Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

SAHİP ÇIKMAZSAN “GEZER”

Murat Çetin yazdı...

 

SESLİ MAKALE 

Malatya siyasi hayatının dünkü bomba haberinde, Prof. Dr. İbrahim Gezer'in ismi vardı.

Şöyle ki;

Eski Başbakan Yardımcılarından Ali Babacan tarafından kuruluş çalışmaları yapılan partinin dilekçesi, dün İçişleri Bakanlığı'na verildi. Söz konusu partinin kurucular kurulu listesinde, Prof. Dr. İbrahim Gezer'in isminin bulunmasını, “Yanlış” , “İhanet” ve hatta “vizyonsuzluk” şeklinde okuyanlar; Malatya'da had safhada..

Mamafih,

Ben buradan AK Partili yetkililere seslenmek istiyorum:

Eğer siz il başkanı ararken “vizyon” odaklı olsaydınız,

Belediye başkanı seçerken  “liyakati” merkeze oturtsaydınız

ve

Milletvekili tercihi yaparken “Akademik alt yapıyı” önemsediğinizi gösterseydiniz,

İbrahim Gezer başka bir yere gitmezdi…

Not: Bugün seçim olsa, Akçadağlıların desteğiyle İbrahim Gezer vekil olur ve AK Parti'nin vekil sayısı üçe düşerdi.

YA MEŞALE 3'E BÖLÜNDÜ? YA DA!..
Biz Malatyalıların yıllardır gündeminde yer tutan Meşale Vakfı, hali hazırda üç partide de temsil ediliyor. AK Parti'deki mevcut Meşaleciler, malum-u i'lam nevinden.. Mehmet Koç ise Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi il başkanı oldu. Prof. Dr. İbrahim Gezer'in, Ali Babacan'ın partisinde yer alması, akla şu soruyu getirdi: Meşale vakfı üçe mi bölündü? 

KEŞKE HAKLI ÇIKMASAYDIM…
Hani derler ya, “Eğer ile meğer evlenmiş, keşke diye bir çocukları olmuş”.

Bizimki de böyle oldu.

Şöyle ki;

Geçen hafta TBMM'de biri dizi ziyaret yaptım. Ziyaretlerim arasında, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu da vardı.
Kendisine şöyle bir söz arz ettim: “Sayın Vekilim, Yeni Malatyaspor hepimizin ortak değeri, tüzel kişiliği ve şehrimizin en büyük aktivitesi. Sizin Yeni Malatyaspor hususundaki “hassasiyetinizi” de biliyorum. Elbette eleştirmeliyiz, fakat bu eleştirinin su-i istimal edilmesine de, asla müsaade etmemeliyiz

Bu sözlerime vekilimizin cevabı, “Buna asla müsaade etmem” şeklindeydi.

Geldiğimiz noktada hassasiyetimizdeki haklılık payımızın yüksekliği ortaya çıktı.


BEŞ SORUYA “TEK” CEVAP!

Sözün güzelliği kısalığındadır. O sebepten dolayı beş soruya, “tek” cevap vereceğim:

1
- Yeni Malatyaspor, hangi başkan döneminde 2. Lig'den 1. Lig'e çıktı?

2- Yeni Malatyaspor, hangi başkan döneminde 1. Lig'den Süper Lig'e çıktı?

3- Yeni Malatyaspor, hangi başkan döneminde UEFA'ya gitti?

4- Yeni Malatyaspor, hangi başkan döneminde standardı yüksek bir tesise kavuştu?

5- Yeni Malatyaspor'un hangi başkanı, namlunun ucundaki kör kurşuna hedef oldu?

Tek cevap: ADİL GEVREK

BUNLAR SAMİMİ DEĞİL!

Her şeyin “sağlamasını”, “etüdünü” ve “tahlilini” günümüzde yapmak mümkündür.

Hatta samimiyetin dahi...

Mesela:

-Yeni Malatyaspor'un maçlarında, “Adil Gevrek istifa…” diye bağıranlar.

-Sosyal Medya'da, “Takımın içini boşalttı…” diye yırtınanlar.

