Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Trump'ın zaferi ABD'nin sonu mu?

Amerikan halkı Obama'nın yerine geçecek yeni başkanı seçmek için 10 Kasım günü sandık başına gitti.

Amerikan halkı Obama'nın yerine geçecek yeni başkanı seçmek için 10 Kasım günü sandık başına gitti. Seçimlerden Donalt Trump'ın kazanması, H. Clinton gibi devlet temsiliyeti gücünü elinde bulunduran tecrübeli bir adayın hazimetiyle sonuçlanan "yeni dönemi" şu üç şık altında açıklayabiliriz.

Birincisi: ABD derin devletinin Trump'ın başkanlık yapmasına onay verip vermeyeceği yönünde. Trump bildiğiniz gibi cumhuriyetçi, seçim öncesi söylediği mülteci sorununa bakış açısı, Meksika sınırına duvar ördürmek istemesi ve Avrupa ile ilgili uçuk düşünceleri ABD politikalarına ters bir reaksiyon gösteriyor. Böylelikle ABD'nin küresel stratejilerinin sekteye uğraması anında, Başkan Trump BAZI güçlü lobiler tarafından Amerikan genetiğine uygunlukta bir taktikle kenara konulabilir. Tıpkı Başkan J. Kendy'nin suikastla ortadan kaldırılması gibi.

İkincisi ise: ABD yönetim anlayışında keskin bir "U" dönüşünün beklendiği... Trump'la birlikte yönetimde ki yeni dönemin ABD varlığı açısında getireceği olumlu-olumsuz sonuçların güç dengelerini nasıl etkileyeceğin yaratacağı karmaşıklık düşünülüyor. İç ve dış politikalarında olası ciddi bir değişimin sisteme hasar verebileceği düşünülerek şimdiden eleştiri oklarını üzerine çekti ve sistemde ki radikal değişkenlik karşısında doğacak tepkinin boyutları ABD tarihi açısından çok önem taşımaktadır.

Üçüncüsü: seçimler öncesi Donalt Trump'ın kızının yapmış olduğu açıklamalarda gözden kaçan çok önemli bir gerçeğin altını çizmekte fayda var. Trump'ı kızı bir yahudiyle evli olduğunu çıkıp tv ekranlardan beyan ediyor. Burası kesinlikle çok mühimdir. Demek oluyor ki biz yahudiyiz mesajı veriyor. Veya Trump'ın Yahudiler'in adayı olduğu mantığını ortaya çıkarıyor. ABD ise Hristiyan (Katolik) bir ülke, tamam diyeceksininiz ki zaten ABD siyonizm demek değil mi, yada ABD eşittir İsrail fakat bu pratikte böyle, prensipte Amerika'nın resmi dini hristiyanlık olduğuna göre Trump'ın ileride Vatikan ile ters düşmesi ihtimali uzun vadede yüksek riskli bir sorun demektir. Vatikan dünyayı yöneten en büyük güçlerden biri. ABD'nin başında bir yahudinin bulunmasını kati süretle kabul etmeyecektir.

Her üç şıkta ABD için tuhaf, umut dolu yarınlar vaad etmiyor dersek yeridir. Bir de hala patron benim diyen askıda ki Başkan Obama ve CIA ila ABD medyasının arkasında durduğu H. Clinton'un Trump'a karşı çabaları var. Özellikle H. Clinton seçimler bitmesine rağmen politik nüfuzunu kullanarak elinde ki kozları sahaya sürmesi ihtimallerini de katarsak önümüzde ki günler ABD için zorlu geçeceğini gösteriyor. Ki ilk günden itibaren sokaklarda meydana gelen iç savaş benzeri karışıklıklar Clinton mücadelesinin bir eseridir.

