Vahap Güner
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Yeni Malatya Stadını korumalıyız… 

VAHAP GÜNER YAZDI....(Makaleyi sesli olarak dinleyebilirsiniz)


Malatya İnönü Stadının yenilenmesine ihtiyaç duyuldu. 2012 yılında  İnönü Üniversitesinden alınan 180 dönüm arazi üzerine yeni bir stat yapıldı. 

Yeni Stada yeri dışında bir eleştirimiz yoktu. Uzun süren müteahhitlik sorunları nedeniyle stat geç teslim edilmesinin yanı sıra, yığınla eksiklikleri ortaya çıktı. Malatya Büyükşehir Belediyesi stadı devr alarak eksiklikleri tamamlamak için bu güne kadar 10 milyon lira harcadı.  

Yaklaşık 150 milyon lirayı bulan statta hala eksiklikler var. Konuk takım taraftarları için ayrılan tribünler, aşağıya cisim atılmasını önlemek için korumaya alınamadığından Beşiktaş ve Galatasaray maçlarında 4 bin kişilik tribünlere taraftar alınmadı. İkinci devre sonunda bu eksiklikte muhtemelen giderilecek. Hele temizlik hala sorun olmaya devam ediyor. 

Sıkıntılar yaşansa da Malatya devasa bir spor tesisine kavuştu. Ancak bu spor tesisini kim koruyacak, kim temizleyecek, kimler bakımını yapacak? 

Sezon başından bu yana gördüğümüz kadarıyla da bu konuda muhatap yok. 

Stadın sahibi kim? 

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü mü? 

Malatya Büyükşehir Belediyesi mi? 

Yeni Malatyaspor Kulübü mü? 

Yeni stat Malatya Büyükşehir Belediyesinin destek ve katkılarıyla bu günlere kadar öyle ya da böyle getirildi. 

Ancak, bu stadın bakım, onarım ve temizliğini yapacak tek kurum Malatya Büyükşehir Belediyesidir. Stadın sahibi de o dur. Yeni Malatyaspor ve Gençlik ve Spor il Müdürlüğü de bu konuda üzerine düşen görevi yapmalıdırlar.  

Türkiye Spor Yazarları Derneği Malatya Temsilciliği olarak yeni yapılan statları tek tek imkanlarımız ölçüsünde bizzat giderek yapılanları yerinde gördük. Fenerbahçe Stadı başta olmak üzere, Vodafone Arena, İstanbul Başakşehir, Eskişehir, Sivas statlarını yakından inceledik. Son olarak da Kayseri Kadir Has stadını gezdik ve gördük.  

Bu statlar içerisinde Yeni Malatya stadı ne yazıktır ki "son" sıradır. Bu kadar güzel bir tesisi bölgenin en iyi stadı yapmak varken ilgisizlik, zamanında müdahale etmeme, bana ne zihniyetleri sonucunda stadı bölgenin en sorunlu stadı haline getirmeyi de başardık.  

Ama bunu tartışmanın anlamı yok, bundan sonra ne yapmalıyız ona bakmalıyız.  

Yeni stadın temizliği, bakım ve onarımı hala bir sorundur. Bu sorunlara da kayıtsız kalındığında 150 milyonluk tesis üç ayda harabeye döner. 

İşte bu endişelerimiz nedeniyle bölgenin en iyi stadı gösterilen Kayseri Kadir Has stadını görmek için Kayseri-Yeni Malatyaspor maçını izlemeye gittik. Maçtan önce arkadaşlarımızla birlikte Kadir Has Stadını dolaştık. 

Stadı Kayseri Büyükşehir Belediyesi yaptırmış ve şu anda da Stadın bakımı, onarımı, işletmesi, temizliğini Kayseri Büyükşehir Belediyesi yapıyor.  

Taraftar, protokol ve Basın tribünleri tertemiz ve son derece bakımlı. Çim zemin bahar aylarındaymış gibi canlı ve harika görünüyor. Stadın üst taraflarına Kayserli futbolcuların resimleri numaralarıyla birlikte asılı. Konuk tribünler korumayla muhafaza altına alınmış, alt tribünlere rahatlıkla seyirci alınıyor.  Soyunma Odaları, Karma alanlar futbolcu resimleriyle süslenmiş. Protokol tribününde yok yok. Basın tribünü 300 kişilik. Basın toplantısı salonu, Dinlenme Odası, Çalışma odası ve VC'ler tertemiz. Stadın önünden başlayarak son katına kadar her yer pırıl pırıl.  İkramlar yerli yerinde… Çay, kahve ve su ikramının yanı sıra arada da pasta ve simit ikramı yapılıyor. Milli Maçlarda yemek ikramı dahi yapılıyormuş.  

