Gündem
Malatya Time
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Burası turistlerin göz bebeği olacak!

Yeşilyurt tarihi ve kültürel mirasları ile turistlerin göz bebeği olacak. Restorasyon çalışmalarıyla hazır hale getirilen Butik Otel, 44 Yıl Hatır Kahve Konağı ile Kent Belleği Müzesi başta olmak üzere tanıtıma yönelik yatırım alanları ilçeye değer katacak.

HABER MERKEZİ-YEŞİLYURT 

Malatya merkez ilçe Yeşilyurt'un Çırmıhtı bölgesinin tarihsel zenginliklerini turizme kazandırmak amacıyla Tarihi Yeşilyurt Konaklarında yapılan restorasyon çalışmalarıyla hazır hale getirilen Butik Otel, 44 Yıl Hatır Kahve Konağı ile Kent Belleği Müzesi başta olmak üzere tanıtıma yönelik yatırım alanları ilçeye değer katacak.

PROJELERİ YERİNDE İNCELEDİLER
AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kâhtalı, beraberinde Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Turgay Gülenç, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya ve AK Parti Yeşilyurt Kadın Kolları Başkanı Esin Tanrıverdi ile birlikte Çırmıhtı Hıroğlu Mahallesi Lezzet Caddesi'nde buluman Tarihi Yeşilyurt Konaklarındaki restorasyon ve dönüşüm projelerini yerinde inceleyip, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'dan bilgi aldı.

M_532

 

PROJELERİMİZ TURİZME KATKI SUNACAK

Çırmıhtı'nın eşsiz güzelliklerinin restorasyon ve dönüşüm projeleriyle hak ettiği saygınlığı göreceğini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Ecdat yadigarı tarihi eserlerimizi koruyup, muhafaza edip ve geleceğe taşımak gibi sorumluluklarımızı yerine getirmeye önem veriyoruz. Yeşilyurtumuz da bu açıdan çok zengin bir tarihsel ve kültürel yapıya sahiptir. Tarihe tanıklık etmiş konaklarıyla, tadına doyulmaz yemekleriyle, gelenek ve görenekleriyle, misafirperverliğiyle Anadolu kültürünün tüm unsurlarını içerisine alan Çırmıtı bölgemizin bu zengin yapısını prestij seviyesi yüksek, farklı yatırımlarla daha fazla tanınması, bilinmesi ve turizme kazandırılması bakımından yoğun bir çaba içerisindeyiz. Hıroğlu mahallemizdeki Lezzet Caddesi üzerinde bulunan ve gerekli girişimlerin ardından satın aldığımız konaklarımızı restore edip, her birine farklı fonksiyoneller yükleyerek burada ki yaşayan tarihi yeniden ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Alanında deneyimli uzman ekiplerin gözetiminde büyük bir titizlikle yürütülen restorasyon projelerimizden sonra Butik Otelimiz, 44 Yıl Hatır Kahve Konağımız, Kent Belleği Müzemiz ve tarihe tanıklık eden birçok konağımızı bölgeye özgü geleneksel desenlerle donatarak, dikkat çekici bir görüntüye ulaştırdık. Bununla birlikte sokak ve cephe sağlıklaştırmaları ile kütüphane ve diğer eklemelerle birlikte bu bölgemizin değerini artırmaktayız. Tarihi konaklarımızın yüzde 90 civarındaki restore ettik. Konaklarımızın zeminleri, tefrişatları ve çevre düzenlemelerini tamamlamak üzereyiz. Burası tam anlamıyla bittiği zaman gastronomi merkezi olacak, yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz Malatya ve Yeşilyurt kültürünü, medeniyetini ve tarihsel ruhunu yerinde teneffüs edip, rahat ve huzurlu ortamlarda dinlenebilecekler ve doyumsuz lezzetlerimizi tadabilecekler. Konaklarımızın gerek dış cephe giydirmeleri gerekse de iç mekanlardaki geleneksel yapıya uygun döşemeler, oturma alanları, koltuklar ve kapıların oluşturduğu atmosfer ziyaretçilerimizin tarih içerisinde yeniden yolculuk yapmalarını sağlayacaktır. Bizler bu tür restorasyon ve dönüşüm projelerimizle tarihimize duyduğumuz saygıyı gözler önüne sermiş olurken, gelecek nesillere de köklü tarihimizi taşımış oluyoruz. Böylesine değerli yatırımlarla bölgemizin iç ve dış turizmde hak ettiği yere gelmesini sağlayıp, gizli kalmış köklü tarihimizi ve zenginliklerimizi dünyayla buluşturmuş oluyoruz. Çırmıhtı'mızın köklü tarihini restorasyon ve dönüşüm projelerimizle yeniden ayağa kaldırıyoruz. Lezzet Caddemiz, tarihi konaklarımız ve müzelerimizle birlikte burası yeni bir yaşam ve cazibe merkezi olacaktır. Geleneksel kültürümüz bir nevi burada yeniden hayat bulacaktır. Bu ve benzeri yatırımlarımızın hayata geçmesinde desteklerini esirgemeyen başta Milletvekilimiz Sayın Hakan Kahtalı olmak üzere, İlçe Kaymakamımıza, AK Parti İl ve İlçe Başkanlığı ve teşkilat mensuplarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

