Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Sanki Malatya konkordato ilan etmiş!

 

SESLİ MAKALE 

Malatya Büyükşehir Belediyesi aslan payı bir dizi “tasarruf” diye tanımlandığı programla adeta tüm çalışmalarını durdurmuş öyle gidiyor. Belediyeler aslında tasarruf ismiyle pek de müsemma değil. Çünkü belediyenin şehir alt yapısı, temizlik, bakım-onarım, tarihi değerleri koruma, sağlık, sosyal alanlarda iyileştirici projelerle halkın yaşam kalitesini daima yukarı hakletmekle orantılı bir görevi olmasına rağmen son yıllarda bu mevki daha çok akrabaları-eş-dostu belediye veya kurumlarında iş sahibi yapmak, ihale kovalamak, yapılacak devasa projelerin arsaları önceden bilindiği için arsa toplamak, rant sağlamak, müteahhitlerle kâr ortaklığı yapmak gibi daha çok halkın avantajına değilde dej'avantaja sahip alanlarda etkili olmasıyla anıldı belediyeler. Malatya büyük şehir Belediyesi de Ahmet Çakır ve Hacı Uğur Polat dönemlerinde biriken borç miktarının cezasını çekiyor şimdi. Daha ne kadar bu cezai müeyedeye maruz kalacağı da belli değil.

Yeni dönem belediye Başkanı Selahattin Gürkan büyük bir borçla (1.7 Trilyon) devraldı belediyeyi. Bir iki kez bu borç miktarını gündeme taşımaya teşebbüsleri oldu, olmadı değil. Ak parti milletvekilleri, iktidar ile başkan Recep Tayyip Erdoğan'a kadar uzanacak AK Parti aleyhtarı olabilecek afaki açıklamaların partide getireceği yıkımın etkisi fark edilince Gürkan konuşmak yerine ekonomik tedbirlere başvurmaktan başka bir çaresi kalmadığını fark etti.

Ekonomik tedbirler Malatya Büyükşehir Belediyesinin içinde bulunduğu batağın hasar boyutunu asgariye indirgemek içindi.

Yalnız “halkın suçu ne?” sorusu tam bu zamanda sorulmalıdır. Adına “Ekonomik tedbirler” diyoruz fakat sanki iflasa sürüklenen bir şirketin konkordato ilan etmesi gibi, Malatya büyük şehir Belediyesi de resmen konkordato ilan etti.

Belediyenin fazla araçlarının belediye binası önüne çekilmesi, işten çıkarılmalar veya maaşların kesintili ödenmesi gibi bazı önlemler bu tedbirlere dahil edildi. Öyle de personelin maaşı kesildiği halde neden daire başkanlığı, genel sekreter ve yardımcılarına bu kesinti yansıtılmadı yoksa sadece personel mi çok maaş alıyordu diye bütün fatura garibanlara çıkartılyor? Ayrıca verilen ekmek ve gıda yardımlarını keserek neyin tasarrufunu yapmaktasınız? Fakir fukaranın aldığı sosyal yardım tahminimce 5,5 milyon lira, belediyeler yasasına göre gelen paranın % 5'i sosyal faaliyetlerde kullanılması zorunluyken neden kesilme kararı verildi vb. sorularını detaylarına inmeden velhasıl pas geçiyorum bu bölümleri.

Konumuza dönecek olursak; piyasalarda büyük ve derin sıkıntılar var, bu doğru. Fakat bir belediyenin bu denli herşeyden soyutlanmasını anlamak mümkün değil. Yanıbaşımızda Adıyaman Belediyesi canşırah şekilde çalışıyor. Kahraman Maraş ihracatta rekor kırmayı gözüne kestirmiş. Pul biber ve dondurmadan başka endüstriyel hiç bir cazibesi olmayan Maraş'tan bahsediyorum. Kayseri ticaret merkezi olma yolunda iddialı adımlarla ilerliyor. Gaziantep başlı başına bir sanayi devi zaten. Elazığ çaktırmadan Malatya'yı deport etme peşinde, Erzurum büyük şehir belediyesi “20 devasa proje” diye bas bas bağırıyor adamlar… Bir biz sus-pus, paramız yok, borcumuz var deyip yetimler gibi bekliyoruz yerimizde. Müflis tüccar gibi eski defterleri karıştırıp duruyoruz.