-Şehrimizi alakadar eden şu krizi görmezden gelerek “Filan kişi başkan olsun…” diye isim önerenler.

-Kısacası şu şehrin “Futbol sevgisini” mazi kabristanına defnetmek isteyenler.

Eğer sizin bağırmanız, yırtınmanız, önermeniz ve isteğiniz Yeni Malatyaspor'un aleyhine oluyorsa; Samimiyet tahliliniz “negatif”tir.


SİL GİTSİN!..

Eğer siz Malatya'dan çıkıp kendinizi ve ekonomik durumunuzu İstanbul'a giderek düzeltmişseniz, sizi eleştirmek isteyenler “Kimin oğlu” diyecektir.

Eğer siz Malatya'dan çıkıp organikliğinizi ve değerlerinizi muhafaza ederek ekonominizi geliştirmişseniz, sizi eleştirmek isteyenler “Vizyonsuz ve kıro…” diyecektir.

İşte bu kişiler, ne vatana, ne millete, ne de kendilerine faydalıdırlar. En iyisi siz bu kişileri hayatınızdan çıkararak, hafızanızdan “SİL”in.

ADİL GEVREK “DEPİK” Mİ ATTI?

Bana “Konyaspor maçı sonrası Adil Gevrek'in çıkışını nasıl değerlendiriyorsun?” diye soruyorlar..

Cevaben diyorum ki; “Eğer İhsan Koca 31 Mart yerel seçim öncesi, Yeşiltepe'de “Hırsız”  kelimesine sinirlenip ‘…İspatlamayan, namussuzdur, şerefsizdir, haysiyetsizdir' derken haklıysa; Adil Gevrek de aynı ithama maruz kalmaktan öte birde üzerine küfür işitiyorsa, arabadan inerek tepki gösterip “Depik” atmakta haklıdır.”


AKIL TUTULMASI DEĞİL GÜÇ ZEHİRLENMESİ...

Terör örgütü FETÖ ile 2002 yılından bu yana “ilmi” mücadele içindeyim. 2007 yılında Azerbaycan'da bulunan “Hüner Meydani” ve “Yeniçağ” gazetelerinde yine bu örgüt hakkında yazılar yazdım. Nihayetinde ise “Sabah Gazetesi”ndeki Nazif Karaman ile birlikte çalıştığımız haberle, terör örgütü FETÖ'nün miadı doldu.

Fakat kafama takılan bir soru vardı. Bu soruyu Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesi Hamit Kocabey'e sordum.

işte aldığım cevap:

Soru:

-2002'den beri FETÖ ile ilmi olarak mücadele ediyorum... Her şeyi planlayarak kumpas kuran FETÖ, “Hanifi Avcı” ve “Tahşiye kumpası” davasında arkasında iz bıraktı. Burada akıl tutulması mı vardı??

Cevap:

-Biz buna “güç zehirlenmesi” desek daha doğru olur. Çünkü her şeyi ele geçirdiler. Bir örnek veriyorum... 550 havacı kurmay subayın 530'u, 72 generalin 64'ü, 1.200 pilottan 920'si ihraç edilmiş. Zaten her şeyi ele geçirmişler! Bu da ciddi bir güç zehirlenmesi. Kendilerinde hükümeti düşürme cesareti dahi bulabiliyorlar. O da olmayınca darbe yapıyorlar!..

BİR İHTAR, BİR İKAZ:

MEVLİD DOĞUMDUR, ÖLÜM GÜNÜNDE OKUTULMAZ!

İSMİN DEĞİŞMESİ, MÜSEMMAYI DEĞİŞTİRMEZ!

Ulemanın ıstılahında ‘mevlid' doğum, bahusus Hazret-i Peygamber (asm) doğumu anlamında kullanıldığı halde, günümüz insanları ise, bunu ölen kişinin 3'ünde, 7'sinde, 40'ında veya sene-i devriyesinde halkı toplamak ve ziyafetler vermek manasına anlamaktadır.

Bu yanlıştır!

