Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Selahattin Gürkan’ı kimseye yedirmeyeceğiz...

Timur İnce yazdı...

 

Sesli Makale

Yazıma kısa bir anekdotla başlamak istiyorum. Yıl 1938, Türkiye Kurtuluş Savaşının yaralarını yeni sarmış; dönemin yöneticileri ise millete hizmet götürmek için yeni yeni çareler aramaktadırlar. İsmet İnönü kazma kürekle tüm ülkede yol yapılamayacağını anlar ve bir dozer alınması gerektiğini düşünür. Bu yüzden İtalya'ya bir heyet gönderilir ve “Paramız yok, ne yapıp edip bir dozer almadan gelmeyin” diye heyet tembihlenir.

Bu esnada 19 Nisan 1938'de Kırşehir Kaman'da meydana gelen 6.8 şiddetinde ki depremle yakından ilgilenen Başbakan Celal Bayar'ın yardımcısı ve Dâhiliye Vekili Şükrü Kaya heyetin başı olarak görevlendiriliyor. İlk olarak İtalya'da FIAT markasıyla görüşmeye başlayan Şükrü Kaya yanında getirdiği deprem acısıyla kara kara düşünür. “Bu gavur milleti parayı almadan dozer vermez bize” diye iç geçirirken aklına aniden parlak bir fikir gelir. Bize bir dozer satın, paramız yok lakin Ege yöresinde yetişen çok kıymetli kuru incir ve çekirdeksiz üzümümüz var. Her yıl peyderpey paranız kadar size bunlardan veririz denilince İtalyanların gözü fal taşı gibi açılır. Ayağa gelmiş bu fırsatı hiç kaçırırlar mı? Kuru incir ve kuru üzüm sözünü duyan İtalyanlar “bir değil gelin size iki dozer verelim” teklifinde bulunmaları da işin çabası. Parasız, pulsuz halde bir dozer almaya giden heyet iki dozerle Türkiye'ye döner. Şimdi bu anekdotu neden anlattığıma gelince; o günün yöneticileri ile bu günün plase mayor/menagerleri arasında vicdanınız ve beyninizde -objektif- kısa bir kıyaslama yapmanız için. 

Kıyaslamayı yaptıysanız asıl konumuza dönebiliriz. Bizim şehrimiz, Malatya'mız, doğup büyüdüğümüz yerler, Seyit Battalgazi'nin destan şehri, Danışment'lilerin başkenti, Özal'ın gözbebeği kent borç batağında olduğuna…  Malatya gibi orta segment bir Anadolu kentinin şahsi borcu dudak uçuklatıyor. 

“1 milyar 778 milyon TL”

Eski parayla: 1 katrilyon 778 trilyon lira

Tam olarak: 1 KATRİLYON 778 TRİLYON 257 MİLYAR  657 MİLYON 23 BİN LİRA…

Kaba taslak bir hesapla daha iyi anlayabilmeniz için 2 katrilyon'a yakın bir borcu var şu an Malatya Büyükşehir Belediyesinin. 15 Nisan 2019 Pazartesi günü Selahattin Gürkan Başkanlığında gerçekleşen Malatya Büyükşehir belediyesi ilk meclis toplantısında açıklanan borç miktarı bu şekilde... 

Hangi kozmopolittik neon üs Malatya'ya dahil edildi diye sorarsanız cevabını hemen vereyim. Fahri Kayahan'a şatafatlı bir kanal açtırma haricinde hiç bir şey…

İki dönem belediye başkanlığı yapmış ve şu an AK Parti Malatya milletvekili Ahmet Çakır ile Hacı Uğur Polat dönemlerine ait bir borçtan bahsediyoruz. 

Bu parayla neler yapılır gelin hep beraber inceleyelim. 

Tam donanımlı, alt yapısından, parkları, havuzu, engelli parkuru, sosyal tesisleri, depreme dayanıklı 1000-1500 konut, aklınıza gelen tüm imkan ve yaşam olanaklarına sahip, modern şekilde dizayn edilmiş 6 ilçe sıfırdan inşa edilebilir.

