Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

BAŞKA SİYASETÇİ OLSAYDI, BAŞIMIZA KAKARDI!..

Murat Çetin yazdı...

 

SESLİ MAKALE 

 

Geçtiğimiz hafta Malatyamızın organize sanayisi ile ilgili “6. Bölge tevşikleri vurgusu” yapan bir yazı kaleme almıştım. 6. Bölge teşvikleriyle ilgili görüş aldıklarımın büyük kısmının ittifak ettiği “Mimarı Bülent Tüfenkci'dir” sözleri bir kaç gündür kafamı kurcalıyor. Bülent Tüfenkci, 6. Bölge teşviklerinin mimarı olduğu halde, o kadar mütevazi davranıyor ki; bu davranışıyla “Balık bilmez ise Halık bilir” sözünü hatırlatıyor. 6. Bölge teşvikleriyle geçtiğimiz yıl 17 fabrikanın açıldığını biliyoruz. Her bir fabrikada minimum 500 kişinin çalıştığını da düşünürsek, istihdam adına Malatya için büyük bir kazanımdır. Hal böyle olunca, Malatya'nın geleceğinin teminatı olan 6. Bölge Teşvikleri, neden Bülent Tüfenkci'nin gündemi olmuyor. Halbuki böyle bir icraat başka siyasetçinin elinde olsaydı, hemen her gün başımıza “kakardı”. 

 KIZILAY, BULAŞIKLARI BİZİMLE BERABER YIKIYOR

Geçtiğimiz hafta “Kalbim ağrıyor” başlığıyla bir röportaj yayınlamıştık. Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz ile gerçekleştirdiğimiz röportajın bir bölümünde şöyle bir ifade vardı: “Karaciğer Nakli Enstitüsü, her ne kadar Ömer Şarlak döneminde başlayan bir proje gibi görünse de, Fatih Hilmioğlu'nun başlattığı, Cemil Çelik'in enstitüyü kurduğu ve Ahmet Hocamız ile de “doruğa” eriştiği bir başarıdır. Hepsine teşekkür ederim. Bu noktada Ahmet Hoca'dan bahsetmek isterim. Çok mütevazı, çok iyi niyetli ve paylaşımcı. Karaciğer nakline, en az ekibimiz kadar sahip çıktı. Bunu ileriye götürebilmek için, elinden ne geliyorsa yapıyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Her zaman yakınlık görüyorum. Mutfakta, bizimle bulaşıkları yıkamayı paylaşan bir yönetici. Kesinlikle şanslıyız... Ümit ediyorum ki, Sayın Rektörümüz ile devam eder ve daha iyi noktalara geliriz. Üst yönetimin desteği bize güç veriyor. Zaten bu olmazsa başarı imkânsız.”

Yukarıdaki sözler sayın Sezai Yılmaz'a aitti. Karaciğer nakli konusunda dünyanın sayılı isimlerinden biri olan Sezai Yılmaz hocamız, konuşmasının bu bölümünde, enstitüyle ilgili desteğini esirgemeyen Rektör Ahmet Kızılay'a “minnetini” belirtiyordu.

 YENİDEN REFAH PARTİSİ'Nİ SAADET'LE KARIŞTIRMAYIN

Malum olduğu üzere, bir kaç ay önce Yeniden Refah Partisi ismiyle siyasi hayatımıza yeni bir oluşum girmişti. Rahmetli Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan tarafından kurulan parti, Malatya'da bir hayli yoğun mesai yapmaya başladı. Hemen her gün bir organizasyonla gündeme gelen Yeniden Refah Partisi'nin Malatya'nın bütün ilçe ve mahallelerindeki çalışmaları dikkatimi çekti. Yaptıkları toplantılarda “Saadet Partisi'yle bizim hiçbir alakamız yok” mesajı veren partililer, yarın seçim olacakmış gibi bir gayretin içindeler. Tüm Türkiye'de yaklaşık 60 bin kişiyi üye yapan Yeniden Refah Partisi, dün Sakarya'da 41 bin kişilik “Kudüs Mitingi” düzenledi. Yeniden Refah Partisi'nin çalışmalarını görünce, ayakta uyuyup otel parası vermeyen Ak Parti Malatya Teşkilatı'nın, ne zaman uykudan uyanacağını merak ediyorum.  

 MİTİNGDE “ZADELER” GEÇİDİ...

Saadet Partisi” denilince aklıma geldi. Onlar da dün bir miting tertip ettiler. İstanbul Yenikapı'daki miting alanında toplanan kalabalıktan ziyade, protokoldekiler dikkatimi çekti. Cumhur İttifakı'na muhalif ne kadar isim varsa, hepsinin arz-ı endam ettikleri protokol sıralarında, “Zadeler geçidi” vardı. İşte “Zadeler geçidi”: Organizasyonu yapan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu...”

