Murat ÇETİN
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

İL BAŞKANI KİM OLACAK?

 

SESLİ MAKALE 

Malatya ile ilgili kulisleri yakından takip edip, bir çoğunda da isabetli tespitlerde bulunduğumuz için bu aralar “AK Parti il Başkanı değişecek mi?” ya da “AK Parti il Başkanı Kim olacak!?” gibi sorularla sıkça karşılaşıyorum. 

 

Dost meclislerindeki bu tip sorulara verdiğim cevap ise aynen şöyle:

 • Koca”mış olduğu halde “Ergen” tavırlarıyla kendini “İhsan”dan bilmeyen..
 • Genç, atılgan ve “Şahin” ruhlu..
 • Hayra her daim “Akın” eden..
 • Şerde ise “Faruk” inancıyla “adil” olan “Ömer”lere ihtiyaç vardır...

Cevabımın ardına da acizane şu duamı ekliyorum:
 

 • İşte bu il başkanı zalimin karşısında, “mazlumun” ise yanında dura..
 • Mülk-i amir (Vali) ve yed-i eminin (Büyükşehir Belediye Başkanı) onun “müşaviri” ola
 • Malatya'mıza ise saadet güneşi(adalet) yeniden doğa..
 • İnşallah bu “duam” kabul ola..
 • Yukarıda saydığım üç vasıf da birisinde “cem” ola..
 • Allah, o kişinin daim “muini” ola..
 • Onun eliyle ne “hırsız” kala ne de “arsız” yol ala...


  *

  108 MİLYONLUK KÂR...

Geçtiğimiz hafta, 51 temizlik aracını Battalgazi Belediyesi'ne kazandıran Osman Güder'in yaptığı açılış gündemdeydi. Güder'in bakış açısının getirdiği başarının sırrı şuydu: “Ben her ay kira bedeli olarak 897 Bin lirayı niye vereyim? Bu rakam beş senede 54 milyon lirayı buluyor. Kiralamak yerine 8 milyon 6 yüz bin lira verip, araçları belediyemin envanterine katarım. Minimum 10 yıl kullanılabileceğim bu araçlarla, belediyemi 108 milyon lira kâra geçiririm.

          *

BECERİKSİZLİĞİNİZİ KAMUFLE EDEMEZSİNİZ...
 

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, geçtiğimiz hafta İstanbul'da düzenlenen 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi'nde ödül almıştı. Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşi Emine Erdoğan'ın elinden ödül alan Mehmet Çınar'ın odası günlerdir Malatya protokolünün uğrak yeri olmuş durumda. Tebrik ve takdir edenlerin biri gidiyor, diğeri geliyor. Tebrik ve takdir güzel bir meziyet, lakin kendi becerisizliklerini kamufle etmek adına bu tarz ziyaretleri fırsat bilenlere tavsiyemdir. Kendileri de Mehmet Çınar'ın bu tarz projelerini hayata geçirmeyi deneyebilirler. Zira zengin sofrasında misafir olan miskin adamın, zengin kabul edilmeyeceği gibi, beceriksiz adam da, bu tarz ziyaretlerle beceriksizliğini kamufle edemez. (Kimse hasta olmazsa, doktor tedavi edecek kimi bulacak? misali bahsettiğimiz kişiler olmasa biz ne yazacağız?)

         *

PORTAKALI SOYDUM!..

 Geçtiğimiz haftalar Malatya'mızın iki önemli misafiri vardı. İlk misafirimiz, Hazine ve Maliye Bakanı sayın Beraat Albayrak, ikinci misafirimiz ise Sanayi ve Teknoloji Bakanımız sayın Mustafa Varank idi. Misafirlerin ülke yönetiminde söz sahibi kişiler olması hasebiyle organizasyonları sahiplenenler de bir hayli fazlaydı. Özellikle AK Partili iki milletvekili “Ben getirdim” iddialarında bulunarak, organizasyonları sahiplenmeye çalıştı. Bu iddiaları görünce, çocukluğumdan aklımda kalan şu tekerlemeyi mırıldanmaya başladım: “Portakalı soydum. Başucuma koydum. Ben bir yalan uydurdum. Duma, duma dum. Kırmızı mum...”