Asrın projesi tüp geçit Marmaray'ın maliyetinin tam olarak yarısını karşılayabilecek bir meblağ. Yani bir o kadar daha üzerine koyduğunuzda ikinci bir tüp geçit projesini rahatlıkla hayata geçirebilirsiniz. 

Bu da dünyaya kapak olurdu!

Büyük tartışmalara yol açan üçüncü köprü gibi dördüncü bir köprü daha rahatlıkla bu miktar parayla boğazın bir yakasından diğer yakasına bağlanırdı.

İsmet İnönü zamanında Türkiye'nin 5 yıllık kuru incir ve kuru üzüm karşılığında alınmış FIAT marka, günümüzde benzeri CATSAMSUNGDAIHATSUKOMATSU marka dozerlerden 2000 adet satın alıp kenara koyabilirsiniz.

 Keş para çünkü, adamların önüne bu parayı atarsan vallahi elinizi de öper, ayağınızı da…

25 bin seyirci kapasiteli yeni yapılan Malatya stadyumun proje maliyeti 78 milyon TL. 100 milyon bile değil. Tertemiz aynısından 20 benzeri stat…

Açlık, yoksulluk, asgari ücretle zar zor geçinen binlerce aileye iş, aş, yüksek standartlara sahip bir hayat…

Bir o kadar okul, yüzlerce yataklı hastaneler, yeni üniversite, havaalanı, duble yollar, son model köprüler, aklınıza ne gelirse bu yekûn miktarla yapmak mümkündü. 

Ama para yok!

Sorsan “hizmet yaptık” diye nara atacak birileri. Huhuuu! Hizmet nerde? İnek içti, inek nerde, dağa kaçtı, dağ yandı bitti kül oldu misali!

Ahmet Çakır borçla ilgili yaptığı konuşmasında, demiş ki; “Çok art niyetli insanların olduğu, birilerinin kullandığı, birilerinin tetikçi olarak kullandığı, yönlendirilen, ölçüyü kaçıran, bizlere karşı iftira atan, çamur atan kişiler var. Normalde bizim bu sorulara cevap bile vermememiz gerekir, bırakıp çıkmışız, gitmişiz. Seçim sürecinde de biz belediye ile ilgili yaptığımız, iş, hizmet ve çalışmaları hiç anlatmadık. Biz dedik ki, yapacağımızı yaptık, takdir hemşerilerimizindir, vatandaşımızındır. Buralar gelip geçici yerler. Biz görevimizi tamamladık, bundan sonraki arkadaşlarımız nasıl hizmet eder bize ne düşerse biz onların yanında olacağız. Son günlerde sosyal medyada akıl almayacak türden iftira, çamur, yalan kampanyası var. Belki ruh hali bozuk olanlar var ama doğru olanların da kafası karışıyor” şeklinde konuşmuş. 

Gördünüz mü? suçlu yine fakir fukara halk oldu.. Bu kadar borç neden ve nasıl yapıldı diye soran herkes tetikçi, birilerinin maşası, art niyetli, kullanılan, iftiracı, çamur atan birileri Ahmet Çakır'a göre. 

Aslında kimsenin bir şey dediği yok. Selahattin Gürkan Başkanlığında yapılan ilk toplantıda sadece dile getirildi o kadar. Borcu açıklayan Selahattin Gürkan kendisi olduğuna göre algı mı yapmış oluyor? Tetikçi mi, kime iftira atmış, çıkmış aslan gibi Belediyemizin borcu bu kadar, “kamuoyu bilginize…” demiş. Neden yalan söylesin?

Bence asıl ruh hali bozuk olanlar Malatya gibi bir kente bilinçsizce yükledikleri borç miktarının muhataplarıdır. Sayın vekilim; ki ben Malatya'ya daima metropol bir köy diyorum. İnsanımız “Metropol bir köye ne yapıldı da 2 katrilyona yakın bir borç bırakıldısorusunu sormasın mı? Diyorsunuz.. Ne yapalım yani her şeyi sineye çekip bekleyelim mi, sırf adınıza arz-ı endam helalsızlık gelmesin diye bu millet ne kadar daha sıkacak bağırsaklarının kemerini? Borç ödenecek diye hizmet yoksunu kalacak insanlara nasıl bir öneri sunmayı düşünüyorsunuz? Bize iftira atıyorlar demekle kapatılacak bir konu değil ki. Binlerce tüyü bitmemiş yetimin hakkı var içinde. Malatya milletvekili olarak siz ne diyorsunuz bu işe? “Sıkıntı yok” diyorsanız iyi herkes kimin boynuna!?.. 

