Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

DOKUNULAMAYAN TEK “CİNSİYETSİZ”, KİMİN ADAMI?..

Murat ÇETİN yazdı...

 

-SESLİ MAKALE-

 


“Durduk yere kriz nasıl doğar?”a en güzel örnek, önceki gün Malatya'da yaşandı. Yıllardır düzenlenen Malatya Film Festivali, bir anda berhava edildi. Bu arada “Film festivali” gibi organizasyonlarla ilgili şahsi görüşümü, daha önceleri bir kaç kez belirtmiş olduğum için, bu konuya girmeden “Malatya Film Festivali nasıl berhava edildi?”nin cevabını arayalım.
Malatya'daki skandala geçmeden önce kısa bir bilgi vermek isterim. Son bir kaç senedir, dünyanın en büyük sinema ödülü olarak gösterilen Oscar'ı, içinde sapıklığın bolca işlendiği filmler alıyor. Lezbiyenliğin, homoseksüelliğin ve türlü sapıklığın işlendiği filmler, yapımcısından figüranına kadar ödüllere doymuyor. Oscar ödüllerinde, akıllara durgunluk verecek cinsten kriterler getirildi. Son 4-5 senedir LGBTİ'lileri barındırmayan filmler 'En İyi Film' olamıyor mesela... Temelleri yıllar öncesinden atılan ve bütün toplumları eritip bitiren sapkınlıkların Türkiye'de de destekçileri var artık. Kimisi siyaset alanından, kimisi iş dünyasından, kimisi sokaklardan, kimisi eli kalem tutanlardan ve kimisi de hatta büyük çoğunluğu da sanat camiasından destek veriyor bu sapıklara.

MALATYA'NIN FESTİVALİNE DE EL ATTILAR
Malum olduğu üzere Malatya Film Festivali yıllardır düzenleniyor. Bu yıl da düzenlenecekti. Ancak büyük bir skandal patlak verdi. Film festivaliyle ilgili yapılan duyuruda, “10. Malatya Uluslararası Film Festivali, bu sene Türkiye'de bir ilke imza atacak. Dünyada ilk olarak Berlin Film Festivali yönetimi tarafından alınan kararla ‘En İyi Oyuncu' ödüllerindeki kadın ve erkek ayrımının kaldırılmasının Türkiye'deki ilk temsilcisi, 10. Malatya Uluslararası Film Festivali olacak. Berlin Film Festivali'nin aldığı kararı destekleyen bir yol izleyen ve bu değişikliği daha da anlamlı kılıp genişletme yolunda katkı sağlamak için oyuncu ödüllerinde cinsiyet ayrımını kaldıran festivalin, Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda bu yıl ‘En İyi Oyuncu' ve ‘En İyi Yardımcı Oyuncu' ödülleri verilecek.” denilmişti.

BERLİN'İ ÖRNEK ALDILAR
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi, ülkemizde 2020 yılında, bazı marjinal gruplar ve özellikle de feminist dernekler tarafından faaliyete geçirilmek istenen gayri ahlaki bir projedir. Söz konusu projenin hedefinde kadın/erkek cinsiyet ayrımını tamamen ortadan kaldırmak vardır. Dünya genelindeki bu gayri ahlaki akım, son zamanlarda oldukça hızlı bir gelişim gösteriyor. Maalesef, çeşitli alanlarda bu akımın izlerine rastlamak mümkün. Kadınlara ayrı, erkeklere ayrı verilen ödüller artık tek kategoride verilmeye başlandı. Bu durum sinema sektöründe de görülüyor. Son olarak, Berlin Film Festivali “Berlinale” bu yıl ödülleri "cinsiyetsiz" olarak verdi.

