Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

KARAKTERSİZLER...

Murat Çetin yazdı...

 

(Sesli makale)

Her gördüğünü “FETÖ'cü” olarak tasnif edenlere iki çift lafım olacak. “FETÖ” denilen belayla 2002 yılından bu yana mücadele etmeye çalışıyorum. FETÖ'nün başındaki hainin ipliğini pazara çıkarmak adına 2007 yılında, en güçlü oldukları ülkelerden biri olan Azerbaycan'daki “ Hüner Meydanı” ve “Yeni Çağ gazetelerinde bu yapının iç yüzünü “yazılarımla” anlatmaya çalışmıştım. FETÖ'yle mücadele konusunda bir nebze olsun “uzmanlığı” bulunan bir kardeşiniz olarak diyorum ki:

• FETÖ güçlü olduğunda FETÖ'cü,

• Solcular güçlü olduğunda Solcu,

• Kemalistler güçlü olduğunda Kemalist,

• Milliyetçiler güçlü olduğunda Milliyetçi olan,

 Aslında hiçbir şey olmayan karaktersizdir.

 

HIRSIZ MI? YOKSA GASPÇI MI?

“Hırsız” çaldığı malın başkasına ait olduğunu bildiği halde o malda tasarruf etmeye yeltenendir. “Gaspçı” ise, o malın bir başkasının değil de kendisinin olduğunu zan edendir. İslam hukukunda hırsızın eli, gaspçının ise eli ve bacağı “çapraz” kesilir. 

 SORUTemsil(!) ettiği kamu kurumunu yönetmeye liyakati olmayan malum şahısın, mezhepsiz eşinin hiç bir resmi “hüviyeti” olmamasına rağmen, bulunduğu makamda söz(!) sahibi yaptırıp, akabinde ise 7 sülalesini o kuruma doldurmaya yeltenmesi, hırsızlık mıdır yoksa gaspçılık mıdır?

 

HAİNİ “ÖNER”ENLER SÖZÜM SİZE…

 Bütün kamu kurum ve kuruluşlarına tavsiyemdir. Başkasına yar olmamış “Artık” misali bazı kişilerin vasf-ı mümeyyizi alem-i misalde  “Yılan”a benzer. Bunları boyayıp, cilalayıp size “ÖNER”diklerinde  “Oğlum bas git” deyin. Bunlar her ne kadar “EYYÜBİ” görünse de karakteri her an “hainlik”e müsaittir. Farklı sosyal medya hesapları açarak sağa sola saldıran “itler”i dikkate almayın! 

 

 DARISI DİĞER BELEDİYELERİN BAŞINA…

Önceki gün duyar duymaz “Bravo” dedim. Yeşilyurt Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çınar, bundan sonraki belediye ihalelerini canlı yayın ortamında yapacakmış. Belediye yönetimlerinin en çok “suçlandığı” bir konu olan ihale ortamının, canlı yayınlanması konusunu sonuna kadar destekliyor, Sayın Çınar'ın bu düşüncesini tebrik ediyorum. Darısı diğer belediyelerin başına…  

 

KANALİZASYON, İÇME SUYUNA KARIŞMAMIŞTIR!..

Bayram münasebetiyle geldiğimiz Malatya'da aile boyu rahatsızlandık. Doktor arkadaşımla hasbihal ederken kendisine “Galiba Malatya'nın suyundan oldu” şeklinde bir fikir beyan ettim. Doktor arkadaşımın cevabı, Malatya'nın bambaşka bir açısının resmini çizer nitelikteydi: “Malatya'nın hiçbir yerinde çalışma yok ki, kanalizasyon suya karışsın” 

 

YEĞEN'İN EHLİYETİ VE LİYAKATİ VAR MI?

Selahattin Gürkan ile röportaj yaptığımız da konu işe alınan yeğene gelince, iç dünyasını acizane şöyle okudum: “Bunlar var ya bunlar, namusluya namus dersi vermeye çalışan namussuzlara benziyor. Yaptıkları onca yanlışı bir yeğen ile manipüle etmeye çalışıyor.” 

İşte okuduğumun açılımı:

 
1- İşe alınan kişi Selahattin Gürkan'ın yeğeni değil, halasının torunuymuş.
2- Bu kişi ortalıkta işsiz güçsüz gezen biri de değilmiş. Bilakis Adana'da çok ünlü bir Alman firmasının bölge müdürlüğünü yapıyormuş. Orada aldığı maaşın da 3'te biri oranındaki bir maaşa kanaat ederek Malatya'ya gelmiş birisiymiş.
3- Bu kişinin sicili daha önceki müdürler gibi “iflas”la da kirlenmemiş...
 

