Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

“ARKADAŞLARIMA SAYGISIZLIK…”

Murat Çetin yazdı...

 

 

Yazılarımızı takip edenler, yakın zamanda Melekbaba Mahallesi Muhtarı Ali Demir'in “Gürkan'a ulaşamıyorum” sözlerini hatırlayacaktır.

Bugünkü yazımda konuyla ilgili eleştirel yazımı da dikkate almanızı temenni ederek, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile aramda geçen diyalogu anlatmak istiyorum.


Melekbaba Mahallesi Muhtarı Ali Demir, size ulaşamıyormuş” şeklinde konuya giriyorum.

Sayın Gürkan da “Siz ulaşıyorsunuz ya..” şeklinde bir latife yaparak başlıyor anlatmaya:

Murat bey, Cenab-ı Allah, bana Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini nasip etti. Bu görevi layıkıyla yerine getirmek zorundayım. Başarılı olmamızın da, kurumsal çalışmamızın neticesinde mümkün olacağı kanaatinde ve idrakindeyim. Malum olduğu gibi, Genel sekreterim, genel sekreter yardımcılarım, meclis başkan vekillerim ve danışmanlarım var. Bu arkadaşlarım, vatandaşımızın ve özellikle muhtarlarımızın sorunlarını çözmek için yanımda bulunuyorlar. Kurumsallığımızın alameti farikası olan bu arkadaşlarımı yok sayıp, var olan her hangi bir sorunu benimle birebir görüşerek çözülebileceğini düşünmek; en basit deyimle çalışma arkadaşlarıma saygısızlıktır!.. Kaldı ki günün 24 saati herkes bana ulaşabilir. Özellikle de muhtarlarımız bana çok rahat ulaşabildikleri gibi, yirmi dört saatin bulunduğum konum için çok önemli olduğunu bilmelerini isterim. Anlayamadığım şey ise bana ulaşılamadığı yönünde bir algı oluşturmaya çalışılıyor olmasıdır.

Selahattin başkanın bu “makul” açıklamasının akabinde “Düşünsenize, 9 ayda yaptığımız şeyler, 9-10 senede yapılabilecek işler de değil. Özellikle bütçenin kontrol altına alınması, başlı başına büyük bir iştir. Peki 9 aylık bir zamanda 9-10 senede yapılabilecek bu işler nasıl mümkün oluyor? Muhtarlarımızı ve vatandaşımızı temsilen Ankara'daki makamları ziyaretle, çalışma toplantılarıyla ve ikili ilişkilerimizin iyi olmasıyla mümkün oluyor.” ifadelerini kullandı.  

Selahattin başkan bu sözleri sarf ederken, ben de “9 ayda neler olmuştu?” diye aklımdan der-hatır etmeye çalıştım:

-Selahattin Gürkan zamanında İnderesi bölgesinde bulunan “Tabiat Parkı” bitirilmiş ancak henüz resmi açılışı yapılmamış.

- Millet Bahçesi'nin temeli atılmış, (henüz resmi temel atılmamış) çalışmalar fiilen devam ediyor.

-Yeni “fuar alanının” temeli atılmış.

- “Kuru Kayısı Lisanslı Deposu ve Borsası” ile ilgili çalışmalar, Selahattin başkan döneminde hızlandırılmış ve temeli atılmış.


-Kuzey Çevre Yolu'nun çalışmaları büyük bir ivme kazanmış. Sütlüce'ye 20 kilometrelik kısmın bağlanması için ikinci şantiye kurulmuş. Bu şantiye, Battalgazi Yolu'nun Karayollarına devredilmesi ve Kuzey Kuşak Yolu'nun viyadüğünün yapılması, hem kuzeyde hem de güneyde iki alternatif yolun yapılması için kullanıma sunulmuş.

-Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ)'nin rehabilitasyonu çalışmaları devam ediyor. Doğu Kolektörü 'nün yapılıp bitirilmesi ve üniversitenin Doğu Kolektörü 'ne bağlanması yapılmış. Ayrıca 36 mahallenin de ikinci etap ihaleleri gerçekleştirilmiş..

- Pütürge'de, “Ferhat” misali dağ 700 metre delinmiş, Tepehan bölgesi ile su buluşturulmuş.

Bir çırpıda aklımdan geçen bu işlere baktığımız zaman, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturularak sonuçlandırılması zor işlerin yapımının kolay olmadığını düşündüm.

Hasıl-ı kelam: Yapılan büyük işleri görmek istemeyenler, küçük işlerle meşguliyet vermeye çalışıyor.