10. Malatya Film Festivali de bu "cinsiyetsizlik" modasına uyarak bu sene ödülleri kadın/erkek ayrımı yapmadan verecekti. Fikir babasının kim olduğunu ve kimin akıl verdiğini bilmemek mümkün değil. Çünkü bu seneki festivale ilk defa adında Türkiye olan, ama Türkiye'ye yabancı bir kuruluş olan Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) el atmıştı. Sonuç olarak “Cinsiyetsiz ödül” meselesi, bilerek ya da bilmeyerek (!) bazı gayrı ahlaki grupların emellerine alet olunacağının göstergesiydi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE BU BÜTÇE NE DEMEK?
Bu yılki film festivali organizasyonu için, 4 buçuk milyon liralık ödenek ayrılmıştı. Bu rakam, bugüne kadarki bütçelerin en büyüğü idi. Pandemi sebebiyle online yapılması planlanan festivalin bütçesinin ise; bu kadar abartılmış olması da ayrı bir konu. Bütçenin tamamını Kültür Bakanlığı verecek, festivalin yürütmesini de TÜRSAK yapacaktı. Muhtemelen "cinsiyetsiz ödül" fikri de TÜRSAK'tan çıktı. Hatta ve hatta büyük ihtimalle TÜRSAK'tan çıktı bu fikir. (Bilmeyenler için belirtelim: TÜRSAK'ın başında Gezi Parkı destekçiliğinin ve LGBTİ hoşgörüsü(!)nün simge isimlerinden Elif Dağdeviren bulunuyor.)

“Cinsiyetsiz ödül” meselesi ayyuka çıkınca, tüm Türkiye'de olduğu gibi Malatya'da da büyük bir tepki oluştu. Malatya Büyükşehir Belediyesi de bu konunun evvela araştırılacağını ve kendileriyle alakalı olmadığını açıklamak zorunda kaldı. Akabinde de film festivalinin iptal edildiği açıklaması geldi.

İşin özeti ise şu; “Cinsiyetsiz ödül” diye bir kriz patlak veriyor. Kamuoyundaki tepkilerin artması üzerine Büyükşehir Belediyesi “Araştıracağız” diyor ve akabinde de iptal ediliyor.

MALATYA'NIN SKANDALLA ANILMASI, İÇİMİZDE DERİN BİR YARA AÇTI
“Durduk yere bir kriz nasıl ortaya çıkarılır?” konusu, ders kitaplarına girebilecek nitelikte bir olaydır. Maalesef bu olayın merkezinde de “Malatya” ismi geçmektedir. Güzel yurdumuzun manevi hassasiyeti yüksek illerinden biri olan Malatya'da, böyle bir skandalın ortaya çıkması hepimizi derinden yaralamıştır.

Daha önceleri Film Festivali, Malatya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği, Yeşilyurt Belediyesi, Battalgazi Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ile şehrimizde bulunan üniversitelerin desteğiyle yapılmaktaydı. Sponsorların, Kültür Bakanlığı'nın, Tanıtma Fonu'nun destekleriyle festival bütçesi oluşturuluyordu.

Bu sene festivalin bütün bütçesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılandı. Üstelik diğer bütün festivallerden daha yüklü bir meblağ idi bu. Ayrıca dikkat!.. Pandemi sürecinde olmamıza rağmen, bu büyük destek niye?.. Yaklaşık 4 buçuk milyon liralık ödenek, online bir festival için oldukça yüklü bir miktar... Bu sebeple her ne kadar Malatya Büyükşehir Belediyesi festival düzenleyicisi olarak görünse de, parayı veren Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalin “ağası” konumundaydı. Muhtemelen festivali düzenleyecek TÜRSAK ile sözleşme yapılmasını da onlar istedi.

KİM BU ADAM! ORGANİZASYONLARIN HEPSİNDE BULUNAN TEK İSİM!..
Festivalin Malatya Valiliği tarafından düzenlendiği ilk günden bugüne kadar organizasyonda bulunan tek bir isim var. Her ne hikmetse, geriye kalan herkes festival organizasyonundan bir şekilde uzaklaştırılmış durumda. Festivalin hafızası konumundaki bu kişi, kapasite olarak yetersiz ve hakkında ortalıkta dolaşan bir sürü de iddia bulunuyor. En alt kademede memur olmasına ve hakkında bu kadar iddia bulunmasına rağmen, festival ekibinde yer alması ve ısrarla festivalin bu kişiyle yürütülmeye çalışılması büyük bir hatadır. İşte ipler burada kopuyor. Kapasite konusunda kifayetsiz olan bu kişi üzerinden yürütmeye çalışacağınız festival, kör-topal olur.
“Cinsiyetsiz ödül” uygulaması şayet istedikleri gibi yürüseydi, bundan bir sonraki adım tıpkı Oscar'da olduğu gibi sapıklıkta sınır tanımayan rezilliklere yol verilmesi olacaktı. En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu veya En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu gibi ödüller olmayınca kendini “Üçüncü cins” olarak gören erkek mi kadın mı belli olmayan sapıklar da ödül alabilecekti. Yani bu konu öyle açıklandığı gibi çok masum değil. Tamamen ahlaksızlık üzerine kurulu bir plan var ortada.