 SELAHADDİN GÜRKAN NE YAPMALI, NE YAPMAMALI?

• İstişare ettiği kişilere karşı “şeffaf” olmalı,
• Yeni fikirlere karşı “açık” olmalı,
• Makul projeleri uygulayacak kadar “cesur” olmalı,
• Sinerji oluşturacak bir ekip kurmalı ve onlara “güven” duymalı 
• En önemlisi bir üst “akla” sıkça danışmalı. (Daha önceki yazımda da dediğim gibi; Danışan dağları aşar, Danışmayan düz yolda şaşar)
 

 ESENBEYLİLER İLE BİRLİKTEYİM…

Kurban Bayramı'nın birinci gününde Akçadağ ilçemizin Esenbey köyünde değerli arkadaşım Murat Atabey ile birlikte kurbanımızı kesmek nasip oldu. (Allah kabul etsin)

Tebrik için beni arayan Darendeli bir arkadaşıma “ Her ne kadar Akçadağ sınırları içinde bulunsam da, tabiat olarak Darendelilere benzeyen ve Darende'ye sınır bir yerdeyim.” şeklinde cevap verdim.

 

 ESENBEY İLE BASKİL!.. 

Biri Malatya'ya  biri de Elazığ'a gidince güneşin doğuşunu seyrederler.

Biri Esenbey'e diğeri Baskil'e gittiğinde güneşin batışını seyrederler. 

Biri Akçadağ ile Darende arasında kalmış, diğeri ise Malatya ile Elazığ arasında kalmış.

Her iki yerde de referandum yapılsa biri Elazığ'dan, diğeri Akçadağ'dan kaçar.

 

 MUKAYESE… AMA NEYİ NEYLE!..

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin meclis toplantısında CHP'li bir meclis üyesinin verdiği soru önergesi “gündem” oldu. Bu soru önergesine Malatya Milletvekili Ahmet Çakır bir basın açıklamasıyla cevap verme ihtiyacı hissetti. Anlamlandıramadığım husus ise Malatya ile İzmir'i kıyas etmesiydi. Halbuki kıyas aynı şeyler arasında yapılır, farklı şeyler arasında yapılmaz. Mesela:

 •İzmir ile aynı statüdeki başka bir il kıyas edilir. 

•Veya Malatya ile aynı statüdeki başka bir il de kıyas edilir.

•Ama asla ve asla Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin harcaması ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin harcaması kıyas edilmez...

Sayın Çakır'a küçük bir tüyo: Malatya ile İzmir'i kıyaslayacağınıza bu belgeleri CHP'ye kimin ulaştırdığını bulun…

 

SAYIN VEKİLİM, SIKINTI ÇEKMENİZİ İSTEMEM

Son günlerde kendisini her sözün “muhatabı” kabul eden ve bütün mesaisini cevap vermekle geçiren saygıdeğer vekilimize tavsiyemdir:

•Lütfen, biraz daha “hâlim” olun.

•”Mudara” sanatını öğrenerek, öfke ve kininizi içinize gömün. 

•”İlmi” siyaset dersini alın ve kullanın. Çünkü mevcut gidişatınızla, siyaset arenasında büyük sıkıntılar çekersiniz.  

 

Hayırlı Bayramlar

Selam ve dua ile
Fiemanillah


YORUMLAR

 1. Mahmut Furkan Çobanoğlu

  13.08.2019 21:03:10

  Murat bey yazı güzelde karşılığı yok .herkesin yeğeni veya atadığı kişi zaten liyakat sahibi . Sayın Gürkan in akrabası da liyakat sahibi. Herhalde liyakati cv ye göre olcüyorsunuz.

 2. Mahmut Furkan Çobanoğlu

  13.08.2019 19:51:20

  Bu yazı yı kimse üstüne alınmaz .

 3. Mahmut Furkan Çobanoğlu

  13.08.2019 19:50:52

  Murat bey yazı güzelde karşılığı yok .herkesin yeğeni veya atadığı kişi zaten liyakat sahibi . Sayın Gürkan in akrabası da liyakat sahibi. Herhalde liyakati cv ye göre olcüyorsunuz.