İlgilisine not: ZADE: OĞLU

 

EVLENEN DENİZE DÜŞER...

Kadının beyanı esastır” diyen zihniyetin son mağduru Malatya'da yaşıyor. Sahip Çetkin isimli hemşerimiz evden uzaklaştırma cezası verildiği için, arabasında yatıp kalkmaya başlamış. İstanbul Sözleşmesi denilen paçavranın mağdur ettiği yüzlerce isimden biri olan Sahip Çetkin, çocuklarını kötü alışkanlıklardan korumak istediği için arabasında yatıp kalkmaya başlamış. “Kadının beyanı esastır” diyen saçmalığın mağduru Sahip Çetkin'in 6 aylık evden uzaklaştırma cezası kar kış demeden devam ediyor. Çetkin'i görünce “Aman ha sakın evlenmeyin” diyerek Tâhirü'l-Mevlevî'nin sözünü paylaşıyorum:

Evlenen bahre (denize) düşer, evlad olursa gark (boğulur) olur

Sen kenar-ı bahri tut, evlenme sultanlık budur.

Tut ki kazara evlendin, sabredip artık otur

Bir beladır başında, sus söylenme insanlık budur.


SADIKOĞLU OLMADAN OLUR MU?

Elazığ ve Malatya'yı vuran 6,8'lik depremin ardından, toplumun hemen her kesiminden çeşitli mesajlar yayınlanmıştı. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)'nun herhangi bir açıklamasına denk gelmediğimi fark ettim. Mutlaka sayın Oğuzhan Ata Sadıkoğlu'nun böylesine mühim bir konuya duyarsız kalmasının söz konusu dahi olmayacağını bilenlerden biri olarak, sayın başkana deprem ve sonrasıyla ilgili ne gibi çalışmalar yaptığını sormak istedim. Kendisi de sağ olsun kırmayarak bizi misafir etti.

Konuyla ilgili bize şunları söyledi: “Depremin ülkemizde bir daha yaşanmamasını temenni ederek başta ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Bu sıralar herkes merkezi Elazığ'da olan 6.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası yaşanan tahribatla ilgileniyor. Malatya ve Elazığ illerinde birçok insan hayatını kaybetti. Bu saatten sonra depremin bize bir anlam ifade etmesi gerekiyor. Hatalarımızı düzeltip eksikliklerimizden ders çıkarmamız gerekir. Tek tesellimiz ise bu kadar çok dayanıksız binamız olmasına rağmen yıkımın yüzde olarak fazla olmamasıdır. Birçok evde ve iş yerinde hasarlar oluştu, yüzlerce insanımız evini terk etmek zorunda kaldı.”

ODALAR VE BORSALARA KÖPRÜ OLDUK

Sadıkoğlu, konuşmasının devamında, “Depremin olduğu gece Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bizi aradı ve geçmiş olsun dileklerini ileterek, yapabilecekleri bir şeyin olup olmadığını sordu. Akabinde biz deprem bölgesinde gerekli tespitler yaparak kendilerine ilettik. Konuşmamızdan sonra TOBB, bir kampanya başlattı. Bütün Türkiye'deki oda ve borsaların katılımıyla bize 100 tıra yakın yardım malzemesi gönderdiler. Onları AFAD İl Koordinasyon Merkezi'ne bıraktık.” ifadelerini kullandı.

12_206

ÇALIŞMALARDA BİZZAT BULUNDUM

Deprem bölgesindeki çalışmalarından da bahseden Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, deprem bölgesini incelediğinde biz de oradaydık. Meramımızı anlattık. Depremin hemen akabinde koordinasyon kurulumuzu kurduk. Malatya'da yaşayan bütün üyelerimize mesaj atarak, bölgedeki insanımız için yardım talebinde bulunduk. Bununla birlikte anlık olarak bir tır yardım malzemesi de biz topladık. Para toplayıp, önümüzdeki günlerde oluşabilecek mağduriyetleri gidermek için bir çalışma yaptık. Buradaki AFAD deposuna personelimizi yerleştirdik. Ben de bizzat çalışmaların başında bulundum. Buradaki çalışmalarımızın sonucunda Türkiye'nin dört bir tarafındaki oda ve borsalardan gelen 100 tırın üzerinde malzemeyi teslim ettik. Yeri gelmişken, başta TOBB Başkanımız olmak üzere Türkiye'deki bütün oda ve borsalara teşekkür ederim.” dedi.