BAŞKAN GÜRKAN'I YANILTMIŞLAR
Aldığım kulis bilgilerine göre, bu sapık planı kavrayacak kapasitede olmayan bir kısım Büyükşehir Belediyesi Yetkilisi, durumu normalmiş gibi Başkan Selahattin Gürkan'a iletmişler. Önce "Yanlış anlaşıldık" tarzında bir açıklama yapılmış. Fakat sosyal medya üzerinden konu fazlasıyla gündeme gelince ve durumun vahameti ortaya çıkınca Başkan Gürkan'ın talimatıyla (Bakanlığın rağmına) festival iptal edilmiş. Fakat ne hikmetse, bu olayda belki de en masum kişi olan Gürkan, en fazla linç edilen isim olmuş.

Başkan Gürkan'ın bu konuyla ilgili tek sorunu ekibidir. En yakınında veya en alt kademede bir veya bir kaç isim bir an önce ortaya çıkarılmalı. Özellikle film festivalini kendi tekeline alan kifayetsizleri bulup ortaya çıkarmalı. Ciddi manada bir soruşturma sonucunda sorumlular hakkında cezai müeyyide ne ise uygulamalı. Hem soruşturmayı hem de sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmalı. Aksi takdirde, Başkan'ın işi çok zor.

Selam ve dua ile
FiemanillahYORUMLAR

 1. Dostmusunuz düşman mı

  19.11.2020 12:36:46

  SELAHATTİN GÜRKAN BU KADAR MI BECERİKSİZ AYIP DEGILMI GURKANI KÜÇÜK DÜŞÜYORSUNUZ.SANKI EKIBI GURKANI DINLEMIYOR.YAZININ SON SATIRLARINDA SANKI GURKANI KANDIRMIŞLAR GÖRÜNTÜSÜ VERIYORSUNUZ.GURKAN BU KADAR MI KOLAY KALDIRILACAK BIR INSANSA VAY MALATYANIN HALİNE..DOST MUSUNUZ DUŞMAN MI..

 2. Kaldırın bu yazıyı...

  19.11.2020 12:31:40

  Ne demek bakanlığın rağmına festival iptal edilmiş.gurkan ile kültür bakanlığını karşı karşıya mi getirmek isiyorsunuz...

 3. Abdullah

  17.11.2020 23:14:11

  GÜRKAN MADEM UYUTULMUŞ HESABINI SORDUĞUNDA SAMİMİYETİ DAHA VAZIH BİR HAL ALIR... AYRICA BAKANLIĞIN UĞRAŞTIĞI İŞLERE BAKIN! WAH WAH WAH

 4. Tamer

  17.11.2020 15:22:49

  Kültürel faaliyetlere hep sıcak bakan ve üstüne yerel yönetimlerin bu konuda çalışmalarını arttırmaları gerektiğini düşünen biriyim. Fakat bu film festivalinin Malatyaya ne faydası var hiçbir zaman anlamadım. Devasa bir bütçe ayrılıyor ve Malatya yararına hiçbir şey yok. Bazı ünlüler geliyor, ekmek elden su gölden tatil yapıyor; başka hiçbir faydası yok.Bence bu seneki iptali de fırsat bilip; bundan sonraki yıllarda da yapılmaması noktasında irade gösterilse çok güzel olur...

 5. Hakan

  17.11.2020 15:00:26

  Malatya Film Festivali'nin kente katkıları nedir? Yapıldığı günden bugüne kadar yapılan festivallerin Malatya'ya hiçbir katkısı yoktur. Ben bu festivali görüntü kirliliği olarak görüyorum. Kimse kendini kandırmasın. Başkan Gürkan, yanlış yönlendirilecek bir konuma sahip değil. Eğer ki böyle bir konu varsa da kalkıp durumu izah etmeli. Basın toplantısı yapmalı. Olay açığa kavuşturulmalı. İptal edilmesi ise isabetli oldu. İnşallah bundan sonraki yıllarda da böyle maceralar peşinden koşulmaz

 6. Saliha

  17.11.2020 14:14:15

  Ellerinize sağlık, sayenizde bu saçma sapan festival iptal edilir.

 7. Saliha

  17.11.2020 14:10:32

  Niyahet biri de çıkıp m.g nin nasıl biri olduğunu yazma cesaretinde bulundu. Oh be. Kaleminize sağlık.

