Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Malatya'ya bakanlık koltuğu verilir mi?

Timur İnce yazdı...

 

(Sesli Makale)

Bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde Malatya'nın bir evladı, hemşehrimiz; Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Selahaddin Menteş'in yemin töreni vardı. Öncesinde Adalet bakanı yardımcılığı görevini yürütüyordu. Daha öncesinde ise OHAL komisyon üyesiydi. Bir hemşehri olarak gurur duyduğumu belirtir hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Rabbim utandırmasın, muvaffak kalmasını temenni ediyorum.

Malumdur ki ülkemizde hızlı bir siyasi süreç yaşanıyor. 31 Mart seçimlerinin devamı 23 Haziran seçimlerinde İstanbul'da yaşanan mağlubiyet Ankara'nın bir değişim yapması konusunda talep doğurdu. Muhtemelen Eylül ayının ilk yada ikinci haftası Reis'in yapacağı revizyonla dengeleri değiştirmesi bekleniyor. Yeni bir kabinenin kurulması gündemde. Kimin bakan olacağından yada hangi bakanın gideceğinden, yerlerine atanacak isimlerin kartvizitleri şimdiden tartışmaya açılmış durumda. Şu kritik dönemde bizler de ilimiz Malatya'ya odaklandık. Malatya'dan kim bakan seçilir veya şehrimiz pas mı geçilecek, olursa hangi siyasi aktörler ön planda olur bunu araştırdık. Malatya'nın geçmiş dönemlerde ki seçim aritmetiğine baktığımızda AK Partinin kurulmasından bu güne sürekli yüksek oranda oy vermiş bir il olduğu verilerle sabit. En son yerel seçimlerde başkan Selahattin Gürkan hatrı sayılı bir oyla başkanlık koltuğunu oturdu. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tüm bu paradigmayı göz önünde bulunduracağını varsaydığımızda Malatya bir bakanlık koltuğunu fazlasıyla hak ediyor. Gelen kulis bilgilerine göre Öznur Çalık yeni kabinede bakanlık koltuğuna en yakın duran isim. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çalık ismine sıcak baktığı, Malatya'ya bakanlık verilecekse bu Çalık'tan başkası olmayacağı, Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı için böyle bir ihtimal bulunmadığı halde bazı isimler ise Eski Gümrük ve Ticaret bakanı Bülent Tüfekçi'nin aynı şekil farklı bir bakanlık koltuğunda devam edeceği ihtimali konuşuluyor.
O nedenle karar mercisi Erdoğan'nın bundan sonra ki konuşma metin aralıklarında farklı ipucular yakalayabiliriz. Önümüzde ki günler ve toplantılar bu nedenle çok sıcak ve ayrıntılarla dolu geçecektir. Malatya, Erdoğan için elbet önemli bir merkez. 31 Mart seçimlerinde Malatya duruşunu bozmadığı gibi 23 Haziran seçimlerinde ise İstanbul'da yaşayan Malatyalılar büyük çoğunluk yine AK Parti dolayısıyla Binali Yıldırım dedi. Siyaset yeniden şekilleniyor. AK Parti Malatya il Başkanı İhsan Koca'nın da görevine son verileceği hatta Erdoğan'ın yeni döneme ilişkin stratejisinde İhsan Koca'nın adının üzerini çizdiği gelen bilgiler arasında. Yerine geçecek kişinin adı sır gibi tutuluyor. Yukarıda yazdığımız genel tablo şimdilik kenarda dursun. 
Yalnız…
Tüm bu rutin siyasi gelişmelerin yanında kimsenin hesap etmediği bir boşluk var. Enine boyuna bunları konuşmalıyız. “Yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde milletvekili bakan olamayacak. Olursa milletvekilliği düşmüş olacak. Böyle bir şey olacak artık biri milletvekili seçilirse bakan olarak seçildi diye bir şey kalmayacak. Bakan olacak kişi önceden artık milletvekili olmamaya karar verecek!”
Tırnak arasında verdiğim metin Ak parti Sözcüsü Yasin Aktay'ın yeni cumhurbaşkanlık sistemiyle ilgili bir konuşmasından alıntı. 
Başkan Erdoğan'da milletvekillerinin sayısının azalması taraftarı değil. Bunu biliyoruz. Farzedelim Öznur Çalık yada Bülent Tüfekçi bakan oldu, o vakit milletvekilliğinden istifa etmeleri gerekiyor. Yani Malatya'da AK parti 1 sandalyesini kaybeder, sandalye sayısı 3'e düşer. Böyle bir durumda başkan Erdoğan tarafından dışarıdan bürokrat alınması gerektiğini düşünmesi daha makul olmaz mı? Malatya'mızın dışarıdan bakanlık koltuğunu hakeden isimlere bakıldığında ise ilk etapta iki isim göze çarpmaktadır. 
Birincisi: Anayasa Mahkemesi üyeliğine getirilen henüz çiçeği burnunda Selahaddin Menteş. Menteş şu aralar tepeden indirme bir siyasi akreditasyona hazır değil veya pozisyonu gereğince uygun görmez.
Kaldı elde ikinci isim. O kim diye merak edenlere. 
Cemal Akın'dan başka kim olacak?
Cemal Akın Malatya portföyünü çok iyi bilen bir bürokratımız. 2004 yıllında Malatya belediye Başkanlığı görevini icra etmesi, Milletvekilliği yapması, avukat, hukukçu kimliğine istinaden Adalet Bakanlığı gibi hassas terazi koltuğuna layık görebilmeliyiz. Neden olmasın? Mevcut vekillerimizin bakanlık koltuklarında ısrarcı olmaları yerine Malatyamızın -1 milletvekili kaybetme riskini düşünerek Cemal Akın gibi devlet terbiyesi almış, hak hukuku bilen, vicdanla cüzdan arasına sıkışmayacak, sicili temiz bir bürokratımızın dışardan bakanlık koltuğuna getirilmesi için hamle yaparlarsa Malatyamızın geleceği yönünde daha sağlıklı bir karar alınmış olur. Hem dışarıdan +1 kişi siyasi kazanım elde etmiş olacağız. Malatya siyasetine yön verenlerin tüm bu dengeleri (şimdiden) hesaplaması gerekiyor. Yoksa sapla saman birbirine karışır gider, kimse ayıklayamaz.

TİMUR İNCEYORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>