ELAZIĞ İLE MALATYA AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

Depremin yaşandığı illerin afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğinin altını çizen MTSO Başkanı Sadıkoğlu, “Bölgeyi ziyaret eden bakanlarımızdan taleplerimiz oldu. SGK ile ilgili müracaatımız sonucunda, 30 Nisan'a kadar ertelenme kararı çıktı. KOSGEB'den de faizsiz kredi desteği aldık. Bugün Malatya ve Elazığ birbirinden ayrılmadan afet bölgesine alınırsa, hem binaların yenilenmesi, hem de buradaki faizsiz kredilere bir an önce işverenlerin ulaşabilmesi sağlanacaktır. Afet bölgesi ilan edilmesiyle kredi kartı borcu olanların kredilerinin ötelenmesi anlamında daha faydalı olacak. Binaların yeniden yapılmasıyla ilgili büyük destekler olacak. Afet Bölgesine alınması için bakanlarımızla görüşüyoruz. Malatya'nın da mağduriyet anlamında Elazığ ile aynı olduğunun altını çiziyoruz. Biz devletten, baba şefkati göstermesini bekliyoruz. Böylece hem Elazığ hem de Malatya afet bölgesi ilan edilecektir. Afet bölgesi statüsüyle, buradaki insanlar kendilerini toparlayabilecektir. Ayrıca gelecek destek uygulamalarıyla kalkınma sağlanabilecektir.” ifadelerini kullandı.

  

Selam ve dua ile...

FiemanillahYORUMLAR

 1. Ben

  12.02.2020 00:25:58

  Yorumları okuduğumda yazının ne kadar etkili olduğunu gördüm başarılar diliyorum Malatya time

 2. Hakkı Genç

  11.02.2020 11:59:16

  Haluk başkanım sonuna kadar sana katılıyorum bu tür durumlarda yan yana gelemiyorsak bunun altında siyaset yapıyorsak halkın takdirine bırakıyorum

 3. Haluk Cömertoğlu

  11.02.2020 11:58:54

  Oldu olacak bu fotoğraf karesinde kim yoksa oda dahil olsaydida bu zor günlerde millet bolunmekten ve taraf olmakten kurtulup türkiye ittifakı nin saadetini hissetseler..biz birlikte güzeliz diyenlere selam olsun.

 4. Tamer

  11.02.2020 09:39:07

  Bir kere yorumumu dikkatli okursanız ve kendinizi biraz zorlayıp anlamaya çalışırsanız;'beklentileri karşılamadı' diye birşey demedim.Yazar,seçim zamanı çok fazla destek veriyordu ve o süreçteki yazıları bulup yorumlarıma bakarsanız; bende destek veriyordum ve halen de destekliyorum. Ama bu yazarın bu yazısından öyle bir izlenim edindim.Yani Murat Bey sanki sitem etmiş. Ben onla alakalı beklentiden bahsettim.

 5. Bak-sen

  11.02.2020 01:01:59

  Sayın yazar senin canın sıkılınca İhsan Kocaya çatıyorsun. Yeniden Refah Partisinden girmişsin saadetten bahsetmişsin, en sonda AK Partiye vurmuşsun. Sen İhsan Kocadan ne istiyorsun

 6. Kasım

  11.02.2020 00:39:36

  Evlilik artık oyuncak oldu. Genşler evlenmiyor. Evlenmekten korkuyor. Karşımıza çıkacak kişi nasıl olacak diye endişeliler. Babalar ve anneler de çocuk yapmıyor. Çocuklarının geleceğinden şüphe ediyorlar. Bu da Türkiyede yaşlanmayı beraberinde getiriyor. Türliyenin nüfusu çok yaşlı...

 7. hakan

  11.02.2020 00:07:48

  Sahip Çetkin o kadar da masum biri değil. Evet ben kadının beyanı esastır kanununu kabul etmiyorum. Ama Bu gibi adamların da müstehakkı ne ise, onun verilmesini istiyorum

 8. Kubilay Abi

  11.02.2020 00:05:05

  Sayın yazar, sitenizde kalem oynatanlardan meşhur Ebuzer Aydın'da Zadelerden biri olan Davutoğlu'nu destekliyor. Onun bu konudaki görüşü nedir. Davutoğlu'nun Saadet partisiyle bir araya gelmesini anladımda, İmamoğlu ve Kılıçtaroğlu ile yanyana gelmesini hiç anlayamadım. Acaba yazarınız bu konuda ne diyecek? Cidden merak ediyorum....