 8. Turan

  17.11.2020 12:27:46

  Başkan Gürkan önüne gelen önerileri okumadan mı onaylıyor. Henüz bir basın toplantısı düzenlemedi. Kendisini biz tanıyoruz. İllaki ortada bir yanlış algı var. Ama bu durumun düzeltilmesi de elzemdir.

 9. Aras

  17.11.2020 12:26:30

  Biz ahlaklı bir milletiz. Bize böyle şeyler yakışmaz. Toplum olarak yaptığımız işin bilincinde olalım. Ama gel gör ki, skandal ve skandalın adresi ise Malatya! Yazık

 10. Sedat

  17.11.2020 12:25:10

  Film Festivalinin iptal edilmesi isabet oldu. Zaten gereksiz bir program. İnşallah bundan sonraki dönemlerde de böyle bir uygulamaya geçilmez. Malatya'da kış mevsiminin gelmesinden dolayı insanlar geçim derdine düştü. Bir ton kömür alabilmek için sosyal yardım kapılarını aşındıranlar, küçük bir harçlık almak için başvuruda bulunanlar, burslu okumak için çaba gösteren öğrenciler var bu kentte. Durum böyleyken kendinizi Berlin ile mi yarıştırıyorsunuz. Hadi ordan be! Oradaki insanların yaşam standardı ile buradak, insanların yaşam standardı ne zaman eşitlendi ki, konu film festivalinin de aynı olmasına geldi. Berlin'e illaki özenecekseniz oradaki yaşam koşullarına özenin. Kimseyi aptal yerine koymayın. Adamalar Cuma günü dahil 3 gün izin yapıyor. Biz burada pandemi döneminde bile çalışmak zorunda kalan insanlar gördük. Kimin aklıyla oynuyorsunuz. Sadece Malatya'nın değil ülkenin sorunu bu! Kendimize çeki düzen verelim. Kimseyi güldürmeyelim. Eğer geçmişteki film festivalleri benim gibi insanların ödedikleri vergilerle yapıldıysa da hakkım haram olsun. Benim insanım ısınmak için çare ararken diğer yandan kimse lüks ve ahlaksızlık peşinde olamaz. Varsa bir hatam özür dilerim. Başarılar diliyorum.

 11. Yaman

  17.11.2020 12:04:44

  Her zaman olduğu gibi net yazmışsın. Allah razı olsun üstad. Yılların siyasetçisi ağabeyimiz, başkanımız hala ekibinde çürük elma bulunduruyorsa iyi bir muhakeme yapmalı bence. Zarar görsün istemem.

 12. malatyalı emre

  17.11.2020 11:58:11

  malatya maalesef skandallarla anılır oldu artık. her yerde kavga, her yerde huzursuzluk, hizmet yok konuşma var, icraat yok hamaset var. bu dönem niyeyse malatya batırdı. sorumlusu kim bilemem.

 13. Gülperi

  17.11.2020 11:48:33

  Kaleminize sağlık. Malatya Film Festivalinde yaşananlar yöneticilerin kültür,sanat işlerindeki garabetlerini ortaya koydu. Ortada büyük bir tuhaflık var. Değerleri ile ön planda bulunan bir şehir olan Malatya'nın prestiji bu hadise ile zedelenmiştir. Bu noktada Ömer Hayyam'ın çok güzel bir sözü akıllara gelir. “Bir elimizde Kuran, bir elimizde kadeh Gâh helal ehliyiz, gâh haramzadeyiz. Şu gelişmemiş gök kubbenin altında ne tam kafiriz, ne tam Müslüman...Öyle değil miyiz? Eğer önü tutulmasaydı ileride lezbiyenleri, homoseksüelleri alkışlayacak duruma gelecektik. Amacım yadırgamak veya büyük konuşmak değil. Ancak değerlerimize saygılı olmak, göz önünde tuttuğumuz kişilere dikkat etmek gerekir. Örnek gösterilen insanlara, alkışladığımız olaylara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu konuları siz gazetecilerin bu şekilde ortaya koyması da büyük önem taşıyor. Toplum yararına olan yazılarınız için teşekkürler.

 14. Ahmet

  17.11.2020 10:53:09

  Malatya binbir türlü film çevrilme festivali adı altında yapılsaymış keşke artık herşey normal gibi gösterilir oldu cinsiyetsiz birinin başkanın elinden ödül alırken düşünemiyorum. ...... bey hayırlı olsun! pardon ...... hanım! pardon ...... ??????

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>