        *

20_10

FOTOĞRAFIN DİLİ...

Fotoğrafa bakınca, imamın ve cemaatin arkasındaki 80'lik mübarekler geldi bir anda aklıma.  Namazdaki teşehhüdeymiş gibi bir tavır seziyorum bu duruştan(!). Vakur duruşuyla  öne çıkan isim sayın Ahmet Çakır olurken, en masum ve mazlum görüntüyü sayın Öznur Çalık veriyor. Hakan Kahtalı ise sanki kara kışta kalmış, giydiği içliğin altına da kalın çoraplarını geçirmiş. Şaka bir yana, fotoğrafı çekenin açısının yanlış olduğu kanaatindeyim. Fotoğrafı gösterdiğim bir başka arkadaşım ise Bakan Mustafa Varank bile, elini saklayacak yer bulamamış gibi.

        *

AĞBABA YANLIŞ PARTİDE!.. BENCE...
Geçtiğimiz hafta, AK Parti İstanbul Milletvekilimiz sayın Serap Yaşar ile röportaj yapmıştım. Konuk siyasi olunca, konu da rakip partiye geliyor bir şekilde. CHP konusu açılınca bir tespitimi aktardım sayın Yaşar'a. “CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba CHP'de değilde HDP'de siyaset yapsa daha iyi olur bence. Ağbaba'nın siyaset anlayışı ve tavırları HDP zemininde daha çok karşılık bulur sanki. Üslubu, CHP'den ziyade HDP'ye yakın” şeklindeki sözüme sayın Serap Yaşar'ın tepkisi küçük bir tebessüm oldu.

        *

SERAP YAŞAR'LA İLGİLİ TESPİTLERİM


-İstanbul siyasetine “hakim

-İstanbul'da ki Malatyalılarla yakından “alakadar

-Profesyonel bir “ekibi” var

-Malatya'yı yakından “takip” ediyor

-“Düşünerek” konuşuyor

-Söylenen sözü “tahlil” eder bir yapısı var

        * 

DERLEEER, DERLER!..
Sosyal medyada ölçüsüz, freni patlak ve seviyeden yoksun bir şekilde yorum yapanlar karşısında mahzun olan siyasetçilerimize iki hatırlatmada bulunayım:

1- Milletin ağzı çuval değil ki bağlansın. O sebepten herkes her şey der.

2- Konunun daha iyi anlaşılması için bir zamanların en popüler dizisinden örnek vereyim. Kurtlar Vadisi'nde Necati Şaşmaz'ın “Derler derler” şeklindeki repliğini izleyin.

        *

 “TİP”İ NE BİLSİN GARİP!..

Malatya'da mimarlık okuyan genç, bir yüksek mühendisin yanında çalışmaya başlar. Her şeye ve her söze “akademik” bakan bu gence “Tip getir” şeklinde talimat verilir. Akademide “Tip”in ne olduğunu bilmeyen genç “Filan usta benden tip istedi. Ben ise tipin ne olduğunu bilmiyorum” diyerek yanındakine danışır. Aldığı cevap şu şekildedir: Bizim Malatya'da tüpün adıdır “Tip”.

         *

‘EKSİK OLMA' MALATYASPOR!

BtcTurk Yeni Malatyaspor, Süper Lig'in 11'inci haftasında kazanamadı; fakat çok önemli 1 puan aldı. Göztepe deplasmanına, Futbol Disiplin Kurulu'nun 4 maçlık, çok da adil olmayan yaptırımı yüzünden teknik direktör Sergen Yalçın çıkamadı. Robin Yalçın sarı, Sakıb Aytaç kırmızı kart cezalısıydı. Chaalali'nin sakatlığına; Fofana, Bifouma ve Rahman Buğra Çağıran'ın da eklenmesi ise işin tuzu biberi oldu.