 9. Tamer'e cevap!!!

  11.02.2020 00:01:32

  Tamer bey, anlaşılan siz TSO'da eski yönetimi bilmiyorsunuz. 'Oğuzhan Ata Sadıkoğlu beklentileri karşılamadı...' diyorsunuz ama bunun kriteri nedir. Neye istinaden bu kanaate vardınız. Benim gördüğüm şu ki; Malatya gerçek bir TSO başkanı ile tanıştı. Uzun zamandır TOBB'a girememiş bir Malatya, Oğuzhan Başkan döneminde girmiştir. İTO Başkanı Şekil Avdagiç'in giremediği bir TOBB'dan bahsediyorum. Lütfen araştırmalarınızı biraz dikkatli yapın. Sonrasında ise yazarın bu sayfasında tekrar buluşalım.

 10. Tamer

  10.02.2020 22:47:40

  Murat Bey, TSO Başkanının seçim sürecini çok net hatırlıyorum. Yazılarınızdan şunu çıkarmıştım; Sadıkoğlunu destekliyordunuz. Hatta seçimden birkaç gün önce Müsiad başkanı ile yaptığınız röportaj seçim sonucunu etkiledi. Gelinen bu noktada sanki Sayın Sadıkoğlu beklentinizi karşılamıyor ki bizde epey ümitliydik. Genç olmasının sonuçları sahaya çok farklı yansımalı...

 11. mert44

  10.02.2020 21:46:29

  Kaleminize emeğinize sağlık sayın Editör.Komşumuz ve memleketimizin yaraları sarılmaya devam ediyor. Rabbim bu kış gününde herkesin yardımcısı olsun. Çaba sarf eden Sayın TSO Başkanımıza ve diğer bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. Allah devletimize zeval vermesin. Başta Sayın Rektörümüz Ahmet Kızılay olmak üzere Dr.Sezai Yılmaz ve ekibine bir Malatyalı olarak teşekkürü borç bilirim. Memleketimize Katma Değer sağlıyorlar.

 12. MustafaŞ

  10.02.2020 21:20:46

  Tüfenkçi’ye burdan sesleniyorum. Sgk’daki ilave %6 indirim uzatılsın. Kriz ortamı işverenler personel çıkartacaklar.

 13. Sait Kabadayı

  10.02.2020 17:07:06

  Kim kime karışmış belli olsa iyi olur

 14. murat çetine

  10.02.2020 15:31:24

  sayın bu kadar konuyu bu kadar başlığı nerden buluyorsunuz. biliyoruz ki siz İstanbul'dasınız...ama bir İstanbul bir malatya bir ankara arasında mekik dokuyorsunuz. herhalde Türk hava yolları size beleş diye cem ama sanmıyorum. malatya için çok emek harcıyor. bilinmeyenleri yazıyorsunuz. emeğinize sağlık

 15. kızılay güzel adam

  10.02.2020 15:28:09

  malatyada 7 güzel adamdan biri Ahmet kızılay dır. ekibide en aza onun kadar mütevazi dir

 16. tso başkanı..

  10.02.2020 15:26:43

  maşallah nazar değmesin genç yaşına rağmen oturduğu koltuğun hakkını veriyor. inşallah daha güzel işler yapar...işsizliği çözmek ve ekonomiyi canlandırmak adına malatya da

 17. sayın bülent tüfekci

  10.02.2020 15:25:05

  Bülent bey acaba bakanlığı döneminde el attığgı fakat sonuç alamadığı bir iş veya işler olmuş mu

 18. çetkin e geçmiş olsun

  10.02.2020 15:24:10

  arabada yatan çetkine geçmiş olsun rabbim yardımcısı olsun. Bu duruma düşürenleri Allaha havale ediyorum. ailelerimizi çökertmeye çalışıyorlar.

 19. Serkan

  10.02.2020 15:12:53

  Malum İstanbul sözleşmesi Aile yapısına yerleştirilmiş bir dinamittir. Dolayısıyla hedef Aile yapısını bozup Güçlü Türkiye hedefinin en küçük yapısı olan Aile bitirmektir. Çok acil bu konuyla ilgili araştırma yapılıp önlemler alınmalı.

 20. Saliha

  10.02.2020 15:06:05

  Kaleminize sağlık.