BATTALGAZİ'NİN BOYNU BÜKÜK KALACAK

Geçtiğimiz günlerde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Turgut Özal Üniversitesi için bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya Malatya Valisi Aydın Baruş ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da katıldı. Toplantıya Gençlik Spor Bakan Yardımcısı, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı, Cumhurbaşkanlığı Stratejik Daire Başkanlığı ile birlikte; ilgili uzmanlar da katıldı. Üniversite için Battalgazi ana yerleşke olacak. Ek yerleşke olarak da Yeşilyurt ilçesindeki yer kullanılacak. Her ne kadar şimdilik bu şekilde karar alınsa da çeşitli illüzyonlarla asıl yerleşkenin de buraya taşınacağı kanaatindeyim. Gelişime açık ve geleceğini parlak gördüğüm Battalgazi'nin boynu bence bükük kalacak gibi...

 

SAYIN BAKAN ÇALIK…
Dün ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan bir programda Tuana Şahin gündeme damgasını vuran isim oldu. Ama bizi ilgilendiren konu, Tuana Şahin'den ziyade Malatya Milletvekili ve Ak Parti MKYK üyesi Öznur Çalık ismiydi. Program yapımcısının “Malatya milletvekilimiz ve aynı zamanda sayın Bakanımız Öznur Çalık..” şeklindeki sözleri, sosyal medyayı salladı. Sosyal medyada “Öznur Çalık'ı Türkiye Bakan olarak tanıyor..” yorumları da yapıldı. Bir köşeye yazıyorum. Allah devletimize zeval vermez ve AK Parti önümüzdeki dönemde de iktidarda kalırsa, Öznur Çalık'ın bakan olması işten bile değil…

 

ATM'SİZ TEK HAVAALANI…

Türkiye'nin en çok izlenen yarışma programlarından birinde  şu sorunun sorulmasını bütün içtenliğimle istiyorum: “Türkiye'de Banka ATM'si olmayan tek havalimanımız hangisidir?” Aslında Malatya'yı yatırıma(!) boğan AK Partili milletvekillerimiz, bu vesileyle Malatya'nın PR (Public Relations) 'nı da yapabilirler.

Nasıl mı!?

Şu şekilde: Malatya (Erhaç) Havalimanı'nın adını “ATM'siz havalimanı” olarak değiştirerek, Malatya'nın adını ulusal alanlarda ve pek çok platformda gündeme getirirler. Emin olun bu sayede Malatya'nın iç turizminde de büyük bir patlama (!) yaşanır.

Böylece, ATM'siz Malatya havalimanını, diğer iller de kıskanıp, kendi havalimanlarında bulunan onlarca ATM'leri teker teker sökerlerse şaşırmayın(!)..

KIZILAY'DAN CAMİ AÇIKLAMASI
Üniversitede yapılan cami hakkında bazı “dedikodulardan” ötürü, İnönü Üniversitesi rektörü Ahmet Kızılay'a şu şekilde bir soru yönelttim:

Üniversitenizde yapılan cami hakkında bazı “eleştiriler” var. Ben bu caminin hayırseverlerin katkısıyla yapıldığını biliyorum. Fakat bazı kişiler caminin üniversitenin kendi bütçesinden yapıldığını savunuyor. Caminin muhteviyatı ve maliyeti nasıl olacak ve nasıl karşılandı?

Aldığım cevap:

“Camiye üniversitenin bütçesinden bir “kuruş” aktarmak teknik olarak mümkün değil. Aslında bütçeden yapsak daha kolay ve hızlı yapabilirdik. Ama bütçeden harcamayla değil, hayırseverlerin katkısıyla yapılıyor. Caminin büyüklüğü 4 bin kişi kapasiteli olmakla birlikte sosyal mekânlara da sahip. Gençliği kucaklayan bir çok imkan var. Kitap okuyup, çay kahve içebilecekleri, öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarını karşılayabileceği ibadethaneleri olan bir alan. İlahiyat Fakültesinin kitaplarından oluşan bir kütüphanesi de bulunuyor. Bu cami bir eğitim, kültür ve sanat külliyesinden oluşuyor. Harcanan para 10 milyon lirayı aşmış durumda. 4  veya 4.5 milyon lira ek kaynağa ihtiyacımız var. Önümüzdeki Ramazan Ayında da açmayı hedefliyoruz…”

AKIN İLE İLGİLİ TESPİTLERİM
Malatya'yı temsilen 24. dönem milletvekilliği yapan H. Cemal Akın ile yaptığımız röportaj, beni bir hayli “geçmişe” götürdü. Aslında H. Cemal Akın, Malatya'da dönemin dengelerini alt-üst eden ve mertçe tavır gösteren bir isimdir.

