Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

YA ÇINARLAR DÜŞERSE

-Sesli Makale-

Önümüzde mahalli bir seçim var. Gündem çok yoğun. Hatta ateşten beter sıcak. Kurtlar sofrasında herkes kendine yer bulabilme telaşında. Kimin neyi varsa dökmüş ortalığa. Elinden ne geliyorsa ardına koymuyor. Parası, itibarı, çevresi, hatrı sayılır dostları... Nerde bir tanıdığı, eş, arkadaş, bakan, bürokratı, makam, dost meclisinde selamlaştığına kadar seçimde bir koltuk tutturmak için kullanmaktan çekinmediği hengameli bir dönemin içinden geçiyoruz.

“Kurtlar Sofrası” kelimesini bizatihi kullandım çünkü kimin kimi yiyeceği belli değil. En yakın dostlar birbirine her an kazık atabilir, yıllarca omuz omuza vermiş olanlar bakacaksınız ki karşı Karşıyalar. Hiç ummadık isimler rakip olarak çıkacak karşınıza. Kıran kırana savaşacak olan dava arkadaşları göreceksiniz. Türlü ayak oyunları... Siyasettin cazibesi böyle bir şey. İşin içine ‘koltuk' girince kimse kimseye acımaz baştan söyleyeyim.

Malatya'mızın bir evladı olarak şehrimizin siyasi iniş çıkış, bölgesel önemi ve politik manevralarını çok yakından takip ettiğimi bilen bilir. Yazılarım da yöneticilerin iyi olmayanı; parti, ideolojisi, kim olduğuna bakmaksızın eleştirdiğim gibi hak edeni taktir etmeyi kendime bir vazife sayarım. Ayrıca sorunlar bir kentin kaldırabileceğinden çok fazla ve dahası içeride yaşanan birçok şey de yükü ağırlaştırdığı böyle kritik bir zaman da Yeşilyurt belediye başkanı Mehmet Çınar hakkında hep bir şeyler yazmak çizmek istemiştim, nasip bu güneymiş.

Velhasıl'ı velkelam başlayalım...

Baştan belirteyim ki Mehmet Çınar'ı tanımam etmem. Onun da beni tanıdığı ihtimalini vermiyorum. Belki hiç bir zaman yan yana da gelmeyeceğiz. Biliyorum bir işim de düşmeyecek. Lakin ben Pütürge'liyim, Çınar Yeşilyurt'lu... Ne işim düşebilir ki? Ama şehrimize ne katmış, aldıkları verdikleri oranlarında siyasi başarısı nedir ona bakarım. Malatya'nın geleceğini iyileştirmek adına herhangi bir faaliyette bulunmuş mu bulunmamış mı araştırmak benim görevimdir, üzerine giderim. Halkta ki karşılığı ne kadar, itibar gören bir siyasetçi mi, başarı grafiği hangi ölçülerde, Yeşilyurt efrâdı kendisinden razı mı objektif bir gazeteci gözüyle değerlendirmek en doğal hakkımız.

Yiğidi öldür hakkını yeme misali sosyal problemler, ekonomik ve çevresel etkenler hepsi sıradışı bir sıçrama göstermesi tablosunu daha sıkıntılı hale getirdiği böyle negatif bir dönemde Mehmet Çınar pozitif akriditenin üstünde kalmayı başarmış ender bir siyasetçimiz.

Öncelikle bunu böyle kabul edelim ve altını çizelim.

Ülkemizin dış politika, artı ekonomi bariyer kalıpları “kriz” diyebileceğimiz bir katsayısının menzili içinde ilerlemektedir. Elbette ekonomik krizler tek başına bir ülkenin değer üretme kaynaklı bir problemi olabilir. Mevduat hesaplar, cari açık ve yabancı sermaye ihtiyacı Türkiye'nin dünyayla ilişki kurmasını kendi başına ayarlayabilmesinde bir sakınca görmez.