Peki, Selahattin Gürkan'ın suçu ne? İflas etmiş bir kasayı teslim almakla bir-sıfır (1-0) görevine yenik başlamasının ileriki dönemlerde nasıl bir yönetimsel sorunsallığı meydana getireceğini sizden başkası bilmez. İlk dönem borç yapılandırılmasına ayıracak görevini. Belki performansını borç ödemeye ayıracağı için siyasi kariyeri düşecektir. Bir şekilde halkın gözünde ki prestiji zedelenir demektir…

Selahattin Gürkan'ı halkın gözünden düşürmek için kirli bir siyasi taktik olmasın mı bu?.. “Bak geldi beceremedi” vasfına indirgemek için pis kokuların burnumuza geldiği tuhaf bir süreç sanki oluşturulmuş. Tüm bu entiljans hesapların çok iyi yapıldığı bilumum politik gerekçeler üzerinden Selahattin Gürkan'ı siyasi hayatından tasfiyeye götürecek tuzak bir AR-GE çalışması mı yoksa?

Çünkü Hacı Uğur Polat Büyükşehir belediye başkanı olduğun da borç 509 trilyon lira, yani henüz bir yıl daha dolmadan… 2018 Mayıs-2019 Nisan arası. 10 ay gibi bir zamanda ne yapıldı da borç oranı aniden 1.8 katrilyona damping yaptı sorusunun mantıken cevabı Selahattin Gürkan'ı siyasetten infaz etmek için bilinçli hazırlanmış bir programa işaret ediyor. Biz böyle anlıyoruz. 

Demek ki borç kasıtlı yapıldı. Yapıldıysa para nerde? Hangi şirketler üzerinden nereye aktarıldı? 509 trilyon lira borcun 10 ayda aniden 3 katı rakama ulaşmasında bir anormallik, menfi bir durumun olduğu ayan beyanken; gıkı çıkmasın istiyorsunuz kimsenin. 10 ayda 1.2 katrilyon para gerçekten nasıl buharlaştı? Merak ediyoruz. Büyük bir yolsuzluk mu var? ortada yada yeni bir Civan-Gate vakasıyla mı karşı karşıyayız. Allah aşkına bunu araştıracak bir yetkili, mahkeme, devletin savcısı, Sayıştay memuru yok mu bu ülkede?

Kimse kusura bakmasın. 

Zaten Selahattin Gürkan gelecek, dur kasayı boşaltalım ki geldiğinde eli kolu bağlı kalsın, hiç bir şey yapamazsın, çalışamasın” gibi siyasi ahlak ve davranıştan uzak bir projeye benziyor borcun hikayesi. 

Şubat 2019 sayımına göre Malatya nüfusu 797.000 Kişinin borç hane başına bölündüğünde şimdiden her bireyin 22 bin lira borçlu yaşamasına sebep olanların hesap vermek niyetlerinin olmadığı nüktesi de (gerçekten) çok önemli. 

Bu tür sorular tüm Malatyalıların kafasını meşgul ediyor. Malatyalılar 1.8 katrilyonun nereye harcandığını bilmek istiyor. Sorumluların tespit edilmesi, hesabının sorulması gerektiğini temenni ediyor. Şayet yapılan bu borç miktarı birilerinin yanına kâr kalırsa, hesap sorulmayacaksa demek ki ülkede bir şeyler bildiğimizin tersine işliyor.

Ülkede bir şeyler ters gitse dahi Malatya'da doğrusunu yapacağız biz. Allah güç kuvvet verdikçe daima doğruları yazacağız ve o doğruları sonuna kadar arkasında durmaya devam edeceğiz. 

Doğrusu da; Selahattin Gürkan'ı kimseye yedirmeyeceğiz. 