Bir takipçim, “Sayın Çetin keşke 80 öncesi siyaseti sorsaydınız. Ne zorluklarla üniversite okuduklarını, dava için nelere katlandıklarını anlatsaydı Cemal Başkan. Bilmediğimiz şeyleri öğrenmiş olurduk. Hakikaten genç kesimin Cemal Başkan gibilerden öğreneceği çok şey var.” şeklinde yorumda bulundu.

İşte Cemal Akın hakkındaki tespitlerim:

-Malatya tarihinin ve geçmişinin hafızası.
-Malatya'ya hal-i hazırda da hizmet etmek, içinde bir uhde.
-Başkanlığı döneminde yaptığı bütün hizmetlerin arkasında, metanetle duruyor…
-Halktan uzak değil, hâlâ halkın içinde ve halk nezdinde karşılığı var.
-Malatya'nın güneyinde açılan yolu, çok önemsiyor…

Selam ve dua ile
FiemanillahYORUMLAR

 1. AHMET KIZILAYA

  24.12.2019 11:40:48

  SAYIN RÖKTÖR HALA ARAŞTIRMA HASTANESİNDEKİ MESCİDDEKİ EZAN SESİNİN DUYULMAMASI İLE İLGİLİ BİR ADIM ATMADINIZ. 15 TRİLYON HARCADINIZ AMA 1000 TL YE BU İŞİ ÖNEMLİ BİR İHTİYAÇ OLANA OTOPARKTAKİ MESCİDDEN EZAN SESİNİ HASTANE ÖNÜNDENDUYULABİLİCEK ŞEKİLDE HİZMETE SOKABİLİRSİNİZ EĞER İSTERSENİ. HEM PERSONELDE VATANDAŞIDA MEMNUN EDERSENİZ. BU BİR İNSAN HAKKI UNUTMAYIN.

 2. ATMLERE WC LERİ DE EKLEYİN....

  24.12.2019 11:38:04

  ATM SİZ HAVAALANINA ŞEHRİN BELLİ NOKTALARINDA YASSI NAMAZINDAN SONRA GİDECEĞİNİZ TUVALETLERİN OLMADIĞNIDA EKLEYEBİLİRSİNİ SAYIN MURAT ÇETİN. SADECE BİR TANE ESKİ BELEDİYE MEYDANINDA ENGELLİ TUVALETİ VAR. ODA GECE AÇIKMI BİLMİYORUM. SALĞM BİR İNSAN BİR YER BULUR AMA ENGELLİ NE YAPACAK. SITMAPINARINDA DA EMEKLİLER PARKINA ULAŞANA KADAR İŞ İŞTEN GEÇER ZATEN. O ZAMAN NE YAPMAK LAZIM ŞEHRİN MUHTELİF YERLERİNE UMUMA AÇIK TUVALET YAPMAK LAZIM. TABİ ENGELLİLER UNUTULMAMAK ŞARTIYLA

 3. ACABA?...

  24.12.2019 11:33:13

  OLURMU HİÇ MALATYA TİME BANA GÖRE EN GÜZEL ELEŞTRİLERİ YAPIYOR UYARI NİTELİĞİNDE DEMEK Kİ KARŞILIK BULUYORKİ ELEŞTRİYE RAĞMEN SELAHATTİN GÜRKAN MURAT ÇETİNLE KONUŞUYOR. SANKİ BİRAZ SELAHATTİN GÜRKAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLUNCA GERÇEK DOSTLARINI BİRAZ UNUTTU GİBİ. ONLARIN YERİNE JANJANLI PADİŞAHIM SEN ÇOK YAŞA DİYEN KİŞİLER BİRAZ DAHA DEĞERLİ HALE GELDİ. DURUM BÖYLE İSE GÜRKAN BAŞKANIM YANLIŞ YAPABİLİR.

