan herkes herkesin ne olduğunu nerelerden nerelere geldiğini biliyor makamın kıymetini bilmek gerekir

 14. Fahrettin Kaçmaz

  08.07.2019 15:26:48

  Aslında daha çok yazılacak şey var. Siz teğet geçmişsiniz. Battalgazi Belediye Başkanıyken borcum yok diyen Gürkan’ın 112 milyon borcu çıktı. Osman Güder bu borcu açıkladıktan sonra, siz dahil hiç bir yerel basında gündem olmadı. Gelir gelmez borç vurgusu yapan Selahattin Gürkan, neden kendi borcunu gündeme getirmiyor anlayabilmiş değilim.

 15. Remzi

  08.07.2019 14:33:09

  Yeni il başkanı Cemal Akın olabilir. Zamanında Malatyalı vekillerle arası iyi değildi. Şimdi durumlar her anlamda değişti. OLsa da isabet olur derim

 16. helal olsun murat çetin

  08.07.2019 14:27:28

  gürkan ters köşeye yatırdınız. protokollerde gürkanın size değer verdiğini görüyor ve şahit oluyoruz. ancak bu yazınızda gürkanın dikkatini çekmişiniz. yerinde ve gecikmiş bir uyarı. demek sizin Malatya nın menfaati söz konusu ise gerisi Şeyh Edebali'nin gürkana nasihati inşallah gürkan bu yazıdan ders çıkarır. malatya time tekrar hoş geldiniz murat bey

 17. ALİ YILMAZ

  08.07.2019 14:00:33

  bu dediğniz şahıs mustafa şahin mi oğlunun millete posta koyduğu eski vekil mi ak parti o şahsı o koltuğa getirsin oy veren namerrtir

 18. h. cemal akın

  08.07.2019 13:45:19

  cemal akın mı il başkanı oluyor...

 19. dublör yada milletvekilleri

  08.07.2019 13:44:09

  bir sonraki seçim döneminde malatya milletvekillerini gerçekten merak ediyorum. acaba kimler olacak ya da kimler olmalı...

 20. destan şehri ....

  08.07.2019 13:25:43

  destan şehri bu slogan Battalgazi'nin sloganı, gürkan kendine yeni bir slogan bulsun. bu sloganın patent hakkı Battalgazi belediyesinin.

 21. danışman....

  08.07.2019 13:24:02

  danışmanlara bakıyorum.geldikleri yerlerde bu adamların kıymetini bilemediler mi ki gürkan bunlardın bazılarını danışman yaptı. demek cevheri keşfetti,ancak kazın ayağı öyle olmayacak. gürkan boş adam değil,yanlış yaptığı zaman uyaracak danışman arıyor yoksa önceki başkanların bazı danışmanları gibi dalkavuk değil ya da padişahım sen çok şa diyenlerden değil. atanan danışmana bakınca nasıl bir özelliği var diye düşündüm. araştırdım ama bir şey bulamadım. ama adam hasta , ben hastalığı var. acilen tedaviye ihtiyacı var.çok değil yakın bir zamanda kapının önüne koyar ya da geldiği yere gönderir

 22. gürkan neden ulaşılmaz....

  08.07.2019 13:17:01

  oysaki seçimi halkın içinde olduğu için güzel bir oyla kazandı....ABD başkanı Tramtan randevu alsan gürkan daha çabuk randevu verirler.

 23. Mert Uğur

  08.07.2019 13:07:03

  Belediye başkanlarinin çoğu hep göz boyama hizmet yaptılar bu memlekete birkaç verimli proje dışında kayda değer hiçbir şey kazandırılmadı. Bunun yanında belediye başkanının aldığı tedbirler neticesinde bazı hizmetlerin aksadığı gerçeğini göz ardı etmemek gerek. Her belediye borçludur ama bu borç hizmeti aksatmamalı.

 24. Turan

  08.07.2019 10:58:07

  Malatya'da gazetecilik yapan bazı kesimleri anlamak zor. Malatya'nın menfaatine değil de zararına çalışıyorlar gibi. Hak edene hak ettiği değer neden verilmiyor. Dediğiniz gibi Konuşan kişi olsa olsa sayın Tüfenkçi'nin dublörü olur. Çarpıtmayı severler. Bu anlamda malatya time ailesini kutlarım. Çizgisini asla bozmayan bir habercilik anlayışı ile hareket ediyor

 25. Sezai hoca

  08.07.2019 10:53:23

  Sezai hocamıza bu vesileyle bir kez daha teşekkür ederim. Malatya'nın gururu oldu. insanların umut ışığı oldu. Başarılarının devamını diliyorum ellerinden öpüyorum

 26. Hasan

  08.07.2019 10:52:24

  Sözün özü icraat yapın çok doğru demişsiniz. İcraat görmek istiyoruz.