TİMUR İNCE YORUMLAR

 1. Fatma

  30.04.2019 18:02:29

  Adamlara bak hele, ne kadar da yüzsüz arsızlar, Malatya batmış bitmiş, borç batağında onlar çıkmış Bunlrı yazan yazara laf yetiştiriyorlar. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Pes doğrusu.....

 2. asli yarim

  30.04.2019 16:10:14

  selahattin gürkan onurlu şerefli bir belediye başkanıdır. kendisini tebrik ediyorum. evet başkanımızı yedirmeyeceğiz. bu kadar borcu yapanlar parayı nereye harcadı bende merak ediyorum.

 3. isimmisim yok

  30.04.2019 12:48:50

  battalgazi bdl. sinin borcunu da açıklasana ne kadar oldugunu personeline yaptığı haksızlıkları da anlat ne kadar kibirli biri olduğunu anlat zamanında cumhuriyet mitinglerine verdiği desteği eşinin add malatya maşkanı olduğunu , ak partiden aday gösterilmediği takdirde mhp den gireceğini aslında ülkücü kökenli olduğunu da yaz da malatya öğrensin .

 4. isimmisim yok

  30.04.2019 12:48:32

  yazar beg son zamanlarda selahattin gürkanı yere göğe sığdıramıyorsun . oysa borcun gerçek olmadığını sende adın gibi biliyorsundur algı operasyonu yapmanın gereği yok objektif bakan herkes bunu bilir. eski başkan açıklama yaptı çıkıp yalanladı mı ? hayır !gürkanın stratejisi bu sen bilmiyorsun ama ben biliyorum en iyi numarası senin gibi birkaç kalemşör tarafından yağlanıp ballanması özellikle gazetenizin yayın politikası gürkanın medyası gibi maşallah...hani 0 borçla bıraktığı

 5. CeM AĞAOĞLU

  30.04.2019 06:45:31

  İkinci konu ise henüz borç miktarı netlik kazanmamış iken kati rakamlarla dile getirip keskin cümleler kurmak ve bir önceki belediye başkanlarını suçlamak tarafsızlığınızı yitirmek olur. Acele etmemek gerek. Elbette ki karşılıksız borçlanmanın hesabı sorulacak. Naçizane fikrim şu zamanda aklı selim davranıp dile getirilen borç miktarı netlik kazanıncaya kadar beklemek gerek; bekleyelim ve görelim... Görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler.. selametle...

 6. CeM AĞAOĞLU

  30.04.2019 06:35:30

  Her kim ki bir haksızlık karşısında muhatabının kim olduğuna bakmaksızın gerçekleri dile getirebiliyor ise Rabbim ondan razı olsun. Ancak doğruluk payı olmasına rağmen katılmadığım konular da var. Birincisi varoş diye tabir edilen bir mahallede oturmama rağmen en ufak bir mesele de Fahri Kayahan bulvarının dile getirilmesine karşıyım. Evet gönül isterdi ki memleketimizin her köşesine aynı oranda hizmet sunulsun, ama ne acıdır ki hizmet konusunda hiç kimse adil olmuyor olamıyor. Temennimiz odur ki İnşallah yeni başkanımız bu minvalde hizmet ve hareket eder. Rabbim de muvaffak eyler..

 7. Eski kentin bekçisi

  29.04.2019 22:41:59

  Size tek soru soracam gürkan borcun 1.800 milyon tl açıkladı çakır 801 milyon diye açıklama yaptı, neden gürkan memuruna soruşturma açtı bunu neden sormuyorsun eli kalemi almışsın yalakalık yapıyorsun birazcık Allah korkun varsa kul hakkına girip insanlara iftira atmazsın, vesselam

 8. Selim Malatyalı

  29.04.2019 22:40:31

  İşin Özü;Yüce Allah cc Ne Diyor;Kulum Her şeyi Affederim.Kul Hakkını Asla!!!Çakır,Polat,Gürkan Kimki bu Milletin 1 kuruşuna helal getirmiş.Yandaşlara peşkeş çekmiş ise Helallik Almak Zorunda 797.000 Kişiden Nasıl Helallik alınır?onun şimdiden Allah yardımcısı Olsun.