 4. Sadık Dönmezer

  13.08.2019 15:12:43

  Yegen hayrola it ürür kervan yürür iyi bayramlar

 5. Mehmet Sinan Özdemir

  12.08.2019 20:54:48

  Cehennem ehline başka telkinler vermen lazım Murat bey hataların için Tevbe et butun malatyalidan ozur dile helalles helallik al gibi yoksa ateş çetin sende yanacaksin de murat bey o günahlarından dolayı fevri davraniyor

 6. Tayfun Yiğit

  12.08.2019 19:14:05

  https://twitter.com/yorehaber/status/1160909885481115649

 7. Hasan

  12.08.2019 17:38:52

  Alman firmasında bölge müdürü olarak çalışan ve 3 de 1 maaşa gelip iflasın eşiğindeki bir şrkette ne diye çalışsın.Aklını peynir ekmeklemi yemiş.Buna ancak kargalar güler.Siz Milletle dalga geçiyorsunuz.

 8. Kadir

  12.08.2019 17:15:48

  Söylemeden geçmiyeyim.. piskoloji ile ilgisi olanlar bilir, her şeye zıplayıp hoplayının bir kaygısı vardır. Bence yanlış yorumlanan 'ateş olmayan yerden duman çıkmaz' deyimi aslında tam bunun içindir, ateş içinizdedir dolayısıyla dumanda sizden çıkar. Birkaç cocuk yaramazlık yapar ve kızarsın, genelde hemen savunmaya geçen asıl yaramazdır. Dolayısıyla kendinden eminsen sıkıntı yok, yok eğer emin değilsen kimseden korkmana gerek yok vay senin haline ALLAH var..

 9. Kadir

  12.08.2019 17:03:28

  Valla önce adem kardeşin dindar ve mütedeyyin lafı için bişey söylemeden geçemiyecem, ben inançsız ama dürüst çok adam tanıdım ve fetö gibi dindar görünen çok süfyan gördüm. Dini alet etmeyin kendinize yazık etmeyin..Murat bey fetö ile ilgili tecrübesi olan çok kişi var ama herkes tüm bildiklerini aktarmıyor malesef, kimse korkusuzum demesin, bi bakıyorsun seni fetöcü yapmışlar haberin yok. Demem o ki bence fetö işi çok pis kokuyor ve devlette fetö ile fiili irtibatını koparmış çok fetöcü var..

 10. mert44

  12.08.2019 16:57:17

  Sayın editör, başta sizin olmak üzere bütün hemşehrilerimin bayramını kutluyorum. Yazınız ile kısa kısa birçok konuya değinmişsiniz. Vurguladığınız konular dikkate alınması gereken hususlardır...

 11. Turgut sarpkaya

  12.08.2019 15:36:45

  Sayın murat bey öncelikle bayramınızı tebrik eder saygılar sunarım. Evet şu güzelim ülkemizde vatanını bayrağını milletini seven tüm insanların yeri başımızın üstüdür. Siz değerli basın mensupları da böyle çalışan kişilerin arkasında durmak ve her şeyi cesurca yazmak göreviniz olduğunu yazmanız sevindirmiştir bizleri. Emin’im ki tüm insanlarımız da bunun farkındadır. İnşallah artık uyanış vaktine girmiştir tüm insanımız. Saygılarımla.

 12. Mahmut Çoban

  12.08.2019 15:36:10

  Ehliyetsiz, liyakatsiz, eş, dost, ahbap, çavuş, referanslı atamalar, MOTAŞ, SAMPAŞ, SODES HIRSIZLIKLARI, TRAMBÜS, HANÇE PARKMETRE, İMAR YOLSUZLUKLARI İLE YAPILAN VURGUNLAR, SOYGUNDA, VURGUNDA YER ALANLARA YAPILAN ÖDÜL ATAMALARI!...HESAP VERME ZAMANI GELİR ELBET.

