Timur İnce
@timemalatya

"Malatya Time siz değerli Malatyalı okurlara gerçek bir internet haber sitesi keyfi sunmak amacıyla yeni hali ile yayında"

Yılmaz Özdil'in Kitabı

Timur İnce yazdı...

Bende tıpkı Yılmaz Özdil gibi yazacağım.

*

Kitap raflarda zaten satılıyor. 17.5'a, istediğiniz kitapçıda, istediğiniz internet satış sayfasında tedarik edebilirsiniz. Migros'larda ise 7/24… Hatta bir tane alana bir tane de hediye ediyorlar.

*

Yani, 2500 liraya satılacak “Mustafa Kemal” imzalı kitap ile market raflarında 17,5'a satılan kitap arasında hiç bir fark yok.

*
Ha fark var derseniz, şöyle. Güya elle ciltlenmiş. En azından böyle iddia ediliyor. Doğru muşamba çekilmiş üzerine. İkincisi; seri numaralıymış.

*

Atatürk'ün Doğum günü tarihi olan 1881 adet basılmış, ölüm saati olan tam 9'u 5 geçe satışa konulacak.

*

Bu ticari aktivite tutarsa sırada 1938 adet Atatürk ölüm yıldönümü adına kitap satmak formülünü öne sürecekler.

*
Bu kez fiyatı kesin 5000 lira olur. Nasıl olsa satılıyor bir şekil, ülkede keriz mi yok!

*
Ardından Atatürk'ün Doğum tarihi ile ölüm yıldönümünü toplayacaklar, elde var 1, eşittir 3819 çarpı 20 bin, ortaya çıkan rakama bakar mısınız, vallahi keş para…

*

Bende şunu sorayım.

*
Yılmaz Özdil bu kitabı bir yıldan beri piyasada geziniyor zaten. Madem öyleyse 10 Kasım günü yapsaydın, bari insanları keklemek için her şey yerli yerinde oldu derdik.

*

Atatürk 23 Ocak günü ölmedi ki! Bunu hangi tarihle izzah edeceksin?

*
Mustafa Kemal” imzalı beyaz renk kapaklı kitabı alacak 1881 insan muhtemelen kafası yerinde olmadığını düşündüğüm için bir kaç güne kalmaz hepsi satılacak, Bunda hiç kuşku yok.

*
Üstelik Atatürk'le okuyucuyu sanki buluşturmuş köprüsü yerine kendini koyup, öyle püfür püfür gururlanarak!

*
Hakkını vermek lazım!

*

Kimin fikriyse proje müthiş bir ticari zeka ürünü. Muhtemelen Kırmızıkedi yayınları'nın şu genç ergen editörlerinin birinin aklına aniden düşüvermiş, Cihangir'de ki apartman merdivenlerinden inerken. Yada orta sınıf elitlerin biriktiği bir kafe'de espresso'nu yudumlayıp, kulaklıkla Dua Lipa & Blackpink – kiss and make up dinlerken. Muhtemelen paranın üstünü almadan, masaya bir yüzlük atıp koşmuş hemen. Taksim'de “Kırmızıkitap” yayınlarının bulunduğu Ömer Avni Mh'ne. Kapıdan redkit hızıyla içeri girmiştir. Gözler fıldır fıldır, sesi titrek, abi aklıma müthiş bir fikir geldi! Ne geldi çabuk söyle! Atatürk… Atatürk… Atatürk… Ne oldu Atatürk'e, söyle evladım. Abi 1881 adet kitap bassak, ee, 9'u 5 geçe satışa koysak; kuran ekmek çarpsın emekli maaşını getirip verecek tonla Atatürk sevdalısı insan biliyorum demiştir.

*

Aynende öyle olmuş…

*

Kırmızıkedi, Yılmaz özdil kaçırırlar mı bu fırsatı.

*

Hemen oturmuşlar, basılı kitaptan 1881 adet ayırıp bir güzel poşetlemişler pardon ciltlemişler al sana 4.5 milyon, eski parayla 4.5 trilyon minik bir servet.

*

Ee bir köy okulu sevindirilecek mi bu parayla, hayır! Bir yardım kuruluşuna, vakfa yardım amaçlı bağışlanacak mı, hayır! İhtiyacı olan bir aile sevindirecek mi, hayır! Atatürk ile ilgili onlarca kurum kuruluş var, hangisine hibe edilecek, işte o düşünülmemiş. En kötü olasılık Mehmetçik vakfına bağışlayın diyeceğim, tık yok. Zeki Müren kadar bile olamıyorsun Yılmaz Özdil. Servetinin çoğunu Mehmetçik vakfına bağışladı rahmetli. Sen Atatürk ismini istismar ederek elde edeceğin bakiyeyi muhtemelen bir beş yıldızlı otelde az liberal, çeyrek cumhuriyetçi kankalarınla atıp tutmak için iki elini semirtip duruyorsun şimdiden.

*

Sana bir şey söyleyim mi Özdil. Bu parayı alıp yersen yazıklar olsun sana.

*

Soner Yalçın'da yaptığın bu kepazeliği köşesinden kınamazsa ona da iki kere yazıklar olsun.

TİMUR İNCEYORUMLAR

  1. Rahmi

    25.01.2019 23:15:50

    Kitabın piar çalışması başarılı. Mustafa Kemal yakın tarihin tartışmalı ama önemli bir değeri. Kitabı okudum. Bab- Alinin cildiye ve plastik cerrahisiyle kolleksiyonerlere sunmada nitelikleri zayıf olabilir. Çok kısa sürede kapışılmasının sebebi, Kemalizmin siyasal bir argüman olma iddiasında, eğitimli ve ülkeye dair kaygılı kesim tarafından idol sahiplenilmesidir.

  2. Ali haydar

    23.01.2019 22:19:47

    Sayın timur ince yazılarını çok beğeniyorum hatta arada yokluyorum yeni yazı var mı diye ancak bu yazınız bir kin kusma gibi olmuş serbest piyasada isteyen istediğini yazar ve istediği fiyata satar bu sizin neden bu kadar zorunuza gidiyor anlamadım insanlar yıllarca bizim dini duygularımızı sömürüp yapmadıkları kalmıyor ona böyle bir yazı yazmanız daha yerinde olur. Ayrıca bu adam görüşünü sevmesem de hep aynı çizgide olan iyi bir ATATÜRK ÇÜ

YORUM YAZ

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>