O_362

"YEŞİLYURT'TA GÖĞSÜMÜZÜ KABARTAN HİZMETLER HAYATA GEÇİYOR"
AK Parti Milletvekili Hakan Kâhtalı, Yeşilyurt'un köklü tarihini yeniden ayağa kaldırmak adına hayata geçen ve devam eden yatırımlardan gurur duyduklarını söyledi. Tarihi Yeşilyurt Konaklarının restore edilerek turizme kazandırılmasının bölgenin her açıdan gelişmesi ve tanınmasına önemli katkılar sunacağını dile getiren Kâhtalı, “Yeşilyurt Belediye Başkanımız ve ekiplerini tarihsel zenginliklerimizi gün yüzüne çıkarmak adına hayata geçirdikleri restorasyon projelerinden dolayı tebrik ediyorum. Konaklarımızı gezdik, her biri birbirinden değerli konaklarımızın farklı projelerle turizme kazandırılacak olmasının heyecanını bizlerde yaşıyoruz. Burası yenileme ve dönüşüm projeleriyle turizm merkezine dönüşmüş durumdadır. Çırmıhtımız, Malatya'yı ziyaret edecek olan yerli ve yabancı misafirlerimizin rahat bir ortamda bölgenin tarihi ve kültürünü yakından görebileceği, gezebileceği ve yöresel ürünleri hem satın alabileceği hem de tadına bakabileceği çok güzel bir bölge hüviyetine kavuşmuş durumdadır. Butik Oteliyle, Çırmıhtı'ya özgü yöresel yemeklerin yapıldığı lokantasıyla, 44 Yıl Hatır Kahve Konağıyla ve Kent Belleği Müzesinin yanı sıra sokak ve cephe sağlıklaştırmalarıyla birlikte Lezzet Caddemizin turizm noktasına dönüşmesinden ziyadesiyle memnun olduk. Burası atıl bir vaziyetteyken işlevsel bir konuma dönüşmesi bölge turizminin gelişmesine ciddi katkıları olacaktır. Bölgemizin tanıtımına yönelik bu tür örnek projelerinden dolayı Belediye Başkanımızı ve ekiplerini canı gönülden tebrik ediyorum, kutluyorum. 320 bine ulaşan nüfusuyla 23 ilimizden daha kalabalık olan Yeşilyurtumuzun her alanda gelişmesi adına büyük bir özveriyle çalışan Belediye Başkanımız Mehmet Çınar, tecrübesi ve birikimiyle göğsümüzü kabartan güzel çalışmaların altına imza atıyor. Yeşilyurtumuza hangi mahalleye gidersek gidelim, belediyemizin hizmetlerini görebiliyoruz. Semt Konaklarından asfalt çalışmalarına, kaldırım yenilemeden parklara ve yaşam alanlarına kadar hemşerilerimizin ihtiyaçlarına cevap verecek her alanda çok güzel yatırımlar yapılmaktadır. Yeşilyurt Belediyemizin hizmetlerinden memnunuz” ifadelerini kullandı.
AK Parti Milletvekili Hakan Kâhtalı ile Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Turgay Gülenç, Kent Belleği Müzesinde kendi bölümlerinin altına imza atarken, anı defterine düşüncelerini yazdı.