 13. Mehmet Sinan Özdemir

  12.08.2019 15:34:42

  Dini hasasiyeti olmayanla kendini kıyas ediyor dini hassasiyeti olmayan kul hakkı falan fistan umursamaz sen müslüman im diye geçinip nekadar kitapsizlik varsa yapmış sözde müslüman ama müslüman kandıran bir münafık grubun uyesisin sen Allah deyip Allah'tan korkmayan hak yiyicisin sen ona buna hırsızlık yaptıran müsade eden aradada yolunu bulmuş olan tenekeden makam sahibisin sen kafirdende assagi bir sahsiyetsin ........Pis ve çocukça siyaset yürüten çalma yürütme hak yeme adam gayirma kişi ve grup zenginleştirme işine karışmış kirlenmiş Cehennem yolcusu ateş ehli kişisin

 14. Erdal Kaya

  12.08.2019 15:33:37

  Abi bu hadisde bu konuya işaret varmı?“Münafık, iki sürü arasında gidip gelen şaşkın koyun gibidir. Bir o sürüye gider, bir bu sürüye!” (Müslim, Sıfatül münafikîn,17)

 15. Mehmet Sinan Özdemir

  12.08.2019 15:32:57

  Bu yaftayi yapıştıran aslında fetocunun taaa kendisi olan pis siyaset ve ahlaklarina uymayan sözleri sozyleyenlere hemen o yaftayi yapıştıran değerli Hükümet partisinin o kadar değerli olan kaakter yoksunu herturlu üyelerinin terbiyesizce davranışıdır....

 16. Adem

  12.08.2019 14:51:31

  Bahsettiğiniz müdür Sedat A. Bu çocuk doğru dürüst okuma yazma bilmeyen birisi.Daha önce Battalgazi Belediyesinde çalışıyordu.Bir sürü yolsuzluğu ayyuka çıktı şimdilerde. Adana'da Alman firmasında ne zaman çalışmış?Sayın Çetin, iyisiniz hoşsunuz, cesur ve tarafsızsınız ama bu konuyu iyice araştırmadığınız belli.Ha bu arada Ahmet Çakır ile ilgili CHP'ye belgeleri bizzat yeni başkanın adamları veriyor.Maksat belediyedeki dindar mütedeyyin insanları görevden uzaklaştırmak. Malatya Belediyesi maalesef 28 Şubat zihniyetli bir ekip tarafından yönetiliyor.Ak Parti eliyle dindarlar tasfiye ediliyor.

 17. S.Kahraman

  12.08.2019 14:13:30

  Murat bey yine ince msj'lar göndermissiniz. Dilerim gereken kisiler görürler.

 18. Aydın

  12.08.2019 13:38:32

  Sayın Gürkan'ın ayrıca reklama önem vermesi lazım. Yoksa halk oluşturulan algıya yönelik fikir üretmeye başlıyor. Röportajınızda çalışmaların çok güzel olduğunu gördük. Başarılarınızın devamını dilerim.

 19. Hikmet

  12.08.2019 13:37:08

  Özel kalem harcamaları dudak uçuklatır cinsten. Vallahi şaşırdık özrünüz ise kabahatinizden beter?

 20. YALAN

  12.08.2019 13:34:44

  Milletvekili Çakır'a şunu da söylemek gerekir. Kötü örnek hiçbir zaman örnek gösterilmez. Beterin beteri var şükredin mi demek istedi? Biz yanlış yapıyoruz ama bakın ha bizden de yanlış yapan var anlayışı ne kadar doğru? Kendinize çeki düzen verme zamanı geldi geçiyor artık. CHP'li değilim ama çok merak ediyorum sahi ne yedirip içirdiniz?

 21. Haşim

  12.08.2019 13:31:54

  İnsanoğlu güç neredeyse onun yanında. Kişiliği ve karakteri oturmamış insan kim daha güçlüyse onun yanında kendine yer arar. Ayrıca kişi herkesi çoğu zaman kendi gibi görür, sırf çamur at izi kalsın misali iftiralara yeltenir. Karakter meselesi bunlar. Sizi bilen bilir, bilmeyen ise nasıl isterse öyle bilsin!

 22. Ahmet

  12.08.2019 13:25:14

  Yeşilyurt belediyesinin ihaleleri canlı yayında yapması şeffaflık adına çok önemli. İnşallah diğer belediyeler ve kurumlara örnek teşkil eder. Kurbanınızı Allah kabul etsin bu vesileyle herkesin bayramını da kutlarım.

 23. Ç.toprak

  12.08.2019 12:22:20

  Murat Bey biraz konu dışı olabilir. Siyasi olarak En rahatsız edici eylem biçimi olması durumuyla da taraflar belirlenemiyor. Kendi memleketimizi niye baska illerler kıyaslanıyor anlamış degilim. Her zamanki gibi yazıların tarafsız. Daimi olsun.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>