Hele de son 15 günde çok köklü bazı firmalar konkordato ilan etti haberlerini izliyoruz bültenlerde.
Örnek bazıları:
Selah Tersanesi: ileri teknoloji askeri gemi üreticisi…
Kemal Tanca ayakkabı mağazaları, Hotiç ayakkabı mağazaları.
Telpa İletişim: cep telefonu ithalatçısı…
Les Ottomans Oteli: Kuruçeşme…

Bu saydıklarımıza Malatya Büyükşehir Belediyesini de ben ekliyorum. Üstelik Malatya Büyükşehir Belediyesi bunlarda aylar önce konkordato ilan etti.

Ekonomik tedbirler adı altında meydana gelen bu olumsuz tablo, şehre tek bir çivinin çakılmadığı-çakılmayacağı süreci şu an Malatya'nın her coğrafyasında hissedilmektedir. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, yerel gazeteler, gazeteciyim diye geçinen belediye maaşlı görevlileri, muhalefet ve iktidar milletvekillerinin tutumu ve hatta Sayıştay'ın usulsüzlük raporlarına rağmen belediye ve şürekâsı vatandaşın vergilerinin neden vatandaşa aktarılmadığını çıkıp kimse hem savunmuyor hem de sormuyor.

Belediyenin kırılma noktası bozulan ekonomik göstergeler olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda siz ekonomik tedbirler deyin ben konkordato diyeyim; bu sürecin herhangi bir takvimi var mı merak ediyoruz? Bir yıl mı, iki, üç veya tüm dönem ekonomik tedbirler adı altında Malatya gibi yıldızı parlayan şehrin gelişmişlik hızı karşısında aniden fren pedalına basmayı, şarampole savrulmasını çıkıp yandaş, muhalif, tarafçı, şucu-bucu olmamak için ne kadar sesimizi çıkarmadan seyretmeliyiz.

Bir belediye ve yönetimi icraatlarını en az maliyetle yapacağını gündemde tutar ve hatta bununla övünür; çünkü kullandığı para milletindir ve parayı en doğru biçimde kullanması gerekiyor.

Düşünün aynı belediye açık ve aleni bir şekilde milletin parasını bu kez tedbir alıyorum adı altında millete yansıtmaktan yoksun bırakıyor kendisini. O vakit “aferin, nasıl olsa sen bizim mahalledensin, her şey sana mübah” deyip seyretmeyi kabul etmek hangi mesleki ve insani yönümüzle açıklamamız mümkün olacak varın siz söyleyin.

Belediye müteahhitleri servetine servet katması halkın sorunu değil ki?

Büyük şehir belediyesinin reform diye sunduğu dönüşümün vatandaşa bir faydasının olmadığı açık. Bu sistemden vatandaşı çıkarınca geriye sadece aktarılan milyonlarca liranın ve bu paraların aktarıldığı belediye kasası kalıyor geriye.
Bu denklemde büyük şehir belediyesinin kime faydasının olduğunu sorgulamak için de dahi olmaya gerek yok.

Bir an önce kollarımızı sıvayıp insanlarımıza, halkımıza nasıl faydamız olur diyerek bir yerden başlamak lazım.

Yoksa geriye insanların ahı, vebali, gözyaşı ve korkunç bir umutsuzluk travması kalır. Siyanürle hayatına son veren aileleri düşünün.

Sayın başkan; diyorum ki artık bir gösterin kendinizi. Gerçekten zaman geçiyor. Malatya halkı sizden çok umutluydu. İnsanların gözünde ki umut bağlanılan kariyeriniz tamamen yok olmadan, bir şeyler iyice zıvanadan çıkmadan, Malatyamızın o aşina portföyü yerlere düşmeden bir el atma zamanı geldi geçiyor bile.