Eksiklerin çokluğundan ötürü kadro, 21 yerine 17 kişiyle ancak tamamlanabilirken, karşılaşma da istenildiği gibi başlamadı. 9'daki ev sahibi golünün akabinde özellikle ilk yarıda oyun çok fazla durdu ki, bu, futbol oynamaya çalışan, her daim zaferi kovalayan Kaplanlar açısından dezavantajlı bir durumdu. İkinci devrede, Eren Tozlu ve Ahmed Ildız'ın da girişiyle tempoyu artıran Malatya ekibi, aradığı golü, 83'te Gökhan Töre ile penaltıdan buldu.

 87'de Töre'ye önce sol, sonra sağ kale direği engel olunca tabelada 1-1'lik eşitlik yazdı. 5'inci defa üst üste kaybetmeyen Kaplanlar, böylece Süper Lig'de bir ilki daha başardı. 18 puanın karşılığı 6'ncılık koltuğu; ama zirve sadece 3 puan uzakta. Milli ara sonrası, 24 Kasım'da Malatya'da ki Fenerbahçe müsabakası kritik önemde. İzmir'deki mücadelenin bitiminde ikinci sarıdan kızaran Eren yok. Cezalıların yanı sıra, sağlık problemi olan 4 isim dönecek. Yönetim ve teknik heyet kadar Malatyalılara da büyük iş düşüyor. Haydi! Şimdi destek vakti...

Selam ve dua ile
Fiemanillah

 

 

 YORUMLAR

 1. Selim Yildirim

  14.11.2019 22:33:00

  İl başkanı acil değişsin..vekiller tekrar secilmesin..yoksa ak parti Malatya da kaybetmeye devam eder..Malatyalı Reisin hatrına sevmediği insanlara oy veriyor.. bu kadar haksızlığı hak etmiyor..vekiller tamamen değissin..il başkanı olan birini vekil yaptınız daha sonra tekrar il başkanı..derhal degismeli yoksa halk partiyi değişmek zorunda kalacak..sonra halka demedi demeyin..

 2. Cenk

  13.11.2019 22:55:46

  Körler sağırlar birbirini ağırlar! Yıkanılmış suda bir daha yıkanılmaz! Derviş dervişin yanına sırayla gelirmiş! Daha fazla atasözü istenirse yazarız. Koskoca Malatya hep aynı adamlara mı mahkum. Bu Malatyalılara da hakaret.

 3. Mustafa

  12.11.2019 18:26:16

  Malatya daki yöneticilerin ișsizlik ile ilgili bilgileri ilgileri ne derece var?ișkur verilerine bir baksınlar ișkura bir gün gidip durumu izlesinler.üniversiteler bangır bangır ișsizler ordusuna nefer gönderiyor.(%27)üretim ekonomisi yok..lokal müdahaleler hicbir șeye yaramıyor.yazık oluyor gençlere geleceğe..

 4. Ali

  12.11.2019 12:34:24

  Ak Parti Ömer Faruk Öz'ü başkan yapar mı bilemem. Lakin aşağı ediyorum yukarı ediyorum. Ondan daha iyi aday yok. Memleket için hayırlısı o. İnşallah öyle bir görev gerçekleşir de Parti son zamanlardaki hatalarından ders çıkarmış olur.

 5. Saliha

  11.11.2019 22:47:40

  Yine fotoğrafı konuşturarak yazıya başlamışsınız. Ben o fotoya bakınca kandil gecelerinde camilerde canli yayinlanan mevlitan grubuna benzettim. Bence AKP nin malatya ekibini elemesi lazım bu sizin sayenizde olacak gibi. Kaleminize sağlık. Allaha emanet olun.

 6. mert44

  11.11.2019 22:23:32

  Sayın Murat Bey, İl Başkanlığı konusunda size katılıyorum. Çınar ve Güder Başkanın çalışmalarını takdir ediyor, Sayın Başkanlarımıza çalışmalarından ötürü başarılar diliyorum.