 4. bir işe yarıyorlar mı! başkan

  24.12.2019 11:29:17

  Genel sekreterim, genel sekreter yardımcılarım, meclis başkan vekillerim ve danışmanlarım var. Demişiniz sayın başkan ama bir muhtar sizi ve belediye bu kadar etkisi altına alabiliyorsa bir yerde bir sorun var. demek danışmanlarınız size doğruları söylemiyor. bahsettiğiniz görevliler demek ki arkanızdan kuyunuzu kazıyor. Bunlar gerek var mıydı. Muhtara teşekkür etseydiniz eleştirisi için mesajı aldığınızı söyleseydiniz daha çok puan toplardınız. danışmanlarınız gönderin gitsin. Demek işlerini iyi yapmıyorlar. Sizden korkuyorlar

 5. malatyalı

  24.12.2019 09:42:28

  borçların kontrol altına alınması, belediyenin maaş ödeyebilir duruma gelmesi, maskideki yolsuzlukların giderilerek işe dönmesi esenliğin batık halden kurtarılması asıl önemli olanlar bunlar. bir insanın parası olmazsa evine giysi yemek alabilirmi. aynen belediyede öyle. paran olmayınca hizmet de yapamazsın. bunları görmeden selahattin başkana saldırmak ancak kasıtla yapılabilir. onun haricinde malatya küçük yer zaten. herkes istediği herkese ulaşabilir. yeterki adam gibi ulaşma yöntemlerini seçsin. ne zaman randevu istedi de başkan vermedi randevu onu söylesin..

 6. mert44

  23.12.2019 20:28:23

  Sayın Editör, Selahattin Başkan nerde ne yapacağını bilen bir insan. İşi zor. Üniversitenin Yeşilyurt bölgesine taşınması, Battalgazinin gelişmesinde olumsuz etkisi olacaktır. Sayın Rektörümüzden Allah razı olsun.Üniversitenin bütçesini kullanmadan birşeyler yapmaya çalışıyor. Tebrik ediyorum.

 7. Yaşar Metehanoğlu

  23.12.2019 19:12:58

  Hastahaneye ablasini mi abisini.mi dekan bashekim yapmiş 7 sulalesi makam iş sahibi zavalli Malatyagençleri işsiz güçsüz kahvelerde sürünüyorkaç genç benden iş istiyor.BIRBAYAN ORDUZUDAN MERKEZEHASTABABADINA BAKSIN DIYE NAKIL IStiyot. Yazik olduMalatya ya ön secim yapilsaÖZNURÖŹ ÇALIK IÇIN MALATYA DAN 200 rey zor çikar yazik yaniyor.MALSTYA

 8. Çırmıktılı

  23.12.2019 18:51:24

  Genel sekreterim, genel sekreter yardımcılarım, meclis başkan vekillerim ve danışmanlarım var. Dışarıya böyle diyor. İçeriye benden izinsiz 1 kuruşluk bir iş yapmayacaksınız diyor. Vatandaş ne yapsın muhtar ne yapsın bürokrat ne yapsın.

 9. Adem

  23.12.2019 18:33:46

  'Coğrafya Kaderdir' Sayın Çetin. Eski Malatya bölgesi kaderine razı olacak. Birilerinin Yeşilyurt Bölgesinde aldığı arsaların ranta dönüşmesi gerekiyor. O sebeple o üniversite taşınacak. Dikkatimi çekti bu hafta İhsan Koca'ya tek kelime etmemişsiniz. Birde Malatya Vuslat Tv kapandı. Çocukluğumuzun en güzel ezgilerini çalan Radyo Selam da öyle. Keşke iki satır yazaydınız.

 10. Saliha

  23.12.2019 18:09:14

  Murat kaleminize sağlık. Herhafta olduğu gibi dolu dolu.

 11. Maski bitmiș durumda!!

  23.12.2019 17:14:30

  Maskide kaç vidanjör var șuan sayın bașkan?vatandașın evini iș yerini foseptik basıyor maski kaç saatte kaç günde müdahale ediyor veya müdahalesi bașarılı oluyor?büyükșehir belediyemizin yetenekleri gittikçe küçülüyor mu?belediye yeteneklerinde gerileme görüyoruz hayırdır neler oluyor?melekbaba ya ne yaptīnīz çevreyolu altına hizmet için neyi bekliyorsunuz?göçmen kampına döndü zaten problemli olan mahalleler...

 12. Turan

  23.12.2019 16:55:54

  Selahattin başkan yine rakamlarla sanat yapmaya başlamış. 9 ayda 9-10 yılda yapılamayacak işler yaptım demiş. Yatırım yapmadığı için tasarruf yapmıştır. Ama diğer sayılanların hepsi önceki dönem başlamış ve hala devam eden işler. Bunu Murat bey gibi tecrübeli bir ismin yememesi gerek.