Ulemayı İslam, evvelkini Peygamberimizin (asm)  doğum gününde ve sair doğum, düğün, sünnet gibi; sürür ve ferah günlerinde okunmasını müstahsen bir adet-i İslamiye saydıkları halde, ölüm gibi hüzün zamanlarında okunmasını ise bid'a-yı kabiha olarak nitelendirmişlerdir. Bundan dolayı , ölen kişi için toplanmak ve merasim tertip etmek haramdır. Bid'a-yı kabiha olan ölen kişi için toplanmak haram olduğu gibi, adına ‘mevlid' demek hükmü değiştirmez. Çünkü bu mevlid değil, memattır. İsmin değişmesi, müsemmayı değiştirmez.

Müstahsen olan mevlid adeti ta ilk çıktığı zamandan, Cumhuriyet dönemine gelinceye kadar sadece Peygamberimizin (asm)  mevlid gününde ve miraç gününde ve sair ferah günlerde okunurken; Türkiye'de ezan-ı Muhammed (asm)'i  ve sair ibadetler yasaklandığı zamanda; insanlar cenazelerinde yapacak bir şey bulamayınca, bu mevlid-i, ölümlerde okumayı adet etmişlerdir. Onun için bu konuyu, sonradan çıkan bu adete göre mütalaa etmek yanlıştır.

 Mevlid'in nerede okunacağıyla ilgili Bediüzzaman hazretlerinin söylediği şu söz, bu konuyu açıkça beyan etmektedir: “... ne kadar zevkli, fahrli, nurlu, neş'eli, hayırlı bir müsamere-i ulviye-i diniye olduğunu anla...” RN-Mektubat/308

Bediüzzaman bu ifadesiyle mevlidin zevkli, neşeli bir ‘müsamere' olduğunu beyan etmekle; zevkli ve neşeli münasebetlerle okunacağını, ölüm gibi hüzünlü ve yaslı zamanlarda okunmayacağını ifade ediyor.

Ölüm gününde müsamere (tiyatro) yapılır mı?

Bu hususta fıkıh kitaplarına müracaat edilebilir.

Selam ve dua ile

FiemanillahYORUMLAR

 1. Harun Tay

  11.03.2020 10:07:03

  1- En iyi oyuncuları gönderip kulüpsüz topcuyu kim aldı2- ghilerme transferinde hatırı sayılı büyükler araya girdi deyip oyuncu takımı caimayı siyasilere kim teslim etti 3- taraftar tepki gösterince yöneticilerle taraftara kim saldırdı4- futbol köyü projesi uğruna tekıma transfer yapmayı unutan kim ?

 2. Eser Hanbay

  11.03.2020 10:06:34

  Bizde inkar etmiyoruz yapılanları ama arkadaşım bu kadar olaylar oldu malatyamıza yapılan haksızlık , yapılan transferler gidenler çıkıpta bir basın açıklaması yapmadı kamuoyunu aydınlatmadı takım kötü gidiyor bunun sebebini açıklamadı bir özeleştiri yapamadı kimse malatyaspordan büyük değildir saygılar

 3. Ramazan Gülümoğlu

  11.03.2020 10:05:58

  6 bu sene küme düşersek peki adil başkan çıkardı düşürmek de onun hakkımı diyeceğiz mi

 4. Ergül Şahiner

  11.03.2020 10:05:24

  Simdi bu bir özürmü ikinci yarida as oyunculari sattin nasılsa ben cikarttim dusurebilrmiyim diyorsun buna hakinin oldugunu mu soyluyorsun

 5. Cebrail Avcı

  11.03.2020 10:04:59

  iki ay önce bunları yazsaydın alkışlardım. Ama şimdi başka bir hikaye yazılıyor.