 27. Yılmaz

  08.07.2019 10:51:38

  Yeşiltepe'deki açılışta Sayın Gürkan'ın tavrına hayran kaldık. Neden? Uzlaşmak yolunu seçerek, söz konusu şahsı yanına çağırarak konuşmasına devam etmek istedi. Herkes kendi kişiliğinin gereği gibi hareket eder

 28. İhsan Koca

  08.07.2019 10:50:24

  Murat bey, İhsan Koca ile yapmış olduğunuz söyleşiyi buradan okuma imkanım olmuştu. O yazıda İhsan Koca diyordu ki; burası bir okul olacak herkes buradan tecrübe edinip parti menfaatine çalışmaya devam edecek. Bilinenler gelecek nesillere aktarılaracak tarzında konuşmuştu. Bir eğitimci azarlamaz, bir eğitimci öğretir defol git deyip hakaret etmez. Balık baştan koktu bu zamana kadar değişmediği zarar.

 29. Okur

  08.07.2019 10:47:59

  Kaleminize sağlık. Yazınızı görünce oldukça heyecanlandım. Ara vermeyin artık bu kadar diyeceğim ancak yazınıza neden ara verdiğinizi okuyunca ise size daha çok saygı duydum. O atmosferden uzaklaşarak her şeyin siyaset ve hırs olmadığını manevi değerlerin daha çok ön planda olduğunu göstermişsiniz. Tebrik eder başarılar dilerim. Bu çizginizi her zaman korumanız dileğiyle...

 30. Hikmet

  08.07.2019 10:45:04

  Kayısı festivali açıklamasını yapmadan önce de kayısının geldiği noktada geçmişteki herkes sorumlu dedi. Hatta vatandaşların da bu noktada sorumluluklarını yerine getirmediğini söyledi. (Bizim bir kayısı birliğimiz vardı. O dönemde devletimiz çok büyük bir destek veriyordu bu rakam tam 21 milyardır. Bu parayla 5 tane Sümerbank yapılırdı. Bu para gelip birliğe giriyor ama duman olup gidiyor.) Önümüze bakmak lazım geçmiş geçmiş kaldı hayıflanmak neye yarayacak?

 31. Hasan

  08.07.2019 10:42:37

  Gelmiş geçmiş tüm başkanlarda şunu gördüm ve gerçekten merak ediyorum. Bir yol yapılınca neden onca hengame koparılıyor. Yol yaptık bakın şöyle oldu böyle sonuçlandı. Zamanında Polat başkan davul zurna ile yaptığı yolların açılışını yapıyordu çok gülerdim. Gürkan başkan için de yollar çok önemli tek icraat yol mu? demekten alıkoyamıyorum kendimi

 32. Gürkan

  08.07.2019 10:40:58

  Kaleminize sağlık. Sayın Gürkan her konuşmasında mutlaka Şeyh Edebali der ki diye bir örnekleme veriyor. Gürkan'ı çok iyi analiz ettiğiniz yazınızda ortaya çıkıyor. Evet ilk zarf açıldı ve halk tatmin olmadı. İlk zarfta çıkanı yaptı ancak sonu gelmedi sebep sonuç izlenecek yol hakkında bilgi vermedi bu da kafalarımızda bir soru işareti bıraktı. İcraatlere bakalım umarım Malatya menfaatine olur

 33. Ahmet Karaaslan

  08.07.2019 10:28:47

  Selahattin başkandan bu memleketin insanları hizmet bekliyor... Yazınızda konuştuğunuz Gürkan'a yakın olan kişiye söylediğiniz her bir kelime vatandaşın ağzından çıkmışcasına önemli ve manidardır evet bu memleketin insanları size güvendi ve oy verdi şimdi zafer sarhoşluğunu bırakıp bekleneni vermeye çalışması lazım başkanın zira 3 ay oldu borcum çok bu gün git yarın gel demek güven vermeyen esnaf ağzıdır ve kimse bu tür esnaflarla çalışmak istemez...

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>