TİMUR İNCEYORUMLAR

 1. hasan

  30.11.2019 15:02:34

  hiç kimse kusuraolarak belediye başkanı seçme kültürümüz yok bakmasın ama biz malatyalılar yani belediye adayı yeterince ehliyet liyakat sahibimi bu işi yapabilecek bilgisi becerisi donanımı varmı bakan yok tek kriter x partisinden mi tamam yahu allah aşkına başka büyükşehirlere gittiğim zaman utanıyorum..malatya koca bir köy bizler kafa yapamızı değiştirmediğimiz SÜRECE bir arpa boyu kadar yol alamayız şimdi bakıyorum da bazıları diyor ki ekmeğimiz erzağımız kesil di onu oy verirken düşünecektiniz şimdi ağlayıp zırlamayın çünkü hak ettiniz sizin gibilerine müstehaktır ,

 2. Haci

  13.11.2019 19:07:36

  Demin yazım eksik kaldı bana yapılan yardım kesildi belediyenin borcunu vatandaşın sırtına vuracaklar suya atık ve çöp vergilerinde zam yapıp borcu böyle bitirecek 'ler kimse benim çocuklarım işe alan olmadı zenginin çocuklarını aldılar

 3. Haci

  13.11.2019 18:37:41

  Doğru kim geldiyse malatya için hiç kimse bir şey yapan yok ne selatin gürkan nede osman guder bunlar göreve geldiklerinden bugüne kadar malatya ekmek ve erzak fişlerimi iptal etiler bende dedim demekki belediye aç kalmış o zaman oda kendi lerin olsun kim belediye başkanı olduysa ceplerini doldurdular akrabalarını zengin etiler garibanın çocukları nı kimse işe alan olmadı ondan sonra çıkıp diyorlar ki bütün vatandaşın yanındayız kimse kusura bakmasın ben millet velilerini nede belediye başkanlarını yanımızda gördük ben ne bunlara hakkımı helal ediyorum nede cumhur başkanına helal etmiyorum

 4. Aydan

  13.11.2019 13:52:39

  Yazının en vurgun yeri burası. Kaleminize sağlık. (Düşünün aynı belediye açık ve aleni bir şekilde milletin parasını bu kez tedbir alıyorum adı altında millete yansıtmaktan yoksun bırakıyor kendisini. O vakit “aferin, nasıl olsa sen bizim mahalledensin, her şey sana mübah” deyip seyretmeyi kabul etmek hangi mesleki ve insani yönümüzle açıklamamız mümkün olacak varın siz söyleyin.)

 5. babayiğit aranıyor....

  13.11.2019 13:23:23

  film festivalini iptal edecek. olur mu bazı ödemeler yapıldı. 2 gün kaldı. olsun. harcayacağınız rakamın yüzde biri bile değil. amaç reklam değil mi. iptal edin. herkes sizi konuşsun. film festivalini yapacağınızdan daha çok konuşulursunuz. olmaz. o zaman yetimin ekmeğine göz dikin. verilen gıda yardımlarını kesin.(o babayiğidi görürseniz bana da söyleyin)

 6. şapka düştü kel göründü...

  13.11.2019 11:33:46

  balonu söndü. Borç var laf artık kurtarmıyor. Ahmet çakırın yaptığı hizmetlerini sermayesini yiyor. Oda biter yakında. nerdeyse 8 ay oldu daha randevu alamayanlar var. Yola çıktıklarını yolda buldukları ile değişti. pohpohlanmak istiyor. Birisi uyandırsın, rüya sanıyor.( fuzuli caddesi asfaltlandı, şoförlere kravat, beyaz mintan giydirdi, bütün sorun çözüldü)

 7. izleyici

  13.11.2019 10:52:27

  Bence şimdiki başkan döneminde yap-boz devri bitti. yapılacak icraatların sonucu proje aşamasında görüleckki gereksiz yere zaman ve para harcanmasın. sonucu belli olmayan yatırımlar yapılasın.

 8. Musti

  13.11.2019 10:36:38

  Turan bey haklı diyor. Biz kendimiz yaptık

 9. Turan

  13.11.2019 08:42:57

  Adam seçilirken herhangi bir vaadde bulundu mu yok. Herhangi bir projesi var mıydı yok. Yüzde 68 oy verdik mi evet. Şimdi neyi hangi hakla istiyoruz? Kendimiz ettik kendimiz bulduk.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>