 7. Adem

  11.11.2019 21:03:06

  Ak Partinin bu süreçte en büyük hatası İl Başkanı İhsan Koca oldu. Adamın altı kuru keyfi yerinde misali sıkıntısı yok. Süper emekli maaşı alıyor. Avukatlık bürosunda da işler tıkır tıkır. Milletin derdi ilgisini çekmiyor bile. Bu süreçte milletin derdini derdi bilecek adama ihtiyaç var. O da Ömer Faruk Öz.

 8. Levent Ergül

  11.11.2019 20:10:31

  Bozdepede vatandaşa nasıl davranıldığını gördük görüntülerde. REİS buna göre bu beyefendilere cevabını halkın diliyle verir vermese seçimde BİZLER veririz sıra kendini BEYENEN belediye BAŞKANLARINDA ve PARTİYİ aile şirketi zanledenlerin gitmesini bekliyoruz.

 9. derleeer...kime

  11.11.2019 14:31:23

  derler derleer. ama kime derler. ne derler. nasıl derler bu sorulara ait yazıda hiç ibare yok. anlayan anladı derseniz bilmem ama en azından biraz ip ucu olsa da yazı daha anlamlı olur du.

 10. osman güder başarılı

  11.11.2019 14:29:13

  osman güder emin adımlarla ve ayaklarını yere basarak doğru adımlar atıyor. bir 5 yıl daha Battalgazi belediye başkanı olur. böyle devam edip çevre yolu altını şaha kaldırırsa ....

 11. ayıp oluyor...

  11.11.2019 14:27:28

  kış geldi. hava soğuk. hakan katalı ne yapsın. içlik sıcak tutuyor. akıllı adam. hasta olacağına içlik giymiştir. gazeteci değil misiniz . adamın görünmeyen içliğini bile haber yaparsınız. maksadınız eksik bulmak değil mi.

 12. murat çetine

  11.11.2019 14:24:46

  murat çetin bu hafta yazılarınız aceleye gelmiş herhalde... ilham gelmemiş. önceki yazılarınızla kıyaslayınca biraz zayıf kaldı bu hafta

 13. adil gevreğe

  11.11.2019 14:23:11

  yeni malatya spor başarılı olmak istemiyor. Malatyalı ünlü psikolog var zafer akıncı adil gevrek ona ulaşsın. takımın şampiyon olma yolunda motivasyona ihtiyacı. var . sadece inançlarını yitirmişler. kaçan puanlar baksanız. inanı kaybedilmeseydi .bu puanlar ikince 5 puan takardı.

 14. en başarılı milletvekili

  11.11.2019 14:20:30

  öznur çalık strateji değiştirdi. sanki biraz geriye çekildi. sadece işine odaklanmış. ağır takılıyor. yinede en başaralı siyasetçi

 15. çınar başkan....

  11.11.2019 14:17:32

  iyi yakalamışsınız. 31 marttan önce Mehmet çınara kefil olamayanlar şimdi Mehmet çınarın başarısından nemalanmaya çalışıyor ki bu çok bariz bir şekilde sırıtıyor. proje güzel ama bu kadar vekil sahip çıkarsa onuda bölüştürürseniz Mehmet çınara bir şey kalmıyor.çınar bıyığının altından keyifle gülüyordur.

 16. il başkanı

  11.11.2019 14:14:44

  cemal akın ve ömer faruk öz adı ön plana çıkıyor

 17. rahat bırakın

  11.11.2019 14:14:06

  artık veli ağbabanın yakasını bırakın sayın murat çetin ya da bir röportaj yapın içini döksün sizda merak ettikleriniz sorun

 18. Abidin derme

  11.11.2019 13:22:58

  Bencede malatyada kaybedilen belediyelerde n dolayı vekiler de il başkanı da sınıfta kaldılar degismesi gerekir birde vatandaşa hakaret edenler orada oturmamalilar