 6. Aykut Gunata

  11.03.2020 10:04:33

  1.Ben ne zaman doğdum??2.Ben ne zaman ilkokula gittim??3.Ben ne zaman ortaokula gittim??4.Ben ne zaman liseye gittim??5.Ben ne zaman üniversiteye gittimTEK CEVAP: Babam zamanında Ama şimdi babam yok Rahmetli oldu Umarım anladınnnn

 7. Ahmet Erol

  11.03.2020 10:03:35

  O kişide madem o kadar liyakatlıydıda o şerefsizin yanında ne işi var masal anlatmayın bu tipleride cilalamayın yemezlerMesela ben Reis sevdalısıyım bana trilyonları verseler chpkk da davuloğlunda ,papacanda , ip te siyaset yapmazdım Allah dergahına koymasın yalan söyleyeni

 8. İsrafil Çetinkaya

  11.03.2020 10:03:10

  İbrahim gezer i neyle suçlayacaktınız,Akparti il başkanına bugün ulasamiyorsunuz yarın vatandaş soracak

 9. Nedim Oguz

  11.03.2020 10:02:46

  Liyakat kendini bir vizyon ortaya koyarak ispatlamakdır. Unvanların liyakat esaslarına göre verilmediğini bildiğimiz bu Ülkede isminin önüne konulan prof unvanı sahibi nice kişilerin siyasette bir vizyon ortaya koymada eriyip gittiklerini bildiğimiz halde soz konusu kisinin hangi liyakatindan hangi vizyonundan bahsediyorsunuz.!

 10. Ahmet Duran Aydın

  11.03.2020 10:02:21

  Tencere kapağını bulmuştur herşey aslına döner kışı nereye layıksa oraya gider görev verilmedi diye başka yere giden yarın daha büyük görev ve menfaat verildiğinde gözümüzün yaşına bakmadan bizi ülkemiz ile beraber satar.Allah müslümanlara feraset versin ne hikmetse çok okuyanlarla çok zenginleri tatmin etmek gururunu kibirini kırmak zor olmuş istisnaları doğru olanları kastetmiyorum tabiki kökten öyle olsa Allah korusun bittik demektir

 11. Ahmet Aygün

  11.03.2020 10:01:51

  Akçadağlı kardeşlerimiz işini bilir,kime niye oy vereceğini bilir .Hop diye gidenin arkasından gitmez,Büyük resmî okuma basireti yüksektir.

 12. Abuzer

  11.03.2020 09:28:20

  Küçük insanlar Kişileri,Normal İnsanlar Olayları,Büyük İnsanlar Fikirleri Tartışırlar.Yorum yapmaya bile değmez bir yazı.(Eğer doğru sözlülerden iseniz, delilinizi getirin.) Neml Suresi . 64. Ayet

 13. Çırmıktılı

  10.03.2020 21:06:04

  Bilsam bu kadar farklı düşünceye, partiye mensup adamı barındırabiliyorsa helal olsun. Kimse kimsenin aklını cebine koymuyor demektir. Kimsenin arka bahçesi değil demektir. Böyleyse ve ayakta durabiliyorsa tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.

 14. ADİL BAŞKANA....

  10.03.2020 17:17:44

  ADİL GEVREK EN YAKININDA OLUP BU İŞİN ALTINDAN ÇIKABİLECEK KİŞİLERİN PEŞİNİ BIRAKMASIN. EĞER ŞİKAYETÇİ OLURSA. EMNİYET. ÇORAP SÖKÜĞÜ HEPİSİNİ TEK BULUR. DÖRT DÖRTLÜK BİR EMNİYET MÜDÜRÜ VAR BU ŞEHİRDE. BU SALDIRI ORGANİZE Mİ YADA FERDİ Mİ ORTAYA ÇIKARIR. ANCAK ADİL GEVREKİN DİK DURUP SONUNA KADAR ŞİKAYETÇİ OLMASI GEREKİR

 15. mevlit sorunu

  10.03.2020 17:14:52

  Allah sizden razı olsun. inanın malatyadan başlayan mevilt akımı tüm türkiyeyi sardı. inşallah bu yazınız etkisini gösteririr bu adet stkların ve müftülüğün desteğiyle ortadan kalkar. yoksa nice insanlar mağdur olacak.bankadan faizle para çekip mevlit OKUTAN MI. YOKSA SIRF MAHALLE BASKISINDAN MEVLİT OKUTANMI YA DA YİEYCEK EKMEĞİ OLMAYIP MEVLİT OKUTANMI DERSİN. KALEMİNİZE SAĞLIK MURAT BEY

