Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Malatya'da ki Kanlı Plan Neydi?

-SESLİ MAKALE- FETÖ terör örgütünün Malatya'da ki darbe planının ayrıntıları, bu yazıda gizli...
Fetöcü darbeciler 15 Temmuz gecesi harekete geçtiklerinde ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisini bombaladı. Gölbaşı özel harekat birliğini vurdu. Polisleri şehit etti. Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'ı katletmek için özel birlikler kaldığı oteli basarak kurşun yağdırdı. Köprüyü kapattı. Darbeyi önlemek isteyen halkın üzerine yaylım ateşi açtı.

Asıl en büyük kanlı eylemi ise darbenin gücünü göstermek adına Malatyada yapılması planlanıyordu.

Şehir ERHAÇ'tan kalkacak savaş jetleriyle hedef gözetmeksizin bombalanacak, 2'ci Ordu'ya bağlı Tanklar insaların kalabalık yaşadığı meskun mahalleri bir bir vuracaktı. Sokakları ele geçiren cuntacı askerler sokaklarda kimi görürse piyade tüfekleri ile ateş ederek vuracak, belkide sokaklar adeta bir kan gölüne dönmesi gerektiğinden; vahşet manzaraları, diğer illere ibret olacağından kimse darbecilere karşı koymaya cesaret göstermeme üzerinde kalleşçe bir plan darbe taslağında duruyordu. Şehrin ana alterleri ne varsa yok edilecekti. Kilit noktalar imha edilirken ölüm kusan Tanklar geride enkaz bir şehir bırakana kadar Malatya'yı bombalayacaktı. Çevre illerle bağlantısı kesilerek özerk otonom darbe gücünün en ağır hissedildiği bir alana dönüştürülmesi vardı darbecilerin günlüklerinde.
Bu yüzden Malatya 2'ci ordu komutanlığının icraatları darbeciler için çok önemliydi. Çünkü darbenin dört sac ayağından birini 2'ci ordu oluşturuyordu.

Fetöcü teröristlerin harekete geçtiği ilk saatlerde Kayseri'den kalkan askeri bir kargo uçağı gizemli şekilde Erhaç havaalanına iniş yaptı. İşte kanlı oyun bu beklenmedik uçağın Malatya'ya inmesi ile bozuldu. Vali Mustafa Toprak bu uçağın Malatya'ya inmesinden şüphelenmişti. Bu beklenmedik misafir uçak Malatya'da ilk tedbirlerin de alınması demekti. Vali ve belediye Başkan'ı, Ak parti il başkanı koordineli olarak derhal ciddi tedbirler almaya koyuldu. Halk sokağa çağrıldı, 2'ci Ordu'nun etrafı sarıldı ve ordunun hareket kabiliyetini kesmek maksadıyla Türkiye'de cuntacılara karşı ilk kez hendekler kazıldı.

Ve aradan geçen saatlerde aynı şekil yine Kayseri'den kalkan 7 kargo uçağı daha Erhaç'a inmişti. Hepsi ağzına kadar silah ve mühimmat yüklüydü. Bütün bu mühimmat sabaha karşı şehrin üzerine boşaltılacaktı. Kimi duyumlara göre yine halkı katledecek Türk askeri üniformalı yabancı kişilerde bu uçaklarla Malatya'ya geldiği iddialar arasında yer alıyor.

Diğer illere göre Malatya darbe seyrini değiştirecek pilot bölge olarak bu yüzden önemliydi.

Peki bu kritik aşamada neler oldu?

İşte Malatya'nın kaderini değiştirecek o tarihi önlemler bu sınırlı zamanda alındı. Belkide bu gün her şey çok farklı olabilirdi. Malatya halkı asla unutamayacağı kara günlerin içinde bulabilirdi kendisini. ERHAÇ'tan uçakların kalkış yapması darbecilerin amacına ulaşması anlamını rahatlıkla çıkarabiliriz. Fakat pist belediye Başkan'ı Çakır'ın emriyle belediyeye ait araçlarla derhal kapatıldı. Araçlar yetersiz kalınca bölgeden çiftçilerin traktörleri çağrıldı. 200 civarı traktör havaalanına akın etti, uçakların kalkış yapacağı pisti doldurdu, pist böylece uçakların iniş kalkış yapmasına tamamen kapattılmıştı. Araçların akü kutup başları söküldü, anahtarlar alındı ve savaş jetlerinin kalkış yapmaları böylelikle engellenmiş oldu.

Devamında sokakları dökülen halkın darbecilere karşı göstermiş oldukları ani tepkilerde bu önlemlere dahil olunca Malatya'da her şeyin bu kadar kolay olmadığını ispat etti aziz Malatya halkı. Darbecilerin planı düştü, ayyuka çıktılar, rezil oldular, ne şeref kaldı ne haysiyet, bütün dünyaya madara oldular, artık her şey değil çok şey artık tersine gelişiyordu.

2'ci ordu komutanlığı ise henüz ringe çıkmadan halk tarafından nakavt edilmişti. Sokağa çıkmayı başarmış iki tankı da halk tarafından işgal edildi. Bir Tank pilotu olay mahallinde halk tarafından linç edilerek öldürüldü. Darbe yapmanın Türkiyede kolay olmadığını bir daha görmüş olduk. Malatya'da ise imkansız olduğunu...

TİMUR İNCEYORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

YAZARIN DİĞER YAZILARI


- TEK TİP ELBİSEYE KARŞI ÇIKANLAR
- KAYISI KÜRESEL DÜNYANIN YENİ ALTINI VE BİZ BUNUN FARKINDA DEĞİLİZ 
- GEÇEN SENE BU GÜN
- BİR VİP ASFALT DARBEMİZ EKSİKTİ
- FETÖ ASALASI ve ENTERNASYONEL HAÇLI SEFERİ
- ADALET-SİZ YÜRÜYÜŞÜNÜN KODLARI
- Küresel kuşatma ve Katar haraketliliğinin mantığı!..
- İHANET SARMALINDA ESCOBAR FETÖ
- HELİKOPTERİMİZ DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
- AK PARTİYİ NASIL BİLİRDİNİZ?
- MAVİ YANAN TÜM IŞIKLARI VURUN
- DAMAT KAVURMACI’NIN TAHLİYESİNDEKİ SIR
- ABD TÜRKİYEYİ NATO'DAN ÇIKARIYOR MU?
- KOD ADI: MAHREM İMAM
- BUNDAN SONRA NE OLACAK?
- AK PARTİ KAPATILSIN
- FÜZE-SARİN GAZI-ÇOCUKLARIN ÖLÜM REALİTESİ
- KADİR TOPBAŞ'IN AK PARTİYE ZARAR VERME YÖNTEMİ
- SİZE NE?
- Osmanlıyı parçaladınız korkunuz niye?!
- KANALBOYU ÇATIŞMASININ PERDE ARKASI
- HOLLANDASIZ HOLLANDA
- HOLLANDA'DA AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI
- ALMANLARLA KAVGAMIZ