 9. hamza

  29.04.2019 15:53:13

  yazar kardeş,sizlerin,memleketin sorunlarını adaletli ve objektif bir dille insanlara duyurmanız gerekir eğer öyle olmazsanız hemen akla gelecek ilk soru'kira bedelinizdir'üç günlük dünya menfaatı için hiç değmez,yazınızın her satırına cevap verilir ama bu benim sorunum değil fakat bir şey söylemden geçemeyeceğim,fahri kayahana birtek kanal yapıldı demişin galiba nikah sarayı çok küçük olduğu için gözünden kaçmış

 10. Malatya

  29.04.2019 12:24:18

  Yazar kendince güzel doldurma yazısı yazmışsın!!!git bi battalgazinin borcunu öğren hani battalgazinin borcu yoktu!!!osman güder açıkllama yapamaz çünki menfaat var!!! malayyanın 3 yılda komple ye yakın su şebekesi deişti senin o her bir borunun teki kaç para bilgin varmı???? Büyükşehir borcumun 1.7 katrilyon eski parayla olmadığını adım gibi eminim şişirme haber arkasından selahattin başkan bana yanlış bilgi beren personele işlem başlattım deyip topu taca attı selahattin başkan çok kurnaz bi siyasetçi reklamı şişirmeyi çok sever öğreneceksiniz

 11. orhan

  29.04.2019 11:50:08

  1.8 kattirilyonluk borçlanma karşılığı malatyaya ne hizmet yapıldı onun açıklanması lazım belediye bünyesinde kurulu yan şirketler kar ediyor ediyorsa nerede zarar ediyorsa vatandaşa amme hizmeti yapanlar hariç kapatın lütfen

 12. Serpil

  29.04.2019 10:55:39

  Ahmet Çakır en azından lütfedip bir açıklama yapma gereği duymuş, en kısa zamanda Hacı Uğur polat’ın Da açıklama yapması, bu borcun nereye kime ve nasıl yapıldığı konusunda kamuoyuna aydınlatacak bilgileri paylaşması önemlidir.

 13. Esma

  29.04.2019 10:43:05

  Malatya time tebrik ediyorum sizi. Malatya'da en çok köşe yazısı yazan en çok içi dolu konulara değinen bir site olmanız dolayısıyla sizi kutluyorum. İlkeli, objektif, tarafsız ve güvenilirliğinizi her zaman korumanız dileği ile...

 14. Aslıhan

  29.04.2019 10:40:23

  Onu bunu bilmem de dini Kur'an ve hadisten öğreneceğim gerçeğini bir kez daha gördüm. Kul hakkı olunca konu ne güzel de kazanın dibi sıyrılmış.

 15. Ali

  29.04.2019 10:37:51

  Cesaretinizden dolayı kutluyorum. 2 eksik bir fazla bile olsa konunun gündeme getirilmesi büyük önem teşkil ediyor. Kimse cesaret bile edemezken burada açık açık konuşuluyor. Aslında kimse töhmet altında da bırakılmıyor. Hesap ortada ancak karışık. Kimsenin kimseyi karaladığı yok. Açıklanan rakamlar zaten ortada. Halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerek.

 16. Kaleli

  29.04.2019 10:11:42

  Adamlar gerçekten iyi yemiş, yazdığın zamanda suçlusun. 2 katrilyon para nereye harcanmış. Birde orda çıkıp bunları hala savunanlar var. Yazık diyorum. Timur beyi cesaretinden ötürü kutlarım. Devamıda bekliyoruz.

 17. Mahmut

  29.04.2019 09:58:30

  10 ayda ödenek dışında 1.2 milyar lira borç yapan Hacı Uğur Polat'ın yolsuzluk yaptığını mı iddia ediyorsunuz.

 18. Ahmet

  29.04.2019 09:07:06

  Ne demek bırakmışız devretmişiz geçmişte kaldı... Sayın Çakır bu borcum muhatabı siz ve sayın Polattır yeri geldiğinde kalem kalem hesap vermelisiniz o parada herkesin hakkı var ve ben haksız borçlandığınız her bir kuruşu kimseye helal etmiyorum.