 16. aniliz

  10.03.2020 17:10:08

  yine farklı konular, yine başarılı ve yerinde değerlendirme. akçadağ kendine oy verdi milletvekili seçimlerinde yine aynısı olursa akçadağ ilk defa eski gücüne döner. İbrahim gezere sadece akçadağdan değil toplumun her kesiminden, malatyanının genelinden sevgi ve sempati var. insanlarda İbrahim gezerin haksızlığa uğradığı algısı yüksek. bu da onu şanslı hale getiriyor. milletvekili olması sürpriz değil ancak partisinin durumunuda bekleyip görmek lazım.

 17. Turan

  10.03.2020 17:05:50

  Sorduğun 5 soruya da cevabım Ahmet Çakır başkan. Malatyasporun başarısının arkasındaki en önemli etkenlerden biri Ahmet Çakır ve Belediyenin katkılarıydı. Ahmet Çakırdan sonra belediye desteğini çekti ve malatya spor bu hale geldi.

 18. saliha

  10.03.2020 15:56:31

  İbrahim GEZER hocamızın kıymetini bilmediler nerde tecrübesiz , liyakatsiz insanlar varsa aday yaptılar. Ama Akçadağ ve Arapgir bu oyunu bozdu. Yapılacak ilk seçimde güç zehirlenmesi yaşayanlar boylarının ölçüsünü alacaklardır.

 19. Mahmut Erek

  10.03.2020 13:08:23

  Feto yapılandırma 3

 20. Nedim Oğuz

  10.03.2020 13:04:23

  Kendi varlıklarını toplumdan kanıtlayamamış kişilerin böyle yerleri basamak yaparak kendilerine kariyer kazanmanın adıdır bu.

 21. Mertcan Erten

  10.03.2020 13:01:05

  Ya bunlar ailesine sahip olabiliyorlarmi nasil turkiyeye sahip olacak davut oglu sen nerde yasiyordun seni buraya kim getirdi seni kim tanitti bu ulkeye ben akp deyilim seni parlatan bir insan seni karanlikta burakmayi iyi bilir

 22. Mehmet Demir

  10.03.2020 12:57:12

  Yok kimsenin bölündüğü yok, yolda geçen,her selam vereni meşaleci görmek gazeteciliğe ve haberin doğruluğuna yakışmaz , Mehmet koç abimiz Malatya'nın her kesimin sevdiği bir insandır meşale ile alakası yoktur ,kamuoyunu yanlış yönlendirme bu hem meşale için hemde Mehmet abiye haksızlıktır

 23. Yasemin

  10.03.2020 12:53:15

  son bölümde halk tarafından doğru bilinen yanlışlar var ama o yanlışlar hayatımızdan bir anda çıkacak gibi de görünmüyor. Öyle ki şimdi tazelerde yemek vermeyenleri kınıyorlar. Malatya'da babalarının ya da annelerinin arkasından millete doğru dürüst bir yemek verilmedi diyorlar maalesef:)

 24. Mustafa

  10.03.2020 12:35:48

  Adil Gevrek in bașarısı ortada,çok güzel ișler ortaya çıkardı;ancak bir șeyler yanlıș gitmiș olsa gerekki takım șuan yerlerde,inșaallah tekrar bașarı elde edilir..Liyakatsızlık terör kadar tehlikeli bir konudur.Liyakatın oldugu yerde razı olma vardır kabullenme vardır;eğer yoksa güvensizlik umutsuzluk vardīr..

 25. Kerem

  10.03.2020 12:25:34

  Taraftarlar olarak Başkanımızın yanındayız ve bu alçak saldırıyı asla kabul etmiyoruz.

 26. Hikmet

  10.03.2020 12:24:57

  Sayın yazar yine ne yapıp edip Koca'ya nasihatta bulunmuşsunuz.Fevri hareket ettiğini hatırlamış oldu. İkisi birbirinden çok farklı. Koca olsa bırakın depik atmayı ya benimsin ya toprağın deyip adamları o sinirle yerle bir edebilirdi.