İsterseniz ikinci şıkı biraz daha açalım, şöyle. ABD yönetim anlayışı derin güçler ile bunların ittifak halinde oldukları kirli ilişkiler, para spekülatifleri ve bağımsız bir kaç güçlü ailenin aynı anda verdikleri kararların farklı lobiler tarafından onaylanması doğrultusunda yönetilir. "Siyonizm" ise asıl temel doktrinleridir. Bunun yanında İngiliz kraliyet ailesiyle sıkı bir organik bağı bulunur. 52 eyaletin sonuçta Başkan'a bağlı birer devlet kareografisini de düşünürsek ABD hegemonyasının temel varlığı böylece ortaya çıkarmış olur. ABD gücünü diğer demokrasi ülkelerinde olduğu gibi halktan değilde merkez senato dediğimiz senatörlerden alıyor olması, Senatörler ile arkasında ki güçlerin kimler olduğu ABD geleceğinin şekillenmesinde aktif rol oynar. Özgürlük bağlamında geliştirdiği farklı yöntemler takip eder. Hepsinin toplamında 'CIA' dediğimiz dış haber alma servisi bütün bu olanlara yön verir. W. Bush, Obama yönetimde bulundukları yıllar; CIA başta Ortadoğu olmak üzere acımasız politikalar hayata geçirdi. Ortadoğu Özelikle savaş yanlısı strateji geliştirilmesi, Irak'ta demokrasi getirme operasyonu, Afganistan'da el-kaide efsanesi henüz bitmeden Arap Bahar'ıyla yıkmaya çalıştığı islam ülkeleri, Suriye meselesi, Irak'ta ki istikrarsızlık ve Mısırda -SiSi darbesi, Yetiştirdikleri ajanları FETÖ ile Türkiye'de gerçekleştirmek istedikleri 15 temmuz darbesiyle, Rusya ile Kırım meselesi derken, Brezilya'da yargısal darbe, Aşırı Ordu ve silahlı müdahale, kan dökme motivasyonu gibi ABD imajının terör yanlısı gösteren olaylar ABD'nin son yıllarda ki ırkçı, faşist, terörist, baskıcı, darbeci politikalarından bazılarıydı.

İşte Trump; bu güne değin diğer başkanların aksine verdiği vaatlerle geldi. Eskiyle bir alakası olmayan yeni bir sayfa açacağının teminatını sundu Amerikan halkına. Amerikan halkı bayan Clinton'u biliyordu. İzlediği politikaları da... Ortadoğuyu kan gölüne çeviren çoğu projenin altında imzasının bulunduğu bunca tehlikeli birine ABD anahtarını vermek istemedi. Fakat merkez derin lobi mekanizması bayan Clinton'u bekliyordu. Bu yüzden şokta şimdilerde. Bütün planları yerle-yeksan oldu. CIA'nın yediği haltların ortaya çıkması şüphesi var. Dünya genelinde CIA'ın yapmış olduğu rezilikler şayet ortaya çıkarsa ABD'yi önümüzde ki yüzyılda zora sokacak gelişmeler domino etkisiyle sıraya girecek. Bu zincirleme tepkiler ABD'nin çöküşünü beraberinde getirecektir. İşte Trump bu sebeplerle koltuğundan uzaklaştırılacaktır/uzaklaştırılması gerekiyor. Şayet Trump 8 yıl Başkan olmaya devam ederse ABD tedavülden kalkacak, yerinde tahminen 14 devletin varlığı egemen olması bekleniliyor.

TİMUR İNCEYORUMLAR

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

YAZARIN DİĞER YAZILARI


- TEK TİP ELBİSEYE KARŞI ÇIKANLAR
- KAYISI KÜRESEL DÜNYANIN YENİ ALTINI VE BİZ BUNUN FARKINDA DEĞİLİZ 
- GEÇEN SENE BU GÜN
- BİR VİP ASFALT DARBEMİZ EKSİKTİ
- FETÖ ASALASI ve ENTERNASYONEL HAÇLI SEFERİ
- ADALET-SİZ YÜRÜYÜŞÜNÜN KODLARI
- Küresel kuşatma ve Katar haraketliliğinin mantığı!..
- İHANET SARMALINDA ESCOBAR FETÖ
- HELİKOPTERİMİZ DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
- AK PARTİYİ NASIL BİLİRDİNİZ?
- MAVİ YANAN TÜM IŞIKLARI VURUN
- DAMAT KAVURMACI’NIN TAHLİYESİNDEKİ SIR
- ABD TÜRKİYEYİ NATO'DAN ÇIKARIYOR MU?
- KOD ADI: MAHREM İMAM
- BUNDAN SONRA NE OLACAK?
- AK PARTİ KAPATILSIN
- FÜZE-SARİN GAZI-ÇOCUKLARIN ÖLÜM REALİTESİ
- KADİR TOPBAŞ'IN AK PARTİYE ZARAR VERME YÖNTEMİ
- SİZE NE?
- Osmanlıyı parçaladınız korkunuz niye?!
- KANALBOYU ÇATIŞMASININ PERDE ARKASI
- HOLLANDASIZ HOLLANDA
- HOLLANDA'DA AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI
- ALMANLARLA KAVGAMIZ