Abdurrahman Daşkaya
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

İSTİFA EDEN İŞCİ KIDEM TAZMİNATI ALIR.

ABDURRAHMAN DAŞKAYA YAZDI..

Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için iş sözleşmesinin fesih nedeni önemlidir. İstifa eden kıdem tazminatı alamaz. Fakat yine de çalışan, bazı koşulları taşımak koşuluyla istifa edip kıdem tazminatını patronundan alabiliyor.

İLK ŞARTI: EN AZ 1 YIL 

Bir yıldan daha kısa süre çalışan işçi, hangi nedenle işten çıkmış olursa olsun kıdem tazminatı alamaz.

HANGİ HALLERDE KIDEM ALINIR? 
Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için iş sözleşmesinin fesih nedeni önemlidir. İstifa eden kıdem tazminatı alamaz. Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için genel olarak işveren tarafından işten çıkarılmak gerekmektedir. Aşağıda sıralanan nedenler iş sözleşmesinin feshi halinde ise kıdem tazminatı alınabilir.
- İşverenin işçisini ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında bir nedenle işten çıkartırsa,
- İşçi işverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymaması sebebiyle, sağlık nedenleriyle ve zorlayıcı nedenlerle işten ayrılırsa
- Erkek işçiler askere giderse,
- Emekliliğe hak kazanma veya emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısını ve sigortalılık süresini doldurursa 
- Kadın işçiler evlendikten sonra bir yıl içinde işten ayrılırsa 
- İşçinin ölümü halinde. 

İşçinin 3600 prim gün sayısını ve 15 yıllık sigortalılık süresini doldurması halinde de işi kendi bıraksa dahi tazminat hakkı vardır. 

İşçinin 3600 prim ve 15 yılla tazminat hakkı

Evet  çoğu işçi ve işverenin bilmediği bu konu işveren için şok etkisi yapan işçi için müjde olan 15 yılda 3600 günü tamamlayan işçi kendisi ayrılsa bile kıdem tazminatı alabilir.

Örnek: firmanızda 7 yıldır çalışan A işçisi 15 yılda 3600 prim günü doldurmuşsa gidip sgk dan tazminat alabilir evrağı alırsa istifa etse bile sizden 7 yıllık tazminat alabilir. 1 yıl da çalışsa eğer 15 yılda 3600 prim günü varsa kıdem tazminatı alabilir.

08.09.1999 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğü giren 1475 sayılı İş Kanunu' nun 14. maddesine eklenen 5. bent uyarınca işçinin emeklilik konusunda yaş hariç diğer çalışma süresi ve prim gün sayısı kriterlerini yerine getirmesi halinde kendi isteği ile işten ayrılması imkânı tanınmıştır.

Sigortalılık süresini (15 yıl)  ve prim ödeme gün sayısını (3600 gün) tamamlayan işçi (buradaki rakamlar ilk işe giriş tarihine göre değişebilmektedir), yaş koşulu sebebiyle emeklilik hakkını kazanmamış olsa da işyerinden anılan bent gerekçe gösterilmek suretiyle ayrılabilecek ve kıdem tazminatına hak kazanabilecektir.

Bunun için işçinin önce sigorta müdürlüğünden yaş dışındaki koşulları yani sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurduğunu gösteren bir yazı alması gerekir. Sigorta müdürlüğü, başvuran kişinin yaş dışında emeklilik koşullarını taşıdığını ve bu sebeple işten ayrılırsa kıdem tazminatı isteyebileceğini hizmet dökümüne yazmaktadır. Kişi bu yazıyla işverene tercihen ıspat bakımından noter kanalıyla başvurup iş sözleşmesini feshettiğinde kıdem tazminatı alma hakkına sahip olmaktadır. Ayrıca işçinin işyerinden ayrılmak için  ihbar süresini beklemesine gerek olmadığı gibi işverenin ihbar süresi içinde işinin çalışmasını isteme hakkı da yoktur. Hizmet süresi ve prim gün sayısı esas alınırken işçinin geçmiş yıllardaki Bağkur ya da SSK ‘lı çalışmasının önemi yoktur.



YORUMLAR

  1. Cemal

    10.08.2020 22:10:33

    Merhaba ben cemal SGK girişim 05.05.1988 doğum tarihim 23.10. 1970 doğumluyum 4000 günüm var nezaman emekli olurum

  2. yaşar

    18.02.2019 16:16:28

    Abdurrahman Bey,Benim durumum biraz daha farklı.İlk işe başlama tarihim mayıs 1997.Ancak sigorta ödemelerim 2000 yılında başlamış.Hizmet sürem 6250 gün. Bu durumda bu kanundan faydalanabilir miyim?Teşekkürler,