 27. Mert Taner

  10.03.2020 12:22:09

  Saldırı sırasında ağza alınmayacak küfürler yapıldı. Küfür etmek hiçbir gence yakışmaz. Bu insanlar yarın yeni nesli böyle mi yetiştirecekler? Utanılacak bir tabloydu. Yazıklar olsun

 28. Mete

  10.03.2020 12:20:05

  Adil Başkan taraftarın yanında. Yapmış olduğun çalışmaları ve hizmetleri inkar edenler utansın

 29. İlhan

  10.03.2020 12:19:21

  BİR İHTAR, BİR İKAZ bölümünde halk tarafından bilinmeyen veya yanlış bilinen konulara temas etmişsiniz. Ama bu konuda yeterince bilinçlendirilmiyoruz. Mesela camilerde hutbelerde bu konuların daha fazla dile getirilmesi gerekmez mi? Öyle bir toplumda yaşıyoruz ki cenazesi olan evde yemek verilmemesi ayıplanıyor. Bırakın yemek verilmemesini hizmette bile kusur aranıyor. Bunların önüne nasıl geçilebilir bu konuda yetkililerin büyük ve kapsamlı bir çalışma yapması şart.

 30. Metin

  10.03.2020 12:16:13

  İbrahim Gezer Malatya için büyük bir değer. Ancak Ak Parti yapmış olduğu ehliyet ve liyakat vurgusuna ters yönde tavırlar sergiliyor. Bu durum da oy kaybına neden oluyor. İbrahim Gezer'in bugün başka partide olması Ak Partinin başarısızlığını gözler önüne serdi. Dediğiniz gibi seçim olsa oy kaybedeceği de aşikar

 31. Ali

  10.03.2020 12:10:04

  Şöyle de bir tezat var. Yapılan çalışmaları 5 soru şeklinde yazmışsınız. Bu Gevrek'in yaptığı çalışmaların bir özeti gibi olmuş.. Ancak bir gerçek var ki ortada. Adil Başkan başarılı olduğu dönemlerde bile eleştiriliyordu. O yüzden eleştiri yapılırken de dikkat edlmesi gerekiyor. Sırf eleştirmek için de gereksiz ve yersiz yorumlar yapılmamalı. Yani başkan Gevrek bazı kesime ağzıyla kuş tutsa da yaranamıyor. O yüzden kendisini savunmasını da haklı bir davranış olarak değerlendiriyorum.

 32. Hasan

  10.03.2020 12:07:09

  Adil Gevrek'e büyük haksızlık yapıldı. Malatya'da birkaç tetikçi amacına ulaştığını zannediyor ama taraftarlar Gevrek'in yanından... Kendi menfaatlerini şehrin ve takımın menfaatleri üzerinde tutan insanlar var. Ulusal medyada yer alan o görüntüler Malatya'ya hiç yakışmadı.

 33. Ahmet

  10.03.2020 11:55:49

  Malatyaspor ortak değerimiz evet son dönemde alınan olumsuz sonuçlar bu takıma gönül vermiş taraftarı üzmüş ve germiş olabilir fakat futbolda kazanmak kadar kaybetmekte oyunun içinde olan sonuçlar ahde vefa adına başkana ve takıma sahip çıkmak efdal olan zira 2-3 maç kazansa bu gerginlik sona erecek ve herkes rahatlayacak ben takım adına ümitvar olacağım.

 34. Mehmet Ünal

  10.03.2020 11:35:15

  Murat her konu harika zevkle okudum. Ak Parti nereye gidiyor. Sayın Cumhur başkanının etrafını yalakalar sarmışlar. Hep Prof Prof yapıyorlar. İyi yetişmiş insanlar alan açılmadığı İÇİN kaçıyorlar. Parti cahilleştirme. Eleştiri bitti. Hele kibirli belediye başkanları ve onların yağcılarıda halkı küstürüyor. Malatya spor bizim oyuncağımız elimizden almasınlar. Orasında cahilleşmesin. Saygılarımla.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>