Sorduk Stadın temizliğini kim yapıyor diye? 

-Kayseri Büyükşehir Belediyesi… 

Stadın bakım ve onarımını kim yapıyor? 

--Kayseri Büyükşehir Belediyesi… 

Bu stadı kim işletiyor? 

-Kayseri Büyükşehir Belediyesi… 

Görünen köy kılavuz istemez demişler ve Kayserili zekasıyla işi baştan çözmüş, Stadı yaptıran Büyükşehir Belediyesi bu gün stadın bakımı, onarımı ve temizliğiyle birlikte işletmesini de yapıyor. Kayseri stadının bölge de ön sıraya çıkmasının nedeni de Büyükşehir Belediyesinin katkısı ve kullanım hakkını bizzat kullanmasından gelmektedir. 

O nedenle Malatya Büyükşehir Belediyesi, zaman geçirmeden ve başına daha büyük masraflar açılmasına engel olmak için Yeni Malatya Stadında bakım, onarım, temizlik ve işletme hakkını tamamen üstlenmelidir.  

Sorumluluktan kaçınmak yerine aksine sorumluluk alarak Yeni Malatya Stadı korunmaya alınmalıdır.  

İşte Kadir Has stadı hakkında kısa bilgiler: 

Kadir Has Stadyumu; Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Atatürk Spor Kompleksi içinde yer almaktadır. Tamamen Türk mimar ve mühendisleri tarafından inşa edilen stadyumun projesi Kayserili mimarlar tarafından çizilmiştir. 06 Ocak 2007 de temeli atılıp 26 ayda tamamlanan ve 8 Mart 2009 de hizmete açılan tesis 73 milyon liraya mal edilmiştir. Stadyum inşaatında toplam 4200 ton çelik kullanılmıştır, dört bir yandan çelik konstrüksiyonlarla çevrili statta rekor uzunlukta 232 metre çelik kafes kullanılmıştır. 

Toplam 145.000 m2 arsa, 105.000 m2 inşaat alanına sahip tesisin etrafında 27.000 m2 yeşil alan bulunmaktadır. Aynı zamanda bir sosyal yaşam ve alışveriş merkezi niteliğinde olan tesisin; 1 adet 100 kişilik restoran, 1000 m2 alışveriş merkezi, 2500m2 bireysel spor alanları, 2500 m2 idari bürolar ve 200 adedi kapalı olmak üzere 3000 araçlık otopark alanına sahiptir. 

Seyirci, protokol, basın ve engelli bölümlerinin ayrı ayrı konuşlandırıldığı toplam 32.870 adet koltuk kapasitesine sahip olup, ihtiyaç halinde mevcut boş alanların değerlendirilmesi ile bu sayı 40.000 adede ulaşabilmektedir. 

Diğer özellikleri https://www.sporaskayseri.com/tesis/kadir-has-stadyumu sayfasından okuyabilirsiniz.  

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kadir Has Stadını yerinde inceleyerek, yapılanları yeni Malatya stadında uygulamaya hemen başlamalıdır. 

Yoksa yeni Malatya stadında sorunlar bitmez, giderek daha da büyür. 

 YORUMLAR

  1. Mustafa

    02.03.2018 20:15:16

    Stadla ilgili en buyuk hayal kırıklıgım dıș kaplaması oldu..gözlem evinin çatılarına benzetiyorum..yahu bu denli yeni bir stada bu kaplama oldu mu hiç?120 trilyondan fazla para harcandi..hep diyorum malatya hizmet gelir;ama cok gec gelir ve genellikle olmadik sekilde sonuclanir.(örnek:yeni devlet hastanesinin milletvekillerimizin uzun vadeli dusunmemeleri sonucu sehir hastanesi seklinde yapilmayip suan parca parca yapiliyor olmasi...bu hem maliyeti yukseltiyor hemde vatandasin zamaninda daha konforlu hizmet alamamasina sebep oluyor)

  2. Vatansever

    28.12.2017 21:11:14

    Yanlış korunur mu. Sizde diyorsunuzki yeri yanlış. Yolu yanlış. Yanlış. Ben yaptım doğru. Bir şeyi de doğru dürüst eleştirelim. Yanlışı korumayalım. 150 milyon TL de yetim hakkı var.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>