 13. Faruk balikci

  23.12.2019 14:23:52

  15 milyona cami yapiyorlar, peygamber hayatta olsa camiyi elleriyle yikardi

 14. Meliha Karaman

  23.12.2019 14:23:30

  Ben 12 senedirli Ankara'dayım ve malatya halkı bana sorunlarını iletir çözdürebildiğim kadarını yaparım,ilgilenirim.Mersinde 10 yıl Malatya dernek Baş.Yar.Olarak görev yapmışım türkiyede bayan malatyalı olarak ilkim. Öznur hanım hangi gün yanına çağırmış veya seçimde destek istemiş,Adaylığımı desteklemiş sorun bakalım.Ben olm hep olim olgusu ile bir yere varılmaz.

 15. Yilmaz Gökhan

  23.12.2019 14:07:12

  Murat bey Reis haric bunlara Selam verilmez bunlar ancak SUV yaprlar maltya ne faydasi var bunlarin ne yaptilar ancak bunlar miketi suyarlar ve adiyamanli insanlarini maltymiza baş taci yaparlar bence bunlari artik icimize sivil Toplum icinde almiyalim maltymizi büldüler parcaldilar

 16. Sedat 44

  23.12.2019 13:14:08

  Belediye çalışmıyor. 2 gündür maski yi arıyorum gece işyerimde sabahladım foseptik tıkandığı için dükkanıma su doluyor maski dün 6 saat sonra 10 kez aramam sonucunda geldi ve birşey yapamadan gitti büyük vidanjör gelmesi gerekiyormuş sabaha kadar dükkandaydım su tahliye ettim durdum erkenden yine maski yi aradım vidanjör için hala bekliyorum ve işyerim rezil durumda buradan başkana söyleyeceğim tek şey sınıfta kaldınız.

 17. Tolga

  23.12.2019 11:03:08

  Ahmet Kızılay çalışkan, dürüst, kibar v naif kişiliği ile tanınıyor. Bu anlamda öğrencilerin de gönlünde taht kurmuş. Eminim ki kendisinin rektör olduğu dönemde gereken destek verilirse çok güzel hizmetlere imza atacaktır. Başarılarının devamını dilerim.

 18. Serkan

  23.12.2019 11:01:41

  Şehirlerde yaşayan insanların doğudan batıya doğru göç ettiği gibi yapılar da mı doğudan batıya göç etmeye başladı. İnanın şaşılacak bir durum. O zaman Battalgazi kaderine mi razı olmalı. Doğu'da yer alması ile günah keçisi ilan edin de olsun bitsin.

 19. Nur

  23.12.2019 11:00:20

  Öznur Çalık aldığı her görevi layıkıyla yerine getiriyor. Eminim bakanlık görevinin de hakkını vererek yapacaktır. Bu anlamda kendisinin arkasındayız. Yolu açık olsun

 20. Ahmet

  23.12.2019 10:59:21

  Çarşamba sohbetlerinizi ilgiyle takip ediyoruz. Cemal Akın ile yapmış olduğunuz sohbet bizi uzun yıllar öncesine kadar götürdü. Ben de sizin gibi yapmış olduğu hizmetlerin arkasında diye yorumda bulundum. Gerçekten de tecrübelerinden faydalanılacak bir büyüğümüz. Bundan sonra da bilgi ve birikimlerini yeni nesil ile paylaşmalı diye düşünüyorum.

 21. Hikmet

  23.12.2019 10:57:23

  Selahattin Gürkan'ın yapmış olduğu çalışmalardan dolayı kutluyorum. Belki düşünmeden-araştırmadan hareket edildiğinde ne yaptı ki diyenler olabiliyor. Ancak saydığınız hizmetlerin hepsi çok değerli. Başkan Bey bunları oturduğu yerden telefonla yönetmiş olamaz.

 22. Hasan

  23.12.2019 10:55:24

  Gürkan göreve geldiği andan itibaren sahada kendisini oldukça fazla gösteriyor. Ancak belli ki Muhtar Bey bazı şeyleri oturduğu koltuktan telefonla halletmeyi yeğliyor olmalı. Bu kadar yaygara kopacağına bizzat belediye binasına giderek Başkan bey ile görüşebilirdi. Biz vatandaş olarak bir sıkıntımız olarak belediyenin yolunu tutabiliyoruz. Her şey de telefonla çözülmeyebilir. Mahallesine doğal gaz gelmesini isteyen vatandaş bile muhtarları beklemeden belediyenin kapısını aşındırabiliyor.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>