 19. Sezgin

  29.04.2019 08:59:27

  2. Az bir şey hakkaniyet endişeniz olsaydı; bu borcun kurumlara dağılımı ne? Ne kadarı eskiden devir alınan, ne kadarı bahsi geçenlerin dönemine ait, borçların vadeleri ne? Bu paralar hangi işlere harcanmış, harcamalar verimli mi? Karşı taraf ne diyor? Yok ama birilerini yedirmemeniz, birilerini de yemeniz lazım. Gazetecilerin görevi birilerini yedirip birilerini yedirmemek mi? Önce kendi işinizin hakkını verin beyler.

 20. Sezgin

  29.04.2019 08:59:11

  1. Hakikaten Çakır başkanın dediği gibi tetikçisiniz. Sanki gizlice borçlanılmış da yeni başkan gelmiş borcu faş etmiş. Borclanmanın mevzuatı nedir, nasıl yapılır, nasıl harcanır zerre merak ettiğiniz yok. 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu diye 2006'dan beri yürürlükte olan bir kanun var. Açın da bakın bir zahmet.

 21. Hasan Kızıltan

  29.04.2019 08:47:54

  Timurcuğum senin o yere göğe sığdıramayadığın başkan borcun 730 trilyon olduğunu adı gibi biliyor.Senin gibi palyaçoları tutmuş sallıyorda sallıyor.Tırnak ucu kadar gazetecilik onurun varsa Battalgazi Belediyesinde bıraktığı borcu ve büyükşehirde gerçek rakam olan (730 trilyon nu ) kıyaslarsın.O borçsuz belediye bıraktım diye hava basan başkanın ne kadar borç bıraktığını köşende takip edeceğim.şunu özellikle belirteyim o her gün iftiralar attığınız Ahmet Çakır varya onu bu şehir çok arayacak.

 22. baba

  29.04.2019 07:36:43

  Yazar hesap makinesi kullansın 1000-1500 daire yapılır diyor 10000 civarında olmalıydı. kişi başı rakama, hane başı deyip bunu 22 bin TL ye çeviriyor 2.250 TL olmalıydı. Okuyan kimsenin farketmemesi ayrı bir facia

 23. Ferhat

  28.04.2019 22:59:45

  Darbenin büyüğü Malatya'ya yapıldı belki de haberimiz olmadı. Konuya farklı bir yaklaşım olmuş. Ama dediğiniz gibi bilerek borç şişirildi ise kendilerini de riske atmaları çok mantığa uygun olmadı. Başkan Polat'ın 112 acil eylem planları diye var olan hizmetleri yada gereksiz maddeleri ekledikleri iddia ediliyor.

 24. Hikmet

  28.04.2019 22:57:03

  Sayın yazar Fahri Kayahan'a daha çok yatırım yapıldı çok güzel bir noktaya işaret etmişsiniz. Çakır'ın kenara çekilmesi abesle iştikal. Kim kime iftira attı? Halk mı? Daha düne kadar seçim öncesi saygıda kusur etmeyen Çakır, bugün milleti mi kastederek iftira atıyolar diyor? Açıklama yapılmalı?

 25. Ali

  28.04.2019 22:54:59

  Ortada yapılan hizmet bile yok. Yapılan tekrar beğenilmediği için bozulan yollar yeniden yapılan yollar var. Bu zincir böyle geldi gitti. Köstebek yuvası oldu Çakır'ın döneminde Maltya. Hacı Polat başkan Yeşilyurt Belediyesinin başındayken yollara asfalt dökmeden önce davul zurna çaldırıyordu. İşin gırgırıydı davul zurna çalacak ne vardı? Hizmet yapılmadığı halde yaygara koparıldı. İşte sonuç da bu

 26. Veli Er

  28.04.2019 22:51:47

  Herkes hayatı boyunca geçmişinden de sorumludur. Çakır Ak Partiden ayrılmış gibi konuşuyor. Hala bu partinin çatısı altındaysa bizden geçti diyerek, konu kapatılamaz. Bu hesabın detayları incelenip, ortaya atılan rakamların düzenlenmesine, Cemal Akın sonrası dönemden başlamak gerek. Biz bunun gerektiğine inanıyoruz vatandaş olarak.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>