dore okulları
Malatya
20 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.21
 • EURO
  35.02
 • ALTIN
  2512.4
 • BIST
  10739.57
 • BTC
  67510.4$

Kaçmak ya da kaçmamak

07 Nisan 2024, Pazar 10:18
Kaçmak ya da kaçmamak

İnsan, diğer insanlardan kaçıp tek başına yaşayarak "temiz" kalabilir. Fakat bu "temizlik", toplum içinde kalıp "kirli" olmaktan daha erdemli değildir. 
Erdemlilik arıyorsanız, bunu tek başınıza değil "toplum içinde kalarak" bulacaksınız. 
Çünkü dağda tek başına yaşarken günah ve suç işleme riskiniz nerdeyse sıfıra iner. İnsan, toplum içinde yaşarken kendini sınayabilir ve "iyi  insan" ya da "kötü insan" olup olmadığı ancak bu şartlarda ortaya çıkabilir. Sınavdan kaçarak sınav kazanılmaz. 
"Daha az insan, daha çok huzur" şeytanın bir aldatmacasıdır. 
Öyle olmasaydı, Allah, kulu ve elçisi Muhammed'e, Hira Mağarası'ndan aşağı inmesini, insanların içine karışmasını emretmezdi.
Kendimizi kötü insanların kötü davranışlarından korumanın yolu, onlardan kaçmak değil kötü insanlarla mücadele etmekten geçer.
İnsan belki toplumdan kaçarak bazı kötülüklerden kendini koruyabilir ama unutmayalım ki, bu durumda iyilik yapma imkanı da kaybolur. Biz (muhtaçlar) birbirimize ihtiyaçlar zinciri ile bağlıyız. Kimsenin toplumu terk etme lüksü olamaz. Genellikle iyiler toplumu terketme meylinde olduğuna göre bu durumda kazanan kötüler olur. İyilerin toplumu terk etmesi, en büyük kötülüktür.
Toplumdan uzaklaşmak suçtur ve günahtır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.