Ekonomik krizler güncel bir sorun olmasının yanında ciddi sosyolojik bir handikap'a dönüştüğünden; toplumun, halkın, bireyin bütçesini etkilememesi elde değil. Ve şehirlerin aktüel problemlerine kadar genişler bu dalgalanma.

Şehirlerin yönetimi; belediyecilik hizmetleri, ekonomik krize bağlı olarak aksaması muhtemeldir ki yöneticilerin etkin iradesi ve kalitesi tam böyle bir aşamada ortaya çıktığı görülür.

İşte Mehmet Çınar Malatya Büyükşehir belediye başkanı Ahmet Çakır'ın 24 Haziran seçimlerinde milletvekili olmasıyla koltuğu devr alan eski Yeşilyurt belediye başkanı Hacı Uğur Polat'ın yerine geçti.

Öyle bir geçti ki kısa ve az zamanda yukarı da belirtmeye çalıştığım Türkiye'nin dar bir boğazdan geçtiği, ekonominin çalkantılı bir döneminde çok şey yaptı. Kimi belediye başkanının bir dönemde yapamadığını bir kaç aya sıkıştırmayı başardığını gördük. Neler yaptığını tek tek saymaya gerek görmüyorum. Elazığ Palo'lu sosyal medya fonomeni abimizin dediği gibi “anlatmaya gerek yok, işte görüyorsunuz, konuşmayacağım, anlatmaya gerek yok!”

Bir de sürekli yazılarımda dile getirdiğim Malatya siyasetini elinde tutan, yöneten, kontrol ve dizayn eden bazı seçilmişlerin onayı olmalı. İşte yukarı da bahsetmiş olduğum ‘Kurtlar sofrası' sözü tam burası içindi. Mehmet Çınar üslubu, kalitesi, kariyeri, çalışkanlığı, hizmetleri, duruşu ve samimiyetiyle Yeşilyurtluların gönlünde yer değil yurt kurmuş bir hemşerimiz.

Lakin buna bakmayacaklar yada daha açık bir dille baktırmayacaklar. Baktırmayacak olanlar belli. Kendi adamlarını Çınar'ın yerine koymanın planlarını yapıyor. Kapalı kapılar ardında tezgahlanan kirli siyasetin sonucunda kaybedecek olan sadece Yeşilyurt'tan başkası olmaz. Siyaset böyle acımasız, nankör, duygusuz bir kavram. Hizmet, başarı, liyakat, devlet adabı her şey bazen iki dudaktan çıkacak söz ile yerle yeksan olabiliyorsa “yere batsın böyle bir düzen” diye haykırmak istiyor insan.

Sezar'ın hakkı Sezar'a verilsin, tek isteğimiz bu!

Mehmet Çınar tüm bu artı özeliklerine rağmen birilerince harcanmaya çalışılıyor bu gün. Hizmet ve başarıları yok sayılıp kenara atılmak isteniyorsa neden sessiz kalalım? Politik oyunlarla yapılan bu adaletsizliği, halkımızla paylaşmak elbet bizlerden başka kimseye düşmez.

Lafı şuraya bağlamak istiyorum.

Son sözüm mü?

Malatya'da güçlü ve etkin bir lobi Mehmet Çınar'ı tasfiye etmenin peşinde. Yeşilyurt belediyesiyle hiç alakası olmayan bir Malatya'lı olarak sadece yazık olur diyorum. Gerçekten yazık olur... Çünkü Yeşilyurt için bir şans, bir umut, bir gelecektir Çınar.

Son olarak Çınar sağlam, kadim, heybetli bir ağaçtır. Düşülürse yerini hiç bir ağaç tutamaz.

TİMUR İNCEYORUMLAR

 1. Yakıncalı

  27.01.2019 12:04:22

  Bırak bu işlerı hemşehrimmiş de muş muş muş. . .Belediyeye gittiğimde çalışanlara gidioomm gelloommlu konuşuyor. .Allahına Gurban Malatya!Kendi memleketimizde gurbetçi olduk!