  3. Gamze

    27.01.2018 08:28:48

    7 yıldır bir is yerinde çalışıyorum..is veren vekili yanı evli olan mesul müdür ile başka bir evli çalışan arasında duygusal iliski var..bu durumdan çok rahatsızım is yerinde çalışma isteği Yok oldu.ahlak dişi olduğunu düşünüyorum ve bu durumu farkettiğimi düşündükleri icin devamlı mobing yapmaya başladılar..ahlak dişi durumlar olduğu icin istifa etsem tazminat alabilir miyim?bu durumun kamera kayıtları falan Yok kesin ispat icin delil mi bulmam gerekiyor?s

  4. Nur

    15.12.2017 15:57:54

    Günlük Bir gazetenin yazı işleri müdürüyüm.1 ocak 2015 yılında çalışmaya başladım.Patronumla küçük bir ağız münakaşası yaptık.Ve bu münakasa sırasında bana'ozaman istifa edin' dedi.bende istifa dilekçemde;'gördüğüm değersizlik ve yıldırma politikaları nedeniyle görevime devam emek istemiyorum.Bu nedenler; iş akdimin sona erdirilmesi ve işten çıkartılma işlemlerimin yapılması, haklarımın verilmesini talep ediyorum'ifadelerini kullandım.ancak işveren tazminat ve ihbar hakkımın olmadığını savunuyorlar. Bu durumda benim kıdem ve ihbar tazminatı hakkım yok mu?.

  5. Serap

    19.08.2017 17:14:21

    Birçok calısanın haklarından haberi yok ve bu yüzden yaşanan magduriyetler sayısızca. Paylastıgınız bu yazıyla insanlari bilinçlendiriyorsunuz emeginize saglik çok faydali bir yazi olmus.

  6. Osman

    17.08.2017 17:06:33

    15 yıl ve 3600 günü aynı işyerinde tamamlamak zorunluluğu yok.Sayın mali müşavirim,3600 gün şartı 4500 gün olmadı mı?Teşekkür ederim.

  7. Osman

    17.08.2017 17:06:31

    15 yıl ve 3600 günü aynı işyerinde tamamlamak zorunluluğu yok.Sayın mali müşavirim,3600 gün şartı 4500 gün olmadı mı?Teşekkür ederim.

  8. Yunus

    17.08.2017 13:41:08

    Çok teşekkürler çok güzel bir bilgi üstadım.

  9. Asuman çiftçi

    17.08.2017 13:32:05

    İşçilerimizin haklarından haberdar olması adına bu faydalı bilgiyi paylaştığınz için teşekkür ederiz.

  10. Gürkan

    17.08.2017 10:32:07

    Malesef ülkemizde bazi siyasal sebeblerden dolayi işçi ve işveren haklari konusunda eksiklikler var.Çok onemli bir konuya deginmissiniz.Bu konu hakkinda denetim yapilmadigi mevzuat hakkinda ve haklari konusunda isciler hep köle mantigi ile calistiriliyor.Umarim bu aciklamalariniz bir nebze olsun ise yarar toplumun bir kesimi icin.

  11. Abdulkerim can

    16.08.2017 14:50:44

    Sayın mali Müşavirim çok ilginç bir konu 15 yılda 3600 günü dolduran herkes alabiliyor mus ilk defa duydum eminim benim gibi bilmeyen çok kişi vardır. Teşekkürler

  12. Mahmut dogan

    16.08.2017 09:09:17

    abdurrahman bey bu guzel yazıyla bizi aydınlattınız.

  13. Serkan DAŞKAYA

    16.08.2017 08:25:49

    Abi eline sağlık yerinde ve açıklayıcı bir paylaşımda bulunup hassas bir noktaya parmak basmışsın ne yazık ki çalışanlarımızın çoğu haklarını bilmiyor bu bir arkadaşımızın da dediği gibi sokağa çıkıp hak aramakla değil bilgi alışverişi ile çözülecek bir sorun bu tarz açıklayıcı paylaşımlar yaparak bizleri bilgilendirdiğin için candan tebrik ederim abi devamını bekliyoruz

  14. Serkan DAŞKAYA

    16.08.2017 06:12:41

    Abi eline sağlık yerinde ve açıklayıcı bir paylaşımda bulunup hassas bir noktaya parmak basmışsın ne yazık ki çalışanlarımızın çoğu haklarını bilmiyor bu bir arkadaşımızın da dediği gibi sokağa çıkıp hak aramakla değil bilgi alışverişi ile çözülecek bir sorun bu tarz açıklayıcı paylaşımlar yaparak bizleri bilgilendirdiğin için candan tebrik ederim abi devamını bekliyoruz

  15. Abdurrahman daşkaya

    15.08.2017 21:38:31

    Değerli okuyucularım 15 yıl içinde 3600 gün dolduran ve en son çalıştığı is yerinde 1 yılını dolduran herkes kendi isteği ile işten çıksa bile kıdem tazminatı alabilir.ilk iş bağlı bulunduğu sgk kurumuna gidip Tazminat alabilir evragi istemek.Zaten sgk sistemden bakıp ona göre size evrak verecektir.Yada hakedilemiş ise evrak vermeyecektir. Herkese ayrı ayrı cevap veremedigimden dolayı üzgünüm