 19. Abidin Derme

  11.11.2019 13:16:14

  Mimar inşat çevre muhendisleri bitti veteriner nereye kadar

 20. Mehmet Güzel

  11.11.2019 13:06:12

  İhsan Koca'yı kim, hangi mantıkla getirdi veya tavsiye etti anlam veremedim. Belkide kendisinden ağabeylik beklendi ama çok agresif bir yapsısı var. Ona bu şekilde bakan ve beklenti içerisine giren çok yanlış yapmış. Bu işi en güzel şekilde yapacak kişi Ömer Faruk Öz'dür. Sonrasında Cemal Akın...

 21. Mehmet Çelik

  11.11.2019 10:51:54

  Yani değiştirsinler artık onların yüzünden 2 belediyeyi kaybettiler çalışkan belediye başkanları seçmediler

 22. Ensari Erdoğan

  11.11.2019 10:50:24

  Daha güzel bir yazı bekliyordum girişe dalınca Murat Ağabey

 23. Ona da söyle

  11.11.2019 10:03:15

  Ağbaba'nın PKK'yı meclise sokması ile birlikte bu yorumunuzun altını çiziyorum. E zaten onları yönelik çalışmış ya

 24. Umut

  11.11.2019 09:34:56

  Yeni Malatyaspor tüm olumsuzluklara rağmen ayakta durmayı başarabiliyor. Takımımızın sonuna kadar arkasındayız.

 25. Tolga

  11.11.2019 09:34:22

  Serap Yaşar ile ilgili röportajını okudum. İnsan hakları konusuna daha fazlla çalışma bekliyoruz. İnşallah ileride kendisini bakan olarak da görebiliriz.

 26. Abdullah

  11.11.2019 09:33:14

  Çalışır gibi çek fotoğrafı...

 27. Ahmet

  11.11.2019 09:32:24

  Malatya bakanlar ağırlıyor. Ama inşallah kuru kalabalık yapmıyorlardır. İstihdam oranları arttı deniliyor. Ama Malatya'da bu kadar işsiz hala neden var?

 28. Hikmet

  11.11.2019 09:31:34

  Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder belediye borç ile aldı. Ancak bunu dillendirmeyerek güzel bir tavır sergiledi. Şimdi de tasarrufa gidiyor. Gelinen nokta itibarıyla olması gereken de buydu. Başarılarının devamını dilerim. Sayın Başkan çevre yolu altına da gerekli hassasiyet gösterilmeli her konuda. Bunu kendimiz söyleyip kendimiz dinliyoruz.

 29. Sertan

  11.11.2019 09:30:04

  Bence Ak Partinin %80 ni değişmeli sokaktan gelen sesler pek hayra alamet değil... Sorun şu ki PAHALILIK, İŞSİZLİK, LİYAKATSİZLİK, ADAMCILIK ve KİBİR şuan mevcut parti sayesinde zirvede eğer önlem alınmazsa halk aşağı almasını da bilir. Bakan Albayrak toz pembe bir tablo çizse de gerçekler vatandaşın cebine yansıyor maalesef.

 30. Hasan

  11.11.2019 09:29:31

  Tespit önerilerine katılıyorum. Malatya siyaseti yön değiştirdi. Önceden kabul görmeyen isimlerin artık yıldızı parlıyor. Cemal Akın ile teşkilatın arasında yaşanan olaylar zamanında çok konuşuldu. Ömer Faruk Öz fikri daha cazip geliyor. Hem aklı başında hem olgun hem de adının özelliğini taşır nitelikte.

 31. Adem

  11.11.2019 09:22:54

  İl Başkanlığı için 3 isim saymışsınız.Mustafa ŞahinCemal AkınÖmer Faruk ÖzBana kalsa en uygunu Ömer Faruk Öz. 2023 hedefleri için ideal. Üstelik Vali ve Belediye Başkanlarına lafı geçecek tek kişi. İyi bir teşkilat kurarsa geleceği de garanti eder parti adına.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>