 2. anmalatyalı

  06.12.2018 15:20:31

  malatyalılar şunu istiyor. meşaleci olmayacak ve adıyamanlı olmayacak. ilkini bilmiyorum ama adıyamanlı. o yüzden malatyayı malatyalılar ve halktan insanlar yönetmeli.

 3. Nazmi

  06.12.2018 14:30:18

  Bırakin şu meşalecileri, kendi fotosunu malatya da cadde ve sokaklara astırmaktan baska ne yapti konakta mütahiti olarak yaptığı bina ortadan ikiye ayrilmış adam hala kabul etmiyor kendisinin yaptıgıni rantcılar bublar belediye baskani halki düsunmeli ranti degil baska adaylara bakin gerci miletvekilleri etkili olacagi icin aday belurlemede aşagı tükursen sakal yukarı tukursen biyik goster sami eri,göster,haluk şeneri,göster haci mustafa arıkanı adam mi yok.

 4. Ertugrul Karataş

  04.12.2018 12:10:30

  Belediye başkanlarına sorun bakalım beledıye ve belediyecilik nedir görevleri nelerdir .biliyorlarmı ? bilbordlara ekranlara internet sitelerinde verilen pozlarmı belediyecilik.180 günde 1000 küsür km yol yaptım demekle yol açılmışmı oluyor.hayali laflar ve icraatlar ,hatırlarsasın sayıştay denetiminde müfettiş raporunda bşehririn yatırımları ve harcamaları hayali ve belirtilen sürede olması imkansız denmişti yeşilyurt bld side millet bahçesi kütüphanesi traş takımı vs lerle bldy bşk. yapılmaz. demişlerki iş yapsın ama o çolsun

 5. Para Adamı Böyle Över-3/3

  04.12.2018 10:53:53

  Yeşilyurt Belediye Başkanının 5 yıllık maaşının toplamından katlarca fazla para niye harcanır bu işe ben anlayabilmiş değilim. Hele hele ailesinin yapacağı gaz beton fabrikası için Kalkınma Bakanlığından aldığı 50 Milyon TL'lik hibe kredisine rağmen, yatırımı tamamlayacak bütçeyi denkleştiremedikleri bir dönemde neyin çırpınışıdır, neden bu kadar para harcanır çok ciddi bir izah gerektireceği muhakkak.

 6. Para Adamı Böyle Över-2/3

  04.12.2018 10:53:25

  Bugüne kadar birlikte yol yürüdüğü, Ahmet Çakır ve Hacı Uğur Polat'ın siyasette gördükleri muameleye rağmen, m.çınarın (özellikle yerel basın başta olmak üzere) sanal ortamda parlatılmaya çalışılması (kendi dünyasına ters derin bir yapının adamı olmaya karar vermediyse şayet) akla sadece bir şey getiriyor ki; o da ailesinin bu işe çok ciddi bir bütçe ayırmış olmasıdır.

 7. Para Adamı Böyle Över-1/3

  04.12.2018 10:52:32

  m.çınar belediye başkanı olduktan sonra (Cumhurbaşkanının emriyle bıyıklarının terlemesi ve sosyal medyada 'Namaz' öncesi ve sonrasına dair paylaşımlarını saymazsak.) yeni hiçbir proje başlatmadı. Kendisinden önceki başkanın başlattığı sosyal projeler ile yetindi. Zaten Yeşilyurt Belediyesinin yeni bir proje için bütçesinin olmadığı herkesin malumu.

 8. Aykut

  03.12.2018 20:08:12

  Yazıyı okudumda güzel kardeşim: sanki seçim bitmişte belirli bir parti kazanmış gibi yazmışsın.bi beklentim de yok demişsin.diğer parti adaylarını da köşene taşırsan, iddia ettiğin gibi beklentinin olmayacağına inanalım değilmi.yanlışmı.