 21. Ahmet çiçekli

  10.02.2020 13:07:22

  S.a Murat kardeşim, yazınızın her satırı benim için, sanıyorum bir çok kimse için çok kıymetli, özellikle bu yazınızda arabada yatıp kalkmaya başlayan vatandaşla ilgili bölüm ibretlik ilgili kimseler çok ACİL dir düşünüyorum

 22. Mustafa

  10.02.2020 12:15:25

  Ahmet Kızılay'ın iyi bir insan olduğu inancındayım;ancak eğitim sisteminin çok çok kötü olmasının sonucu olarak üniversiteler bitmiș durumda.yani sistem ona ne derece hizmet edebilme șansı veriyor bunu bilmek gerek.Hilmioğlu döneminde İnönü'nün 13 bin civarīnda öğrencisi vardı șaun 50 bini geçmiș durumda!16 bin siralamayla öğrenci alan bölümler șuan 300 bin 400 bin sıralamayla öğrenci alıyor.sayın rektörün siyasi vaziyetten bagīmsiz bir konușma yapsa durumun vehametini ortaya koyacak onlarca cümle kuracağından eminim.Bülent Tüfenkçi nin bakanligi döneminde az çok bir șeyler elde edildi..

 23. Umut

  10.02.2020 11:56:59

  Malatya basını depremde büyük çaba sarf etti. bU ANLAMDA SİZİ DE KUTLUYORUM. Haberleri anı anına buradan da takip edebildik. Sadıkoğlu konusunda siz söyleyince biraz düşündüm. Evet neden yer verilmedi diğer basın yayın organlarında? Kendisinin de basın kolunu güçlendirmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Yapmış olduğu çalışmalar takdire şayan. Genç dinamik ve heyecanlı bir başkanımız. Başarılar diliyorum. Bu vesileyle yardım yapan herkesten Allah razı olsun

 24. Ahmet

  10.02.2020 11:54:00

  Mütevazılık denilince aklıma Bir Ahmet Kızılay iki Bülent Tüfenkci geliyor. Gerçekten her ikisi de Malatya için çok önemli değerler. Sezai Hocamızın da yolu açık olsun. Sayın Kızılay hakkında söylediklerine de katılmamak mümkün değil.

 25. Berkant

  10.02.2020 11:52:53

  Sayın Tüfenkci bakan olarak devam etseydi daha güzel şeyler de olacaktı. Yine de Malatya bir dönem şans yakaladı. Geçen gün deprem bölgesi ziyareti için ilimize gelen Ticaret Bakanını daha önceden görmemiştim bile. Sadece Malatya için değil diğer illere de bir faydası olabiliyor mu diye merak ettim doğrusu...

 26. Yasemin

  10.02.2020 11:51:01

  Sayın Tüfenkci alanında çok başarılı. Ailesi ile de bir kaç defa kendisini görme imkanı buldum. Eşi hanımefendi de gayet mütevazı ve saygın bir kişiliğe sahip. Her başarılı erkeğin arkasında ona güç veren bir kadın vardır sözünün vücut bulmuş halleri olarak değerlendiriyorum.

 27. Sedat

  10.02.2020 11:48:53

  Bir örnek aklıma geldi. Van depremi sonrasında devlet şehri güçlendirdi. Yeni binalar inşaa etti. Erdoğan her yerde bunu dillendirmeye başladı. Sanki o zaman yapılan tek başarı buydu. Akabinde seçimlerde oylar düşünce de bir demek yapılanlar bu kadar başa çalınmamalı yorumları gelmişti. Bir kişiye yardım edin her seferinde bunu dillendirseniz kişi bir süre sonra senin de yardımın da olmaz olaydı der. Bu insan olma özelliklerimiz arasında var. Tüfenkci konuşarak değil fiili icraatler ile gündemde yerini koruyor.

 28. Hikmet

  10.02.2020 11:46:08

  Eski Bakan, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent TÜFENKCİ Malatya için var gücüyle çalışıyor. Maddi manevi her alanda hemşerilerinin yanında olan Tüfekci'yin başarısı asla göz ardı edilmemeli. Bu anlamda kendisinin bu özelliğini ortaya çıkardığınız için size de teşekkür ederim sayın yazar.

 29. Ahmet

  10.02.2020 11:31:06

  Sayın rektör hocaya şunu söylemekte fayda görüyorum Araştırma hastanesinde işler pek iyi gitmiyor hastalar değersiz ve personel çok hadsiz son 3 yılda baya kötüye gittiğini söyleyebilirim ve ne yazık ki orada da referansın referansı yarışıyor bunu bir hasta yakını olarak söylediğimi belirtmek isterim.

 30. Mehmet04144

  10.02.2020 11:26:13

  Yeniden Refah Partisi Malatya'da tek çalışan parti desek yeridir.. sanki yarın seçim olsa iktidara geleceklerini bilmiyormuş gibi azimle çalışıyorlar. Allah yollarını açık eylesin bizim de oyumuz Refah partisine..

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>