  16. Burak

    15.08.2017 14:54:46

    Çok ilginç ve çok değerli bir bilgi okurken hem hayret hemde heyecan duygularımı gizleyemedim. 3600 pirim gün sayısıyla kıdem tazminatı alabileceğimizin farkındalığına sahip değildim benim gibi bu konuya vakıf olmayan binlerce çalışan ve işveren bulunuyor, buradan yazınızı okuyan bütün işçi ve işveren arkadaşlardan bu yazıyı paylaşmasını istiyorum herkesin bu değerli bilgie sahip olması umuduyla tekrardan çok teşekkürler sayın Abdurrahman Daşkaya. Yeni yazılarınızla bizi tekrardan aydınlatmanız dileğiyle.

  17. Emre güney

    15.08.2017 14:54:45

    Konuşulanlar sadece tazminatımı alabilir miyim..her çalışanın isterse bir gün çalışmış olsa dahi ve kendi isteği ile işten ayrılan her türlü tazminatını alır ve bütün tazminatlar devlet güvencesinde olacak diye bir yasa hazırlandı.ama bu yasa hiç konuşulmuyor ve sümen altı yapıldı.patronlar bastırdı çalışan ezildi yok sayıldı.sizler asıl bunu konuşun ve tartışın.neden bu yasa bir an önce yürürlüğe girmiyor.sokakta işyerinde fabrikada mecliste biraz eylem yapın ve ses getirin.bu köşelerde yazmakla olmuyor..

  18. Levent

    15.08.2017 00:17:17

    15 yıl sigortalı 3600 gün primi olan her kez kıdem tazminatını alır. Kı kıdem tazminatınızı ala bilmek için bulunduğunuz ilde sgk müdürlüğüne giderek kıdem tazminatını alır yazısı aldıktan sonra istifa edin bu yazıyıda istifanız ile birlikte iş verene verin

  19. Tansel Bilgin

    14.08.2017 22:42:10

    7 yıl çalıştığım akellojistik firmasından işin sona ermesi olarak çıkışın verildi avukat tutacak param yok ihtar çektim karşı tarafta muhatap yok lütfen yardım

  20. Mehmet

    14.08.2017 22:38:20

    7 yıldır ayniyerdeyim 3600 doldurmadim Tazminatimi alabilirmiyim

  21. Yalçın

    14.08.2017 22:00:27

    Sorular sorular adam akıllı yazmış. Daha ne soruyorsun. 15 yıl çalış 3600 doldur.yada 25 yıl çalış istenen pirimi doldur sgk yazıyı al noterde tastiklet faxla bitti artık işsizsin. Hayırlı olsun☺

  22. Abuzer

    14.08.2017 21:24:48

    Kanunda bir madde daha var oda iş kanunundaki fazla çalışma yılda 270 saatten fazl mesainiz var ise tek tarflı Avukatın yardımı ile boterden iş feshi gönderebilirsiniz.

  23. Özcan

    14.08.2017 16:50:26

    Sigorta başlangıcım 2003 10 senedir aynı şirkette çalışıyorum pirimim 4400 ve işten ayrılmak istiyorum tazminatımı alabilirmiyim ve alabilmem için ne yapmalıyım

  24. zafer Yavuz

    14.08.2017 15:01:50

    İstifa ederken ben bu yasadan haberim yoktu ailevî sebeblerden dolayı istifa ettim. Bu yasadan faydalanabilirsiniz. Aynı işyerinde 17 sene çalıştım. 1999 dan önce ise basladim.

  25. Sinan

    14.08.2017 14:15:05

    Selamun aleykum 13 yillik isciyim ve ben bir is yerinde 10 senedir calisiyorum ve sigorta gün sayım 4150 isten kendi isteğim ile çıksam tazminat alabilirmiyim ayrılık sebebi geçim sıkıntısı ve evlenecegim icin başka bir şehirde yeni bir hayat kuracağım için işten ke di isteğim ile ayrilicam tazminatimı alabilirmiyim?

  26. Can

    14.08.2017 12:54:04

    Çok saçma işveren asla çıkartmaz yıldırır istifa ettirir.bide 1999 yasası 2002 çıkmış kimse bilmiyor. Kademe kademe oldu.yoksa 2000 girişli biri bir yıl yüzünden 25 yıl çalışması lazım.1999 olan 15 yıl.bir yıl yüzünden 10 yıl fazla çalışması lazım mantık varmı

  27. Ferhat

    14.08.2017 11:14:08

    Benim 4100 günüm var ama giriş 2002 alabilirmiyim

  28. Misafir

    14.08.2017 00:59:20

    Peki uzun tutukluk halinde olanlar nasıl yol izlemeli

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>