 9. Sami

  03.12.2018 19:24:02

  Dünki yazıdaki fahiş hata için bir düzeltme yapar insan

 10. Furkan

  03.12.2018 17:03:35

  Yeşilyurt belediye başkanı timur beyi arayıp teşekkür etmezse demek ki tüm bunlar yalan ve layıkı değil böyle ustaca yazılmıs bir yazıya konu olmak bile çınarı farklı kılar

 11. Mehmet emin aydin

  03.12.2018 15:42:39

  Yazıyı yazan arkadaş seni tanımam bilmem ama adamsin belliki işini iyi yapıyorsun kalemine ve yüreğine saglik

 12. Ahmet

  03.12.2018 14:52:51

  Bence halkın içinden gelen bir belediye başkanı çınar... elbet her baskan gibi eksikleri vardır ancak bu eksikler yerini zamanla tecrübeye bırakacak ve yeşilyurt için faydalı bir başkan olarak göreceğimizi umuyorum.

 13. Gülperi

  03.12.2018 14:10:18

  Bu güne kadar hep meyve veren ağaç taşlanır dedik. Bazı insanların gitmesine sevindik bazılarına üzüldük. Çınar ağacı da demek taşlanmaya başlanmış. Konuşması kurduğu cümlelerin düzenliliği bile insanda çok farkı bir intiba bırakıyor.Devam ettirdiği çalışmaları, güvenilirliği ile göze batmış olmalı. Hayırlısı diyelim

 14. Kadir

  03.12.2018 13:58:27

  Hayırdır memet çınar için bol bol haber yapılıyor. Mehmet çınar kim ve siyasi geçmişi ne? 6 aylık bi başkanlıkla nasıl bir memnuniyet ortaya çıkabilir ki? Hayırdır bu adam ne yaptıda biz takip edemedik? Başkan olduğundan beri heryere fotoğraflarını koymaktan başka bişey yaptıda biz mi görmedik? Bıyıkta bırakmış oyüzden mi bu övgüler.. ben bu adamı az çok tanırım, adam insan olarak ahmet çakırada hacı uğur polatada bin çeker ama dikkatinizi çekerim polat ve çakırla karşılaştırıyorum...

 15. ak parti il başkanlığına

  03.12.2018 11:13:00

  Çınar başkan bizim gibi halktan biri, samimi, dürüst, inançlı, işine odaklı, hizmetlerinin ana noktası insan odaklı, köy yollarını yaparken biz yolları yapacağız ki insanlar köyüne dönüp üretim yapsınlar. yolu yapılan köyü satsanız o yolu yapamazsınız. bu bile yeter. ÇINAR başkana ustalığını gösterme fırsatı verilsin. Yeşilyurt'a yazık etmeyin. ORGANİK BELEDİYE BAŞKANINA KIYMAYIN. ÇINARIN ÖNÜNÜ AÇIN Kİ KOCA ÇINAR OLSUN

 16. ak perti il başkanlığına

  03.12.2018 11:09:37

  insanların gönlüne dokundu, insan odaklı projeleri ödül aldı. (projelerden bazıları keşke, tut elimden, önce vatan...)şimdi yeni bir seçim var .çınar başkan Malatya'nın geri kalmış varoş tabir edilen çevre yolu altına el atmaya başladı. yeni projeleri ilçe olmasına rağmen Malatya'nın önüne geçecek projeler. Yeşilyurt'un adını Türkiye'ye duyuracak belki de dünya duyacak, zaten sloganı bile yeter Yeşilyurt MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ. ustalık döneminde.

 17. ak parti il başkanlığına...

  03.12.2018 11:08:40

  ORGANİK bir belediye başkanından bahsedeceğim. öncelikle Selahattin GÜRKAN tercihi ile Malatya ya ne kadar değer verildiğini , vatandaşın taleplerini önemsendiğini, Malatya'da bir devrin kapanıp yeniden ak partinin ilk kuruluş yıllarındaki heyecanını yaşamasına katkıda bulunuldu. Yeşilyurt eski belediye başkanının büyükşehir belediye başkanı olması dolayısıyla onun yerine çırağı Mehmet ÇINAR geçti. önceki başkan hizmet çıtasını çok yükselttiği için açıkçası ÇINAR başkanın işi zordu. ancak kalfalık döneminde çınar başkan ustasını geçti.

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>