ÖTE YANDAN BAŞKAN ÇINAR YENİ FUTBOL SAHASINI İNCELEDİ 

Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 2020-2021 Futbol Sezonunda TFF 3.Lig 1.Grupta Malatya'yı temsil edecek olan Yeşilyurt Belediyespor'a tahsis edilecek olan Mollakasım Mahallesindeki futbol sahasında devam eden yenileme çalışmalarını inceledi.
Mollakasım Mahallesinde atıl vaziyette bulunan futbol sahasını baştan aşağıya yenilediklerini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, "Yeşilyurt Belediyespor'umuzun yeni sezonda iç sahada oynayacağı maçların yanı sıra hafta içi antrenmanlarını yapabileceği saha ihtiyacını karşılamak adına Mollakasım Mahallemizde atıl vaziyette ki sahanın bakım, onarım ve yenileme çalışmalarımız devam etmektedir. Yıllarca amatör takımlarımıza hizmet eden buradaki sahamızın her türlü ihtiyacını giderek daha modern, daha nezih ve daha konforlu bir şekilde hizmete sunacağız. Türkiye Futbol Federasyonunun saha talimatlarını göz önünde bulundurarak, federasyon yetkililerinin tavsiye ettiği kurallara göre sahamızı yeniden revize ediyoruz. Yeşilyurt Belediyespor'umuz ilk iki maçını Yeni Malatya Stadyumunda oynayacaktır. Sahamızı yeni sezonun üçüncü veya dördüncü haftasına kadar hazır hale getirmeyi hedefliyoruz. Havası ve atmosferiyle güzel bir bölgede bulunan sahamızın çevre düzenlemesinden tribünlerin eksiklerinin giderilmesine, soyunma odalarından saha zeminine kadar ekiplerimiz dört koldan çalışıyorlar. Sahamızın alt drenaj sistemlerini tamamladık, ekilen doğal çimler kendisini göstermeye başlarken, 15 güne kadar biçilecek seviyeye gelecektir. Doğal çimden oluşacak saha zeminimizin yanı sıra çevre güvenliklerinin alınması, taraftarlarımızın rahat bir ortamda maç izlemesi için yeniden dizayn ettiğimiz tribünümüz, hakem ve soyunma odalarının yanı sıra otoparkı ve sosyal alanlarıyla burası güzel bir görüntüye kavuşacaktır” ifadelerini kullandı.

N_41

"SAHAMIZ ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN"
Yeni sezonda üst sıraları hedefleyen, bu doğrultuda kadrosunu şekillendiren Yeşilyurt Belediyespor'un nitelikli bir alanda maçlarını oynamasına ve idmanlarını yapmasına imkan tanıyacaklarını vurgulayan Çınar, “Yeşilyurt'umuz inşallah profesyonel ölçülere sahip, her yönüyle futbolumuza farklı güzellikler katacak bir sahaya kavuşmuş olacaktır. Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğümüzün gözetiminde gerçekleşen yenileme çalışmalarında alın teri döken, emek sarf eden tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Sahamız şimdiden Malatya'mıza, Yeşilyurt'umuza, Yeşilyurt Belediyespor'umuza ve Malatya futboluna hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.
Yenileme çalışmalarına tabi tutulan futbol sahasındaki inceleme ziyaretinde Yeşilyurt Belediyespor Kulüp Başkanı Muzaffer Çelik'in yanı sıra Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Kadircan Esen ve Bekir Karakuş'ta hazır bulundu.YORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

DİĞER HABERLER

Ölen de öldüren de Malatyalı!
Asayiş

Ölen de öldüren de Malatyalı!

Günün Özeti
Gündem

Günün Özeti

Malatya’da 22 kişi vefat etti
Vefat

Malatya’da 22 kişi vefat etti

Kale'de denetim!
Sağlık

Kale'de denetim!

Yendi!
Sağlık

Yendi!

‘Yeşil Gıda Market’ törenle açıldı
Gündem

‘Yeşil Gıda Market’ törenle açıldı

İnce: 'Esnafımıza ekonomik destek bekliyoruz'
Gündem

İnce: 'Esnafımıza ekonomik destek bekliyoruz'

Sigara izmariti yangına neden oldu
Gündem

Sigara izmariti yangına neden oldu

Botoks sonrası hayatını kaybetti!
Asayiş

Botoks sonrası hayatını kaybetti!

Bir atımlık barutu vardı attı bitti!...
Özel Haber

Bir atımlık barutu vardı attı bitti!...

Sadıkoğlu: “30 yıldır çözülemeyen sorun tarih oluyor”
Ekonomi

Sadıkoğlu: “30 yıldır çözülemeyen sorun tarih oluyor”

Cuma namazı saat kaçta?
Gündem

Cuma namazı saat kaçta?

En güzel ve anlamlı Cuma Mesajları
Gündem

En güzel ve anlamlı Cuma Mesajları

Başarılı kursiyerlere sertifikaları verildi
Gündem

Başarılı kursiyerlere sertifikaları verildi

Kadir’in mezarı yaptırıldı!
Gündem

Kadir’in mezarı yaptırıldı!

Güder: “Bu tarihi bir fırsat”
Gündem

Güder: “Bu tarihi bir fırsat”

Lukoki’ye milli davet!
Spor

Lukoki’ye milli davet!

Korona hastası fenalaşınca...
Sağlık

Korona hastası fenalaşınca...

Gevrek: 'Transferlerimizi yapacağız'
Spor

Gevrek: 'Transferlerimizi yapacağız'

Malatya'da hırsızlık yapıp Sivas'ta yakalandılar!
Asayiş

Malatya'da hırsızlık yapıp Sivas'ta yakalandılar!

Covid-19 tedavisinde olumlu sonuç!
Sağlık

Covid-19 tedavisinde olumlu sonuç!

24 Eylül altın fiyatları
Ekonomi

24 Eylül altın fiyatları

Günün Ayet ve Hadisi
Gündem

Günün Ayet ve Hadisi

Köpeğe çarpmamak için kaza yaptı!
Video

Köpeğe çarpmamak için kaza yaptı!